Летување во Кипар

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
788
Поени од реакции
523
Се надевам ке соберам неколку информации за северен кипар за лето 2012 оти многу го форсираат нашиве туристички агенции а + е многу ефтино...па ако имате било какви информации споделете
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.311
Поени од реакции
29.006
Величествената ќе ти објасни, она се разбира многу околу тие работи. Ги знае речиси сите понуди од агенциите :)
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
28
Поени од реакции
2
Sum bila tamu pred nekolku godini i beshe odlicno.Beshe mnogu skapo posto bevme vo privatna rezija.Ova preku agenciite e mnogu e evtno.Plazite bea super i vodata prozirna pa bi preporucila na sekogo sto ne bil.
 
M

macgowan

Гостин
Sum bila tamu pred nekolku godini i beshe odlicno.Beshe mnogu skapo posto bevme vo privatna rezija.Ova preku agenciite e mnogu e evtno.Plazite bea super i vodata prozirna pa bi preporucila na sekogo sto ne bil.
Јас колку гледав понудите се претежно за околината на Гирне. Вие во кој дел бевте сместени, дали рентавте возило, се движевте само низ Турскиот дел од островот или преминавте и на јужниот дел? Секоја информација е добредојдена.
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
28
Поени од реакции
2
Bevme smesteni vo Magosa no go prosetavme celiot turski del.Nekogash ne znaesh vo koj del se naogash posto na edna masa sedat turci,od druga slusash grcki a od drug kraj angliski.Glavniot grad e podelen na 2 dela i toa so nekoja si rampicka kako onie tezgite na pazar.Nema bash nikakvi problemi koj od kade i kakov jazik zboruva.İma mnogu anglisko naselenie koe tuka zivee i se vozi od levata strana.Skoro polovina od prodavnicite na rucek zatvoraat posto e golema zestina i site spijat..E posleto vece e druga prikaska.Ubav nocen zivot no skap bash za nasi uslovi (zboram za pred 4-5 god,sega neznam kako se cenite) no mozesh znaci da si priustish i da izleguvash.Ne se secavam dali i tamu gi imashe onie malite "dolmuşi" ama znam taksi na sekoj cekor i toa avtomobili od posledna marka.Kompletno od mene cista 10.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.109
Понудите по агенциите се за Лапта, Киренија, Фамагуста и не се баш евтини. Под секоја понуда пишува дека треба да се платат аеродромски такси 99 евра по особа. Кога ќе видиш нема аранжман под 500 евра за полупансион. Ако сакаш да ги посетиш убавите плажи или да прошеташ треба да изнајмиш возило. Поповолно е преку интернет да си резервираш возило. Во некои делови цените на храна и пијачки се доста високи.Цената на изнајмување лежалка е 2,5 евра без пијачки а толку чини и чадор за сонце.
Разгледајте си ги хотелите на интернет, пред да се подадете да резервирате. Видете каде се сместени и каква е плажата пред нив ;)
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
28
Поени од реакции
2
Pa 500 eur. i ne ti e skapo za tamu.Vidi kolku bi ti kostalo samo prevoz do tamu,pa smestaj i hrana?Ovaa godina bevme vo Budva i lezalka beshe 5 eur.a plazata 0 sprema ovie.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.109
Pa 500 eur. i ne ti e skapo za tamu.Vidi kolku bi ti kostalo samo prevoz do tamu,pa smestaj i hrana?Ovaa godina bevme vo Budva i lezalka beshe 5 eur.a plazata 0 sprema ovie.
Не е скапо, ама имаш понуди за други дестинации со се вклучено за 500 евра. У тој смисол кажав. Дека понудиве и не се баш најевтини. Треба да се земе во предвид и превоз за шетање, ноќен живот, јадење и лежалки за на плажа.
 
M

macgowan

Гостин
Не е скапо, ама имаш понуди за други дестинации со се вклучено за 500 евра. У тој смисол кажав. Дека понудиве и не се баш најевтини. Треба да се земе во предвид и превоз за шетање, ноќен живот, јадење и лежалки за на плажа.
Прочитав на некои странски форуми дека Кипар општо потсетува, `влечи` повеќе на Турција/турската `ривиера` отколку на Грчки остров типот Родос, Крит.
А и климата дали е слична со Анталискиот регион(голема влажност)?
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
28
Поени од реакции
2
Mislam temata beshe informacii za Kipar, a ako idesh na drugi destinacii znaci ne si bil vo Kipar tuku na drugo mesto.İsto ti e toa imash cokoladi razni i sega mu recesh na prodavacot ima i krem bananki od 5 den.:D Zborot mi beshe za toa sto go nudat agenciite tuka vo MK sprema standardot vo Kipar e eftino :)
 
M

macgowan

Гостин
Mislam temata beshe informacii za Kipar, a ako idesh na drugi destinacii znaci ne si bil vo Kipar tuku na drugo mesto.İsto ti e toa imash cokoladi razni i sega mu recesh na prodavacot ima i krem bananki od 5 den.:D Zborot mi beshe za toa sto go nudat agenciite tuka vo MK sprema standardot vo Kipar e eftino :)
Мирјана, Мирјана...кажувај за климата и за `крајоликот`:D, батали применета економија сега се попаливме за Кибрис!:cool:
Ни требаат информации, еден клик не дели од изборот за ваканцијата...маусот станва немирен!
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.109
Прочитав на некои странски форуми дека Кипар општо потсетува, `влечи` повеќе на Турција/турската `ривиера` отколку на Грчки остров типот Родос, Крит.
А и климата дали е слична со Анталискиот регион(голема влажност)?
Овој дел што се нуди по повеќето наши агенции влече накај турската ривиера, а климата не е баш влажна.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
788
Поени од реакции
523
хммм.....99 евра е смештај со вклучен превоз т.е авион за 10 ноќи и +90 евра аеродромски такси значи 190 евра е се на се .....јавено проверено .Ама малку ме јади јамзата за таму како е што е дрнде мрдне јадења излегувања...
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
309
Поени од реакции
57
Не е скапо, ама имаш понуди за други дестинации со се вклучено за 500 евра. У тој смисол кажав. Дека понудиве и не се баш најевтини. Треба да се земе во предвид и превоз за шетање, ноќен живот, јадење и лежалки за на плажа.
izvini a ke mozes da spomnes nekoj od drugite destinacii za 500 evra
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.612
Поени од реакции
9.109
izvini a ke mozes da spomnes nekoj od drugite destinacii za 500 evra
Иако темата не е за друга дестинација ќе ти одговорам.
За 500 евра можеш да одиш Турција, Грција, Бугарија, Тунис, Египет на база се вклучено, а не полупансион.
 
На врв Bottom