Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
У време на невработеност со галактички рекорд, ти наоѓаат 100 турци у сред град без регулиран престој.
Јебали ве странски инвестиции, идиоти гнасни! Го цркосаа нашето градежништво, се сведе на адора и настел и тие само касарништа градат низ градов.
Овие неосманлиски инвестиции, што не коштаат и политичка зависност, се живо срање и најмалку ни се потребни. Се инвестира безмерно у трговски центри и понатаму. За една мочана улица да изгради, којзнае колку поволности им се дадени, во однос на катност, површина за градење, неплаќање комуналии и сл.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
701
Поени од реакции
1.775
Добро бе сериозни ли сте со компарацииве? Никаде во постот не напишав никаква поддржка за мицко и заев незнам зошто ми ги повторуваш. А во однос на компарацииве жални сте, и само го повторувате истото она што го кажува Апасиев. Ако стварно мислите дека сме на ниво на Руанда или Сомалија тогаш само ми го потврдуваш тоа што го имав пишано, дека сте едни обични амеби.

А еве ако се толку подобри Венецуела и Куба тогаш зошто не отидеш да живееш таму? Живееш во еден голем меур и Апасиев цело време ви го пумпа тој меур, па во таа Венецуела со една цела месечна плата неможеш та купиш еден дневен оброј поради тие мизерни левичарски власти. Видовме колку ги бива за економија додека цената на нафтата беше горе живееа ко богови место да инвестираат и диверзифицираат екомија, чим падна нафтата и сфатија колку им е пропадната економијата, одма почнаа да криват империјализмот, америка, европа курци палци.

А еве чисто информативно, дека викаш дека јас цела слика за Куба и Венецуела си ја создавам преку интернет ти од кај си ја создаваш? од штабовите на левица или од она што ќе каже апасијата?
Од Куба некој и да сака неможе да ни каже како живее таму дека левичарскава власт им забранила интернет :lolzz: , впрочем нешто слично како Кина и Русија.

А што се однесува до нашата држава, и покрај сите гомнарии што се случуваат, факт е дека сме каде каде подобри отколку што бевме пред 10 или 15 години, а има и статистики што ја поткрепуваат таа теза, ама гласачите на левица такви се, во ништо друго не веруваат освен тоа што излегува од устата на апасиев.
Автоматски споено мислење:

Патем овие партискиве закржлавени ботови на ВМРО и СДС ќе искочат вистинските херои во ситуацијата поради тоа што тие ќе бидат пречката Левица да неможе да ги исполни своите (мизерни) ветувања во наредните 20-30 години. :pos::pos:
А еве ако се толку подобри Венецуела и Куба тогаш зошто не отидеш да живееш таму?
Treba viza za tamy , ne brzaj. Inaku Kuba bev na odmor pred edno 10 godini koga ziveev sad , nw lupaj zeleni za zemjata od rekla kazala , Fidel bese kako Tito , majka ti i tatko ti isto kako i moite uste kukaat za Jugoslavija, isto e i tamy , so taa razlika so Mcdonalds se otvori prv pat pred 12 godini , i uste postoi, za razlika foma vo NMKD ti jades mcdonalds ? Ne be dryze , ti ne si bot , samo si del od mojata generacija 80-86 kok ostanala vo vukojebinata dole i sega se nwrviras sto KRETENOIDI , se na vlast i samo se rotiraat na vrteleskata. Za zal Makedonija so ja sakav i pametam otide u picka si materin, taka da ni Apasiev sto momentalno mi ja gree dusata koga go slusam i gledam kako so zar zbori za zemjata i narodot, duri ni toj ne ne vraka. Zamina vozot dryze , ostana samo curlava of lokomktivatav, taa ebana curlava se vika nadez i ke ne doebe najako. Pozdrav do site od gorenavedenata generacija .
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Бевме на исто ниво со Куба но сега веќе не сме.
Бевме појаки и од Бугарите и Грците но сега веќе не сме.
Бевме една држава со Албанците но сега веќе не сме.
Левица тоа ќе го исправи.
 
M

Macedon1um

Гостин
Бевме на исто ниво со Куба но сега веќе не сме.
Бевме појаки и од Бугарите и Грците но сега веќе не сме.
Бевме една држава со Албанците но сега веќе не сме.
Левица тоа ќе го исправи.
Види колку заработува доктор во Куба и обичен човек па после трескај вакви глупости, ваквите како тебе би ги депортирал таму да уживаат во благодетите
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
701
Поени од реакции
1.775
Види колку заработува доктор во Куба и обичен човек па после трескај вакви глупости, ваквите како тебе би ги депортирал таму да уживаат во благодетите
:). Zdravstvoto tamy e drzavno , nema privatni ordinacii. So ste se zapnale so Kuba bw luge , nie ne mozeme senka na nov da im bideme, znate kako BDP , GDP i NE vo Kuba ? Nie imame deficitaren BDP , budzetot , sto e pozajmeni pati ni 75% od GDP , znaci ne BDP tuku GDP :), ama ne dryze ti ke mw ubedis deka doktor u kuba e polos u makedonija , tvojte Albanci se podobri od mojte Makedonci :) , abe ajde ne mw zaebavaj , kako narod ste downi na cicka na nacionalizam i ve slepaat generacii na toa , i eve ke ima golema Albanija , mislis deka DUI ke gi zima istite pati kako tuka ? Ako bese taka , Ali ke si ostanese na invalidska penzija vo svicarska be dryze , a jas ke te ubeduvam mojte makedonci se podobri od tvojte albanci, ne be ovie se ednoklwtocni izrodi od makedonci so se od 91 va navamy na vlas vo Makedonija ! Znaes zosto sekoj saka da bide politicar ? So lazenje i kradenjw do lesni pari, nikoj nejke da izleze od vukojebinata i na posten nacin da zaraboti korka leb, toa e najtesko. Nikoj ne saka da bide asistent bagerist vo Svicarska , zatoa so znaat asistentot kopa kade so bagerot ne moze da fati, a toa e brat mnooogy kopanje, zatoa lezi si lazi si vo vukojebinata , i na 4 godini simni se od nozestvo vo graganin, posle pak vrati se na svojot piedestal, drugite samo ke se ragaat , i umiraat , megyvreme lazi gi deka kuba e loso za da se plasat i da biraat :)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.664
:). Zdravstvoto tamy e drzavno , nema privatni ordinacii. So ste se zapnale so Kuba bw luge , nie ne mozeme senka na nov da im bideme, znate kako BDP , GDP i NE vo Kuba ? Nie imame deficitaren BDP , budzetot , sto e pozajmeni pati ni 75% od GDP , znaci ne BDP tuku GDP :), ama ne dryze ti ke mw ubedis deka doktor u kuba e polos u makedonija , tvojte Albanci se podobri od mojte Makedonci :) , abe ajde ne mw zaebavaj , kako narod ste downi na cicka na nacionalizam i ve slepaat generacii na toa , i eve ke ima golema Albanija , mislis deka DUI ke gi zima istite pati kako tuka ? Ako bese taka , Ali ke si ostanese na invalidska penzija vo svicarska be dryze , a jas ke te ubeduvam mojte makedonci se podobri od tvojte albanci, ne be ovie se ednoklwtocni izrodi od makedonci so se od 91 va navamy na vlas vo Makedonija ! Znaes zosto sekoj saka da bide politicar ? So lazenje i kradenjw do lesni pari, nikoj nejke da izleze od vukojebinata i na posten nacin da zaraboti korka leb, toa e najtesko. Nikoj ne saka da bide asistent bagerist vo Svicarska , zatoa so znaat asistentot kopa kade so bagerot ne moze da fati, a toa e brat mnooogy kopanje, zatoa lezi si lazi si vo vukojebinata , i na 4 godini simni se od nozestvo vo graganin, posle pak vrati se na svojot piedestal, drugite samo ke se ragaat , i umiraat , megyvreme lazi gi deka kuba e loso za da se plasat i da biraat :)
Што има врска буџетот со GDP?
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
461
Поени од реакции
378
Доста ја тупите за Куба, леб немаат да јадат, Хавана е пола рушевина, нема ни супермаркет ни бутур, ни кај да седнеш како човек ни па интернет. Имаа договор со МСЦ на легално вработени кубанци од 100% плата 80% оди дирекно за државата, зборувај ми за робовладетелство. Може се ок во некој аспекти ама дека треба да се стремиме да бидеме како Куба мало морген(освен ако не сакате да се откажете од пари, леб и современ конфор).
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
90
Поени од реакции
67
А еве ако се толку подобри Венецуела и Куба тогаш зошто не отидеш да живееш таму?
Treba viza za tamy , ne brzaj. Inaku Kuba bev na odmor pred edno 10 godini koga ziveev sad , nw lupaj zeleni za zemjata od rekla kazala , Fidel bese kako Tito , majka ti i tatko ti isto kako i moite uste kukaat za Jugoslavija, isto e i tamy , so taa razlika so Mcdonalds se otvori prv pat pred 12 godini , i uste postoi, za razlika foma vo NMKD ti jades mcdonalds ? Ne be dryze , ti ne si bot , samo si del od mojata generacija 80-86 kok ostanala vo vukojebinata dole i sega se nwrviras sto KRETENOIDI , se na vlast i samo se rotiraat na vrteleskata. Za zal Makedonija so ja sakav i pametam otide u picka si materin, taka da ni Apasiev sto momentalno mi ja gree dusata koga go slusam i gledam kako so zar zbori za zemjata i narodot, duri ni toj ne ne vraka. Zamina vozot dryze , ostana samo curlava of lokomktivatav, taa ebana curlava se vika nadez i ke ne doebe najako. Pozdrav do site od gorenavedenata generacija .
Оф бее....
Место да се стремиме да бидеме како Норвешка, Данска или Шведска вие се стремите кон Куба или Венецуела. Па ни кубанците нејќат таму да живеат, одвај чекаат да се преселат а ти ќе ми кажуваш супер им било :pos:.

Еве ти еден прост пример, да бевме ко Куба немаше да имаш ни каде да го пишеш ова бидејки пристапноста до интернетот им е многу ограничена, а и да имавме интернет немаше да смееш да напишеш нешто вакво поради тоа што е авторитарна/диктаторска држава. Секој што збори против власта/диктаторот строго се казнува. (y)
Најубаво државата да изнајми еден авион и сите вас Кубофили да ве пикне во авионот и да ве прати во Куба па живејте си таму.
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
701
Поени од реакции
1.775
Оф бее....
Место да се стремиме да бидеме како Норвешка, Данска или Шведска вие се стремите кон Куба или Венецуела. Па ни кубанците нејќат таму да живеат, одвај чекаат да се преселат а ти ќе ми кажуваш супер им било :pos:.

Еве ти еден прост пример, да бевме ко Куба немаше да имаш ни каде да го пишеш ова бидејки пристапноста до интернетот им е многу ограничена, а и да имавме интернет немаше да смееш да напишеш нешто вакво поради тоа што е авторитарна/диктаторска држава. Секој што збори против власта/диктаторот строго се казнува. (y)
Најубаво државата да изнајми еден авион и сите вас Кубофили да ве пикне во авионот и да ве прати во Куба па живејте си таму.
Fala za ponudata ybavo mi e kade sto sum :), raspravanjeto za makedonija sega mi e refleks , kuba toplo preporacyvam za odmor.
Автоматски споено мислење:

Што има врска буџетот со GDP?
Drugar da probam da objasnam , budzetot na edna drzava se planirani fiskalni operativni sredstva za edna tekovna godina, vo dobra drzava ili solventna drzava , budzetot e pomegy 10-30% od GDP , zatoa sto GDP mora da pokriva X drygi kapitalni i strukturni operations, nasite so gi vikat investicii :). E sega koga budzetot na edna drzava ti e 70 % od GDP , toa znaci deka ti ke ostanes so neispereni gaki, i deficitarna ekonomija, ili ke pravis kako so pravi sekok eban ajduk politicar od 91 va navamy, prodavas ili se zadolzuvas , ili ako si Z prodavas se so sotanalo drzavno i udri na zadolzuvanje za da imas sto da kradis. Dryg dwl od ekonomski aspekt se disektira budzetot nasproti gdp vo sekoja industriska niska , primer vadia budzet za kapitalni infrasteukturni investicii , kaj nas e 250 mil ovaa godina, nasproti nacionalen izvoz per kapita vo soodvetnata industrija, vaka dobivas stepen na benfitnost na budzet , ili BBI , zlaten priner ti e svedska za ova. Me mrzi da pisuvam drygo....
 
Последно уредено:

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Куба, Кина, Русија, Венецуела ,Србија сите тие подобро живеат од нас. Не само Куба треба да видите дека целиот источен блок подобро живее од западниот последниве години.
Левица не ја следи нити Куба нити никој.
Левица си има конкретно решение за хаосот во Македонија.
Левица води надворешна политика заснована од земјите на неврзаните.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom