Левучари, левичари, леваци

Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
Темата ја отворам за левичарите и за сите оние кои имаат во фамилијата или некој близок што повекето работи ги работи со лева рака. Јас исто така сум левичар . Се смета дека се интелегентни и паметни. Еве и неколку факти кои можеби се точни и во кои може ке се проннајдете.

1. 85 проценти од леваците се најстарите деца во нивното семејство.
2. Во Тенис е подобро да бидеш левак ,бидејки деснаците играчи често се збунуваат од љеваците.
3. Автомобилите обично возат на десна страна ,но во Британија,Јапонија и Австралија тие возат на левата и полесно е како шофер таму да си левак.
4.Двајца познати италјански уметници -Микеланџело и Леонардо да Винчи биле љеваци.
5.Потешко е да бидеш хирург ако си левак бидејки сите ножици и ножеви се за деснаци.
6.Јас сум левак и секогаш сум во право.

Па повелете пишувајте некои примери
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Лелеле не ми спомнувај ножици колку ги мразев ми требаше 15 години да се научам да сечам со ножици...на ОТП и слични предмет мора се да ми сечат зошто незнаев да користам ножици.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
Кога почнав на училиште пробаа да ме одвикнат да пишувам со лева рака,почнав со двете во еден период. потоа моите се консултираа со учителката па ме оставија да бидам ,,левак.

Техничко цртање ми беше најтежок предмет и секогаш имав грешки.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Да не си случајно и фотограф? Гледам во Фотографија и видео си ја шибнал темава :)
Ајде, ја преместувам во Општи муабети.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
не, прв пат отварам тема ,нов сум хахахах

мислам оти кликнав во разно да ја ставам темата

ке се научам де...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Затоа што ги има помалку во светот па полесно е да се препознаат истакнатите примери затоа што десничарите се "обични".
Нема ништо посебно кај левучарите, обична спојка во мозокот. Јас во прво одделение бев левак, после некаде од трето почнав со десна да пишувам, дали тоа значи дека сум генијалец?

Џими Хендрикс бил левучар, па што? Ете Мајкл Џордан е десничар...пак ќе повторам, глупости.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Јас сум папучар, за вас не знам. :D
Ова цела ствар левичар-десничар мене ми е срање. Мислам, шо врска има дали си едното или другото, ако те бива - те бива, ако не - не. Како и да е, уште на почеток се навикнуваш и немаш гајле... На мене, на пример, левата рака ми слуши само за рамнотежа и колку да не се има нешто на таа страна, да не е рамна. :)
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
Затоа што ги има помалку во светот па полесно е да се препознаат истакнатите примери затоа што десничарите се "обични".
Нема ништо посебно кај левучарите, обична спојка во мозокот. Јас во прво одделение бев левак, после некаде од трето почнав со десна да пишувам, дали тоа значи дека сум генијалец?

Џими Хендрикс бил левучар, па што? Ете Мајкл Џордан е десничар...пак ќе повторам, глупости.
Левичари се поинтелигенти и покреативни но живеат пократко и поверојатно е да загинат од механичка повреда. Статистика...
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Ја сум деснучар у рака, а левучар у нога, am i mad?
Кај мене обратно...т.е. пишам со десна, ама никогаш не научив нормално да шутирам со неа, со лева да :confused: и скоро се освен пишување, со лева ми е слаб ракописот :DAm I also mad?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Тогаш ја сум Ambidextrous...Which means am not ordinary... :cool:
Можам да го вртам и со двете раци како овие двајца.
Можам да го вртам а не можам да пишувам. :eek:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Се правам со десна рака, освен што држам цигара речиси секогаш со лева :)
Тоа не беше секогаш така, ама со годините почнав се повеќе време да поминувам на компјутер (кога почнав да пушам единствена работа на компјутер ми беше игрици, сега е далеку повеќе), па така и се ,,увежбав,, со лева рака да држам цигара, со десна маус :) Во моментов додека пишувам, во лева рака меѓу среден прст и показалец држам цигара, па куцам само со прстот до средниот што е :) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom