Летување во Кипар

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.568
Поени од реакции
395
Ајде ако може некој да ми одговори на прашањава... пошо претходно коа прашував за кола сигурно не мислев да одам со кола од Македонија до Кипар, пошо некој ми одговори да сум си фател авион (wtf)... Некој некого е*е овде, само не знам кој кого... : ))

1. Цена на рент а кар на ден, или на 7 дена? Отприлика, не мора точна цена.
2. Може ли без проблем да се оди во грчкиот дел или не е препорачливо?
3. Дали вреди од Лапта да се зима рент-а-кар или може со бус да се планира шетање? Зборам за до Фамагуста на пример, Никозија и слично. Ко што прочитав погоре и на нет, не е скап превозото со бус. 3-4 евра да е во правец од Гирне до Никозија.
4. Планираме да идеме на поубавите плажи што се, ама нормално се плаќаат, е сега убава, а градска - бесплатна плажа да препорачате во Лапта и во Гирне.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Toplo u picku mater! Vlaga 90%!
Skupo izgor!
Sekoja ebena plaza se plaka minimum 10 liri t.e. 5€ plus prevoz do tamu i nazad uste 3€ racunaj 7-8€ dnevno ti odat za NISTO!
Uste ednas makedonec tamu ne im stapnuva toa garantiram!
A tie pa sto bea so jadenje po hotelite....hahaha pazi go obrokov
Pileski prst iseckan na 4 parcenca plus nekoj drugi mizerni sranja!!
Ubavo si pominav samo zosto bevme golemo drustvo inace!! Za istite pari u spanija backo!
5€ pislivo sendvicce! Vcera plativ10€ za doner na plaza!!! Blage veze nemase!!
Grckono giro za 2,5€ e IZMISLENO za ovie lopovive!
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.343
Поени од реакции
5.171
Toplo u picku mater! Vlaga 90%!
Skupo izgor!
Sekoja ebena plaza se plaka minimum 10 liri t.e. 5€ plus prevoz do tamu i nazad uste 3€ racunaj 7-8€ dnevno ti odat za NISTO!
Uste ednas makedonec tamu ne im stapnuva toa garantiram!
A tie pa sto bea so jadenje po hotelite....hahaha pazi go obrokov
Pileski prst iseckan na 4 parcenca plus nekoj drugi mizerni sranja!!
Ubavo si pominav samo zosto bevme golemo drustvo inace!! Za istite pari u spanija backo!
5€ pislivo sendvicce! Vcera plativ10€ za doner na plaza!!! Blage veze nemase!!
Grckono giro za 2,5€ e IZMISLENO za ovie lopovive!
Абе ај, ти си бил у друга држава, дај молим те точно каде беше? Имам посетено десетици плажи, никаде не се плаќа плажа, се плаќаат лежалките со чадор од 2 евра од човек до 2.5 , без пари не ти дава никој... ако не ти се даваат можеш да си понесеш сопствен чадор, па да ти е безпари плажата. Превоз ќе плаќаш ако си се сместил у долно дупени.. Тоа не е проблем на туристичката дестинација, тоа е колку си платил за смештај, имаш трилион хотели на самата плажа, плати па клати... И ова за ѓирото ти е смешно, 10 еу е комплет сет мени (Предјадење ,Главно јадење плус десерт) има сет мени и од 7 еу па нагоре, зависи од главното јадење... и тоа во ресторани покрај плажите... Освен ако зборуваш за Турскиот дел o_O , мада и таму не ми се верува толку да е скапо....
 
Член од
11 јануари 2012
Мислења
32
Поени од реакции
20
Tutor, со оглед на претходните постови и понудата на нашите агенции а и поради тоа што плаќал во лири Похован тросед збори за турскиот дел,т.е. Северен Кипар. Дали добро разбрав дека твоите искуства се од грчкиот дел на Кипар? Преку агенција имаш идено?
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Абе ај, ти си бил у друга држава, дај молим те точно каде беше? Имам посетено десетици плажи, никаде не се плаќа плажа, се плаќаат лежалките со чадор од 2 евра од човек до 2.5 , без пари не ти дава никој... ако не ти се даваат можеш да си понесеш сопствен чадор, па да ти е безпари плажата. Превоз ќе плаќаш ако си се сместил у долно дупени.. Тоа не е проблем на туристичката дестинација, тоа е колку си платил за смештај, имаш трилион хотели на самата плажа, плати па клати... И ова за ѓирото ти е смешно, 10 еу е комплет сет мени (Предјадење ,Главно јадење плус десерт) има сет мени и од 7 еу па нагоре, зависи од главното јадење... и тоа во ресторани покрај плажите... Освен ако зборуваш за Турскиот дел o_O , мада и таму не ми се верува толку да е скапо....
Turskiot del na kipar i SE E BUKVALNO KAKO STO NAPISAV!!
ZNACI SE PLAKA V L E Z!! NA PLAZA uste gore na samiot pat,pravevme fora demek odime vo barot na pijacka i ppsle dole da se izbanjame spiunski ama nema sansi te gleda toj i na primer mene od voda me izvadi mi vika TICKET?!!!
Taka da ako ne si bil ne trabunjaj!! Kaj sum nervozen use budala me prais a pred 2 dena se vrativ. I NE!! ne e celo meni 10€ tuku EDEN EBEN DONER I TOA KONKRETNO AKO SAKAS NA DENIZKIZU PLAZATA!! 10liri vlez i doner 20liri!!! 180 makedonci bevme vo carterot neka se javat drugite ke ti potvrdat!!
I pak ke kazam MAKEDONCI VEKE TAMU NEMA DA IM STAPNAT!!!so tie drski ceni nema sansi!! Drugar mi od turcija se vrati vika doner 2,5 liri!! Pa koj kur im e na kiparjanive sve im ebam!!!
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.568
Поени од реакции
395
Гледам се објаснувате за Кипар, па ајде и јас да помогнам на сите што ќе одат со едно реално мислење.

Бевме сместени во Роуз Гарден, аранжманот ме кошташе 230 евра (авион со вклучени такси и 10 ноќевања) = смешно! Сумата е смешна, да бидеме реални за она што се добива. Базенот е топ.
Апартманите беа повеќе од солидни, на 2 нивоа, чисти, мењаваа пешкири и постелнини на 3 дена т.е 2 пати за целиот престој.
Најблиска продавница е на 5 минути пешки, цени поскапи од кај нас. 2.5литра кока кола/спрајт/миринда = 4.5лири т.е. околу 2 евра, што и не е многу. Вода 5литра = 2.5лири, кашкавал пола кило = 8лири... за оние што планираат да доручкуваат по дома.

1 евро ќе ви мењаат за 2.15 лири, 2.20 во Гирне максимум.

Најблиска плажа до апартманите е Сансет, е сега пешки е на 15ина минути, влез се плаќа 10лири (го сменија додека бевме ние таму). Е сега ние се исценкавме или барем мислевме дека се исценкавме да јадеме и пиеме таму и да не плаќаме влез.
Плажа нема, платформа е. Одиш по мостче и се спушташ у вода. Морето милина, топло и многу солено.
Цени во барот, 5 евра за хамбургер, стек, омлет... Хамбургер поевтин од 5 евра не најдовме, гиро у Гирне само начекавме = 8 лири. (4 евра)

Парите ни отидоа на превоз и на јадење, друго ништо.

Самиот остров нуди многу малце, зборам за Турскиов дел.
Од агенцијата бевме задоволни, дека смештајот и патот т.е. се што ветија - остварија.
Очекувавме повеќе од Кипар ко дестинација. Искрено луѓе пустелија е, нема што да се види.

Скапи ни беа турите од агенцијата, па земавме рент-а-кар. 3 дена = 75 евра.
Го прошетавме целиот остров, бевме и на Карпаз и во Фамагуста и на Голден бич, и на Алагади и во Никозија.

Да ги опишувам? Ај на кратко...
1. Голден бич, најубавата плажа нели што ја фалат најмногу. Џенем е, на околу 100 и нешто километри од Гирне, песочна нормална плажа. Таа е најубавата. Луѓе нема, пошо е џенем, нормално. 10 души бевме на километарски долга плажа. По патот натака ќе ги видите дивите магариња, нели тие ги фураат за симбол на островот.
2. Никозија, тиква. Трговски центар не најдовме. Ко нашава турска чаршија, али 10 пати помала :) Не е интересно тоа за нас, имаме и ние нешто такво :)
Друго нешто во Никозија не најдовме... Трговски баравме, прашувавме, во турист инфо прашавме, не пратија на една улица кај што имало “марки“ (јаки продавници). Најк, адидас, котон, пума и конверс мислам.... толку.

Разочарани од Никозија, ептен.

Најголемо разочарување за мене се плажите... Немаат плажи. Хотелите само имаат плажи, а се плаќаат.

Иста плажа од една страна е Денизкизи, од друга страна е Голден Беј. На Денизкизи е 10лири, на Голден Беј е 5лири влез. Смешки у боја... А истата плажа е уствари. Таа е најок плажа од овие достапниве, со понормални цени. Не дадовме 15лири за на Ескејп. Не ни се даваа, пошо не можеше да биде кујзнае што. Боље дајте ги парите за на Акапулко, имате огромен тобоган и базени.

Бевме на Алагади, плажа на желките. Имвме среќа да видиме некои Енглези што беа од некое здружение, па ги откопуваа желчињата, па видовме некое желче :)

Мар-е-монте плажата, бесплатна плажа, ама каква... Гз преку глава, катастрофа у боја. Еднаш бевме и никад више.
Ако решите да одите, не се симнувајте горе на главниот пат, пошо ќе пешачите 2км надоле до плажата. Ценкајте се!

Бевме и у диско, у Ice. Бар мислам дека бевме у Ајс. Пиво 10 лири, вода мала 5 лири.

Пиво на плажа, ефес е околу 5 лири.

Оброк под 10 лири, нема.

У принцип имаме погрешна претстава за Кипар ние. У старт очекуваме повеќе. Може вода да и носи на грчка, со плажи, цени и све остало...

Искрено тие што беа у поскапи хотели, се зезнаа. За тие пари ќе отидеш на каде каде подобри туристички места.

Pohovan Trosed,
се надевам не беше у “големото друштво“ со копитата од Куманово, “докторе, докторе“ и со остала багра. Галамеа ко куртони до ниедно време у тревникот кај апартманиве, се дереа на плажа... брука. Јагнешко и смедеревка + дезодоранси работава... Да ти е срам што си македонец.

Пред да одам налетав на коментар од еден енглез дека ко да застанало времето кај нив у 1975... Не знам како било у 75та, али сигурно не се у 2012.

Саатот им е еден саат напред, ама која е годината проценете сами : )))

Се надевам ќе помогне коментаров на некој...

Секое добро и уживајте.
 
C

cige

Гостин
Сакам да одам на Крит или Кипар. Што ќе препорачате?
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.364
Поени од реакции
193
Некој малце подетално за во Кипар да каже? Гледам летови до Ларнака, кои се туристички места? Ларнака, Протарас ? Каде се убавите плажи, во кој град? Како стои Кипар со превоз, добро е организиран ? Какви се температурите јули, август, септември ? Кога е најдобро за одење и слично..
 
На врв Bottom