Лондон - работа, живот, авантура

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Dobar den .. Sakam da pitam dali nekoj znae dali kje mi treba viza ako trgnam za Anglija. Principno imam samo Makedonsko gragjanstvo. Imam i bugarska licna karta za postojan prestoj vo bugarija ali nemam gragjanstvo bugarsko. Me interesira dali mozam da idam vo anglija so makedonski pasos i so bugarska licna karta ili nezavisno od toa deka imam bugarska licna karta za postojan prestoj sepak kje mi treba viza od Angliskata ambasada vo Bugarija.
Со Лична карта за постојан престој неможиш да патуваш надвор од Бугарија.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
А како бе јас патувам секаде во еу со лична карта ?
Значи има 10 ралични типови на лична карта, дечково зборува за лична карта со постојан престој. Оди прашај ќе видиш што ќе ти кажат.
Единствено можи да се патува ако е женет со Бугарски државјанин и во личната карта ќе му пишува дека е член на фамилија , така можи да патува но само заедно со брачниот партнер.

Ти можиш да имаш лична карта за постојан престој и во Германија и во Англија и во Франција, но во 90 % од случаевите лична карта за престој ти служи само во државата која што ти ја издала.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Dobar den .. Sakam da pitam dali nekoj znae dali kje mi treba viza ako trgnam za Anglija. Principno imam samo Makedonsko gragjanstvo. Imam i bugarska licna karta za postojan prestoj vo bugarija ali nemam gragjanstvo bugarsko. Me interesira dali mozam da idam vo anglija so makedonski pasos i so bugarska licna karta ili nezavisno od toa deka imam bugarska licna karta za postojan prestoj sepak kje mi treba viza od Angliskata ambasada vo Bugarija.
Личната карта што ja имаш не е врз база на државjaнство. Следователно ке ти треба:
1. Виза от амбасадата
2. Документи за визата
3. Застраховка(Осигуране).
4. Банкови папири за да докажеш,дека имаш доволно пари на ден за периодот на престоуване.

http://www.europedirect.szeda.eu/vaprosi-za-es/3420-mogat-li-chuzhdentzi-s-lichna-karta-za-postoyanno-prebivavashti-v-rb-chuzhdentzi-da-patuvat-v-es-samo-s-lk.html
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
кој и да планира да замине за Англија - неколкупати нека размисли и тоа убаво
Ја никад не би ја одбрал ко место за живеење
нека каже некој барем 10 добри причини за таму - платата изоставете ја
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
кој и да планира да замине за Англија - неколкупати нека размисли и тоа убаво
Ја никад не би ја одбрал ко место за живеење
нека каже некој барем 10 добри причини за таму - платата изоставете ја
И пошо ти не би ја одбрал ко место за живеење никој не треба да оди....свашта.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.675
Поени од реакции
11.901
И пошо ти не би ја одбрал ко место за живеење никој не треба да оди....свашта.
А да објаснеше зошто ти би отишол или не би отишол, наместо да го критикуваш личниот став на други без конкретни објаснувања ?

Еве јас лично многу сакам да одам во Велика Британија, бидејќи е татковина на снукерот, кој го обожавам на големо, и бидејќи во Единбург - главниот град на Шкотска, се наоѓа седиштето на Рокстар - креаторите на еден од најголемите гејмерски брендови на денешницата - Grand Theft Auto или GTA.

Но не би отишол да живеам во Велика Британија бидејќи слушам дека е премногу скапа држава, а гледам и муслимани наоколу шетаат и убиле војници среде улица, а државата најкомотно си молчи, слично како кај нас во Македонија, со разликата што кај нас сеуште не убиле никого среде улица.

Можеби ќе кажеш дека мојата генерализација околу ова со муслиманите во Велика Британија е претерана, но тоа е веќе моето лично мислење.

Кое е твоето лично мислење, зошто би отишол или не би отишол во Велика Британија ?
 
Последно уредено:

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.136
Но не би отишол да живеам во Велика Британија бидејќи слушам дека е премногу скапа држава, а гледам и муслимани наоколу шетаат и убиле војници среде улица, а државата најкомотно си молчи, слично како кај нас во Македонија, со разликата што кај нас сеуште не убиле никого среде улица.
Им дадоја доживотен затвор на двајцата, си работи државата.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.675
Поени од реакции
11.901
Им дадоја доживотен затвор на двајцата, си работи државата.
Нормално дека си работи, и обдукциската служба си работи кога пристигнуваат мртвите за обдукција.

А тоа што биле убиени, тоа е друга работа, важно си работи државата.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
А да објаснеше зошто ти би отишол или не би отишол, наместо да го критикуваш личниот став на други без конкретни објаснувања ?

Еве јас лично многу сакам да одам во Велика Британија, бидејќи е татковина на снукерот, кој го обожавам на големо, и бидејќи во Единбург - главниот град на Шкотска, се наоѓа седиштето на Рокстар - креаторите на еден од најголемите гејмерски брендови на денешницата - Grand Theft Auto или GTA.

Но не би отишол да живеам во Велика Британија бидејќи слушам дека е премногу скапа држава, а гледам и муслимани наоколу шетаат и убиле војници среде улица, а државата најкомотно си молчи, слично како кај нас во Македонија, со разликата што кај нас сеуште не убиле никого среде улица.

Можеби ќе кажеш дека мојата генерализација околу ова со муслиманите во Велика Британија е претерана, но тоа е веќе моето лично мислење.

Кое е твоето лично мислење, зошто би отишол или не би отишол во Велика Британија ?
Апсолутно си во право.Еве на пример само два града во Англија се огледало на европската деградација -Northampton кој е на само 50 км одалеченост од Лондон и Coventry. Види ги овие и веќе ја имаш сликата за Англија во целост .Ко да се наоѓаш во Каиро или Јоханесбург[DOUBLEPOST=1405916704][/DOUBLEPOST]
И пошо ти не би ја одбрал ко место за живеење никој не треба да оди....свашта.
каде виде дека рекол некој да не одиш?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.136
Нормално дека си работи, и обдукциската служба си работи кога пристигнуваат мртвите за обдукција.

А тоа што биле убиени, тоа е друга работа, важно си работи државата.
Па незнам што да ти кажам за тоа.
Се случило такво нешто, сепак е ова држава од 60мил жители, секакви ги има.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.675
Поени од реакции
11.901
Па незнам што да ти кажам за тоа.
Се случило такво нешто, сепак е ова држава од 60мил жители, секакви ги има.
Насекаде ги има секакви, па дури и тука во Македонија.

Проблемот не е во тоа што имате секакви, туку во тоа што примате секакви од било кои делови на светот.

Колку сакаат нека бидат образовани и колку сакаат нека делуваат цивилизирано, но сепак племе не станува цивилизација преку ноќ само затоа што знаат да зборуваат англиски, се дотеруваат како современи и модерни луѓе и имаат универзитетски дипломи.

Карактерот не го гради ниту облеката, ниту јазикот на говорење, ниту дипломата, туку домашното воспитување, културата, самопочитта и почитта кон другите, а тие секакви кои ги увезувате од државите со мнозинско муслиманско население, не располагаат баш со овие карактеристики со кои се гради карактер на една цивилизирана личност.

Израснати се како племе, воспитани се како племе и со децении нека живеат во Велика Британија, но сепак ако не си ги променат своите карактери и своите лични навики и начини на размислување, тогаш ќе останат племе во карактерот и ќе има вакви настани во кои невини луѓе ќе гинат - поради племе кое го увезувате.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.136
Насекаде ги има секакви, па дури и тука во Македонија.

Проблемот не е во тоа што имате секакви, туку во тоа што примате секакви од било кои делови на светот.

Колку сакаат нека бидат образовани и колку сакаат нека делуваат цивилизирано, но сепак племе не станува цивилизација преку ноќ само затоа што знаат да зборуваат англиски, се дотеруваат како современи и модерни луѓе и имаат универзитетски дипломи.

Карактерот не го гради ниту облеката, ниту јазикот на говорење, ниту дипломата, туку домашното воспитување, културата, самопочитта и почитта кон другите, а тие секакви кои ги увезувате од државите со мнозинско муслиманско население, не располагаат баш со овие карактеристики со кои се гради карактер на една цивилизирана личност.

Израснати се како племе, воспитани се како племе и со децении нека живеат во Велика Британија, но сепак ако не си ги променат своите карактери и своите лични навики и начини на размислување, тогаш ќе останат племе во карактерот и ќе има вакви настани во кои невини луѓе ќе гинат - поради племе кое го увезувате.
Абе тоа се мали изолирани групи. Во живеењето тука нема никогаш да сретнеш некој таков.99.9% од луѓето се најнормални луѓе како и секаде.
Ти велам, од 60ми жители, статистички мора да има секакви, затоа ќе најдеш најчудни групи на луѓе тука, ама како што реков - мали изолирани групи.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.501
Абе тоа се мали изолирани групи. Во живеењето тука нема никогаш да сретнеш некој таков.99.9% од луѓето се најнормални луѓе како и секаде.
Ти велам, од 60ми жители, статистички мора да има секакви, затоа ќе најдеш најчудни групи на луѓе тука, ама како што реков - мали изолирани групи.
Ај не го лажи,тука секој ден се колиме и пукаме со муслиманите :D пошо не се цивилизирани и немаат култура а за секоја ситница ти викаат фала и те поздравуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom