Лондон - работа, живот, авантура

Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
Да го споделам и јас моето досегашно искуство.

Дојдов пред една недела во југоисточен Лондон и сум кај роднини. Уште вториот ден почнав да одам по банки. Прво бев во Santander каде што госпоѓата на шалтерот ме измаршира со зборовите "we only give accounts to UK citizens" и ме погледна како да сум најдолниот криминалец на светот.

Веднаш после тоа отидов во Barclays и во Lloyds. Во Barclays рекоа дека им требаат сметки на мое име како доказ за адреса, додека во Lloyds рекоа дека е во ред само со пасош и со сметки на името на роднините. Ми закажаа интервју за два дена.

Истиот ден се јавив во Jobcentre да закажам интервју за National Insurance Number (NINo). Ми закажаа интервју за околу две недели по јавувањето.

Четвртиот ден отидов во Lloyds на интервјуто и се одеше во ред се додека службеникот не ми го виде бугарскиот пасош. Ми покажа една веб страна каде што се гледаа земјите за кои отворање сметка на тој начин е дозволено, меѓу кои беа Полска, Италија и други...но не и Бугарија. Ми кажа дека ми треба доказ за адреса (сметка на мое име или слично).

Истиот ден отидов во уште 5 банки (HSBC, Natwest, Metro, Halifax и RBS). Секаде ми го кажаа истото - освен бугарски пасош треба и некој документ за потврда на адреса, и тоа не може било што, секоја банка си има листа со дозволени документи.

Единствено во HSBC ми кажаа дека е доволен бугарски пасош, introductory letter од роднините и сметки на нивно име како доказ за адреса. Ми закажаа интервју за наредниот ден.

На петтиот ден отидов на закажаното интервју. Не бев многу голем оптимист по досегашното искуство, но се појде како што треба. Ги разгледаа документите и почнаа со отворањето на сметката, и ми кажаа дека сметката ми е одобрена, но дека треба да донесам уште годишен преглед за Council Tax на името на роднините (не ги интересираа сметките за вода и струја, исклучиво тоа) и име и адреса на мојот работодавец.

Работодавец сеуште немав, но најдов еден човек кој дозволи да го дадам неговото име (пријател на роднините), a и роднините го најдоа документот за council tax.

Шестиот ден отидов пак без интервју, и го оставив бројот на службеничката и кога успеа да најде слободно време ми се јави. И го дадов прегледот за council tax и името и адресата на работодавецот (претходниот ден и дадов и introductory letter од страна на роднините и бугарскиот пасош). И тоа е тоа, веќе имам сметка во HSBC. :)

Сега да видиме како ќе помине интервјуто за NINo.
 
Последно уредено:

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.140
Да го споделам и јас моето досегашно искуство.

Дојдов пред една недела во југоисточен Лондон и сум кај роднини. Уште вториот ден почнав да одам по банки. Прво бев во Santander каде што госпоѓата на шалтерот ме измаршира со зборовите "we only give accounts to UK citizens" и ме погледна како да сум најдолниот криминалец на светот.

Веднаш после тоа отидов во Barclays и во Lloyds. Во Barclays рекоа дека им требаат сметки на мое име како доказ за адреса, додека во Lloyds рекоа дека е во ред само со пасош и со сметки на името на роднините. Ми закажаа интервју за два дена.

Истиот ден се јавив во Jobcentre да закажам интервју за National Insurance Number (NINo). Ми закажаа интервју за околу две недели по јавувањето.

Четвртиот ден отидов во Lloyds на интервјуто и се одеше во ред се додека службеникот не ми го виде бугарскиот пасош. Ми покажа една веб страна каде што се гледаа земјите за кои отворање сметка на тој начин е дозволено, меѓу кои беа Полска, Италија и други...но не и Бугарија. Ми кажа дека ми треба доказ за адреса (сметка на мое име или слично).

Истиот ден отидов во уште 5 банки (HSBC, Natwest, Metro, Halifax и RBS). Секаде ми го кажаа истото - освен бугарски пасош треба и некој документ за потврда на адреса, и тоа не може било што, секоја банка си има листа со дозволени документи.

Единствено во HSBC ми кажаа дека е доволен бугарски пасош, introductory letter од роднините и сметки на нивно име како доказ за адреса. Ми закажаа интервју за наредниот ден.

На петтиот ден отидов на закажаното интервју. Не бев многу голем оптимист по досегашното искуство, но се појде како што треба. Ги разгледаа документите и почнаа со отворањето на сметката, и ми кажаа дека сметката ми е одобрена, но дека треба да донесам уште годишен преглед за Council Tax на името на роднините (не ги интересираа сметките за вода и струја, исклучиво тоа) и име и адреса на мојот работодавец.

Работодавец сеуште немав, но најдов еден човек кој дозволи да го дадам неговото име (пријател на роднините), a и роднините го најдоа документот за council tax.

Шестиот ден отидов пак без интервју, и го оставив бројот на службеничката и кога успеа да најде слободно време ми се јави. И го дадов прегледот за council tax и името и адресата на работодавецот (претходниот ден и дадов и introductory letter од страна на роднините и бугарскиот пасош). И тоа е тоа, веќе имам сметка во HSBC. :)

Сега да видиме како ќе помине интервјуто за NINo.
Ај со среќа, ти ептен на почеток си сега.Со работа како оди?
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
88
Поени од реакции
146
Ај со среќа, ти ептен на почеток си сега.Со работа како оди?
Благодарам. :)

Од утре почнувам со барање работа, иако ќе биде само на краткорочен план; во моментот кога ќе го земам и NINo се селам од кај роднините и одам во помал град. Не мал, но помал од Лондон. Мислам дека овде половина ден го минам во автобус. :)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.140
Благодарам. :)

Од утре почнувам со барање работа, иако ќе биде само на краткорочен план; во моментот кога ќе го земам и NINo се селам од кај роднините и одам во помал град. Не мал, но помал од Лондон. Мислам дека овде половина ден го минам во автобус. :)
Ќе се навикнеш со тек на време и ќе ги научиш финтите како да стигнуваш секаде побрзо.Тубе+раил = добитна комбинација. :D
 
Член од
24 јули 2014
Мислења
118
Поени од реакции
64
Службено сум бил во Лондон неколку пати и приватно исто толку, а и имам пар пријатели таму што живеат и гледам дека влакно не им фали. Е сега, ова се луѓе со МК пасоши ама од фирми испратени натака на секондмент а некои и останаа после тоа.

Лондон е прва лига за живот, скапиот и брз начин те стимулира да запињаш повеќе и повеќе. Апсолутно број еден место во ЕУ за кариера во моментов. После тој начин на работење ти е појака референца од било кој факултет што ќе го завршиш.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.298
Поени од реакции
5.873
Od site milionski metropoli omilen mi e London. Bogatite rusi vo London velat "Ako ti e dosta od London znaci deka ti e dosta od zivotot." gledajte ja emisijata Meet the Russians na Explorer kanalot tamu se objasnuvaat prekrasni raboti za London.
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
3.430
Поени од реакции
2.113
Mene me intetesira nesto drugo za london, sakame da odime so deckoto do london strikno za natprevar celzi da se gleda pa me interesira koi se uslovite za odenje kako do viza , smestuvanje, kako do karti za natptevarot Itn
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
без размислување - одете па дури и јазик да не знаете ...
накратко ќе ви раскажам една сторија за повозрасна жена која на свои 59 години решила да замине во југо-западна Англија - затоа што онаму каде што работела претходно - се’ се распаднало, распродало и таа останала без работа ....Значи заминала без знаење јазик, без познати, без ништо- можете да претпоставите во каква очајна состојба се наоѓала штом се решила на таков потег
Сепак се снашла- во прво време работела сменска работа во рибно-преработувачка ф-ка, во меѓувреме наишла на оглас од некој пољак кој барал покрај своите 6 уште еден помошник во домаќинство, била примена на работа и откако наполнила 64 годишна возраст- таа добила пензија
За само 5 години работа во Англија- таа добива по 438 фунти месечно или 800 евра, плус добила двособен стан од државата, ослободена е плаќање било какви давачки, парите и се за храна и доволно безбедна старост во Англија.
Две години живеела во станот, но и се присакало куќа со двор, па извадила лекарско уверение дека боледува од астма и со препорака од лекарот поднела барање и добива во замена за станот сопствена куќа со двор каде може почесто да е на свеж воздух ...Целиот ремонт на куќата, опремувањето со мебел и сл таа неплаќа ништо- целата работа е на социјалната служба, и плус секоја година добива по 200 фунти за огрев. 135 фунти за плаќање на струја и 50 фунти – за отплата на топла вода . Медицинските услуги и се бесплатни, купувањето на медикаментите по рецепта од лекар исто се на терет на соц.службата -она живее практички на на сметка на државата .Јазикот го научила на основно ниво- пред се заради возраста, но секаде каде и била потребна професионална помош државата и давала бесплатно преведувач и никаде не забележала да некој се лути што таа не го говори добро англискиот
интересно , зар не?[DOUBLEPOST=1410296786][/DOUBLEPOST]колкава пензија ќе земате во МКД со стаж 30/35 години и старост 64/67, или колку земаат сега ???:facepalm:
 
Последно уредено:

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.140
Mene me intetesira nesto drugo za london, sakame da odime so deckoto do london strikno za natprevar celzi da se gleda pa me interesira koi se uslovite za odenje kako do viza , smestuvanje, kako do karti za natptevarot Itn
Од листава најтешко ќе дојдете до карти за Челси.Проверено. :D
За виза си аплицираш, за пат си фаќате Визер, имате милион хотели на избор.Е за утакмица испланирајте си барем месец дена унапред што ќе гледате и дека ќе се смилуваат да објават карти на general sale.
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
3.430
Поени од реакции
2.113
Za viza kolku so razbrav ja poskapile 12 000 den e e sega kakva viza e taa? Mislam za 3 dena ne se isplaka 200 evra za viza da gi dajs bidejki nie sakame na natprevar da odime I za dva tri dena nazad
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Go iscitav forumot i imam namera da odam za Anglija so BG pasos dali e pametno da se odi vo nekoj pomal grad ili bar pomal od London kako Mancester ili nesto slicno za pocetok. I nekoj sovet dali e mozno da se zeme stan kade jas bi plakjal smetki za struja, voda cisto da se olesni postapkata za bankarska smetka i vadenje na NI broj so ogled deka citav na forumot dosta problemi imaat drugarive so bankarski smetki ako nemas na tvoe ime komunali. Neznam sto napravija deckite so NI broevite sto pisuvaat pred nekoe vreme deka ke odat.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Кога ја чекираме картата од мкд за англија пишуваме податоци од мкд пасош или бугарскиот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom