Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
12 мај 2020
Мислења
85
Поени од реакции
53
Најголем дел од традиционалните вмровски гласови што фалат на конто на партијата не излагаат на гласање. Многу мал дел од нив (10тина илјади) имаат гласано за Левица.
Колкав е бројот на традиционалните вмровски гласови што не излагаат??? 50 000
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
901
Поени од реакции
110
Пред точно една година, Каракачанов дојде во Битола да промовира книги во кои пишува дека ние сме бугарски Македонци. Тој повикуваше на културен дијалог, а не политички караници исто така кажа дека политичарите можат да расправаат уште 200 години, но со тоа само губат граѓаните. За неколку месеци после тоа Бугарија да стави ВЕТО.
Ги промовираше книгите за полковник Дрангов кој е роден во Скопје, но служел за бугарската војска и Тодор Александров кој е роден Ново Село Штипско и е претставен како бугарин. Уште тогаш ги поттикна националните прашања помеѓу МАКЕДОНИЈА и Бугарија, на некој начин тоа беше провокација со која започнаа преговорите за продавање на МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА. И тогаш имаше отпор за тоа дека ние не сме бугари, со што пак присилно граѓаните беа истуркани и отстранети за да нема спротивставување. Агендата на оваа влада доволно кажува дека се поставени да протуркаат наметната политика и потоа заминуваат од политиката.

Но штетата која ја прават е непоправлива.

Доволен доказ за тоа дека СДС и ДПМНЕ се една иста партија, кажува овој пречек пред една година кој се случи во Битола на кој присуствуваа структури од двете партии.
Средбата во Битола преку нејзиниот ФБ профил беше поздравена и од Вида Боева - АГЕНТ ЛИХНИДА од Рим.

FB_IMG_1612173242336.jpg
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.233
Поени од реакции
1.554
Истото важи и за СДС со Шарените,урбаните неопределени гласачи и таа цела интелектуална/културна сфера која со себе носи една прилично респектабилна бројка на гласови. СДС тие гласови ги изгуби без разлика дали Левица постои или не постои.
До пред некоја година немаше партија која би ги собрала неопределените што одат на гласање,
пак да повторам луѓе кој немаат грб и мора да одат на гласање, оти утре за што и да и треба помош од државата/општината ќе ти речат ама ти не излезе да гласаш, шо к.р тражеш сега.

ГРОМ сакаше да стане партија за неопределените, ама подоцна станаа бизниз здружение и ВМРО не доби никаква корист со нивното спојување, ако сте забележале ги имаа скоро истите гласови 2014 и сега Левица.
Целиот проблем на СДС и ДПНЕ не им е што они изгубиле по 100-150к гласачи. Они дали се тркаат со гласови во опсегот 400-480к гласови или 300-380к гласови не им прави никаква разлика. Проблемот им е што ако некој друг земе макар и 30-40% од тие неопределените/неутрални и сега имаш втора партија која има 80-150к гласачи. Е тогаш они имаат ОГРОМЕН проблем.
Губитокот на СДССМ е ептен голем на претходните избори, БЕСА имасе над 50к гласови, турците имаа 10-15к гласови на советничките листи локалните (коалиција со ВМРО тогаш) и Амди кој сигурно собира 10-тина илјади, од таа страна губитокот е 200к или најмалку 40%, кај ВМРО е помалку од 30%.

На локалниве избори ќе воведеле да се гласа со проверка на отисок од прст со оние апаратчињата кога вадеме лична карта и пасош и ќе биде доста заебано за ДУИ, они се најголемите полначи на кутии и и треба попис за да привлечат гласач плус
Интересни ми се мене квалификациите гласачи на СДСМ или ВМРО. Што се подразбира под тоа? Нивни гласачи се само членството и тие што бркаат функции, а тие никогаш нема да гласаат за Левица. Така што гласачите на Левица се претежно неутралци, никакви гласови на СДС или ДПМНЕ не зема Левица.
Далеку од тоа дека мнозинството гласачи завериле на нотар дека ќе гласаат за СДССМ или ВМРО, но тоа се еден тип на традиционални гласачи кој долг период гласале за едната или другата партија, оние неопределените иако се највеќе на број, пак голем дел ќе гласа за овие 2 партии,
во ситуација кога Црпе не испорачува резултати, а Ж'миц незнае кај тера, шансата на Левица е во тоа што многу лесно ќе собере дел од тие гласови, бидејќи тие „неопределени“ традиционални гласачи сега гледаат некој друг кој ги застапува нивните интереси.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.490
До пред некоја година немаше партија која би ги собрала неопределените што одат на гласање,
пак да повторам луѓе кој немаат грб и мора да одат на гласање, оти утре за што и да и треба помош од државата/општината ќе ти речат ама ти не излезе да гласаш, шо к.р тражеш сега.

ГРОМ сакаше да стане партија за неопределените, ама подоцна станаа бизниз здружение и ВМРО не доби никаква корист со нивното спојување, ако сте забележале ги имаа скоро истите гласови 2014 и сега Левица.

Губитокот на СДССМ е ептен голем на претходните избори, БЕСА имасе над 50к гласови, турците имаа 10-15к гласови на советничките листи локалните (коалиција со ВМРО тогаш) и Амди кој сигурно собира 10-тина илјади, од таа страна губитокот е 200к или најмалку 40%, кај ВМРО е помалку од 30%.

На локалниве избори ќе воведеле да се гласа со проверка на отисок од прст со оние апаратчињата кога вадеме лична карта и пасош и ќе биде доста заебано за ДУИ, они се најголемите полначи на кутии и и треба попис за да привлечат гласач плус

Далеку од тоа дека мнозинството гласачи завериле на нотар дека ќе гласаат за СДССМ или ВМРО, но тоа се еден тип на традиционални гласачи кој долг период гласале за едната или другата партија, оние неопределените иако се највеќе на број, пак голем дел ќе гласа за овие 2 партии,
во ситуација кога Црпе не испорачува резултати, а Ж'миц незнае кај тера, шансата на Левица е во тоа што многу лесно ќе собере дел од тие гласови, бидејќи тие „неопределени“ традиционални гласачи сега гледаат некој друг кој ги застапува нивните интереси.
Да, може така да се каже, ама никако гласачи на ВМРО или СДС. Гласачи на ВМРО/СДС се членството и тие кои се врзани за тендери, функции, работно место. Тоа е тоа, никој друг не влегува во категоријата на нивни гласачи. А тоа ВМРОвци/СДСовци е намерно креирано од нив како демек традиција е да се гласа само и само за една партија(и навистина има вакви луѓе кои слепо гласаат и доживотно за една од партиите без апсолутно никаква лична корист). Мислиш тие имаат идеали па грев е да се откаже човек од нив.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
13.110
Поени од реакции
19.309
Колкав е бројот на традиционалните вмровски гласови што не излагаат??? 50 000
ВМРО-ДПМНЕ имаше најдобри резултати од 470.000, најлоши резултати од 430.000. Тргни од тоа коалициони и клиентелисти, имаш околу 400-410.000 традиционални гласачи. Значи во моментов фалат 90-100к. Од нив добри 70к не излегуваат на гласање, другите 30к гласаат на разноразни начини.
 

Igorcemk

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.539
Поени од реакции
15.180
Potencijalot na Levica ne lezi vo tvrdokornite SDS ili DPNE glasavi koi za ovie dve partii sve bi dale i ne lezi kaj Albancite (barem ne kaj tie vo ruralnite sredini). Potencijalot im e kaj tie sto ne izlagaat na izbori i neopredelenite a sekako i kaj mladinata. Uste da se naparvi edna IE i realno e da ima dvocifren broj vo sobranie. I sega ke imase 5 da imase drug izboren sistem znaci ne e nerealno najmalku da ja duplirat brojkata na glasaci so ogled sto tie se edinstvena opozicija vo sobranieto. DPNE pri tolku penali da odbiva da sutira, ke dozivee debakl na slednite izbori.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.551
Поени од реакции
17.490
Тешко ќе им биде да станат субјект барем како најлошо котирачките СДС или ВМРО, но да видиме. Четвртокот пример не им дозволија пратеничко прашање да постават, на ТВ емисии речиси и да ги нема. Очигледно се опаметија од СДС и од ВМРО дека попаметно е тотално да ги игнорираат, зашто ако влезат во дебата ќе им расте поддшката. ДПМНЕ и СДС со заеднички сили ќе се обидат да ги тотално ограничат. За Албанските партии од друга страна не се интересни, мислам дека напротив дури и им одговараат. Секако тие играат на хард кор национализам, така што, што поагресивна е партијата на тој план тоа помалку влегува во другото етничко гласачко тело. Иако видовме дека и тактиката на СДС едно опшесво за сите даде мизерни резултати кај Албанците, каде што по новиве анкети имаат 2.6% рејтинг.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
395
Поени од реакции
1.553
Тешко ќе им биде да станат субјект барем како најлошо котирачките СДС или ВМРО, но да видиме. Четвртокот пример не им дозволија пратеничко прашање да постават, на ТВ емисии речиси и да ги нема. Очигледно се опаметија од СДС и од ВМРО дека попаметно е тотално да ги игнорираат, зашто ако влезат во дебата ќе им расте поддшката. ДПМНЕ и СДС со заеднички сили ќе се обидат да ги тотално ограничат. За Албанските партии од друга страна не се интересни, мислам дека напротив дури и им одговараат. Секако тие играат на хард кор национализам, така што, што поагресивна е партијата на тој план тоа помалку влегува во другото етничко гласачко тело. Иако видовме дека и тактиката на СДС едно опшесво за сите даде мизерни резултати кај Албанците, каде што по новиве анкети имаат 2.6% рејтинг.
Веќе неколку пати ова го пробаа СДС, проблемот им е што егото им е преголемо и на двете партии, посебно на СДС кое е низ плафон а Левица и посебно Апасиев кога му е потребно знае да нападне баш таму. Ќе ја навреди на пример дека Шеќеринска е "сељандура" или ќе ја доведе во прашање машкоста на Мицковски и овие ќе се фатат на јадицата и пак после 2-3 дена по сите социјални мрежи за Левица ќе се дискутира.

Друга работа е што како парламентарна партија сега добиваат исто бесплатен медиумски простор како СДС и ДПНЕ на МТВ и Собраниски и ќе мора да бидат повикани на дебатите. Апасиев и посебно Крмов со неговата тенденција апсолутно секогаш да ги напаѓа ДУИ ќе им донесат еден тон гласачи посебно во ИЕ1, ИЕ2 и ИЕ3. Исто така имаат и одредени личности во партијата кои може да привлечат и малцински гласови како турци, роми и срби.

За кај Албанците мислам исто така дека не е толку едноставна работата. Има еден албански гласачки блок кои се религиозно анти-ДУИ, АА живеат од тие гласови. Исто така има и доста малцинства во ИЕ6 посебно а и Македонци кои се анти-албанскиот шовинизам али ниедна партија не сака да ги претставува зошто СДС и ДПНЕ секогаш им угодуваат на ДУИ и доста не ни излегуваат на гласање. Не се тоа бројки кои може да сменат нешто многу, али на крајот на денот 5,5-6к гласови во ИЕ6 е пратеничко место.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
901
Поени од реакции
110
Левица - Сектор Политички систем

Избрани мерки од делот ПОЛИТИЧКИ СИСТЕМ И АДМИНИСТРАЦИЈА од Изборната програма 2020 на Левица - потточка НОВ ГРАЃАНСКИ УСТАВ:

• Намалување на бројот на пратеници во Собранието
на РМ – од 120 на 100;
• Воведување на отповиклив, т.е. императивен пратенички мандат по две основи:
• Воведување чист претседателски систем, односно
моноцефална извршна власт, само со Претседател на
Републиката, биран на непосредни избори, и негов Кабинет (без Влада на РМ);
• Укинување на можноста за „двојно државјанство“.
• Укинување на „правичната застапеност“ и позитивната дискриминација по етничка основа и нејзина
замена со позитивна дискриминација по социјална основа.

FB_IMG_1612188077847.jpg
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
7.471
Поени од реакции
23.042
ВМРО-ДПМНЕ имаше најдобри резултати од 470.000, најлоши резултати од 430.000. Тргни од тоа коалициони и клиентелисти, имаш околу 400-410.000 традиционални гласачи. Значи во моментов фалат 90-100к. Од нив добри 70к не излегуваат на гласање, другите 30к гласаат на разноразни начини.
Нека играат како некои мишеви и за пописот па после ќе се чешаат кога ќе им фалат уште сто илјади гласа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom