Македонија - внатрешни случувања (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Shellshock nam67
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
S

Shellshock nam67

Гостин
Цветан Димов ќе биде Хасан Приштина, Рајко Жинзифов Исмаил Кемали, Јане Сандански Јашар-бег, И Никола Вапцаров Имри Елези.

Советот на општина Чаир одлучи да ги преименува овие 4 училишта со имиња на албански идеолози но и радикалисти.Одлуката на општината според информациите на Сител била донесена со противење на советниците од македонсиот блок , а спорна според нашиоте извори е и примента на бадентеровиот принцип, кој е неопходен за носење на ваква одлука. Претседателот на Советот тврди дека се било законски.
Од министерството за образование пак тврдат дека до нив не пристигнало никакво барање за промена. За да има измени најпрво треба да се промени статутот на училиштето а потоа министерството да одлучи позитивно или негативно.
Од општина Чаир велат дека работата е завршена. Училиштата ќе бидат преименувани веднаш штом одлуката излезе во службен весник на општината. Министерството за образование нема никаква врска со ова вели претседателот на Советот.Тие треба само протоколарно да ја верифицираат нивната одлука.Правно се било чисто на тоа се сложиле и советот на родителите, наставниците и советниците.
Но работата не завршува тука. Надлежните инспектори на терен ќе ја испитуваат законоитоста на одлуката на советот.
Весна Ќуксановиќ

izvor http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/chair-gi-smeni-iminjata-na-chetirite-uchilishta-vo-opshtinata-spored-poznati-alba

aj za arno neka e :drk::drk::drk::drk::drk::drk::drk:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Ова е срамно. Бар за мене лично. Ова е еден од оние потези од кои се срамам што сум Македонец. Океј, нека стават некое име на некое ново училиште, ама зошто да се менуваат на старите? Вака целиот процес на менување потсеќа на некој вид договорено „преземање“. Додуша, што зборам, и онака се е отидено во курац...
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Завршив во Рајко Жинзифов, многу ми е криво што работава стигна до овој степен, но имаше иницијатива да се смени името уште пред 5-6 години кога јас бев осмо. Тогаш не дозволивме затоа што бевме 2 паралелки. Со наредните години бројот на македонците се намали на 5% и нормално е да го сменат името на школото. Ако пред 20 години имало 2 албански паралелки сега работата е обратна. Виновни се самите македонски семејства кои уште јас додека бев прво одд. ги запишуваа децата да им учат во центар небаре попаметни ќе испаднат така.. за се сме си виновни ние, чао Рајко ќе ми недостигаш, свидителствата мои ќе носат име на непостоечко училиште..
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Следна е гимназијата во Дебар.Им сметало името Здравко Чочковски.Носител на иницијативата ќе е професор од гимназијата.
 
S

Sagan

Гостин
Хасан Приштини и неговите претци, се презивале Шишковиќ, со тек на време сменале во Бериша, па Вучитрни за на крај кога станал пратеник од приштина во турскиот парламент си го смени конечно во Приштини.
Ете Македонци, не било до толку лошо...
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
О боже,ова вака не иде :facepalm:
Треба да се спроведат некој мерки.
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Не знам зашто се чудите кога во Чаир има мнозинство албанци и секако ке сменат имињата тоа ке се случи и во другите општини ЗАТОА НЕМОЈТЕ ДА СЕ ЗАЧУДИТЕ!
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Не знам зашто се чудите кога во Чаир има мнозинство албанци и секако ке сменат имињата тоа ке се случи и во другите општини ЗАТОА НЕМОЈТЕ ДА СЕ ЗАЧУДИТЕ!
Тоа не се прави тукутака.
Ако е за повеќе, Македонците се секако повеќе од Албанците на ниво на држава.
Нели затоа се тепавте, за да не се дискриминираат малцинствата.
Бадентеров принцип го пеевте како "Оче наш"... Сега пу, пу, не важи.
Тогаш да го суспендираме бадентеровиот принцип и на централно ниво.
Што викаш, а!?
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Како баш темпираа сега во оваа ракометна еуфорија. Срамота.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.258
Поени од реакции
16.258
Како баш темпираа сега во оваа ракометна еуфорија. Срамота.
Ако како тоа да привлечат внимание поинаку, ќе пукнат од завист што не се у преден план и што македонците се сплотени :tapp:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom