Легализирање на марихуаната?

Да се легализира Марихуаната во РМ ?


  • Вкупно гласачи
    430
Член од
12 февруари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
легализација на марихуаната сум ЗА иако не сум пушач ни на цигари сепак докторите докажаа дека медицински марихуаната е корисна лекува некои болести исто и не е штетна ако пушиш така да мене не ми пречи али у нашава влада ептен се изнапушија така да не им дозволуваат на граѓаните на Р.М да пушат
Златни зборови, неопходно е да се легализира воопшто во целиот свет!
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.203
Уште тоа фали, НИКАКО легализирање.
 
B

Bafra

Гостин
https://tocka.com.mk/vesti/266969/privedenata-skopjanka-tvrdi-deka-ja-odnele-vo-policiska-stanica-bez-nikakva-osnova

Моника вели дека полицајците ја уапсиле затоа што, како што ѝ рекле, била лош пример за младите. :confused:

Бидејќи олигарси, политичари, доктори (они неписмените) не се апсат, старлети и педери на секој канал, значи убав пример даваат . Боки 13 посебно е пример какви треба да се младите (y)
Македониа земја за примери како не треба :D
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.592
Поени од реакции
11.027
Ако апсат за „лоши примери за младите“ шо праиме со спонзорушите тогаш ?
Или ние као ептен западњаци ќе се праиме па тоа е океј пример за младите ?

Оваа Моника е некоја шо мисли дека го фатила Господ за муда па сеа се курчи као „ејјј видете ме мене, ја сум пред времето, пушам слободно џоинт на сред улица и никој не ми може ништо“.
Извини рибо...

За приведување/апсење, не смееле да го направат тоа, ама за изрекување глоба за прекршок и тоа како треба да го направат!
 
B

Bafra

Гостин
Онаа калаштура со ментални проблеми и зависник од трева е пример зашто не треба да се легализира канабисот.
Ете не е легален а пак секој може да дојде до него ...
Алкохоличари колку има па пак е легален ....
Цигари па да не збориме....

Ти психијатар си па што ја нарекуваш "калаштура" и дека има ментални проблеми ...

Со постов и тоа дека некој е зависник од трева :tapp: докажуваш дека си тотално неписмен за тие работи. :P

ама за изрекување глоба за прекршок и тоа како треба да го направат!
А глоба за што.... за тоа што пушела цигара ... од каде знаеш дека имало коноп во тоа што го пушела :D

И јас сум против јавно да се пропагира и да се прави некаков култ од травата, ама кога имаш алкохол, цигари на секој чекор, кога ти прават геј паради и се трошат државни пари за подршка на геј лобито, зашто да не се легализира и конопот...

Ти како правник кажи која супстанца што е забранета не успеала да дојде на црниот пазар ????
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.595
Онаа калаштура со ментални проблеми и зависник од трева е пример зашто не треба да се легализира канабисот.
Meanwhile копиљана завршуваат на токсикологија од алкохол and no one bats an eye.
Луѓе добиваат рак од тутун, а сме нација со огромен процент на пушачи, дури и тон тинејџери.

Или се легализирајте или ништо. Не може мајка и маќеа.
Не ме занима кое од двете опции, ама ме нервираат двојните стандарди.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.915
Поени од реакции
48.816
РАСТА
РАСТА
РАСТА

РАСТА
РАСТА
Раста

Краста


:facepalm:
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.592
Поени од реакции
11.027
А глоба за што.... за тоа што пушела цигара ... од каде знаеш дека имало коноп во тоа што го пушела :D

И јас сум против јавно да се пропагира и да се прави некаков култ од травата, ама кога имаш алкохол, цигари на секој чекор, кога ти прават геј паради и се трошат државни пари за подршка на геј лобито, зашто да не се легализира и конопот...

Ти како правник кажи која супстанца што е забранета не успеала да дојде на црниот пазар ????
Океј е шо се правиш ко демек не знаеш дека било џоинт :ROFLMAO:

Сеа сериозниот дел, мешаш баби и жаби.
Прво, шо мешаш геј права со ова ?!
Која е поврзаноста меѓу овие две работи ?!

Друго, и пиење алкохол е прекршок и да, исто треба да се казни и тоа и ова револуционерството на момево.

Трето, оправдување за легализација на марихуана ти е дека може да се најде на црниот пазар ?
Као, зошто и државата да не добива дел од колачот на дилерите ?

Башка мојот пост не беше про или контра легализација на марихуаната туку дека револуционеркава треба да плати глоба.

И ја порано бев за легализација на марихуаната, може и уште сум, ама страшно ме нервира ова со сила гуркање на таква идеја, можеби и пренападно, особено сеа од коа се смени власта.
Да, треба да се легализира марихуаната, ама тоа треба да биде некој природен општествено-политички процес, а не нешто исфорсирано со дебати на Правен, со фестивали, со статии по медиуми и што ли уште не.
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
482
Поени од реакции
1.158
Онаа калаштура со ментални проблеми и зависник од трева е пример зашто не треба да се легализира канабисот.
Јас држам став за декриминализација, но потполно се слагам со постов. Тоа што го направи глупачата е надвор од секое здраво размислување. Исто и на страната што ја води постојано објавува слики кај што пуши. Не знам што очекуваше. Со тоа што го направи не придонесе за ништо, туку напротив се избрука сама себе, а и ги оживеа стереотипите што ги имаат луѓето кон тие што пушат марихуана.
 
B

Bafra

Гостин
Океј е шо се правиш ко демек не знаеш дека било џоинт :ROFLMAO:

Сеа сериозниот дел, мешаш баби и жаби.
Прво, шо мешаш геј права со ова ?!
Која е поврзаноста меѓу овие две работи ?!

Друго, и пиење алкохол е прекршок и да, исто треба да се казни и тоа и ова револуционерството на момево.

Трето, оправдување за легализација на марихуана ти е дека може да се најде на црниот пазар ?
Као, зошто и државата да не добива дел од колачот на дилерите ?

Башка мојот пост не беше про или контра легализација на марихуаната туку дека револуционеркава треба да плати глоба.

И ја порано бев за легализација на марихуаната, може и уште сум, ама страшно ме нервира ова со сила гуркање на таква идеја, можеби и пренападно, особено сеа од коа се смени власта.
Да, треба да се легализира марихуаната, ама тоа треба да биде некој природен општествено-политички процес, а не нешто исфорсирано со дебати на Правен, со фестивали, со статии по медиуми и што ли уште не.
Ти спомна дека треба да плати глоба ... јас прашав врз основа на што....
Нели докази ова она ... тоа што било завиткано во цигарето внатре јас а ни ти не знаеме што имало. Ако е фатена на лице место со трава, тогаш нека плати глоба.
Вака за што да плати глоба те прашав ????
Педерите ги спомнав, бидејќи полиција и рекла лош пример е за младите :D


Да, треба да се легализира марихуаната, ама тоа треба да биде некој природен општествено-политички процес
Природен плус општествен ОК до некаде, ама политички и природно среќно (y)
Правници т.е. државни обвинители по мене се најштетни за цивилизацијата.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
6.923
Поени од реакции
2.197
Meanwhile копиљана завршуваат на токсикологија од алкохол and no one bats an eye.
Луѓе добиваат рак од тутун, а сме нација со огромен процент на пушачи, дури и тон тинејџери.

Или се легализирајте или ништо. Не може мајка и маќеа.
Не ме занима кое од двете опции, ама ме нервираат двојните стандарди.
Не е поентата легализација,него одговорно конзумирање, а веруј којзне колку ги има шо претеруваат со трава и го губат разумот со тек на време.

Тоа дека канабисот не е штетен ако претераш и не прави зависност - само глуп и некој шо не конзумирал секојдневно или не знае такви случаеви.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
79.271
Поени од реакции
169.583
И јас сум за декриминализација ама како што кажаа и поради вакви како фуфава и поради фактот што ние како нација не си го знаеме плафонот, немаме граница колку е доста.

И со цигарите и со алкохолот треба да се преземе нешто, според сите светски стандарди 90% од државава с(м)е алкохоличари. За цигарите па да не зборам, сите имаме барем по еден во друштво што крека како да си му исекол екстремитет кога ќе дознае дека си резервирал маса во непушачки дел.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
2.620
Поени од реакции
1.143
Ja gledam taa pogore sliki sto ima stavano, sranje trava, temno albansko gjubre. Ja toa da mi plakjaat ne bi go pusel.. Da i dadam od mojot lemon haze da proba da vidi sto e prava trevka... Coffee shop kvalitet ...
Neka se ubie tipkata...
 
На врв Bottom