Левучари, левичари, леваци

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.729
Поени од реакции
9.839
Може да зборам малце за левичарите у политика?
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Левичари се поинтелигенти и покреативни но живеат пократко и поверојатно е да загинат од механичка повреда. Статистика...
Затоа што ги има помалку :)
врска нема...
 
S

Sagan

Гостин
Поштуем.



Како помал се обидував да научам пишување со лева за да активирам и некои блиски центри у десната хемисфера, ама не иде. Едноставно не иде :D

По школите до 1990 бааѓи ќотек јаделе леваците оти социјалистичките учители ги учеле дека вакви деца не се подложни на дисциплина и лесно у животот се претвораат у асоцијални граѓани. Десната хемисфера која ја контролира левата рака, иначе, е одговорна за креативноста и имагинацијата.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Jас сум деснучар и левучар во исто време, десната ми е само за пишување а левата за се останато
 
M

Muranyi

Гостин
Јас како мало дете бев левучар,кога почнав да одам на школо првин се научив да пишувам со лева рака.Моите родители многу труд и напор вложија,јас би кажал непотребно,за да ме научат да пишувам со десна рака.
Денес,после 18 години сеуште ми има останато навика за одредени работи и активности да ги вршам со лева рака,како на пример обратно го држам приборот за јадење-ножот во лева а вилушката во десна,со лева рака мастурбирам,левата рака ми е посилна при удар и ја имам користено во потенцијално опасни ситуации при што многумина биле изненадени,со лева рака досегнувам подалеку при фрлање предмети и слично:)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
терај си го животот како знаеш и умееш како левучар,
само молим те не оди за хирург,
треба по некоја година да се оперирам....
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Си пишував со лева ама учителката во основно која веројатно беше глупава и необразована мислеше дека сум хендикепиран и ме тераше да пишувам со десна. Така ми ја уништи левата.
Денеска левата ми функционира само 10% а пишувам само со десна. Имам уште надеж само не ме фатил инатот да ја увежбам:)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Ај едно прашање. Приметив дека 99% од деснаците, кога играат карти, бриџ да речеме, картите ги држат со лева рака, а исфрлаат со десна.

Јас иако сум деснак, обратно го правам ова, има ли некој како мене? :D
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Со лева исклучиво пишувам и мастурбирам......се друго или со двете раце го правам подеднакво (сечење,држење лажици, заштрафувања, спојување работи.....) или со десна (шут,фрлање,удирање,држење рекет....)
Со нога десњак сум.....
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Глеј да не бидеш сакат , а ти биди што сакаш (левучар -десничар)
 
M

Moon Child

Гостин

мене ваквите ножици ми претставуваат проблем и секогаш ги држам обратно, т.е. во подолгиот дел ставам еден прст, а во помалиот три :D
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Ау бре луѓе, се истуривте со статистики на сите страни. На ниту еден од вас ли не ви текна да цитирате научно истражување од реномирана и веродостојна организација? Или секој си крои факти како што му одговара..
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.042
Поени од реакции
950
Ау бре луѓе, се истуривте со статистики на сите страни. На ниту еден од вас ли не ви текна да цитирате научно истражување од реномирана и веродостојна организација? Или секој си крои факти како што му одговара..
Убаво е човек нечто повеке да научи,па зошто да не?
сите факти и статистики и дефиниции не се точни .
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Да се биде левак е интересно,само не и во делот "еј левак си???...и како праиш ова....а како она??".

Инаку ние леваците анатомски не се разликуваме од останатиот човеков род.(за у случај некој да помисли дека имаме 3та рака,киклопско око и сл.)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom