Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
M

Macedon1um

Гостин
Мислам дека овој Борат е трол кој глуми љубов кон Левица, а всушност е контра, па позади псевдоним тресе зелени со цел да си речат луѓето дека на дечките од Левица им избегало пилето
20 пати е пријавен кај модераторите ама го толерираат, свесно уништуваат теми и дискусии со ваквите постапки
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Нема игнорирање додека не откриеме од кој штаП е.:neetaka:
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
За грев се Васиљ и комуњарчињата. Мислат дека сега ако ја поврзуваат Левица со Куба, РФ и со Вучич, демек антизападни земји/луѓе ќе изгубат на популарност. Кога точно обратно е. Но, нормално дека немаат врска со реалноста тие луѓе, кога леб вадат од твитања и ботови, а единствена надворешна дружба им се нивни пандани од Отворено опшесво и разноразни џаболебари.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Како од кој штаП?
Се знае, на СтаПот на Левица е. :ROFLMAO:
Да беше од Левица немаше да се глупира вака,
пред некое време го прашав што треба услови да исполнам за да ме кандитират за советник (така некако беше прашањето), и овој иако пишува на 100 теми по 100 постови дневно, неколку дена му требаше да одговори, изгледа морал вистински да оди до штабот на Левица за да дознае. :pos:

И двете партии се против Левица, ама стварно не се издава кој му е вистинскиот газда.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.126
Поени од реакции
445
Да беше од Левица немаше да се глупира вака,
пред некое време го прашав што треба услови да исполнам за да ме кандитират за советник (така некако беше прашањето), и овој иако пишува на 100 теми по 100 постови дневно, неколку дена му требаше да одговори, изгледа морал вистински да оди до штабот на Левица за да дознае. :pos:

И двете партии се против Левица, ама стварно не се издава кој му е вистинскиот газда.
Тоа што некој чесно се потрудил да ти даде што поточен одговор треба да го цениш.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Да беше од Левица немаше да се глупира вака,
пред некое време го прашав што треба услови да исполнам за да ме кандитират за советник (така некако беше прашањето), и овој иако пишува на 100 теми по 100 постови дневно, неколку дена му требаше да одговори, изгледа морал вистински да оди до штабот на Левица за да дознае. :pos:

И двете партии се против Левица, ама стварно не се издава кој му е вистинскиот газда.
Се знае точно. Цацко и Васиљ му се газди.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Тоа што некој чесно се потрудил да ти даде што поточен одговор треба да го цениш.
Ја ценам, ама факт е дека ти немаше поим во тој момент туку мораше да идеш до Левица за да се распрашаш
Се знае точно. Цацко и Васиљ му се газди.
Не сум баш убеден дека е СДССовски бот, Левица зима и доста гласови од ВМРО, со секој ден Ж'миц како прецедател се губат гласови, а сигурно нема да гласат за СДССМ туку за Левица како единствена која се бори против хунтата.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.638
Поени од реакции
7.509
Ја ценам, ама факт е дека ти немаше поим во тој момент туку мораше да идеш до Левица за да се распрашаш

Не сум баш убеден дека е СДССовски бот, Левица зима и доста гласови од ВМРО, со секој ден Ж'миц како прецедател се губат гласови, а сигурно нема да гласат за СДССМ туку за Левица како единствена која се бори против хунтата.
Ако Левица зема од поранешни гласачи на ДПНЕ тоа во најголем дел ќе бидат неутралните по патриотски настроени гласачи или анти-СДС гласачи на кои секогаш најважно им било партијата за која гласаат да биде анти-ДУИ, анти-СДС, итн... . ДПНЕ мнозинството од тие гласови ги изгуби во моментот кога со 62 пратеника потпишуваа Пржински влади, им тераа ќејфови на СДС и на крај 8 нивни пратеници гласаа за промена на име. Претходните парламентарни избори можеби беа последниот пат каде што они ќе видат некаква поголема бројка од нив да гласаат за ДПНЕ, без разлика дали постои Левица или не.

Истото важи и за СДС со Шарените,урбаните неопределени гласачи и таа цела интелектуална/културна сфера која со себе носи една прилично респектабилна бројка на гласови. СДС тие гласови ги изгуби без разлика дали Левица постои или не постои.

Целиот проблем на СДС и ДПНЕ не им е што они изгубиле по 100-150к гласачи. Они дали се тркаат со гласови во опсегот 400-480к гласови или 300-380к гласови не им прави никаква разлика. Проблемот им е што ако некој друг земе макар и 30-40% од тие неопределените/неутрални и сега имаш втора партија која има 80-150к гласачи. Е тогаш они имаат ОГРОМЕН проблем.

На следните локални ако продолжи вака ситуацијата нема да има ниту еден општински совет со мнозинство. Сите тие советнички места што ќе ги изгубат СДС-ДПНЕ, кај ќе идат тие луѓе. Кај ќе бидат ухлебани? Они меѓу себе цело време си ротираа кадар и на крај истите си се цело време на функција. Али сега излегуваат нови втори кои што не ги примаат и им ги земаат местата.

Ако изгубат некоја општина или на следните избори уште дополнителни 10 пратенички мандати не контролираат СДС-ДПНЕ, одеднаш колачот станува се помал и помал за нив. А они се навикнати колачот само да се зголемува.

Во моментот кога СДС и ДПНЕ нема да можат да направат влада со ДУИ одвоено ќе дојде последниот стадиум на Македонското политичко распаѓање во форма на "широки влади за ЕУ и НАТО интеграции" ( иако веќе сме влезени во НАТО колку што знам не знам зошто го спомнуваат веќе). Е тогаш ќе се отцртаат многу чисто линиите кој е на чија страна и се ќе отиде надолу доста брзо.
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Интересни ми се мене квалификациите гласачи на СДСМ или ВМРО. Што се подразбира под тоа? Нивни гласачи се само членството и тие што бркаат функции, а тие никогаш нема да гласаат за Левица. Така што гласачите на Левица се претежно неутралци, никакви гласови на СДС или ДПМНЕ не зема Левица.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.126
Поени од реакции
445
Интересни ми се мене квалификациите гласачи на СДСМ или ВМРО. Што се подразбира под тоа? Нивни гласачи се само членството и тие што бркаат функции, а тие никогаш нема да гласаат за Левица. Така што гласачите на Левица се претежно неутралци, никакви гласови на СДС или ДПМНЕ не зема Левица.
Левица не зема ништо.
Левица ја гласаат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Интересни ми се мене квалификациите гласачи на СДСМ или ВМРО. Што се подразбира под тоа? Нивни гласачи се само членството и тие што бркаат функции, а тие никогаш нема да гласаат за Левица. Така што гласачите на Левица се претежно неутралци, никакви гласови на СДС или ДПМНЕ не зема Левица.
Најголем дел од традиционалните вмровски гласови што фалат на конто на партијата не излагаат на гласање. Многу мал дел од нив (10тина илјади) имаат гласано за Левица.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom