Легализирање на марихуаната?

Да се легализира Марихуаната во РМ ?


  • Вкупно гласачи
    435
Член од
28 февруари 2009
Мислења
284
Поени од реакции
138
Па не би кажувала многу многу на оваа тема. Сите сме колку толку запознаени :) некој од убав а некој од лош аспект :) Јас сум за да се легализира !
1. На Грујо ке му одговара, ке се полни буџетот.
2. Туристи во државава
3. Населениево ке се смири :) (барем мое мислење)

и многу други под точки што вие може да ги наведете :)

ДА или Не

Гласај за Својата Иднина ! :P:icon_lol:
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Народот во Македонија дрогиран од политика уште марихуана му фали па да биде прав џанки.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Се ми се чини дека ова со легализацијава е ради пари. Мислам факт е дека се шо е нелегално е поскапо. Со легализацијата се губи шмекот, а и паѓа цената. Јас сум за. Мислам не глеам некоја разлика меѓу Мара и ракија да речеме на пример. Уствари има, второво те опива со традицијата (а сега тренд е да си патриот), а Мара е капиталистичка ствар, не е од Античките Македонци ( од Словените па ич) , така да тешко, многу тешко.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Јас сум цела дрога да се легализира, затоа што нема разлика помеѓу милка чоколада и доза хероин. Да милката е зависна, малку е потешко да се поверува ама тоа е, а исто и гледањето на телевизија е завист.

Инаку ако се легализира цела дрога, луѓето ќе си ја зимаат со рецепти и ќе се знае колку треба да прими денес и на крај ќе прими вистинска дрога. Ова не е низ призма на пари, мада некој луѓе доста ќе загубат со ова, туку ова е низ призма на хуманост и човечност, бидејќи знам луѓе што се умрени бидејќи земале цименто наместо дрога и таа што крајните корисници ја земаат ретко е чиста.
Ама хуманоста и човечноста одамна се умрени како на хартија така и во нашите глави и погледот е секогаш низ парите, а тоа секогаш се правда како да е морал и догма, што ќе каже народот, наркоманите се вакви или онакви, крадат, убиваат и се гнасни, па нормално дека се такви кога се во очај да стигнат до фиксот, исто како што во очај се бабите кога ќе има пречки на турска серија и се нервозни и дерат на сите страни. Доколку им се обезбеди "стабилен" фикс, тие нема да се разликуваат од другите луѓе.

Уствари има, второво те опива со традицијата (а сега тренд е да си патриот), а Мара е капиталистичка ствар, не е од Античките Македонци ( од Словените па ич) , така да тешко, многу тешко.
Може е стана популарна со капитализамот, ама тогаш се прашувам како лекарите од старите цивилизации, Кинези, Индијци, Месапотамци, Египќани вршеле ампутација на екстремитети ?
Чудна работа е како можеле да го поднесат врисокот на луѓето кога му се сечи екстремитет на човек или човекот воопшто не бил свесен за ампутацијата?
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Јас сум цела дрога да се легализира, затоа што нема разлика помеѓу милка чоколада и доза хероин. Да милката е зависна, малку е потешко да се поверува ама тоа е, а исто и гледањето на телевизија е завист.

Инаку ако се легализира цела дрога, луѓето ќе си ја зимаат со рецепти и ќе се знае колку треба да прими денес и на крај ќе прими вистинска дрога. Ова не е низ призма на пари, мада некој луѓе доста ќе загубат со ова, туку ова е низ призма на хуманост и човечност, бидејќи знам луѓе што се умрени бидејќи земале цименто наместо дрога и таа што крајните корисници ја земаат ретко е чиста.
Ама хуманоста и човечноста одамна се умрени како на хартија така и во нашите глави и погледот е секогаш низ парите, а тоа секогаш се правда како да е морал и догма, што ќе каже народот, наркоманите се вакви или онакви, крадат, убиваат и се гнасни, па нормално дека се такви кога се во очај да стигнат до фиксот, исто како што во очај се бабите кога ќе има пречки на турска серија и се нервозни и дерат на сите страни. Доколку им се обезбеди "стабилен" фикс, тие нема да се разликуваат од другите луѓе.
Ова за парите некако си мислам дека на мојот пост се однесува. Да се разбереме мислев на големите крупни дилерски ѕверки. Значи со легализација, сигурно ќе се сведе па да не претерам на стаутс ( ниво) на аналгин. Едноставно ниту на дилерите ниту на оние шо ја тераат државата не им одговара да се легализира ( било кој наркотик). Едните ради тоа шо ќе изгубат големи пари, вториве за репутација.
 
Г

Гучи

Гостин
Brace yourself
posts about лековитите дејства на марихуаната
are coming.:icon_lol:

Иначе баш сеедно ми е, не сум џанак. :)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Едните ради тоа шо ќе изгубат големи пари, вториве за репутација.
Од каде знаеш дека репутацијата е во прашање
Дали знаеш дека Авганистан за време на Талибанците извезувал околу 1% на хероин, додека со влезот на Американците тоа е 99%?
Талибанците имале класичен метод, кој ќе видат на афионско поле го стрелаат со калашников и го уништуваат родот, додека Американците само го уништуваат родот ?
Сега сакаш да кажеш дека репутација ќе изгубат политичарите ? Дај не заебавај
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Сите мислења ви се "ЈАС СУМ ЗА", нека се легализира.
А некој помисли на последиците ?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Сите мислења ви се "ЈАС СУМ ЗА", нека се легализира.
А некој помисли на последиците ?
Ајде кажи ги последиците, јас кажав од кој аспект ќе биде подобро, кажи ти од кој аспект ќе биде полошо?
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Од каде знаеш дека репутацијата е во прашање
Дали знаеш дека Авганистан за време на Талибанците извезувал околу 1% на хероин, додека со влезот на Американците тоа е 99%?
Талибанците имале класичен метод, кој ќе видат на афионско поле го стрелаат со калашников и го уништуваат родот, додека Американците само го уништуваат родот ?
Сега сакаш да кажеш дека репутација ќе изгубат политичарите ? Дај не заебавај
Мислам подрастичен пример од Авганистан не можеше да дадеш. Шо правиме со поцивилизираните држави или уште повеќе ајде да тргнеме од Балканот ( како наше поднебје). Кој политичар ќе се дрзне јавно да проговори за тоа, а камо ли да ја легализира? Во догледно време не верувам дека тоа ќе се случи. Не дека измислувам топла вода, али дрогата е одамна голем и скап бизнис со кој се бават крупни ѕверки. Ситуацијата сега како шо е најмногу им одговара на двете страни. Или ко ќе размислам подобро не ни постојат две страни. Сите се исто срање, само шо не излага тоа у јавност и ситуацијата е статус кво. И тешко дека ќе мрдне од таму.
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Сите мислења ви се "ЈАС СУМ ЗА", нека се легализира.
А некој помисли на последиците ?
последиците не се ништо поголеми од последиците од цигари и алкохол,ама не гледам некој нив да ги забрани во најскоро време
 

Kajgana Shop

На врв Bottom