МЕТАЛ vs РАП

МЕТАЛ или РАП


  • Вкупно гласачи
    146
Статус
Затворена за нови мислења.

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Металциве имаат стекнато погрешна претсава за рапот :tapp: Треба да слушаш рап за да можеш да го разбереш bdw има и рап групи што свират на инструменти земи за пример The Roots , Cypress Hill , A Tribe Called Quest или пак Elemental од Хрватска. Има грешка погоре Рапот се прави а Хип Хопот се живее! не е исто
1 Luv :back:
Да Да има многу различи видови на рапот точно е тоа
во ХИП-ХОП индустријата има многу видови а најзастапен е олд скул а по него доста има и барем се шири во последно време доста и кранк рапот

а фантом ох
Значи на 90% од раперите нон стоп им смета некоја bitch, секогаш се угнетени и дискриминирани и сите се против нив.

не е рапот најчесто за пич-те што викате вие а за дискриминација и тешкотии во животот се најчестите теми тоа да иако има и многу весели песни значи кој низ каков период од животот си минува тоа го пее
што живее тоа пее :helou:
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
81
Поени од реакции
4
Рап не се живее рап се прави. Хип хопот се живее бидејки хип хопот представува начин на живот. А фантом ох немој да серешп пошо не си компентентен да збориш за рап и хип хоп исто како што јас не сум компентентен да зборам за метал и затоа не серам.
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Рап не се живее рап се прави. Хип хопот се живее бидејки хип хопот представува начин на живот. А фантом ох немој да серешп пошо не си компентентен да збориш за рап и хип хоп исто како што јас не сум компентентен да зборам за метал и затоа не серам.
Да ама брат рапот се прави на фактите од животот
а не збориме ние против металот така да не ја навредувајте и вие нашата РЕЛИГИЈА :pipi:
рап рап рап :) :pos2: :helou: позззз
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
81
Поени од реакции
4
Точно ама се прави не се живее. Гледам дека си уште мал. Слушни ја 9 elements од Krs one таму ти е се објаснето нема потреба да зборам.
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Точно ама се прави не се живее. Гледам дека си уште мал. Слушни ја 9 elements од Krs one таму ти е се објаснето нема потреба да зборам.
да да те сваќам потполно хип-хопот е дека рап рап и пишаф рап
знам што е и како е фала на поправка :)
позз
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Едно сабајле јас си станав убо
ојдов во веце и се стана лудо
ме касна еден гулаб, па се изнервирав
го фатив за клунот и го препарирав.


Дешавка од пред две недели, морав да израпувам, ми тежеше на душава.
Станувам сабајле, се мијам и вртам телефон
па одам со мојот човек да рокам микорофон
екстра продукт од нашето студио,лудило
ама пак некои ќе плукаат, јебига бунило
па продолжувам на улица, спремен како ловец
бизниси наоколу, асфалтен трговец...

Нешто слично на ова Фантом. И не мора да е стриктно само тоа...многу групи прават политичко-социјален, фанки, хаце.

Ама тебе изгледа се ти е на смеа, нешто се обидуваш да си смешен и слично....како и да е, не ти реплицирам повеќе слободно можеш да продолжиш.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Станувам сабајле, се мијам и вртам телефон
па одам со мојот човек да рокам микорофон
екстра продукт од нашето студио,лудило
ама пак некои ќе плукаат, јебига бунило
па продолжувам на улица, спремен како ловец
бизниси наоколу, асфалтен трговец...

Нешто слично на ова Фантом. И не мора да е стриктно само тоа...многу групи прават политичко-социјален, фанки, хаце.

Ама тебе изгледа се ти е на смеа, нешто се обидуваш да си смешен и слично....како и да е, не ти реплицирам повеќе слободно можеш да продолжиш.
Политичко-Социјален


Рано на сабајле мамурен сум
Шо праев вчера не ми доаѓа на ум
Кучка во мојот кревет гледам лесна
Државава е крива пошо ми дае да ја плеснам

Фанки


Ѕвонарките ми се мрдаат кога трчам
Ги газам кога на микрофон брчам
На форуми тресам зелени тоест мрчам
Ај боље ќе си легнам па ќе хрчам

ХаЦе

Гледам јака риба си викам да ја ебам
Али не е моја класа боље ориз ќе требам
Или да се шитнам со каиш да ја плескам
Од ебење на комшии ѕидови да им трескам


:) Шала , ама морав:)
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Политичко-Социјален


Рано на сабајле мамурен сум
Шо праев вчера не ми доаѓа на ум
Кучка во мојот кревет гледам лесна
Државава е крива пошо ми дае да ја плеснам

Фанки


Ѕвонарките ми се мрдаат кога трчам
Ги газам кога на микрофон брчам
На форуми тресам зелени тоест мрчам
Ај боље ќе си легнам па ќе хрчам

ХаЦе

Гледам јака риба си викам да ја ебам
Али не е моја класа боље ориз ќе требам
Или да се шитнам со каиш да ја плескам
Од ебење на комшии ѕидови да им трескам


:) Шала , ама морав:)
Mногу ми се јади па од газов ќе си каснам
Мама ако не ми зготвиш по глава ќе те траснам
Сакам бел кромид и пиперче со луто да се мачам
А од кромидот сакам џоа бебе да си плача
рефрен:
јо јо јо јо јо јо ј о јо ј ој о ј ој о јо јо ј ој ој јо
јојојојо јо јо јо јо мамо јо јо јомамо јо јојо
зготви мамо јојо
 

DespaiR

Narc0tic
Член од
5 октомври 2007
Мислења
205
Поени од реакции
1
Рап, рап , рап , рап , рап , рап , рап !!!
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Немам проверено дали ти пишале или не ама не ти верувам најди го својот пост тогаш ќе ти верувам а вака сум 99 посто сигурен дека ова го кажа само како да се оправдаш !?



Прават дека е металот нешто свето влезен е во филм гоолем се прави металец а ако знаеше ќе напишеше нешто од себе а не да бара по чичко гугл.
E aj по свое знаење.. он го земал тоа за да не му серете као се изразил... зашо малце прилепски дијалект и вие ќе го напраите неписмен..
Хип хоп културата не се базира на праи туку се базира на љубов и респект. Можеби рапот како музика и нема некоја уметност ама текстот има своја уметност тоа е улична поезија а колку што знам поезијата спага во уметност. Плус има доста рап групи кои и свират и рапуваат како што се Рутс. Точно е дека рапот денес е доста искомерцијализиран и тоа во голема мерка придонесува за стварањето на погрешна слика за рапот, сепак златните години на рапот беа во почетокот на 90-те. А за оној што рече дека сите рапери се дрогираат да му кажам да не генерализира затоа што јас не пушам ни цигари а камоли да се дрогирам. А сите знаеме колку и рапери и металци умреле од дрога и за тоа мислам дека нема потреба да се коментира оти во тој поглед е нерешено.
Точно е дека секој може да прави рап ама не може секој да го прави тоа добро, оти ако така гледаш и јас можам да земем гитара и да дрндам по неа безврска и да кажам дека сум металец ( без разлика што тоа не е квалитетно и е заникаде). Ако гледаме за тоа што е вистинска уметност зашто никој не рече дека слуша класика и дека му се допага затоа што спроед мене класиката е вистинска уметност затоа што тука треба цел оркестар да се укомпонира да работи. Насрав доста работи сега ама тоа е тоа. Кој што сака нека си слуша и помалку серење и јадење гомна на темава. Peace out

П.С Кој сака да научи нешто за хип хоп културата нека се информира на википедиа таму има доста добра статија напишана за тоа.
Помалце металци се дрогираат...
метал рулз и готово енд оф стори
Креатор
Бондед бај блод
Тортуре сквад
енсиферум
мунсору
корпиклаани
слушнете рапери и затворете ги муцките
Треш-фолк металец :)
човече не биди толку напорен не гледаш дека тој кажува за рапери што ги видел на емтиви и слушнал на антенна 5 подалеку од тоа ништо не знае
Па вие не ни кажавте а секој од нас ви постави прашање за 10 метал бенда.. вие ни 3 не кажавте...
оди ти немам јас потреба нити слушам метал нити кажав некој дали има појма или нема нити ме интересира, јас таму кај што имав појма пишав
нити пак сакам ти да ми се докажуваш за метал нити сакам да влегувам во дебата за метал не ме интересира бе а за тоа уметност почекај малку, а тој што моча оди подржиму го и види дали е уметност



ти бе се читаш што пишуваш никој не те спомна тебе нити металот јас го спомнав тој што замара со комерцијален рап
Епа ти сереш против метал а не те интересира????!!!!! Постирав погоре видеа за уметноста.. нека земе рапер да отсвири класика.. идете ѕирнете ги првите 5-6 страни има видеа еден куп од мене ама никој не ги глеа..
A sto pa se vklopuva vo metalot? Imas akordi po koi svirat site instrumenti, ko nekoi simfonii da se pravat pa se se vklopuvalo.
Дали си нормален бе? ПА СЕ СЕ ВКЛОПУВА! И ДА НЕ НЕ СВИРАТ ПО СИМФОНИИ И АКОРДИ??? НЕМАШ БЛАГЕ ВЕЗЕ ОД МЕТАЛ САМО СЕРЕШ! БОТ
Металциве имаат стекнато погрешна претсава за рапот :tapp: Треба да слушаш рап за да можеш да го разбереш bТw има и рап групи што свират на инструменти земи за пример The Roots , Cypress Hill , A Tribe Called Quest или пак Elemental од Хрватска. Има грешка погоре Рапот се прави а Хип Хопот се живее! не е исто
1 Luv :back:
Зашо вие не праите неписмени ете и ја да ви корегирам дебилни грешки.
епа брат рап најобично се пее за ВИСТИНИТИТЕ случки што те измачуваат во животот
тоа што ти е како проблем ти си го демонстрираш преку текстовите затоа на некој начин го оживуваш твоето преку песните и текстовите кои сам си ги праиш не фејкерски ко некои што само сакаат рапери да се а се имаат украдено од беат до текст :pos2:
Исто и текстови иам постирано... ЧИТАЈ ПА СЕРИ!!!!
 
C

cige

Гостин
Значи на 90% од раперите нон стоп им смета некоја bitch, секогаш се угнетени и дискриминирани и сите се против нив.
Дефинитивно ти си човек без компас(немаш ориентација во просторот)

тие само сакаат да кажат дека курвите им се секојдневие,
а тоа што им смета точно е дека го искажуваат, меѓутоа тоа се однесува на некои политички незадоволства, или за "хејтерите",
раперите се отворени луѓе,
и тоа што го размислуваат го кажуваат во своите долгометражни текстови,
никогаш во рапот нема да слушнеш фантазија
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Па не е ни чудо што толку глупи текстови пишуваат, богзнае колку глупав живот живеат !
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Дефинитивно ти си човек без компас(немаш ориентација во просторот)

тие само сакаат да кажат дека курвите им се секојдневие,
а тоа што им смета точно е дека го искажуваат, меѓутоа тоа се однесува на некои политички незадоволства, или за "хејтерите",
раперите се отворени луѓе,
и тоа што го размислуваат го кажуваат во своите долгометражни текстови,
никогаш во рапот нема да слушнеш фантазија
Тоа е зашо неможат да смислат нешо шо е фантазија зашо од носот подалеку не вишле и од тие гето булшитс...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom