Легализирање на марихуаната?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Штрудла!, 1 март 2012.

?

Да се легализира Марихуаната во РМ ?

 1. Да

  75,6%
 2. Не

  24,4%
 1. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.109
  Допаѓања:
  6.080
  Sega neznam kako da ti obajsnam za da me sfatis . Ajde ke probam vaka. Znaci sekoj koj ima bavca, niva ili pak najobicen dvor so treva ke proba po sekoja cena da go trgni plevelot od istata. Dali fizicki ili so nekoj hemikalii ama bitno ke go trgni na vakov ili takov nacin posto ne mu e tamu mestoto. Dali se rabotelo za zito, tutun, piperki ili sto i da e. Vo slucajot diviot konop e plevel vo necija niva koja se obrabotuva. Nema nikakva korist od nego osven sto gi gusi drugite rastenija za koi e nameneta nivata, taka da pravi razlika pomegju div konop koj rasti pokraj patot koj nikoj ne go obrabotuva, vo nekoj dol ili strniste ili nicija zemja i pomegju konop koj rasti na sred obrabotena , odgleduvana i navodnuvana niva ili bavca. Ako zemis taka divi kapinki ima mnogu povekje od div konop, bukvalno na sekoj cekor. Epten se dosadni za da gi iskorenis i se razmnozuvaat bukvalno od grance, so bi rekle ziva napast se za sekoja niva ili bavca. E sega prosetaj vaka po poleto ili pokraj nekoja bavca i kazi mi dali ke vidis makar i edna diva kapina na sred niva ili bavca koja se obrabotuva, navodnuva i gjubri. Makar edna. Slikaj po moznost.
   
 2. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  2.968
  Допаѓања:
  3.036

  Не можам да сфатам нешто шо нема никаква логика, ти напишав, како е возможно да земиш јавно и директно да му се споротивставуваш на една апсолутна власт а притоа на нива да имаш плантажа со канабис?

  Од друга страна уште тогаш имаше слики и снимки дека сите околни ниви беа во горе долу иста состојба, а никој друг не влечкаа по притвори и медиуми како Пабло Ескобар.
  Не дека имаше врска со тоа шо турваше млеко по ТВ на земја со Сведмилк и носеше транспарент кражба во 100 чекори.

  Да се разбериме, никогаш нема ни Заев ни Љубе, Велија или Фијат и сл да бранам колку и да биле невини/виновни, ама ова со Душко е грев, само да се надеваме дека кога тогаш на сите шо имаа било какво учество во местенката ќе им се врати.

  Ова во цртан филм го нема, објасни си сам себе прво, пробај ова измозгај го, па после мене.

  А за тоа дека го пуштија низ вода сто посто се согласувам.И тоа два пати со се „неговите“.
   
 3. Inglourious Basterd

  Inglourious Basterd

  Член од:
  24 март 2010
  Мислења:
  10.289
  Допаѓања:
  11.571
  Има логика, ако си Душко млекарот. Човекот е типична будала од која Велија реши да прави медиумска личност, па после и СДСМ го презеде.
   
 4. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  2.968
  Допаѓања:
  3.036
  Правиме муабет за Битола а не Њу Јорк, од спротивниот, најодалечен дел од градот пешки да тргнеш до местото каде снимаа филм за Пабло Ескобар да го уништат ликот, ќе стигнеш за 40 минути.

  Битолчани, радознали па пола град да види да оди кај тоа плантажи со канабис има во битолско поле, ист како шо имаше и насекаде околу, дури и низ градот, па слики се вртеа, за на крај џандари да постават пошто сТрамота беше веќе и немаше смисла...
  Посебно шо на негов грб многумина поентираа, и тие шо го места да го затворат а и добар дел од тие шо кобајаги го бранеа.

  А и никаде не напишав дека е интелектуалец.
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  3.043
  Допаѓања:
  2.397
  " – Апелирам секој што има ресурси да вложи во оваа дејност зашто е профитабилна, додаде Заев."
  Еве убав пример како регулација, лиценци и слични гомнарии се бескорисни за економијата и општеството воопшто.

  Не е легален конопот, ама ако имаш лиценца тогаш товари магарето. Успат продавај го во медицински цели, од друга страна збори колку е штетен и затварај ги опасните криминалци (y)
   
  На Krstev и Име И Презиме им се допаѓа ова.
 6. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.109
  Допаѓања:
  6.080
  Sto te cudi toa. I morfiumot se koristi vo medicinski celi pa odi nasadi bez dozvola afion da te vidam. I da i toj e steten po zdravjeto.
  --- Споено дупло мислење, 27 април 2018 ---
  Od kaj da znam be, kako me prasvas kako so Dusko da sme semejni prijateli. Pobaraj go na fb i prasajgo sto mu secese umot. Mozi ke ti kazi.
   
 7. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  3.043
  Допаѓања:
  2.397
  Епа затоа земјоделците ќе молат за субвенции, затоа селаните ќе живеат мизерно. Зашто на некој јаничар му текнало да ги забрани афионот и конопот кој во Македониа се со екстра квалитет а народ ко народ си ќути и трпи. Мукаетов ќе кажува кој смее афион а кој не.
  Битола немаше да идат Австралија, од Австралија ќе доаѓа во Битола :D

  Штетноста на морфиум и коноп се различни ко ден и ноќ, ама кој да чита и да мисли. Подобро што каже КПЈ тоа да се прави или :sakasuste:
   
  На xope му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  2.968
  Допаѓања:
  3.036
  Неам фејсбук, а и нема потреба од барање, еве ти,

  Еве ги тие шо велиш сега го дупат,  Ништо чудно уште тогаш некој да направи фотограметриски слики од локацијата и да зеде примероци од почвата и растенијата па неазвисни служби од надвор да утврдат кој кого пакува. Политички азил доби.

  Само сега да се отвори целокупната постапка треба, комплетна ревизија.

  Не напишав дека е Душко Ганди или Душко интелектуалецот, напишав Душко млекарот.
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Reaper trolo

  Reaper trolo

  Член од:
  27 март 2012
  Мислења:
  42
  Допаѓања:
  14
  Mora da se legalizira...Cel svet pocna da se leci so marihuana nie ke ostaneme najnazad...
   
 10. JuanaDach

  JuanaDach

  Член од:
  21 јуни 2018
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Кажи го тоа во Канада)
   
 11. Horny Junkie

  Horny Junkie АТЕИЗАМ,МУЗИКА, СЕКС,УМЕТНОСТ, ДРОГА!

  Член од:
  21 јуни 2018
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  7
  Самата помисла на то дали треба да се легализира или не една обична моќна билка,зачин дур се труете со диазепами и анти депресанти ве прај неандерталци.
   
  На коцка и chiller2233 им се допаѓа ова.
 12. CarmellaGutkowski40

  CarmellaGutkowski40

  Член од:
  12 јули 2018
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  1
  +1 Подобро и нема да кажете!
   
  На Horny Junkie му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: