МВР откри нелегален (див) мобилен оператор во куќа во Гостивар

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Самиот наслов кажува, МВР откри нелегален (див) мобилен оператор во Гостивар.
За веста повеќе информации има тука.

Е сега мене нешто што не ми е сфатливо, како бе може да си направи некој свој оператор? Таа опрема што ја има на сајтовите наведено, сигурно чини стотици илјади евра? На кои фрекфенции (или можеби чии) користел овој „оператор“? Друго прашање е како АЕК досега не забележала користење на фрекфенциите? Зарем АЕК не врши редовни и вонредни мониторинзи со опремите кои ги има? Уште почудно за мене, која била намерата и намената со овој оператор? Дали имал корисници во Гостивар и ако одговорот е да, тогаш како бе овие корисници не знаеле дека овој оператор е нелегален односно див?
Многу прашања, но никако не може (барем на мене) да ми стане јасно.

Ваше мислење, коментар за ова најново чудо во земјава?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Мое мислење е дека некој одбил да подмачка со нова рата па ај ќе го фатиме секако ни треба бомбастична акција колку е полицијата ефикасна и службите работат правилно...
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
И мене не ми се јасни тие прашања што го постави, не ми има многу логика ова :confused::confused:
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Овие ко што се диктаторски настроени можно е и сами од т-мобиле позајмиле ова средиле се мачкаат очи овие без мозок што гледаат сите го величаат пасторот и никој к** не го боли :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.817
Поени од реакции
15.744
мислам дека имаше овакви работи во Косово...нема тука никаков финансиски интерес туку негирање на државата ... а друго е ако во град блиску граница се фаќа странски оператор и луѓето си имаат странски сим карти, н.пр. во Битола грчки и зборуваш со роднини од Лерин без Роаминг... Ова е на пример 100% легално, но прашање е пак дали смееш странски сим карти да продаваш јавно во продавница (друг проблем е кредит како ќе ставиш ако не одиш таму)
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
мислам дека имаше овакви работи во Косово...нема тука никаков финансиски интерес туку негирање на државата ... а друго е ако во град блиску граница се фаќа странски оператор и луѓето си имаат странски сим карти, н.пр. во Битола грчки и зборуваш со роднини од Лерин без Роаминг... Ова е на пример 100% легално, но прашање е пак дали смееш странски сим карти да продаваш јавно во продавница (друг проблем е кредит како ќе ставиш ако не одиш таму)
Ќе стаеш еднш за цела година
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.371
Поени од реакции
22.666
Не е тоа што мислите. Значи типот имал дома опрема да префрла разговори од интернет на телефон што кошта неколку илјади долари.

Што уствари правеле? Во МКД и во странство сигурно сте ги виделе оние картици за вртење у странство за поевтино. Ова е тоа, само он бил последната алка. Со тие картички (1) вртиш на локален број, па ставаш шифра па ти се уклучува линија... Што уствари правиш е вртиш во локална центала (нешто слично со таа во гостивар) каде одкако искуцуваш шифра добиваш (2) интернет линија до таа у гостивар и кога го откуцуваш мкд (финалниот број) он од фиксна или мобилна линија (локални броеви) (3) те префрла на локален мкд број. Ти наплаќаат „евтин“ интернационален разговор а всушност се 2 локални разговори и интернет разговор споени. Од секоја минута се прават по неколку центи порано многу повеќе. Е сега имајте на ум дека станува збор за илјадници па дури и милјони минути месечно. Се заебал братот што го правел од дома, ова се прави од фирма вака полесно ќе те фатат
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Let me guess :kafence:

После аферата со прислушувањето, АЕК и МВР ги скенираат сите диви (незакупени) фрекфенции за да детекрираат некаков нелегален сообраќај. (приказната со странските служби и базните станици)

Наместо тоа, налетале на некој бизБисмен од Гостивари. Братот си имал софистициран хибриден ВОИП-ГСМ оператор. :aplauz:

Шо е до мене, алал да му е.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Let me guess :kafence:

После аферата со прислушувањето, АЕК и МВР ги скенираат сите диви (незакупени) фрекфенции за да детекрираат некаков нелегален сообраќај. (приказната со странските служби и базните станици)

Наместо тоа, налетале на некој бизБисмен од Гостивари. Братот си имал софистициран хибриден ВОИП-ГСМ оператор. :aplauz:

Шо е до мене, алал да му е.
Tocno taka, interesna prilika za zarabotka, jaka sirokopasovna linija na sekogo mu e dostapna i moze da se pravi ovakov biznis.
Google se sprema ova da go isfrli na svetsko nivo, ke se plakja samo internet a telefonskite povici sms i mms so celiot svet ke bidat besplatni vo site mrezi, i mobilni i stacionarni. Malce posofisticiran viber.
Google ovaka ke gi pritisne lokalnite telekomi po celiot svet da mu plakjaat mesecna provizija od naplateniot internet, tie so nema da sakaat da plakjaat ke bidat avtomatski izbrisani od igrata poso ovakov tip na komunikacija ke nema konkurencija nitu po cena nitu po upotreblivost doma i nadvor.
 
Последно уредено:

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Tocno taka, interesna prilika za zarabotka, jaka sirokopasovna linija na sekogo mu e dostapna i moze da se pravi ovakov biznis.
Google se sprema ova da go isfrli na svetsko nivo, ke se plakja samo internet a telefonskite povici sms i mms so celiot svet ke bidat besplatni.
Па скајп, вибер и ним сличните не се ли на пола чекор од истото.... типов само локален разговор ваму само интернет(фиксен/кабелски или преку мобилен)/wi-fi...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.390
Има барем по 10-тина вакви „фирмици“ кои нудат телефонски услуги во секој град...
Како што знам, се се сведуваше на „кврц“ од страна на мобилните оператори. Прв пат слушам на некого да му направат упад за „сим бокс“.

http://maxim.mk/sim-boks-ured-so-koj-mozhe-sekoj-preku-vashiot-telefon-da-se-javuva-vo-stranstvo
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Па скајп, вибер и ним сличните не се ли на пола чекор од истото.... типов само локален разговор ваму само интернет(фиксен/кабелски или преку мобилен)/wi-fi...
Skajp i viber naplakjaat za izlez od voip i konekcija so fiksen ili mobilen telefon. Kaj google se ke bide besplatno i ke nema roaming, site telekomi so ke potpisat so google ke mora odnapred da se otkazat od naplatata na roaming za gosti od drugi mrezi, poso fakticki site ke bidat zdruzeni vo mrezata na google.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мое мислење е дека некој одбил да подмачка со нова рата па ај ќе го фатиме секако ни треба бомбастична акција колку е полицијата ефикасна и службите работат правилно...
zis one.

И она Ацид што го кажа. А АЕК освен да префла пари за избори за ништо друго не постои.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom