Левучари, левичари, леваци

Peterson15

A TryHard
Член од
20 мај 2012
Мислења
169
Поени од реакции
188
Левучар за пишување, јадење, карти..... Десничар у повеќето спортови (и нога, и рака).
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Левучар сум а со десна работам само со маусот и нормалнo за други активности во кои мора и двете раце да се употребуваат, како на пример во сексот, поправање автомобил, играње баскет и сл :). А за удирање клоци и шутирање топка, само со лева нога удирам, десната ми е за потпирање додека чекам автобус :).
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Искрено, само една работа праам со лева рака. Тоа оти мишот мора да го држам во десна, у случај да влезе кој и да исклучам. Мислам се сфативме. :D
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Сеа стварно не ми е јасно како може некој со нога левучар со рака десњак. Нели како што кажа некој пред некое време -Или си левичар или неси... Стварно без шала може некој да објасни?Пошо знам дека на десњаците пример левата хемисфера им е поразвиена и поголема, што е со овие неопределените?
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Сеа стварно не ми е јасно како може некој со нога левучар со рака десњак. Нели како што кажа некој пред некое време -Или си левичар или неси... Стварно без шала може некој да објасни?
Не бери гајле, левак на рака сум, а десњак на нога..
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Деснак сум на нога 100%, со лева можам да шутирам, али исто како деснакот со лева, безвеза шут..
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
пред да тргнам на школо со лева сум пишувал т.е. сум шкртал ама не ме вумиле толку низ дома, а од кога почнав на школо си почнав со десна.
сега пробувам со лева, можам ама поспоро.
на тастатура скоро се со десна пишувам. дури кога брзам и Т, Р и спејс стискам со десна, ако буквиве се многу близу до лева рака.

знам првите денови од кога почнав на школо, еднаш баба дојде да ме пречека и почнаа муабети со учителката. и баба (како и секоја баба) да се покаже ми вика ај потпиши се на табла (инаку немавме почнато со учење букви) и ја си ја зедов со лева рака кредата и почнав да пишувам, а баба ми вика си ја згрешил раката, смени ја. и учителката и рече: остави го можеби е левак, има повеќе деца левичари. а баба упорна: не бе, дома детево со десна си пишува, што му е овде. (сигурно ме немала воопшто видено дома). и ја дете ко дете како што ќе му речат тоа ќе прави. усрамен пред учителката.
и можеби заради баба пишувам со десна и ден денска :cautious:
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
Сеа стварно не ми е јасно како може некој со нога левучар со рака десњак. Нели како што кажа некој пред некое време -Или си левичар или неси... Стварно без шала може некој да објасни?Пошо знам дека на десњаците пример левата хемисфера им е поразвиена и поголема, што е со овие неопределените?
Еве јас на пример правам исклучиво се со лева, само со десна шутирам. хахахаха и двата дела ми се подеднакво развиени :pipi:
 
Член од
7 февруари 2013
Мислења
128
Поени од реакции
74
Јас воглавно пишувам со лева, шутирам со лева, ама 80% од работите ги извршувам со десна :D
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Сеа стварно не ми е јасно како може некој со нога левучар со рака десњак. Нели како што кажа некој пред некое време -Или си левичар или неси... Стварно без шала може некој да објасни?Пошо знам дека на десњаците пример левата хемисфера им е поразвиена и поголема, што е со овие неопределените?
Па според моето познавање левучар си во мозокот и начинот на кој функционираат хемисверите. Е сега технички може да те научат да пишуваш со десна рака и полека ќе ти се изгуби инстинктот на лева рака нешто што им правеле на малите деца порано во комунизмот, сите морале да пишуваат со десна рака!
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.054
Поени од реакции
6.658
Сеа стварно не ми е јасно како може некој со нога левучар со рака десњак. Нели како што кажа некој пред некое време -Или си левичар или неси... Стварно без шала може некој да објасни?Пошо знам дека на десњаците пример левата хемисфера им е поразвиена и поголема, што е со овие неопределените?
немој да се ограничуваш - СЕ се сведува на пракса и навика !!

ако човек има желба ќе ги вежба и користи екстремитетите РЕЧИСИ исто/рамномерно во извршувањето на обврските

знам по мене,кога почнав да играм фудбал(рекреативно ко мал) играв исклучиво со десна нога,постепено ги користев и левата нога прво за шутеви,а потоа и за центаршутеви и ми се увежба скоро колку десната,па бев многу поопасен во играта

негде читав наводно дека бившиот комунистички режим ги терал сите да пишуваат и работат со десна рака,ако се родел левучар го терале да се учи со десна,наводно со стекнувањето на определени навики се тренирале само одредени делови од мозокот,па оттука и популацијата е полесна за контролирање......
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.946
Поздрав до сите леваци на и вон форумов. Јас сум осакатен левак, односно пишувам со десна, зашто нели било срамно ваљда да пишуваш со лева и се сеќавам колку многу ме малтретираа моите во врска со тоа, али затоа фрлам со лева, јадам со лева, го ставам со лева, мастурбирам со лева. И малата ми е левак :)

Left handed, baby ;)

и ја исто
голем кур
сеа боље пишувам со двете раце од другите
а фудбал исто шутирам и со двете
 
Член од
20 јули 2020
Мислења
22
Поени од реакции
17
kako poranesen karatista , dodeka ucev i gi polagav detskite kati ne mozev da setam razlika , no po polaganje kafeav pojas i tehnikite za Kumite , sportska borba so poeni 6 , no i vremenski ograniceno na 3 minuti ! E togas vidov deka povekje mi lezat na leva noga udarite so noga , kako vezbav , se povekje mi se pojacuvaa udarite so leva pa godina i pol po polaganje crn pojas sho dan se otkazav i sega podvezbuvam.po malku , i ista prica desnata raka mi e glavna , no leva noga seuste mi dominira !? Shto sum ? Desnicar ili.levicar ????? Ako.moze nekoj da mi kaze ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom