МРТВ - Македонска радио телевизија

Член од
27 март 2014
Мислења
50
Поени од реакции
18
Zosto nitu edna od televiziive vo Mk ne prodolzija so snimanje na kvizot Кој сака да биде Милионер ovoj kviz se emituvase na A1 Televizija no po zgasnuvanje na A1 Televizija nitu edna televizija ne prodolzi so snimanje i emituvanje na kvizot Zosto ???
Ова ти е добро прашање. Истиот квиз повторно оди на ХРТ 1, па мислам дека и кај нас треба да оди.
 
Член од
31 декември 2017
Мислења
271
Поени од реакции
114
Ова ти е добро прашање. Истиот квиз повторно оди на ХРТ 1, па мислам дека и кај нас треба да оди.
3 raboti treba za start:sponzori, studio po standardi, i licenca... Posle zdravstveniot virus sleduva psiholoski i Ekonom ski virus, taka za dogledno vreme tesko da gledame dobra kviz ponuda....
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.571
3 raboti treba za start:sponzori, studio po standardi, i licenca... Posle zdravstveniot virus sleduva psiholoski i Ekonom ski virus, taka za dogledno vreme tesko da gledame dobra kviz ponuda....
Ние па и до сега ретко гледвме добра квиз понуда. Повеќе кај нас игри на среќа како што Драган Вучиќ ги правеше.

И музиичките талент шоуа ретко ги прават наши македонски продукции туку се гураат кај соседите што имаат вакви шоуа. Ете пример Македонски Идол, Иста Адреса, М2 и други се направени скалило подоле од она што се во други држави во светот. Да треба за ваовки работи многу спонзори и пред се најмногу вилиание имаат парите кој македонска продукција ретко ги има, можеби за ова и ги нема.

Од музичкиве М2 беше колку толку подобро и штета што згасна тоа шоу. Единствено целосно македонско шоу кој на некој начин им помогна на талентите да дојдат до прва песна, да осетат како е да се снима професионално песна во студио.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.129
Поени од реакции
4.944
Osven kvizot Кој сака да биде Милионер dobar kviz bese i Тркало на Среќата Kako i kvizot 50:50
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.348
Поени од реакции
4.997
МРТВ е тежок пропалитет кој треба да се модернизира, десеткува со вработени и да се инјектира добра сума на средства.

Не може да го оправдувате Јавниот сервис и да се радувате на Трст Виа Скопје срања од 1989год или детски серии со Босилка и Вучјакот на кој во кајрон излага Радио Телевизија Скопје снимени 1984год.

Секоја една модерна телевизија треба да има активна програмска шема како од образовен така од културен така од политички така да од филмски, спортски и што ти ја знам не карактер.

МРТВ имаше феноменална програма кога се распадна СФРЈ меѓутоа сето тоа се сврте на крадење и распарчување, така да ова што денес го имате е вештачки одржувана програма на апарати.

А да Детска Програма каде во 21часот на вечер имаш песнички од Супер Ѕвезда.... Па џабе само репетиторите струја трошат. Џабе сигналот сметња прави низ фрекфенции. Сето тоа е промашено. Без памет пуштени канали на бафтана
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
МРТВ е тежок пропалитет кој треба да се модернизира, десеткува со вработени и да се инјектира добра сума на средства.

Не може да го оправдувате Јавниот сервис и да се радувате на Трст Виа Скопје срања од 1989год или детски серии со Босилка и Вучјакот на кој во кајрон излага Радио Телевизија Скопје снимени 1984год.

Секоја една модерна телевизија треба да има активна програмска шема како од образовен така од културен така од политички така да од филмски, спортски и што ти ја знам не карактер.

МРТВ имаше феноменална програма кога се распадна СФРЈ меѓутоа сето тоа се сврте на крадење и распарчување, така да ова што денес го имате е вештачки одржувана програма на апарати.

А да Детска Програма каде во 21часот на вечер имаш песнички од Супер Ѕвезда.... Па џабе само репетиторите струја трошат. Џабе сигналот сметња прави низ фрекфенции. Сето тоа е промашено. Без памет пуштени канали на бафтана
Навредливо е да кажеш дека серијата Трст Виа Скопје е срање незнам која генерација си но таа серија е снимена по вистинска приказна тој период во тогашна СФРЈ беше најгледана Тв серија
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.915
Поени од реакции
84.322
Овие од МРТ спортска редакција зошто не си ја признаат реалноста? Реалноста дека немат снимено и сочувано во архива одредени спортски настани од минатото?
На фејсбук оној Драган Николовски пишува дека МРТ немаат право да емитуваат постари спортски настани како финалиња од Лига на шампиони и од постарите Светски првенства во фудбал.

А како во Хрватска ХРТ 2 има право да емитува постари финалиња од лига на шампиони?
Пример во Сабота на ХРТ 2 од 14:00 оди финале од 2013 ЛШ Баерн- Борусија, а во Недела оди финале ЛШ од 2013 Баерн - Челси. Вчера ХРТ 2 даваа квалификациски натпревар за ЛШ Партизан- Динамо Загреб, денес ХРТ 2 ќе даваат натпревар од 2003 Уефа куп Хајдук - Рома.

Во Вторник на ХРТ 2 ќе даваат финале од СП 1994 Бразил - Италија, во Среда финале од СП 1998 Франција - Бразил.

Како тие имаат право тоа да репризираат а МРТ немаат право?
Едноставно во МРТ ги немаат во архива снимено и сочувано овие спортски настани. Или им е тоа сочувано со никаков квалитет и тоа денес не може да се емитува.
Возможно е да имаат различни договори сепак, не е толку чудно тоа ако знаеме дека имало периоди каде некои земји од балканот даваа ЛШ само на нивни провајдери, а кај нас одеше на национална ТВ
Автоматски споено мислење:

Zosto nitu edna od televiziive vo Mk ne prodolzija so snimanje na kvizot Кој сака да биде Милионер ovoj kviz se emituvase na A1 Televizija no po zgasnuvanje na A1 Televizija nitu edna televizija ne prodolzi so snimanje i emituvanje na kvizot Zosto ???
Треба да се плати лиценца и треба да се следат одредени услови за да се добие лиценцата.

Не верувам дека некоја телевизија би го направила ова бидејќи ептен ќе треба да вложат, а пак подобро гледани би биле турските серии

Или на нашки: Пошто кур ги боли :D
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
МРТВ е тежок пропалитет кој треба да се модернизира, десеткува со вработени и да се инјектира добра сума на средства.

Не може да го оправдувате Јавниот сервис и да се радувате на Трст Виа Скопје срања од 1989год или детски серии со Босилка и Вучјакот на кој во кајрон излага Радио Телевизија Скопје снимени 1984год.

Секоја една модерна телевизија треба да има активна програмска шема како од образовен така од културен така од политички така да од филмски, спортски и што ти ја знам не карактер.

МРТВ имаше феноменална програма кога се распадна СФРЈ меѓутоа сето тоа се сврте на крадење и распарчување, така да ова што денес го имате е вештачки одржувана програма на апарати.

А да Детска Програма каде во 21часот на вечер имаш песнички од Супер Ѕвезда.... Па џабе само репетиторите струја трошат. Џабе сигналот сметња прави низ фрекфенции. Сето тоа е промашено. Без памет пуштени канали на бафтана
Трст виа треба да ја гледаат денешниве т.н актери ,сценаристи и режисери да поднаучат нешто. Кажи еден квалитетен проект од 2001 па наваму?
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.170
Трст виа треба да ја гледаат денешниве т.н актери ,сценаристи и режисери да поднаучат нешто. Кажи еден квалитетен проект од 2001 па наваму?
Сегашниот МТВ2 и МТВ4.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.571
Не знам зошто не се покрене иницијатива МРТ старите серии и филмови македонски да ги реставирираат. Викенд на Мртовци има ужас слика.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Не знам зошто не се покрене иницијатива МРТ старите серии и филмови македонски да ги реставирираат. Викенд на Мртовци има ужас слика.
Уплати им на сметка и ќе го реставрираат.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.903
Поени од реакции
7.571
Уплати им на сметка и ќе го реставрираат.
Ете се реставрирани неколку филма на Столе Попов во време на ВМРО ДПМНЕ.
Исто уште некој се реставрирани

Така да се реставрираат ама не и сериите на МРТ. А исто така би било добро ова што се реставрирало да го овозможат и МРТ да го емитува за да може да го гледаат и оние кој од многу причини не можат да дојдат до ДВД изданијата на филмовиве.

Во Србија приватна компанија Vip телеком операторот го прави тоа реставрирање на старите филмови и од тие филмови неколку се емитувани и на РТС.
 

kabelSKo

Dr.
Член од
23 февруари 2019
Мислења
51
Поени од реакции
62
МРТ 4 сеуште не е достапен на Телекабел. Каналот е задолжителен согласно закон, но Телекабел сеуште не го реемитува. Од Телекабел нема одговор ниту реакција.
 
Член од
27 март 2014
Мислења
50
Поени од реакции
18
МРТ 4 сеуште не е достапен на Телекабел. Каналот е задолжителен согласно закон, но Телекабел сеуште не го реемитува. Од Телекабел нема одговор ниту реакција.
Да, сите државни канали се задолжителни. Ама пак ќе се повторам, во нормална држава е така, кај нас пошто не сме нормална држава ќе помине без казна ова. Само не ми е јасна логиката, МРТ 2, кој е 100% албански, т.е. 100% не-македонски, го емитуваат, а МРТ 4 кој е делумно македонски не го емитуваат од Телекабел. Значи и македонците и сите останати малцинства, освен албанското се обесправени со тоа што се емитува МРТ 2, а не се емитува МРТ 4. Од Телекабел нема никаква најава, иако прашав, во МРТ пробав да вртам, никој не се јавува. Единствено АЕК можат да го решат ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom