Легализирање на марихуаната?

Да се легализира Марихуаната во РМ ?


  • Вкупно гласачи
    429

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.913
Поени од реакции
6.946
Неам ништо зацртано, колку мојата толку и твојат теорија држи вода, и мене не ми се рекла казалал муабетите. И сега да одиш битолско поле врие истото растение, а никој не влечкаат по притвори и телевизии, чиста намештаљка и тоа ефтина ептен.
Да му најдат нешто или да го набедат разбирам, таква е удбашката политика кај нас, ама да земиш цела фамилија да ја мрцвариш на база на нешто шо го има и ден денес во сите околни ниви...арам да му на тие шо имаа било каков удел.

Ај сеа ти објасни ми каде е логиката некој така јавно да се експонира и да му се спротивставува на една апосултна власт, а во меѓувреме марихуана да одгледува среде битолско поле?

Инаку тоа со преписките беше смејурија, им ги матеше сметките локални тука на поедини лигуши, пошто како земјоделец Душко млекарот наиде на прием во јавноста, а шанкуриња како нив не можеа да го постигнат истото.

Не знам за Душко ама Кирацовски два пати е осудуван, еднаш за насилство и употреба на ладно оружје или сл, и уште еднаш за тешки дела против имотот и безбедноста во сооб и тоа под дејство на алкохол, нема баш резиме да дели памет.
Чудо само едно шо таков лик има изработено за да го форсира така силно некој(а)...ја има заборчено.
Од друга страна па да беше некој друг со такво портфоилио ќе го распнеа низ куририте...ама ете, нејаснотии.

Да не беа тие ликови уше 2011 ќе имаше промени...

И ти напишав, еден куп луѓе просперираа на основа голготата на Дуле млекарот и фамилијата негова, и мува не ги лази.

Од лично искуство ти кажвам дека еден куп примамливи понуди и/или провокации ќе имаш дури да те набедат, ако ништо друго до прекршочна/кривична пријава и да те стават под конец.
Не дека овие сеа се поинакви...удбашки методологии се тоа.
Sega neznam kako da ti obajsnam za da me sfatis . Ajde ke probam vaka. Znaci sekoj koj ima bavca, niva ili pak najobicen dvor so treva ke proba po sekoja cena da go trgni plevelot od istata. Dali fizicki ili so nekoj hemikalii ama bitno ke go trgni na vakov ili takov nacin posto ne mu e tamu mestoto. Dali se rabotelo za zito, tutun, piperki ili sto i da e. Vo slucajot diviot konop e plevel vo necija niva koja se obrabotuva. Nema nikakva korist od nego osven sto gi gusi drugite rastenija za koi e nameneta nivata, taka da pravi razlika pomegju div konop koj rasti pokraj patot koj nikoj ne go obrabotuva, vo nekoj dol ili strniste ili nicija zemja i pomegju konop koj rasti na sred obrabotena , odgleduvana i navodnuvana niva ili bavca. Ako zemis taka divi kapinki ima mnogu povekje od div konop, bukvalno na sekoj cekor. Epten se dosadni za da gi iskorenis i se razmnozuvaat bukvalno od grance, so bi rekle ziva napast se za sekoja niva ili bavca. E sega prosetaj vaka po poleto ili pokraj nekoja bavca i kazi mi dali ke vidis makar i edna diva kapina na sred niva ili bavca koja se obrabotuva, navodnuva i gjubri. Makar edna. Slikaj po moznost.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.336
Поени од реакции
4.579
Sega neznam kako da ti obajsnam za da me sfatis . Ajde ke probam vaka. Znaci sekoj koj ima bavca, niva ili pak najobicen dvor so treva ke proba po sekoja cena da go trgni plevelot od istata. Dali fizicki ili so nekoj hemikalii ama bitno ke go trgni na vakov ili takov nacin posto ne mu e tamu mestoto. Dali se rabotelo za zito, tutun, piperki ili sto i da e. Vo slucajot diviot konop e plevel vo necija niva koja se obrabotuva. Nema nikakva korist od nego osven sto gi gusi drugite rastenija za koi e nameneta nivata, taka da pravi razlika pomegju div konop koj rasti pokraj patot koj nikoj ne go obrabotuva, vo nekoj dol ili strniste ili nicija zemja i pomegju konop koj rasti na sred obrabotena , odgleduvana i navodnuvana niva ili bavca. Ako zemis taka divi kapinki ima mnogu povekje od div konop, bukvalno na sekoj cekor. Epten se dosadni za da gi iskorenis i se razmnozuvaat bukvalno od grance, so bi rekle ziva napast se za sekoja niva ili bavca. E sega prosetaj vaka po poleto ili pokraj nekoja bavca i kazi mi dali ke vidis makar i edna diva kapina na sred niva ili bavca koja se obrabotuva, navodnuva i gjubri. Makar edna. Slikaj po moznost.

Не можам да сфатам нешто шо нема никаква логика, ти напишав, како е возможно да земиш јавно и директно да му се споротивставуваш на една апсолутна власт а притоа на нива да имаш плантажа со канабис?

Од друга страна уште тогаш имаше слики и снимки дека сите околни ниви беа во горе долу иста состојба, а никој друг не влечкаа по притвори и медиуми како Пабло Ескобар.
Не дека имаше врска со тоа шо турваше млеко по ТВ на земја со Сведмилк и носеше транспарент кражба во 100 чекори.

Да се разбериме, никогаш нема ни Заев ни Љубе, Велија или Фијат и сл да бранам колку и да биле невини/виновни, ама ова со Душко е грев, само да се надеваме дека кога тогаш на сите шо имаа било какво учество во местенката ќе им се врати.

Ова во цртан филм го нема, објасни си сам себе прво, пробај ова измозгај го, па после мене.

А за тоа дека го пуштија низ вода сто посто се согласувам.И тоа два пати со се „неговите“.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.127
Поени од реакции
13.956
Не можам да сфатам нешто шо нема никаква логика, ти напишав, како е возможно да земиш јавно и директно да му се споротивставуваш на една апсолутна власт а притоа на нива да имаш плантажа со канабис?
Има логика, ако си Душко млекарот. Човекот е типична будала од која Велија реши да прави медиумска личност, па после и СДСМ го презеде.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.336
Поени од реакции
4.579
Има логика, ако си Душко млекарот. Човекот е типична будала од која Велија реши да прави медиумска личност, па после и СДСМ го презеде.
Правиме муабет за Битола а не Њу Јорк, од спротивниот, најодалечен дел од градот пешки да тргнеш до местото каде снимаа филм за Пабло Ескобар да го уништат ликот, ќе стигнеш за 40 минути.

Битолчани, радознали па пола град да види да оди кај тоа плантажи со канабис има во битолско поле, ист како шо имаше и насекаде околу, дури и низ градот, па слики се вртеа, за на крај џандари да постават пошто сТрамота беше веќе и немаше смисла...
Посебно шо на негов грб многумина поентираа, и тие шо го места да го затворат а и добар дел од тие шо кобајаги го бранеа.

А и никаде не напишав дека е интелектуалец.
 
B

Bafra

Гостин
Колку за инф ,еве кој е лиценциран производител на канабис во Македонија
https://www.slobodnaevropa.mk/a/29194470.html
" – Апелирам секој што има ресурси да вложи во оваа дејност зашто е профитабилна, додаде Заев."
Еве убав пример како регулација, лиценци и слични гомнарии се бескорисни за економијата и општеството воопшто.

Не е легален конопот, ама ако имаш лиценца тогаш товари магарето. Успат продавај го во медицински цели, од друга страна збори колку е штетен и затварај ги опасните криминалци (y)
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.913
Поени од реакции
6.946
" – Апелирам секој што има ресурси да вложи во оваа дејност зашто е профитабилна, додаде Заев."
Еве убав пример како регулација, лиценци и слични гомнарии се бескорисни за економијата и општеството воопшто.

Не е легален конопот, ама ако имаш лиценца тогаш товари магарето. Успат продавај го во медицински цели, од друга страна збори колку е штетен и затварај ги опасните криминалци (y)
Sto te cudi toa. I morfiumot se koristi vo medicinski celi pa odi nasadi bez dozvola afion da te vidam. I da i toj e steten po zdravjeto.[DOUBLEPOST=1524833358][/DOUBLEPOST]
Не можам да сфатам нешто шо нема никаква логика, ти напишав, како е возможно да земиш јавно и директно да му се споротивставуваш на една апсолутна власт а притоа на нива да имаш плантажа со канабис?

Од друга страна уште тогаш имаше слики и снимки дека сите околни ниви беа во горе долу иста состојба, а никој друг не влечкаа по притвори и медиуми како Пабло Ескобар.
Не дека имаше врска со тоа шо турваше млеко по ТВ на земја со Сведмилк и носеше транспарент кражба во 100 чекори.

Да се разбериме, никогаш нема ни Заев ни Љубе, Велија или Фијат и сл да бранам колку и да биле невини/виновни, ама ова со Душко е грев, само да се надеваме дека кога тогаш на сите шо имаа било какво учество во местенката ќе им се врати.

Ова во цртан филм го нема, објасни си сам себе прво, пробај ова измозгај го, па после мене.

А за тоа дека го пуштија низ вода сто посто се согласувам.И тоа два пати со се „неговите“.
Od kaj da znam be, kako me prasvas kako so Dusko da sme semejni prijateli. Pobaraj go na fb i prasajgo sto mu secese umot. Mozi ke ti kazi.
 
B

Bafra

Гостин
Sto te cudi toa. I morfiumot se koristi vo medicinski celi pa odi nasadi bez dozvola afion da te vidam. I da i toj e steten po zdravjeto.
Епа затоа земјоделците ќе молат за субвенции, затоа селаните ќе живеат мизерно. Зашто на некој јаничар му текнало да ги забрани афионот и конопот кој во Македониа се со екстра квалитет а народ ко народ си ќути и трпи. Мукаетов ќе кажува кој смее афион а кој не.
Битола немаше да идат Австралија, од Австралија ќе доаѓа во Битола :D

Штетноста на морфиум и коноп се различни ко ден и ноќ, ама кој да чита и да мисли. Подобро што каже КПЈ тоа да се прави или :sakasuste:
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
3.336
Поени од реакции
4.579
Od kaj da znam be, kako me prasvas kako so Dusko da sme semejni prijateli. Pobaraj go na fb i prasajgo sto mu secese umot. Mozi ke ti kazi.
Неам фејсбук, а и нема потреба од барање, еве ти,Еве ги тие шо велиш сега го дупат,


Ништо чудно уште тогаш некој да направи фотограметриски слики од локацијата и да зеде примероци од почвата и растенијата па неазвисни служби од надвор да утврдат кој кого пакува. Политички азил доби.

Само сега да се отвори целокупната постапка треба, комплетна ревизија.

Не напишав дека е Душко Ганди или Душко интелектуалецот, напишав Душко млекарот.
 
Член од
27 март 2012
Мислења
43
Поени од реакции
14
Mora da se legalizira...Cel svet pocna da se leci so marihuana nie ke ostaneme najnazad...
 

Horny Junkie

АТЕИЗАМ,МУЗИКА, СЕКС,УМЕТНОСТ, ДРОГА!
Член од
21 јуни 2018
Мислења
45
Поени од реакции
15
Самата помисла на то дали треба да се легализира или не една обична моќна билка,зачин дур се труете со диазепами и анти депресанти ве прај неандерталци.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1
Поени од реакции
1
Самата помисла на cbd oil то дали треба да се легализира или не една обична моќна билка,зачин дур се труете со диазепами и анти депресанти ве прај неандерталци.
+1 Подобро и нема да кажете!
 
На врв Bottom