МЕТАЛ vs РАП

МЕТАЛ или РАП


  • Вкупно гласачи
    146
Статус
Затворена за нови мислења.

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Блајнд,сега дефлектираш ти.
Дали и кој има повеќе софистицирани зборови во лирики,тоа не беше поентата.

Поентата твоја беше дека со слушање метал стануваш попаметен.
Не зборам за рап песните какви имаат,конкретно за тоа зборев,дека имаш металци кои се чист пример дека твојата поента нема врска.
Збогатувањето на речникот нема врска со интелигентноста и нејзината раст ? :toe:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.373
Поени од реакции
7.574
Леле ве читам и ви се чудам. Посебно на оние со над 20 години кои реплицираат на темава. Оние пубертетлиите, што не гледаат футбал, ве разбирам зошто пишувате тука. Ај ептен да не бидам модератор мрчатор, ќе напишам конструктивен пост.

Во врска со рапот.
Се појавил како музичка форма кон крајот на 70тите (немој некој недоделкан метачлуга да вртел со очите, маам васпитни), и пред се бил изразување на уличните поети преку рецитал на фанк мелодиска позадина.
Во 80тите почнуваат да се прават матрици и битови на јапонски синтисајзери и ритам машини кои во исто време се користени и од првите музичари кои прават електронска музика.
Во текстовите се рецитира и пее за социјалните неправди и угнетувањето на црнците од една страна и за убавите работи како љубовта и надежта од друга страна.
Се пее и за моментот кога еден ден ќе видат црн претседател.

Во меѓувреме социјалниот статус им се подобрува, добиваат црн претседател.

Туку коа правите споредба. Да запрашам дали некогаш некој метал бенд ќе направи волку љубовна песна:

Збогатувањето на речникот нема врска со интелигентноста и нејзината раст ? :toe:
Ај прочитај се самиот себе си повторно, и повторно....
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Mеталот влече корени дури од доцните 60ти и раните 70ти и е позната како музика на белците пошо црнците во америка поради расната дискриминација во доцните 70 години почнала да ја промовира музиката позната како хип-хоп(или рап) заради создавање на некоја своја култура да речам и еден вид на скриен протест.Подоцна станала популарна a за белциве да се спротивстават на таа музика пошто требало нешто ново го промовирале и инвестирале гранџот.Први албуми кои што успеале(фала богу)да го покријат и замачкаат хип-хопот(кој што не го сметам за музика)биле Nevermind(Nirvana) и Ten(Parl Jam).Значи сега вие ја слушате таа црнечка музика...Незнам што ви е филмот,ако сакате црнечки музики слушајте блуз и гледајте си ги црнците.И само да кажам дека дојдов до извори во кои се вели дека Џими Хендрикс не бил прифатен во родното место бидеќи свирел Rock а тоа значело дека ја подржува белечката страна.:nenene:
Леле ве читам и ви се чудам. Посебно на оние со нас 20 години кои реплицираат на темава. Оние пубертетлиите, што не гледаат футбал, ве разбирам зошто пишувате тука. Ај ептен да не бидам модератор мрчатор, ќе напишам конструктивен пост.

Во врска со рапот.
Се појавил како музичка форма кон крајот на 70тите (немој некој недоделкан метачлуга да вртел со очите, маам васпитни), и пред се бил изразување на уличните поети преку рецитал на фанк мелодиска позадина.
Во 80тите почнуваат да се прават матрици и битови на јапонски синтисајзери и ритам машини кои во исто време се користени и од првите музичари кои прават електронска музика.
Во текстовите се рецитира и пее за социјалните неправди и угнетувањето на црнците од една страна и за убавите работи како љубовта и надежта од друга страна.
Се пее и за моментот кога еден ден ќе видат црн претседател.

Во меѓувреме социјалниот статус им се подобрува, добиваат црн претседател.

Туку коа правите споредба. Да запрашам дали некогаш некој метал бенд ќе направи волку љубовна песна:


Ај прочитај се самиот себе си повторно, и повторно....
Eве тончи и јас истото го кажав(само јас во форма на незадоволство)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Збогатувањето на речникот нема врска со интелигентноста и нејзината раст ? :toe:
Ете,види колку има врска:toe:

Life is A Waterfall.

Тоа ти се вика членување 101.
Исто како да речеш дека гледањето Хаус ќе те направи попаметен и ироничен.

Да беше така сега сите фанови на Хаус ќе беа како Бада Бинг,а Бада Бинг не гледа Хаус.
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Ете,види колку има врска:toe:

Life is A Waterfall.

Тоа ти се вика членување 101.
Исто како да речеш дека гледањето Хаус ќе те направи попаметен и ироничен.

Да беше така сега сите фанови на Хаус ќе беа како Бада Бинг,а Бада Бинг не гледа Хаус.
Оти не сваќаш дека на вистина или предизвик ми пишаја да пишам така човек не се работи за мене за рапер или за металец не биди ...
ЗНАЧИ МИ ПИШАЈА КАКО ДА ПИШАМ И ЈАС ПИШАВ А ШТО СЕ ОДНЕСУВА НА ТОА ЗНАМ ДЕКА ГРАМАТИЧКИ НЕ Е ТОЧНО

Едит од Модератор: фонт смален, а за тоа што те излажале, не можам да ти помогнам, ќе мораш сам да си додадеш „а“ во потписот.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Океј е,бидејќи го пиша со 72 фонт,еве ти веруваме.
Ти пишаја.

Но види што вика google за твоето титле...Did you mean: blood traitor ?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.373
Поени од реакции
7.574
Аранѓеле на смртта, се надевам ќе се снајдеш со мојата забелешка.

п.с. Дајте напишете за потеклото на металот. Од каде влече корени, како еволуирал. Досеа само поделба видов и значајни претставници.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.662
Поени од реакции
10.989
Место сите да се сакате, вие се дисате и хејтате безвезе, ги заболе ку*от раперите/металците за вас што се праите стручковци без потреба и демек знаете што е добро а што не :icon_lol:

Have a nice day
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Хеви метал музиката (англиски: heavy metal) е жанр на рок музиката кој се појавил како дефиниран музички стил во 70-тите години на 20 век, со корени од хард рок бендовите кои, помеѓу 1967 и 1974, ги мешале блузот и рокенролот за да создадат хибрид со дебел и тежок звук, базиран воглавно на гитари и тапани, карактеризиран од употребата на високо-засилена дисторзија. Од хеви металот подоцна еволуирале голем број на поджанрови, многу од кои едноставно се нарекуваат „метал“. Како резултат, „хеви метал“ сега има две различни значења: или жанрот и сите негови поджанрови, или пак оригиналните хеви метал бендови од стилот од 70-тите понекогаш нарекуван „традиционален метал“, на пример дип парпл, лед цепелин, Блу оустер култ и Блек сабат.
Хеви металот започнал да се здобива со популарност во 1970-тите и 1980-тите, време во кое што многу од сега-постоечките жанрови најпрво еволуирале. Хеви металот има голем број на следбеници и фанови во целиот свет, познати кај нас под името металци. Во англофонските земји тие се познати како „метални глави“ (англиски: „metalheads“) и „ударичи на главите“ (англиски: „headbangers“)
Хеви металот се карактеризира како звук во кој доминираат гитара ,тапани, силни ритами и класични, блузерски или пак симфонични примеси. Во секој случај, поджанровите на хеви металот имаат свои стилски варијации во однос на оргиналната фoрма од која често отстапуваат.
Според Allmusic.com, „Од бесконечно многуте форми на рокенролот, хеви металот е најекстремната во смисла на гласност, мачоменство и театралност
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Хеви метал музиката (англиски: heavy metal) е жанр на рок музиката кој се појавил како дефиниран музички стил во 70-тите години на 20 век, со корени од хард рок бендовите кои, помеѓу 1967 и 1974, ги мешале блузот и рокенролот за да создадат хибрид со дебел и тежок звук, базиран воглавно на гитари и тапани, карактеризиран од употребата на високо-засилена дисторзија. Од хеви металот подоцна еволуирале голем број на поджанрови, многу од кои едноставно се нарекуваат „метал“. Како резултат, „хеви метал“ сега има две различни значења: или жанрот и сите негови поджанрови, или пак оригиналните хеви метал бендови од стилот од 70-тите понекогаш нарекуван „традиционален метал“, на пример дип парпл, лед цепелин, Блу оустер култ и Блек сабат.
Хеви металот започнал да се здобива со популарност во 1970-тите и 1980-тите, време во кое што многу од сега-постоечките жанрови најпрво еволуирале. Хеви металот има голем број на следбеници и фанови во целиот свет, познати кај нас под името металци. Во англофонските земји тие се познати како „метални глави“ (англиски: „metalheads“) и „ударичи на главите“ (англиски: „headbangers“)
Хеви металот се карактеризира како звук во кој доминираат гитара ,тапани, силни ритами и класични, блузерски или пак симфонични примеси. Во секој случај, поджанровите на хеви металот имаат свои стилски варијации во однос на оргиналната фoрма од која често отстапуваат.
Според Allmusic.com, „Од бесконечно многуте форми на рокенролот, хеви металот е најекстремната во смисла на гласност, мачоменство и театралност
Си ја завршил домашната од учителот ти Тончи. 5+. Седи.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.373
Поени од реакции
7.574
Ах Мансовача колку хејт си имаат меѓу себе на своите теми, ова им доаѓа како CTF на FPS :)
 
А

Ајсшутер

Гостин
ЗНАЧИ МИ ПИШАЈА КАКО ДА ПИШАМ И ЈАС ПИШАВ А ШТО СЕ ОДНЕСУВА НА ТОА ЗНАМ ДЕКА ГРАМАТИЧКИ НЕ Е ТОЧНО
Немам проверено дали ти пишале или не ама не ти верувам најди го својот пост тогаш ќе ти верувам а вака сум 99 посто сигурен дека ова го кажа само како да се оправдаш !?

Си ја завршил домашната од учителот ти Тончи. 5+. Седи.
Прават дека е металот нешто свето влезен е во филм гоолем се прави металец а ако знаеше ќе напишеше нешто од себе а не да бара по чичко гугл.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
81
Поени од реакции
4
Хип хоп културата не се базира на праи туку се базира на љубов и респект. Можеби рапот како музика и нема некоја уметност ама текстот има своја уметност тоа е улична поезија а колку што знам поезијата спага во уметност. Плус има доста рап групи кои и свират и рапуваат како што се Рутс. Точно е дека рапот денес е доста искомерцијализиран и тоа во голема мерка придонесува за стварањето на погрешна слика за рапот, сепак златните години на рапот беа во почетокот на 90-те. А за оној што рече дека сите рапери се дрогираат да му кажам да не генерализира затоа што јас не пушам ни цигари а камоли да се дрогирам. А сите знаеме колку и рапери и металци умреле од дрога и за тоа мислам дека нема потреба да се коментира оти во тој поглед е нерешено.
Точно е дека секој може да прави рап ама не може секој да го прави тоа добро, оти ако така гледаш и јас можам да земем гитара и да дрндам по неа безврска и да кажам дека сум металец ( без разлика што тоа не е квалитетно и е заникаде). Ако гледаме за тоа што е вистинска уметност зашто никој не рече дека слуша класика и дека му се допага затоа што спроед мене класиката е вистинска уметност затоа што тука треба цел оркестар да се укомпонира да работи. Насрав доста работи сега ама тоа е тоа. Кој што сака нека си слуша и помалку серење и јадење гомна на темава. Peace out

П.С Кој сака да научи нешто за хип хоп културата нека се информира на википедиа таму има доста добра статија напишана за тоа.
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Мене не ме боли к*рот дали ми веруваш или не....
А тебе да не те боли к*рот од каде сум ископал....
Плус мора некогаш да прочиташ а ова беше прочитано од поодамна ама мојата интелегенција е изгледа поголема од твојата па ти не знаеш како е да си запамтил години и имиња
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Блајнд,еве ти контра пример,софистициран бидејќи е металец,а во потпис има Life is Waterfall.
Не се сомневам дека ве едуцирала по англиски навистина премногу музиката :wink:
А тебе која музика те едуцира шо си олку добар по англиски јазик, па во секој можен пост се докажуваш?

Feel the irony above, feel it!!! My darling...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom