Легендарни фудбалери од минатото (до почетокот на 90-те)

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Џорџ Бест најдобро го доловува неговата легендарна изјава: „Поголем дел од парите што ги заработив ми отидоа на алкохол, жени и брзи автомобили. Останатите ги потрошив без врска...“


Други цитати:

- „Во 1969 се откажав од жени и од алкохол. Најлошите 20 минути во мојот живот.“

За Пол Гаскоњ:
- „Еднаш му реков на Газа дека има IQ помало од бројот на дресот, а тој ме праша: што е тоа IQ?“

За Дејвид Бекам:
- „Не шутира добро со лева, не знае да игра со глава, не влегува во стартови и не дава многу голови. Освен тоа, не е лош...“

- „Велат дека сум спиел со 7 Miss Universe. Тоа не е точно. Спиев со четири, кај другите три не се појавив.“
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.010
Поени од реакции
55.283
Кога сме кај таа славна генерација на Менш што газела у Германија во 70тите, членови на златната Западна Германија од 74 се и Јуп Хајнкес и Берти Фокс.

Хајнкес играл у напад, најчесто на крилна позиција пошто централниот дел бил резервиран за Герд Милер. Поише го знаеме како тренер на Баерн иако човекот има успех и со Реал Мадрид.
Како играч со Менхенгладбах има освоено све, со Германија покрај Светкото злато од 74, има и Европска титула 2 години претходно.

Берти Фокс, десен бек играл, незаменлив 10 години у репрезентација, преку 15 у Менш.
9 пати се нашол у тимот на сезоната во Бундес лига. На 2 светски првенства бил во ол-стар тимот, 2 пати е прогласуван за најдобар играч во Германија.
Еден од најдобрите десни бекови во историјата на Германија.

Бил селектор на Германија каде има титула од Европското 96та у Англија.
Да се надополнам со видеа.
Играч може да пројде, топка не. Клизачи пар екселанс. Филип Лам е неговиот прав наследник.

Каки курац фаул Кројф, није ти ово балет хехе

Од Хајнкес само ова видео го има.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Ете... :(



Сепак, беше благословен со долг живот. Неодамна го гледав филмот за Пеле на Нетфликс, човекот станал легенда како дете во финалето 1958, а доживеа да го види развојот на фудбалот до 2022, да ги види сите оние ѕвезди за кои и ден денес зборуваме, од неговите соиграчи како Гаринча па се до Меси и Роналдо, дури и идните ѕвезди како Халанд и М'бапе. Камо сите да сме долговечни како него. Заминува во бесмртност, заедно со Диего. Прекрасна слика за збогум од Наполи.

Нека почива во мир.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.154
Џорџ Бест најдобро го доловува неговата легендарна изјава: „Поголем дел од парите што ги заработив ми отидоа на алкохол, жени и брзи автомобили. Останатите ги потрошив без врска...“

Pele Good, Maradona Better, George Best :cool:

На темава: БОБИ ЧАРЛТОН



Во кратки црти, Сер Боби Чарлтон е легенда на Манчестер Јунајтед со 249 гола за клубот со кој има освоено и ЛШ (тогашен европски куп). Исто е легенда и на Англија, каде е трет стрелец на all time goalscorers листата, со нив освојува светско првенство во 66', а истата година освојува и златна топка. Ја преживува авионската несреќа од 1958 година каде што загинува поголемиот дел од тимот (воедно е и последниот жив преживеан од таа несреќа), за да после 10 години освои ЛШ.
И ден денес може да се забележи на трибините на Олд Трафорд на секој можен домашен меч :)

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Wolfgang Overath:


Eleganten igrac, so zlatna leva noga. 81 nastapi za Germanija, svetski sampion vo legendarniot tim od SP 1974. Legenda na Keln. Klasicen plejmejker. Igrase vo isto vreme so Netzer i vo reprezentacijata cesto dobivase prednost Overath pred Netzer a i realno bese podobar. Malku zaboraven deka ne igrase nikogas vo drug tim osven Keln no megjunarodnata reputacija ja stekna preku reprezentacijata.



Uwe Seeler:


Spic, vo negovo vreme vazese za najdobar spic vo svetot. Legenda na Germanija i Hamburg. I posle karierata cesto vo javnosta oti bese harizmaticen covek a narodot go sakase. Igrase pred zlatnata generacija od 1970tite i ostana bez titula so reprezentacijata. So Hamburg eden sampionat i eden kup osvoj.



Georg Schwarzenbeck:

1672398136513.png

Del od legendarniot Baern vo 1970tite i legendarnata Germanska generacija vo 1970tite. Osvoi sve: SP, EP, sampionat, kup, 3x LS. Iako bese vrven igrac do denes ne dovolno popularen so ogled na drugite legendi so koi igrase. Kako stoper bese vo senka na drugite okolu nego, posebno Beckenbauer. Cela kariera ja pomina vo Baern.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom