Легализирање на марихуаната?

Да се легализира Марихуаната во РМ ?


  • Вкупно гласачи
    429
Член од
2 март 2016
Мислења
164
Поени од реакции
78
Каква лег
Елаборирај ми го постов, посебно делот со стекот со поттикнување...
Зошто да ти го елаборирам мојот пост?
Зошто ме подведуваш да ти ја потценувам твојата интелегенција, нема да ти го елаборирам мојот пост затоа што гледам дека си интелегентен човек и можеш сам со свое размислување да дојдеш до ист заклучок, па затоа можам само да ти кажам прочитај во Кривичниот законик и се' ќе ти стане јасно, ако се соочиш со проблем имаш правна литература, прочитај што претставува стек во кривичното право, и како се утврдуваат елементите за постоење на едно кривично дело.
Поздрав друже :)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
3.710
Поени од реакции
5.009
Девојката е анти анти анти анти реклама на све што претставува канабисот и целата култура околу тоа растение. Нема дилеми. Мислам дека болеста за внимание нема граници, и воопшто не треба да се суди по прашањето за легализација, преку овој пример и оваа девојка. Воопшто не треба да се перцепира истата бидејќи стварно ова е школски пример за тоа како некој оди во ЕКСТРЕМИ за да привлече внимание. Вие па потресени ко демек незнам што напраила. Ако ете според @Scirea она и таквите ко неа треба да идат у Шутка, а криминалци-милијардери-убијци-насилници-радикалци-хоштаплери шетаат на улица, ондак стварно не треба да постоиме ко држава.

Не е прв пат, и воопшто не е непознато да се "дува" во јавност пред деца, млади тинејџери и стари лица, посебно еве пред неколку дена во парк на конопфест, или на (+/-) 11 мај кога секоја година кога се одржува Bob Marley day, мислам дека тогаш има и млади и стари и деца и секакви, и се пуши РЕЛАТИВНО отворено, и нит тоа предизвикува некаков немир, нетрпеливост или насилство, ниту пак негодување ниту пак незнам што, едноставно само мириса чудно

Ниту пак предизвикува лоша слика кај деца и млади, напротив, сите среќни си трчкаат, си шеткаат кучиња, си играат, се пие пивце, и еден од ретките убави денови во македонијава и главниот ни град.
Баш тие денови, треба да бидат ПРИМЕР за тоа што претставува таа култура и какви мирољубиви вредности и позитивна енергија носи растението и луѓето кои се океј со пушењето трева и самиот концепт на канабис-културата.
Само треба свеста за оставање ѓубре да се подигне, ама нејсе, тоа ни е трејдмарк на нас македонците како целина.

Ете во петокот организацијата беше одлична, евентот прекрасен, и супер е да се види на таков настан толку голема посетеност и поддршка. Тој настан треба да биде пример за форма на peaceful protest и ширење на јавната свест дека уствари тревата не е дрога и не треба да биде третирана како таква.

Што се однесува до самата штетност на растението.
Значи, прво и основно, мора да разграничиме една работа. Човекот е таков каков што е благодарение на неговите навики и карактерни особини, а конзумацијата на канабис воопшто не треба да биде причина за некаков "амотивационен синдром" или станување мрза, туку реално анализа на тоа какви биле пред да почнат да бидат активни пушачи на канабис.
Друго, се знае кога и во какви околности треба да се конзумира, и секако, во колкави количини. Она што од мој аспект можам да го тврдам е дека тревата е одличен креативен стимуланс, кога се зема во ограничени количини. И за ова има милион субјективни и објективни докази.
Далеку од тоа што они и таквите го пропагираат, започни го денот со еден џоинт, да се осеќаш здраво и витално, мислам дека тоа се бесмислици и изговори на истите тие стонери да си ја оправдаат навиката да пецнат насабајле. Ниту пак оправдувам такво однесување.
Самиот канабис бара ОДГОВОРНА употреба за да не ги придобиеш негативните аспекти на истото растение, кои секако постојат, бидејќи истото знае многу да се злоупотреби.

Кога сме кај медицинските бенефити кои се неограничени од оваа билка (секако не толку преку пушење, туку преку дигестија или вејпање) мора да се признае дека се мрдна од мртва точка во Р.М, но сеуште македонската научна фела и научна свест е на многу далечно ниво од она што е во напредни држави за да ја земе во предвид лековитоста на ова растение и економскиот бенефит на растението (кое исто така е unlimited). А секако, свеста ни е на ектремно ниско ниво како нација.
Еве, само како пример ќе наведам нешто на кое налетав со едно гуглање. Податоциве се за 2012 година, претпоставувам дека у 2018 уште е понагласен муабетов.
"Според Фондот за здравствено осигурување, во 2012 година се реализирани вкупно 17.449.128 рецепти, што во однос на 2008 година бројот на рецепти бележи пораст од 69 проценти. На рецепт минатата година биле издадени над 875.000 пакувања „дијазепам“ (едно пакување има 30 таблети, што би значело дека во 2012 година биле продадени повеќе од 22.250.000 таблети). Биле продадени 521.058 кутии „дијазепам“ од пет милиграма, 354.366 кутии од два милиграма и 5.322 пакувања од 10 милиграма. „Бромазепам“ („лексилиум“) биле продадени околу 330.000 пакувања, од кои најголем број од три милиграми – 250.336 пакувања. Според статистиката на ФЗОМ, биле продадени и околу 450.000 пакувања „алпразолам“."

И пази, ова важи само за таблети - пакувања. Што праиме со другите форми на примање?
За тромадоли не ми се ни разговара. Алкохоличари има со лопата да ги ринеш.Само викендов полицијава сопрела преку 400 возачи у алкохолизирана состојба. Као, океј сме ние со тоа, нема фрка, ама ако возат под дејство на канабис, пошто тоа го успорува времето - ЈА НАЕБАВМЕ... И демек сеа вие потресени ми изигравате, па демек влијае тоа на моторички особини како алкохолот. Ве молам немојте да зборите за возење под дејство на трева додека 70% од возачите у петок/сабота се со алкохол у крвта, а другите 30% се таксисти. Мислам, смешно е.

Ете погоре уште еден доказ дека тревата и стигмата со неа треба да биде на последно место на грижа кај македончето што се однесува до медицинските проблеми у државава.
И, живеејќи у држава - анархија, нит се знае кој пие кој плаќа, башибозук, ништо не ни е средено, економија катастрофа, корупција од уши ни искача, и ајде ќе разговараме за штетноста на тревата и колку таа не треба да биде легализирана, демек ќе глумиме западњаци и фенси држава, јер нова про-ЕУ власт дошла. Во држава каде што ноншалантно се газеа и се газат пример - урбанистички планови, и наместо парк - никнува зграда, благодарение на феноменот наречен - корупција, смешно е воопшто да се дебатира за канабисот. Едноставно, не сме на тоа ниво да се регулира ова прашање преку државен инструмент. Не сме го достигнале тој левел како народ, држава и каква и да е - нација.

Многу пати имам зборено како треба да се употреби растението за економски раст на државата и прогрес, но џабе е, кога фарма бизнисот и бизнисот со наркотици се "још једна у низу" соработници, донатори на државниците во нивното функционирање и одржување на власт, како и спонзори на разни нивни активности и стремежи. Неможеш да очекуваш прогрес на било какво поле, особено НЕ околу прашањето за "економскo-туристичка" легализација на канабисот, кога криминалот (особено оној на трговија со наркотици) е најголемо лоби на политичарите, и најдоминантен извор на финансии на политичките партии во државава.
Ги имаме сите природни предуслови за легализација - секаде у близина е нелегално (ќе привлекуваме туристи, нешто што е докажано како економски бенефит преку примерот со казината на јужната граница), имаме одлична КЛИМА за одгледување (плус важиме за земјоделска држава, иаме земјоделци кои со малку обука би биле одлични одгледувачи на канабис), плус имаме идеални услови за развој на канабис туризам - одлични природни богатства, кафеани/ресторани, езера и тн и тн. Но, институционално сме тешка катастрофа и уште долго нема да мрднеме од ова дно во кое што сме западнати.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.471
Поени од реакции
166.207
@jamey jasta зошто јас го спомнав тоа, да подобјаснам уште еднаш ако не бев разбрана - сум за декриминализација и се согласувам со муабетот за рамнење на цигарите и алкохолот а и ќе се направи еден вид на природна селекција меѓу луѓево, зависниците барем нема да сметаат во општеството, да фаќаат работни места итн. А сум против зошто како што кажав, сме народ без граница на однесување и кој не знае до кај му е мерката. Пијани седнуваат зад волан, пушат цигари во присуство на деца, ќе се зголеми криминалот поради тоа што ќе немаат пари да купуваат, гадна нација во глобала.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.536
Поени од реакции
47.108
Вие па потресени ко демек незнам што напраила. Ако ете според @Scirea она и таквите ко неа треба да идат у Шутка, а криминалци-милијардери-убијци-насилници-радикалци-хоштаплери шетаат на улица,
Што ми мешаш сега криминалци, убијци и штотијасзнам? :) Јас пишав лично за девојкава што мислам, дно од персона, го крши законот и јавно се курчи за тоа, затоа заслужува да лежи во Шутка како и сите други убијци, силувачи, криминалци итн.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
3.710
Поени од реакции
5.009
Што ми мешаш сега криминалци, убијци и штотијасзнам? :) Јас пишав лично за девојкава што мислам, дно од персона, го крши законот и јавно се курчи за тоа, затоа заслужува да лежи во Шутка како и сите други убијци, силувачи, криминалци итн.
Е ова е друго.
Листата е премногу долга за шутка, а оваа е некаде на крај, не дека праи којзнае каков криминал, туку да се чукне у глава како "оцрнува" цела субкултура, само затоа што е болна за внимание.

@jamey jasta зошто јас го спомнав тоа, да подобјаснам уште еднаш ако не бев разбрана - сум за декриминализација и се согласувам со муабетот за рамнење на цигарите и алкохолот а и ќе се направи еден вид на природна селекција меѓу луѓево, зависниците барем нема да сметаат во општеството, да фаќаат работни места итн. А сум против зошто како што кажав, сме народ без граница на однесување и кој не знае до кај му е мерката. Пијани седнуваат зад волан, пушат цигари во присуство на деца, ќе се зголеми криминалот поради тоа што ќе немаат пари да купуваат, гадна нација во глобала.
??????
Не те разбрав...
Као сметаат во општеството оние (зависници) што пушат трева? Па уште и фаќале место? Is that what you are saying ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.471
Поени од реакции
166.207
Е ова е друго.
Листата е премногу долга за шутка, а оваа е некаде на крај, не дека праи којзнае каков криминал, туку да се чукне у глава како "оцрнува" цела субкултура, само затоа што е болна за внимание.??????
Не те разбрав...
Као сметаат во општеството оние (зависници) што пушат трева? Па уште и фаќале место? Is that what you are saying ?
Не што пушат трева со осет, туку што од прекумерно конзумирање мозокот ќе им се направи тесто. Немој само да ми кажеш дека не е вака кога на форумов баш на форумов имаш чист доказ :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.163
Поени од реакции
9.376
Девојката е анти анти анти анти реклама на све што претставува канабисот и целата култура околу тоа растение. Нема дилеми. Мислам дека болеста за внимание нема граници, и воопшто не треба да се суди по прашањето за легализација, преку овој пример и оваа девојка. Воопшто не треба да се перцепира истата бидејќи стварно ова е школски пример за тоа како некој оди во ЕКСТРЕМИ за да привлече внимание. Вие па потресени ко демек незнам што напраила. Ако ете според @Scirea она и таквите ко неа треба да идат у Шутка, а криминалци-милијардери-убијци-насилници-радикалци-хоштаплери шетаат на улица, ондак стварно не треба да постоиме ко држава.

Не е прв пат, и воопшто не е непознато да се "дува" во јавност пред деца, млади тинејџери и стари лица, посебно еве пред неколку дена во парк на конопфест, или на (+/-) 11 мај кога секоја година кога се одржува Bob Marley day, мислам дека тогаш има и млади и стари и деца и секакви, и се пуши РЕЛАТИВНО отворено, и нит тоа предизвикува некаков немир, нетрпеливост или насилство, ниту пак негодување ниту пак незнам што, едноставно само мириса чудно

Ниту пак предизвикува лоша слика кај деца и млади, напротив, сите среќни си трчкаат, си шеткаат кучиња, си играат, се пие пивце, и еден од ретките убави денови во македонијава и главниот ни град.
Баш тие денови, треба да бидат ПРИМЕР за тоа што претставува таа култура и какви мирољубиви вредности и позитивна енергија носи растението и луѓето кои се океј со пушењето трева и самиот концепт на канабис-културата.
Само треба свеста за оставање ѓубре да се подигне, ама нејсе, тоа ни е трејдмарк на нас македонците како целина.

Ете во петокот организацијата беше одлична, евентот прекрасен, и супер е да се види на таков настан толку голема посетеност и поддршка. Тој настан треба да биде пример за форма на peaceful protest и ширење на јавната свест дека уствари тревата не е дрога и не треба да биде третирана како таква.

Што се однесува до самата штетност на растението.
Значи, прво и основно, мора да разграничиме една работа. Човекот е таков каков што е благодарение на неговите навики и карактерни особини, а конзумацијата на канабис воопшто не треба да биде причина за некаков "амотивационен синдром" или станување мрза, туку реално анализа на тоа какви биле пред да почнат да бидат активни пушачи на канабис.
Друго, се знае кога и во какви околности треба да се конзумира, и секако, во колкави количини. Она што од мој аспект можам да го тврдам е дека тревата е одличен креативен стимуланс, кога се зема во ограничени количини. И за ова има милион субјективни и објективни докази.
Далеку од тоа што они и таквите го пропагираат, започни го денот со еден џоинт, да се осеќаш здраво и витално, мислам дека тоа се бесмислици и изговори на истите тие стонери да си ја оправдаат навиката да пецнат насабајле. Ниту пак оправдувам такво однесување.
Самиот канабис бара ОДГОВОРНА употреба за да не ги придобиеш негативните аспекти на истото растение, кои секако постојат, бидејќи истото знае многу да се злоупотреби.

Кога сме кај медицинските бенефити кои се неограничени од оваа билка (секако не толку преку пушење, туку преку дигестија или вејпање) мора да се признае дека се мрдна од мртва точка во Р.М, но сеуште македонската научна фела и научна свест е на многу далечно ниво од она што е во напредни држави за да ја земе во предвид лековитоста на ова растение и економскиот бенефит на растението (кое исто така е unlimited). А секако, свеста ни е на ектремно ниско ниво како нација.
Еве, само како пример ќе наведам нешто на кое налетав со едно гуглање. Податоциве се за 2012 година, претпоставувам дека у 2018 уште е понагласен муабетов.
"Според Фондот за здравствено осигурување, во 2012 година се реализирани вкупно 17.449.128 рецепти, што во однос на 2008 година бројот на рецепти бележи пораст од 69 проценти. На рецепт минатата година биле издадени над 875.000 пакувања „дијазепам“ (едно пакување има 30 таблети, што би значело дека во 2012 година биле продадени повеќе од 22.250.000 таблети). Биле продадени 521.058 кутии „дијазепам“ од пет милиграма, 354.366 кутии од два милиграма и 5.322 пакувања од 10 милиграма. „Бромазепам“ („лексилиум“) биле продадени околу 330.000 пакувања, од кои најголем број од три милиграми – 250.336 пакувања. Според статистиката на ФЗОМ, биле продадени и околу 450.000 пакувања „алпразолам“."

И пази, ова важи само за таблети - пакувања. Што праиме со другите форми на примање?
За тромадоли не ми се ни разговара. Алкохоличари има со лопата да ги ринеш.Само викендов полицијава сопрела преку 400 возачи у алкохолизирана состојба. Као, океј сме ние со тоа, нема фрка, ама ако возат под дејство на канабис, пошто тоа го успорува времето - ЈА НАЕБАВМЕ... И демек сеа вие потресени ми изигравате, па демек влијае тоа на моторички особини како алкохолот. Ве молам немојте да зборите за возење под дејство на трева додека 70% од возачите у петок/сабота се со алкохол у крвта, а другите 30% се таксисти. Мислам, смешно е.

Ете погоре уште еден доказ дека тревата и стигмата со неа треба да биде на последно место на грижа кај македончето што се однесува до медицинските проблеми у државава.
И, живеејќи у држава - анархија, нит се знае кој пие кој плаќа, башибозук, ништо не ни е средено, економија катастрофа, корупција од уши ни искача, и ајде ќе разговараме за штетноста на тревата и колку таа не треба да биде легализирана, демек ќе глумиме западњаци и фенси држава, јер нова про-ЕУ власт дошла. Во држава каде што ноншалантно се газеа и се газат пример - урбанистички планови, и наместо парк - никнува зграда, благодарение на феноменот наречен - корупција, смешно е воопшто да се дебатира за канабисот. Едноставно, не сме на тоа ниво да се регулира ова прашање преку државен инструмент. Не сме го достигнале тој левел како народ, држава и каква и да е - нација.

Многу пати имам зборено како треба да се употреби растението за економски раст на државата и прогрес, но џабе е, кога фарма бизнисот и бизнисот со наркотици се "још једна у низу" соработници, донатори на државниците во нивното функционирање и одржување на власт, како и спонзори на разни нивни активности и стремежи. Неможеш да очекуваш прогрес на било какво поле, особено НЕ околу прашањето за "економскo-туристичка" легализација на канабисот, кога криминалот (особено оној на трговија со наркотици) е најголемо лоби на политичарите, и најдоминантен извор на финансии на политичките партии во државава.
Ги имаме сите природни предуслови за легализација - секаде у близина е нелегално (ќе привлекуваме туристи, нешто што е докажано како економски бенефит преку примерот со казината на јужната граница), имаме одлична КЛИМА за одгледување (плус важиме за земјоделска држава, иаме земјоделци кои со малку обука би биле одлични одгледувачи на канабис), плус имаме идеални услови за развој на канабис туризам - одлични природни богатства, кафеани/ресторани, езера и тн и тн. Но, институционално сме тешка катастрофа и уште долго нема да мрднеме од ова дно во кое што сме западнати.

Кои се медицинските бенефити живти мајка? Немам пушено неколку години, али у периодот кога тоа интензивно го праев освен да се настегам ко стока со благо, да се смеам ко нездрав, и да заспијам ко јагне, устониран, други медицински бенефити не видов.

Ај вака, пуши гане секој ден у наредни 5 години и види кои ќе бидат ефектите на секундарната ти меморија. Друго, гане ко и секоја психотропна супстанца ти е моќен тригер за психички болести, дали анксиозност, дали шизофренија. Мој најдобар другар, кој пушеше по шипка на ден, почна да слуша гласови и да му се причинуваат ствари. Значи ствариве не ги кажуем со тоа што цитирам студии, туку работи кои што сум ги доживеал.

Со ова неќам да ја оцрнувам марихуаната, напротив рекреативно би ја конзумирал од време на време. Проблемот е што голем дел од луѓето немаат мозок, немаат граници и се лакоми.

И да, ко што ти ги нарекуваш алкохоличари оние што пијат за викенди, не го мења фактот дека си џанак ако се што правиш е пушиш за викенди.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
3.846
Поени од реакции
4.205
И да, ко што ти ги нарекуваш алкохоличари оние што пијат за викенди, не го мења фактот дека си џанак ако се што правиш е пушиш за викенди.
Не си ни џанак ни алхохоличар ако пиеш/пушиш за викенд, туку ако го правиш тоа секојдневно. Дефиниција за завист.
Тука е и главниот проблем со тревата, за разлика од алхохолот, ретко кој пуши само за викенд.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
3.710
Поени од реакции
5.009
Кои се медицинските бенефити живти мајка? Немам пушено неколку години, али у периодот кога тоа интензивно го праев освен да се настегам ко стока со благо, да се смеам ко нездрав, и да заспијам ко јагне, устониран, други медицински бенефити не видов.

Ај вака, пуши гане секој ден у наредни 5 години и види кои ќе бидат ефектите на секундарната ти меморија. Друго, гане ко и секоја психотропна супстанца ти е моќен тригер за психички болести, дали анксиозност, дали шизофренија. Мој најдобар другар, кој пушеше по шипка на ден, почна да слуша гласови и да му се причинуваат ствари. Значи ствариве не ги кажуем со тоа што цитирам студии, туку работи кои што сум ги доживеал.

Со ова неќам да ја оцрнувам марихуаната, напротив рекреативно би ја конзумирал од време на време. Проблемот е што голем дел од луѓето немаат мозок, немаат граници и се лакоми.

И да, ко што ти ги нарекуваш алкохоличари оние што пијат за викенди, не го мења фактот дека си џанак ако се што правиш е пушиш за викенди.
Еве нема да идам у екстреми со епилепсии и чуда врагови. Ќе се задржам на тоа ти што го кажа, како пушењето гане има медицински бенефити. За уљето воопшто нема да се задржам, иако истото има милијарда употреби и бенефити.
Значи како прво, да расчистиме, најчиста форма на внесување на ганџата е ако се јаде или ако се користи вејпорајзер. Но, ќе се задржам стриктно на пушењето потенцирам висококвалитетен добро одгледан грас.
Во места каде што е легализирано и има преку милион видови на трева со различен ефект, пушењето на истите може да го имаат следново позитивно медицинско дејство :
1. депресија, стрес, анскиозност.
2. Несоница (индика)
3. АДХД АДД, ПТСД и различни новоизмислени болести.

За овие 3 наведени медицински состојби во државава се пропишуваат 20 МИЛИОНИ таблети дијазепам/хелекс/лексилиум. Па сеа размисли дали тие што конзумираат анксиолитици имаат или немаат последици по меморијата.
Идеме даље
4. Ублажување на болка - види еден пун ку*ац спортисти што ја користат за овие работи.
5. Зголемување на апетит, кај било какви медицински случаеви кои имаат таква потреба
6. Одвикнување од зависност од опијати, алкохол и останати ХАРДКОР ШТЕТНИ ЗАВИСНОСТИ, постојат милион примери како луѓе од опијати и тромадоли и тешки апчиња се исчистиле благодарение на тревата.

Многу небулози си набројал, еве прост пример е шизофренијата. Канабисот сам од себе НЕ ПРЕДИЗВИКУВА ШИЗОФРЕНИЈА, туку доколку човекот има склоност кон шизофренија, канабисот може дополнително да ја компликува состојбата. Неможе канабисот да предизвика шизофренија кај потполно здрав човек, може истиот човек да има блага форма на халуцинации и причинувања ако има слаб "имунитет" на трева.

И пази нашава трева овде, е по дефиниција албанска и нискоквалитетна. Квалитетен, органски и добро одгледан грас има уште почисти и појасни, а со самото тоа подобри ефекти.

Јас не ја користам тревата секојдневно, иако имало такви моменти, кои траеле со месеци. Едноставно неможеш да збориш дека лошо или добро делува, освен она што е докажано. Истото прашање е тотално индивидуално и зависи од персоната - корисникот.
Јас за мене ќе кажам, тревата ФАКТ мене ми е креативен стимуланс. Си имам доза до која што хајот ме стимулира креативно и се однесувам тотално одговорно кога ја конзумирам и си имам одредени периоди од неделата/месецот кога пушам, не го правам тоа секојдневно и целодневно, бидејќи знам дека истото е контрапродуктивно.[DOUBLEPOST=1524500650][/DOUBLEPOST]
Не што пушат трева со осет, туку што од прекумерно конзумирање мозокот ќе им се направи тесто. Немој само да ми кажеш дека не е вака кога на форумов баш на форумов имаш чист доказ :)
ако така гледаш, има луѓе на форумов кои трева не пипнале у живот а мозокот им е брашно, не тесто. Така да, се тоа е индивидуално и целосно зависно од самиот човек.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.471
Поени од реакции
166.207
Еве нема да идам у екстреми со епилепсии и чуда врагови. Ќе се задржам на тоа ти што го кажа, како пушењето гане има медицински бенефити. За уљето воопшто нема да се задржам, иако истото има милијарда употреби и бенефити.
Значи како прво, да расчистиме, најчиста форма на внесување на ганџата е ако се јаде или ако се користи вејпорајзер. Но, ќе се задржам стриктно на пушењето потенцирам висококвалитетен добро одгледан грас.
Во места каде што е легализирано и има преку милион видови на трева со различен ефект, пушењето на истите може да го имаат следново позитивно медицинско дејство :
1. депресија, стрес, анскиозност.
2. Несоница (индика)
3. АДХД АДД, ПТСД и различни новоизмислени болести.

За овие 3 наведени медицински состојби во државава се пропишуваат 20 МИЛИОНИ таблети дијазепам/хелекс/лексилиум. Па сеа размисли дали тие што конзумираат анксиолитици имаат или немаат последици по меморијата.
Идеме даље
4. Ублажување на болка - види еден пун ку*ац спортисти што ја користат за овие работи.
5. Зголемување на апетит, кај било какви медицински случаеви кои имаат таква потреба
6. Одвикнување од зависност од опијати, алкохол и останати ХАРДКОР ШТЕТНИ ЗАВИСНОСТИ, постојат милион примери како луѓе од опијати и тромадоли и тешки апчиња се исчистиле благодарение на тревата.

Многу небулози си набројал, еве прост пример е шизофренијата. Канабисот сам од себе НЕ ПРЕДИЗВИКУВА ШИЗОФРЕНИЈА, туку доколку човекот има склоност кон шизофренија, канабисот може дополнително да ја компликува состојбата. Неможе канабисот да предизвика шизофренија кај потполно здрав човек, може истиот човек да има блага форма на халуцинации и причинувања ако има слаб "имунитет" на трева.

И пази нашава трева овде, е по дефиниција албанска и нискоквалитетна. Квалитетен, органски и добро одгледан грас има уште почисти и појасни, а со самото тоа подобри ефекти.

Јас не ја користам тревата секојдневно, иако имало такви моменти, кои траеле со месеци. Едноставно неможеш да збориш дека лошо или добро делува, освен она што е докажано. Истото прашање е тотално индивидуално и зависи од персоната - корисникот.
Јас за мене ќе кажам, тревата ФАКТ мене ми е креативен стимуланс. Си имам доза до која што хајот ме стимулира креативно и се однесувам тотално одговорно кога ја конзумирам и си имам одредени периоди од неделата/месецот кога пушам, не го правам тоа секојдневно и целодневно, бидејќи знам дека истото е контрапродуктивно.[DOUBLEPOST=1524500650][/DOUBLEPOST]

ако така гледаш, има луѓе на форумов кои трева не пипнале у живот а мозокот им е брашно, не тесто. Така да, се тоа е индивидуално и целосно зависно од самиот човек.
Епа тоа ти зборам, знам дека е индивидуално ама генерално гледано дека сме нација без осет што надувани ќе возат. Поголемиот дел се смрадови без контрола што ќе се снимаат во кола за на Инстаграм надувани.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.163
Поени од реакции
9.376
Еве нема да идам у екстреми со епилепсии и чуда врагови. Ќе се задржам на тоа ти што го кажа, како пушењето гане има медицински бенефити. За уљето воопшто нема да се задржам, иако истото има милијарда употреби и бенефити.
Значи како прво, да расчистиме, најчиста форма на внесување на ганџата е ако се јаде или ако се користи вејпорајзер. Но, ќе се задржам стриктно на пушењето потенцирам висококвалитетен добро одгледан грас.
Во места каде што е легализирано и има преку милион видови на трева со различен ефект, пушењето на истите може да го имаат следново позитивно медицинско дејство :
1. депресија, стрес, анскиозност.
2. Несоница (индика)
3. АДХД АДД, ПТСД и различни новоизмислени болести.

За овие 3 наведени медицински состојби во државава се пропишуваат 20 МИЛИОНИ таблети дијазепам/хелекс/лексилиум. Па сеа размисли дали тие што конзумираат анксиолитици имаат или немаат последици по меморијата.
Идеме даље
4. Ублажување на болка - види еден пун ку*ац спортисти што ја користат за овие работи.
5. Зголемување на апетит, кај било какви медицински случаеви кои имаат таква потреба
6. Одвикнување од зависност од опијати, алкохол и останати ХАРДКОР ШТЕТНИ ЗАВИСНОСТИ, постојат милион примери како луѓе од опијати и тромадоли и тешки апчиња се исчистиле благодарение на тревата.

Многу небулози си набројал, еве прост пример е шизофренијата. Канабисот сам од себе НЕ ПРЕДИЗВИКУВА ШИЗОФРЕНИЈА, туку доколку човекот има склоност кон шизофренија, канабисот може дополнително да ја компликува состојбата. Неможе канабисот да предизвика шизофренија кај потполно здрав човек, може истиот човек да има блага форма на халуцинации и причинувања ако има слаб "имунитет" на трева.

И пази нашава трева овде, е по дефиниција албанска и нискоквалитетна. Квалитетен, органски и добро одгледан грас има уште почисти и појасни, а со самото тоа подобри ефекти.

Јас не ја користам тревата секојдневно, иако имало такви моменти, кои траеле со месеци. Едноставно неможеш да збориш дека лошо или добро делува, освен она што е докажано. Истото прашање е тотално индивидуално и зависи од персоната - корисникот.
Јас за мене ќе кажам, тревата ФАКТ мене ми е креативен стимуланс. Си имам доза до која што хајот ме стимулира креативно и се однесувам тотално одговорно кога ја конзумирам и си имам одредени периоди од неделата/месецот кога пушам, не го правам тоа секојдневно и целодневно, бидејќи знам дека истото е контрапродуктивно.[DOUBLEPOST=1524500650][/DOUBLEPOST]

ако така гледаш, има луѓе на форумов кои трева не пипнале у живот а мозокот им е брашно, не тесто. Така да, се тоа е индивидуално и целосно зависно од самиот човек.
Затоа напишав тригер. Како ќе знаеме дека еден човек е склон кон психози? Што ако да речеме нема такво нешто во фамилијарна историја на болести, а сепак ја развие?

Постов има многу добра поента

Не си ни џанак ни алхохоличар ако пиеш/пушиш за викенд, туку ако го правиш тоа секојдневно. Дефиниција за завист.
Тука е и главниот проблем со тревата, за разлика од алхохолот, ретко кој пуши само за викенд.
Многу потешко е да се напраиш крш со алкохол, со гане неколку дима ти требаат ако ти се погоди гането.

Проблемот со легализацијата на марихуаната ја имам пред се со ликови кои што на дневна база ја конзумираат ко recreational drug, ко девојката што ја привеле, и тие се најгласните, не оние кои што ги имаат проблемите кои што ги лечи гането. Човек кој што постојано има потреба од стимуланс за да функционира подобро, па макар тоа е и витамин ц има проблем според мене.

Иначе ако мене ме прашуваш ја сум за легализација и на печурки, билки од кои се праи ајахуаска ко мимоза хостилис да речеме итн. Така што место да одиш на психолог, печурката ќе ти ги посочи сите проблеми во твојот живот, не само што ќе ти ги посочи туку и ќе ти всади у потсвест дека се труеш на пример ако си алкохоличар (карикирам, ова е извадок од трип репорт на луѓе кои имале проблем со пороци).

Кога земаш психоделици треба да си ментално спремен за патувањето и за целосното губење на себе, кога мислам на себе мислам на егото, ќе доживееш метафизичка смрт или смрт на егото. Така што подготовки ко медитација не се излишни. Разликата е што овие ствари едноставно не можеш да ги сфатиш несериозно и ко забава.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.471
Поени од реакции
166.207
Има право змејот дека е тригер, кој сакате психијатар прашајте. А дека има позитивни работи при намалување болки поготово, тоа да. Само ставајте се на вага, и позитивно и негативно.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
3.710
Поени од реакции
5.009
Има право змејот дека е тригер, кој сакате психијатар прашајте. А дека има позитивни работи при намалување болки поготово, тоа да. Само ставајте се на вага, и позитивно и негативно.
Пер барем ти си по спортот и треба да си запознаена колку играчи пример во Америка - особено за НФЛ, НБА па и ММА користат канабис за третман на болка (и не само во овие спортови). Зборам за врвни професионалци, а оние што полу-професионално се бават со спорт, за нив не би ни почнал бидејќи ќе треба до утре да ја тупам. Ова прашање е trending таму, да им се овозможи да користат cannabis edibles наместо painkillers кои знаеме колку се гадни и опасни по нивното здравје, и користењето на канабис да се тргне од забранетите супстанци, и да се третира како медикамент.

Дека има очигледни бенефити е ФАКТ. До човекот зависи колку и како ќе го употребува и дали истото растение ќе го користи за да се подобри самиот во насока на она што го реков "креативен стимуланс" (зборам за нас обичниве луѓе, кои не сме спортисти) или ќе биде леш и мрза.

Познавам луѓе кои доста пушат и се стереотипни стонери на кои мозокот им е "тесто", познавам луѓе еве (ќе речам ДУРИ) и од I.T секторот кои пушат доста трева. Ова скроз си зависи од човекот.

Многу маестрални нешта дали станува збор за музика, филм или било што креативно се создадени благодарение на оној "креативен стимул" што го дава висококвалитетниот канабис.
Еве, уште еден од низата "мозок-тесто" ликови кои пушат ганџа : https://thefreshtoast.com/celebrity/jordan-peeles-secret-weapon-get-out-was-marijuana/[DOUBLEPOST=1524562433][/DOUBLEPOST]
Кога земаш психоделици треба да си ментално спремен за патувањето и за целосното губење на себе, кога мислам на себе мислам на егото, ќе доживееш метафизичка смрт или смрт на егото. Така што подготовки ко медитација не се излишни. Разликата е што овие ствари едноставно не можеш да ги сфатиш несериозно и ко забава.
Според мене, мислам дека и тревата го убива егото, многу поспоро и со послаб интензитет како и многу посуптилно од останатите психоделици.
Или ајде може не го убива, ама го става на "sleep mode".
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.284
Поени од реакции
32.310
Не си ни џанак ни алхохоличар ако пиеш/пушиш за викенд, туку ако го правиш тоа секојдневно. Дефиниција за завист.
Тука е и главниот проблем со тревата, за разлика од алхохолот, ретко кој пуши само за викенд.
Ваљда мислиш на зависност. Пошто завист е скроз нешто друго.
Како и да е, џанак е збор што се употребува за тие што зимаат хероин, кој во сленг се викал џанк.
Погрешно денес го употребуваат за зависници од секакви работи.
Пушење секој ден пак има голема разлика - дали пушиш на пример, еден џоинт пред спиење, навечер, или си напушен у текот на денот. Има типови кои го прават првото и и има такви кои го прават второто. Кај второто станува навика целото време кога си буден да бидеш напушен и тука се дешваат тие психички срања у поголема мера, особено кај помлади од едно 25-6 години.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
8.163
Поени од реакции
9.376
Според мене, мислам дека и тревата го убива егото, многу поспоро и со послаб интензитет како и многу посуптилно од останатите психоделици.
Или ајде може не го убива, ама го става на "sleep mode".
Да беше така лесно светот ќе беше многу подобро место за живеење.
 
На врв Bottom