Легализирање на марихуаната?

Да се легализира Марихуаната во РМ ?


  • Вкупно гласачи
    429
Член од
2 март 2016
Мислења
164
Поени од реакции
78
Ne treba dokazi, priznava licno deka toa sto e vo rizlata e marihuana, na javno mesto konzumira iako e svesno znae deka toa nejzino dejstvie pretstavuva krivicno delo, spored KZ krivicmo delo e i konzumiranjeto, ako pokrene javen obvinitel krivicna postapka i podnese obvinitelen akt moze da dobie uslovna vo slucaj da ne bila prethodno storitel na drugi krivicni dela osobeno od ista priroda.
Ako se dosuduvase samo globa za storen prekrsok 50€ veruvajte site toa ke go pravea javno, a inaku vo slucajot ima i stek na krivicni dela potiknuvanje, taka da neka bide srelna ako i se razmine samo so opomena oti e prva fatena inaku taa sama sebe zajebala...
 
B

Bafra

Гостин
И јас сум за декриминализација ама како што кажаа и поради вакви како фуфава и поради фактот што ние како нација не си го знаеме плафонот, немаме граница колку е доста.

И со цигарите и со алкохолот треба да се преземе нешто, според сите светски стандарди 90% од државава с(м)е алкохоличари. За цигарите па да не зборам, сите имаме барем по еден во друштво што крека како да си му исекол екстремитет кога ќе дознае дека си резервирал маса во непушачки дел.
А каква е врската со тоа што некој не знае која е границата, колку треба да конзумира, во кои случаеви со легално достапна да е ...

Зашто да му се мешаш на некој над 21 год. во начинот на живеење доколку тој со своите постапки не смета никому, баш никому ....
Што се постигнува со тоа што ќе затвориш некој кој конзумирап марихуана :toe: каква штета предизвикал, на кого му наштетил :toe:
Папата во Јужна америка проба торта од кока листови, а кај нас при слободен интернет имаме лов на вештерки.

Изгледа неколку милијарди народ каде што е легално достапен конопот се ретардирани, само ние најпаметни (y)
Еве еден тазе пример од легално достапни супстанци кои докажано имаат многу поголеми негативни ефекти од конопот :
https://sitel.com.mk/23-promili-alkohol-vo-krvta-imal-sinokja-najalkoholiziraniot-vozach-vo-skopje-nad-200-pijani-vozachi

726 возачи се алкотестирани и кај 248 од нив е утврдено присуство на алкохол над дозволеното.

Тоа дека канабисот не е штетен ако претераш
Добро е, се поправи во наредниот пост, сепак не си бил до толку неписмен. Инаку со се што ќе претераш е штетно. Шеќер, сол, сонце, вода, кислород, витамини, секс :P
Зашто тие не се забранети :cautious:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.593
Не е поентата легализација,него одговорно конзумирање, а веруј којзне колку ги има шо претеруваат со трава и го губат разумот со тек на време.

Тоа дека канабисот не е штетен ако претераш и не прави зависност - само глуп и некој шо не конзумирал секојдневно или не знае такви случаеви.
Нигде не спомнав штетна или не.
Објасни ми како го оправдуваш фактот дека алкохолот и цигарите се легални.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.844
Поени од реакции
5.482
Марикуаната е штетна дрога.


Видете што им се случува на овие најмили суштества, најдобри пријатели на човекот е сега замислете си што може да му се случи на човек.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.470
Поени од реакции
166.207
А каква е врската со тоа што некој не знае која е границата, колку треба да конзумира, во кои случаеви со легално достапна да е ...

Зашто да му се мешаш на некој над 21 год. во начинот на живеење доколку тој со своите постапки не смета никому, баш никому ....
Што се постигнува со тоа што ќе затвориш некој кој конзумирап марихуана :toe: каква штета предизвикал, на кого му наштетил :toe:
Папата во Јужна америка проба торта од кока листови, а кај нас при слободен интернет имаме лов на вештерки.

Изгледа неколку милијарди народ каде што е легално достапен конопот се ретардирани, само ние најпаметни (y)
Еве еден тазе пример од легално достапни супстанци кои докажано имаат многу поголеми негативни ефекти од конопот :
https://sitel.com.mk/23-promili-alkohol-vo-krvta-imal-sinokja-najalkoholiziraniot-vozach-vo-skopje-nad-200-pijani-vozachi

726 возачи се алкотестирани и кај 248 од нив е утврдено присуство на алкохол над дозволеното.Добро е, се поправи во наредниот пост, сепак не си бил до толку неписмен. Инаку со се што ќе претераш е штетно. Шеќер, сол, сонце, вода, кислород, витамини, секс
Зашто тие не се забранети :cautious:
Другар ок, се разбираме, и јас се водам по live and let live, природна селекција ама надуван во кола ќе седне и од што се му е споро, ќе му се инсталира некому и ете беља.

Затоа го ставив и алкохолот како пример, и тука важи истото ама кај нас стварно се претерува, општо well-being-от треба да биде земен во предвид. Треба нешто како дозиметри што имаат докторите на онкологија, кога ќе исполниш ниво на озраченост, не влагаш кај што се зрачи месец дена мислам, така и тука со цигари у алкохол.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.844
Поени од реакции
5.482
Документирано е и тоа:
(18+, не е за оние со слабо срце)
[spoier/]
Ништо чудно (информативно видео), имам чуено дека некој во некое средно пушел на прозор (качен бил) у клас и кога дошол професорот/директорот наместо да ја фрли марикуаната тој се фрлил од прозор...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.284
Поени од реакции
32.309
Ништо чудно (информативно видео), имам чуено дека некој во некое средно пушел на прозор (качен бил) у клас и кога дошол професорот/директорот наместо да ја фрли марикуаната тој се фрлил од прозор...
Вистина е, јас бев ведок. Во моето училиште се случи тој тажен настан.:(
Среќа приземје беше и само си ја шина ногата, но замислете на пример што би се случило доколку училницата била на десети или некој друг повисок кат?:eek:[DOUBLEPOST=1524387131][/DOUBLEPOST]
Сега сериозно:
У праву е видеово.
Тоа ја што го викам стално - да не се пуши грас под 25.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
3.845
Поени од реакции
4.202
Од моја гледна точка треба да се легализира, од причина што ми изгледа ко 90% од луѓето кој се моја генерација да имаат пробано или уште праат. До вчера си пушел со некој, сеа станал џандар и доаѓа да те апси:icon_lol:

Е сеа од друга страна тие што владеат и имаат моќ да одлучуваат треба да размислат и за други аспекти. Односно да се анализира како ќе влијае кога ќе ја декриминализираш, зашто не е исто да пробаш на 20 и нешто години и на 15. Има луѓе што ја користат за опуштање после работа, ама има и еден куп луѓе кој ќе заглават на ова :)
 
Член од
21 април 2006
Мислења
6.907
Поени од реакции
2.178
Нигде не спомнав штетна или не.
Објасни ми како го оправдуваш фактот дека алкохолот и цигарите се легални.
Не го оправдувам фактот дека се легални,се знае зашо се легални - за пари и ништо друго.
Еве алкохолот има традиција на конзумирање многу помасивно и да не е легален ќе биде како во прохобиција шо било , бетер ќе се пие.
Тутунот исто држи голема моќ во Европа каде се пуши мн повеќе од Северна Америка.
И двете се штетни и каде каде позависни од трева па ете се легални а ова не е легално, тоа е тоа шо ви е чудно.
Незнам зашо е чудно коа има логика ,у земјава да го ебам до пред некоја деценија мнозинството не знаеа шо е канабис а не па да прават бизнис данок од него.

Тревата заборавате дека се пуши со тутун тука со Европа.Џоинтот е европски начин на пушење и е поштетен од обична цигара ако веќе толку сакаме да знаеме информации.Самите хемикалии со димот од микс на трева и тутун содржат исти срања као и самиот тутун,дури и повеќе.

А шо треба да праиме..да ја јадеме,вејп да праиме и некои такви техники ако толку сакаме да не биде штетна.

У заблуда се еден дел од луѓе кои се за декриминализација а зошто? .Зошто коа си за декриминализација читаш статии и извори кои се ПРО-за а ги отфрлаш сите други студии кои се АНТИ- легализација.

Има нешто што се вика Амотивационен синдром кои го имаат куп од младиве кои пушат турбо додека мозокот им се развива.Тоа не се дешава од алкохол и цигари , од нив ќе умреш од ова паразит ќе станеш.
Тревата не е неопасен вид на дрога кога добра трева ти е стимулант,депресант а највеќе халуциноген.Иако е тешко да станеш зависен-еден дел се зависни ..а како?Е така тие шо трошат највеќе и секој ден дуваат (даваат пари)за разлика од оној шо у месецот 2-3 џоинта ќе запали и ништо профит на дилерот нема да му напраи.
Исто како онаа про-ганџа девојкана која се фали на фб како пуши по 20 грама а ден а тоа е доволно за 2 месеца и глеаш дека нема С од Свест,тоа е исто као алкохоличар со шише ракија да се снима на телефон и да збори као треба да биде легално.

И шо на крај, 2 отрови многу поштетни од канабис се легални а ова не е.Епа јебига и киндер јајца 40-50 беа нелегални некаде па сеа почнаа да ги шиткаат
.
Бев едно време за декриминализација а сеа да ти кажам ич кур не ме боли дали ќе е легална или не.
Јас или кој друг ако сака да најде трева ќе најде и крај на муабетот.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
12.994
Поени од реакции
7.593
Двоен монолог =/= дијалог
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.535
Поени од реакции
47.102
Нека се легализира, али само за медицински потреби, ништо повеќе ништо помалку.

Онаа ненормалната што постира на својот фб како пуши јавно марихуана, сместа би ја пикнал во Шутка 90 дена без ништо да и дадам, освен леб и вода колку да преживее. Дели совети пред јавноста како е добро да се чури, а притоа кашла бетер од човек со бронхитис, и фрла пикавци среде улица. Па уште читам во коментари "brao devojko si go zhivees zhivotot, ostaj drugite shto ti ljubomorat", и нив сместа би ги пикнал во Шутка.

Џубриња
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.557
Поени од реакции
10.998
Ne treba dokazi, priznava licno deka toa sto e vo rizlata e marihuana, na javno mesto konzumira iako e svesno znae deka toa nejzino dejstvie pretstavuva krivicno delo, spored KZ krivicmo delo e i konzumiranjeto, ako pokrene javen obvinitel krivicna postapka i podnese obvinitelen akt moze da dobie uslovna vo slucaj da ne bila prethodno storitel na drugi krivicni dela osobeno od ista priroda.
Ako se dosuduvase samo globa za storen prekrsok 50€ veruvajte site toa ke go pravea javno, a inaku vo slucajot ima i stek na krivicni dela potiknuvanje, taka da neka bide srelna ako i se razmine samo so opomena oti e prva fatena inaku taa sama sebe zajebala...
Елаборирај ми го постов, посебно делот со стекот со поттикнување...
 
На врв Bottom