Легализирање на марихуаната?

Да се легализира Марихуаната во РМ ?


  • Вкупно гласачи
    435
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
момци ме интересира за поседување марихуана пријател мој во домот при претрес му се најдени 5 тегли марихуана знае некој колку може да му изнесува казната дали парично или затвор и со адвокат ке има ли фајде ?
Мислам дека е битно да се докаже дека не му била наменета за продавање. Нормално тоа со адвокат оди.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Мислам дека е битно да се докаже дека не му била наменета за продавање. Нормално тоа со адвокат оди.
Зошто го наведуваш да лаже? Човекот само праша казната колку е. Не рече за што му била марихуаната.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Зошто го наведуваш да лаже? Човекот само праша казната колку е. Не рече за што му била марихуаната.
Од кај па ти знаеш дека ќе лаже? Највеќе ги бутаат во затвор затоа што им била наменета за препродавање.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Зошто го наведуваш да лаже? Човекот само праша казната колку е. Не рече за што му била марихуаната.
Ах, ти сакаш да кажеш дека чим имал пет тегли дома, гарант му била за продажба, нема друго.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Мислам дека е битно да се докаже дека не му била наменета за продавање. Нормално тоа со адвокат оди.
Зошто го наведуваш да лаже? Човекот само праша казната колку е. Не рече за што му била марихуаната.
за лични потреби му беше не беше дилер мене ме интересина колку може казна да добие дали со адвокат или без него од 1 2 3 год затвор
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
за лични потреби му беше не беше дилер
Обично тие малите кинески вагички им се доказ дека ја мерел и намената била за препродавање. Ако не нашле таква работа тогаш е подобро за него.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
Обично тие малите кинески вагички им се доказ дека ја мерел и намената била за препродавање. Ако не нашле таква работа тогаш е подобро за него.
обично коа идев кај него дома тој имаше една лимена конзерва од грав или нешто др беше од 2 3 кила мислам беше сеа ја заменил за 5 тегли и немаше никаква вага исклучиво за него беше инаку да се надоврзам пред 2 3 год го беа фатиле во оној кафичот во планината бел рај валандово му беа нашле џоинт џандариве и го пуштија условно парична казна а и мислам дека беше потегнал некои врски е сеа за оваа со тегливе мислам дека му нема спас најверојатно ке иде затвор ако не се лажам
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Ах, ти сакаш да кажеш дека чим имал пет тегли дома, гарант му била за продажба, нема друго.
Напишав тоа што сакав да кажам. Коментарот се состои од три кратки реченици. Во ниту една од нив не имплицирам која му била намерата на човекот а уште помалку да тврдам нешто.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
Напишав тоа што сакав да кажам. Коментарот се состои од три кратки реченици. Во ниту една од нив не имплицирам која му била намерата на човекот а уште помалку да тврдам нешто.
Имплицираш дека ако кажел дека му е била за лична употреба - ќе лажел. Па си реков можда си ти лично запознаен со случајот.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
обично коа идев кај него дома тој имаше една лимена конзерва од грав или нешто др беше од 2 3 кила мислам беше сеа ја заменил за 5 тегли и немаше никаква вага исклучиво за него беше инаку да се надоврзам пред 2 3 год го беа фатиле во оној кафичот во планината бел рај валандово му беа нашле џоинт џандариве и го пуштија условно парична казна а и мислам дека беше потегнал некои врски е сеа за оваа со тегливе мислам дека му нема спас најверојатно ке иде затвор ако не се лажам
Мора адвокат добар да има инаку ништо не прави, без адвокат ќе му залепат најголема казна.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Имплицираш дека ако кажел дека му е била за лична употреба - ќе лажел. Па си реков можда си ти лично запознаен со случајот.
А не се прашуваш дали Костур е лично запознаен со случајот кога го советува што да каже или можеби марихуаната има влијание врз твоите способности за перцепија?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
А не се прашуваш дали Костур е лично запознаен со случајот кога го советува што да каже или можеби марихуаната има влијание врз твоите способности за перцепија?
Ај бе сега ќе филозофираш тука кој што кажал... зошто да се пунат затвори за билки.
Подобро е да се полнат со реални криминалци не за вакви работи.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.248
Поени од реакции
78.879
А не се прашуваш дали Костур е лично запознаен со случајот кога го советува што да каже или можеби марихуаната има влијание врз твоите способности за перцепија?
Јас не реков дека не му е за продавање, пошто не сум запознаен со случајот. Може му била за продавање. Но, ти експлицитно имплицираше дека ако кажел дека му е за лична употреба - ќе лажел. Па претпоставив дека си запознаен.
Нормално е за твојот профил на ликови, кога немаат аргументи да ја префрлат дискусијата на личен план. Но, ако сакаш може и тоа. Еве прашај го Мартин дали може да отвориш тема за мене, па ако даде амин ќе дискутираме за мене лично.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
А не се прашуваш дали Костур е лично запознаен со случајот кога го советува што да каже или можеби марихуаната има влијание врз твоите способности за перцепија?
Ај бе сега ќе филозофираш тука кој што кажал... зошто да се пунат затвори за билки.
Подобро е да се полнат со реални криминалци не за вакви работи.
Јас не реков дека не му е за продавање, пошто не сум запознаен со случајот. Може му била за продавање. Но, ти експлицитно имплицираше дека ако кажел дека му е за лична употреба - ќе лажел. Па претпоставив дека си запознаен.
Нормално е за твојот профил на ликови, кога немаат аргументи да ја префрлат дискусијата на личен план. Но, ако сакаш може и тоа. Еве прашај го Мартин дали може да отвориш тема за мене, па ако даде амин ќе дискутираме за мене лично.
момци ке ве замолам да не се карате ова нема ништо лично со вас за туѓи луѓе не вреди да се пцуете едни со други од мене беше само тоа прашање што сакав да знам колку што ке е казната
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
97
Поени од реакции
88
момци ме интересира за поседување марихуана пријател мој во домот при претрес му се најдени 5 тегли марихуана знае некој колку може да му изнесува казната дали парично или затвор и со адвокат ке има ли фајде ?
Казната за недозволени опојни дроги и психотропни супстанции мислам дека е од 1 до 10 години но во секој случај многу фактори играат тука улога. Колкава количина му е најдена? Како дошол до количината (дали сам ја одгледувал?) , Дали му била за препродавање? (дали е најдена вага/кеш многу и слично)

Од негова страна добро е да алудира дека е за негова лична употреба кога веќе е фатен на лице место и да си смисли една добра фора дека ја користи за медицински цели што всушност е сосема Ok. канабисот има многу медицински својства, Сето ова добро спакувано со добар адвокат и еден куп пари може да стаса до некоја минималка казна во оваа посрана држава каде криминацлите се шетаат по улици а луѓе за 3 тегли билка ќе седат зад решетки... жал ми е за другар ти...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom