Лабрадор Ретривер

Член од
23 октомври 2013
Мислења
10
Поени од реакции
1
Некој друг има ли, го продале лабрадорот што е на огласот, сакам да купам педигрирано па ќе ве молам за малку помош :D
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
... како од Британија? Како што имам слушнато тие се од Канада, крстени по езерото Лабрадор. Лабрадорите се помала верзија нa Њуфаундлерите или како и да се викаа оние кучиња Newfoundland.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
... како од Британија? Како што имам слушнато тие се од Канада, крстени по езерото Лабрадор. Лабрадорите се помала верзија нa Њуфаундлерите или како и да се викаа оние кучиња Newfoundland.
Првиот официјален стандард е напишан од Британците, откако расата била донесена во Британија. Поради тоа во стандардот пишува дека е тоа англиска раса. Таму е развиена, таму започнала нејзинато масовно користење и популаризирање, формирање на крвни линии итн. Не се баш помала верзија на нив. Можеби некогаш кога уште била формирана расата некој мажјак има учествувано во тоа, меѓутоа тоа се тотално различни кучиња во секој поглед.
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Здраво.Имам голем мерак да чувам лабрадор ретривер,но немам доволно финансии за да го купам.Имам колиба,бокс и искуство со кучиња.Досега имам чувано 2 териера,2 загари,1 балканец,1 волчјак и 1 шарпланинец(за него татко ми го чуваше јас тоа време бев мал). Е сега ме интересира во врска со лабрадор некој од поискусните да ми каже дали е ова лабрадор според сликите (ми кажаа дека е од родители лабрадори али без педигре е)??? Фала ми требаат информациите во брзо време и дали да земам???
1897751_10152347400596322_4326437780675278444_n.jpg
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Здраво.Имам голем мерак да чувам лабрадор ретривер,но немам доволно финансии за да го купам.Имам колиба,бокс и искуство со кучиња.Досега имам чувано 2 териера,2 загари,1 балканец,1 волчјак и 1 шарпланинец(за него татко ми го чуваше јас тоа време бев мал). Е сега ме интересира во врска со лабрадор некој од поискусните да ми каже дали е ова лабрадор според сликите (ми кажаа дека е од родители лабрадори али без педигре е)??? Фала ми требаат информациите во брзо време и дали да земам???
Прегледај го приврзокот 88878
Сега за сега единствениот документ кој може да докаже чистокрвност на еден пес е педигрето. Штом нема педигре-нема гаранција никаква дека е лабрадор. И гледано од сликиве мене воопшто не ми личат на лабрадори. Ако сакаш убаво кутре пиши му на човекот над тебе што има поставено слики, тој има моментално жолти кутриња.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Мојата омилена раса едноставно прекрасно куче
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Денес си купив Лабрадорче мало. 30 дена е старо. Како и каде да му извадам документи? (пасош, педигре итн..) И некој да ми каже повеќе околу ова куче.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Денес си купив Лабрадорче мало. 30 дена е старо. Како и каде да му извадам документи? (пасош, педигре итн..) И некој да ми каже повеќе околу ова куче.
Прво и основно, куче не се зема на 30 дена, кучето нема примено ни прва вакцина. Документи не вадиш ти, вади сопственикот, ако родителите имаат документи. За ова куче имаш цела тема, па корисно би било ако ја препрочиташ, нешто што требало да направиш пред да го земеш. Гледам имаш пишано на повеќе теми, работи кои мислам дека по 101 пат се прежвакани, така да потруди се ќе најдеш апсолутно се. Среќно!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Прво и основно, куче не се зема на 30 дена, кучето нема примено ни прва вакцина. Документи не вадиш ти, вади сопственикот, ако родителите имаат документи. За ова куче имаш цела тема, па корисно би било ако ја препрочиташ, нешто што требало да направиш пред да го земеш. Гледам имаш пишано на повеќе теми, работи кои мислам дека по 101 пат се прежвакани, така да потруди се ќе најдеш апсолутно се. Среќно!
Ни пасош не можам да му извадам? Нели автоматски ако му ставам микрочип добивам и пасош?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ни пасош не можам да му извадам? Нели автоматски ако му ставам микрочип добивам и пасош?
Пасошот и микрочипот немаат никаква врска со педигрето. Прашај го тој што си го купил кутрето дали родителите имаат родовници и дали има вадено родовник.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Јас имам прекрасен лабрадор, мажјак, 8 месеци стар. Прекрасно милениче и пријателче е, секогаш кога сме дома е послушен на команди, но кога го шетам има голем проблем - агресивен е кон други животни и деца :unsure: . Навистина ме загрижува, знам дека лабрадорите не треба да покажуваат знаци на агресија, ќе разберам и да не толерира други кучиња или мачки, но деца? Не знам на што би можело да се должи ова, дури и кога од двор гледа деца како поминуваат покрај портата или си играат на улица лае разлутено. Го зедов кога имаше 6 месеци, прво мислев дека лае зошто сака да си игра со нив но веќе не сум толку сигурна.. Поради ова веќе му ги намалив прошетките, наместо да се релаксирачки секогаш се стресни бидејќи има доста деца и улични кучиња во маалото, а тогаш не сака ништо живо да послуша наредба и влече на кај нив :(
Kasno odgovaram, znam.

Eve ushte eden primer deka rasata ne zavisi od karakterot. Srekja ne e sluzhbena rasa, zoshto tie rasi go imaat najsilniot ugriz i bi mozhelo mnogu losho da bide.

Prichinata shto rzhi i lae na sekoj e shto e go socijalizirale prethodnite sopstvenici. Tie sopstvenici bile ne odgovorni, a ti deka ne si mu go analizirala togash karakterot, kje si stradash od posledicive zaedno so kucheto.

No, nemaj gajle, ako e 8 meseci, mozhe da se istrenira. Koga kje izlezesh da go shetash, zemi maska dodeka ja shetash da ja nosi i sekogash koga kje srzhe vikni mu i tepni go po gazot. Ako vidish
deka si ja krie opashkata megju noze klekni i gali go, taka kje go smirish. I treba da go postavish alfa statusot kon tvoeto kuche, imash posebna tema od Lu za toa.

Ako sum greshka popravete me.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Девојче, ептен грешиш :D Лабрадорот е и те како службена раса, за жал кај нас многу малку искористена. Тоа е работен пес кој ако зборуваме кинолошки, за одредена титула мора да положи работен испит. Проблемот во врска со агресивноста може да потекнува од порано, може да биде лошо искуство или едноставно пројавува агресија што како карактерна особина не е пожелна, ниту пак опишана во стандардот за расата. Совет, разговор со стручно лице на таа тема.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Девојче, ептен грешиш :D Лабрадорот е и те како службена раса, за жал кај нас многу малку искористена. Тоа е работен пес кој ако зборуваме кинолошки, за одредена титула мора да положи работен испит. Проблемот во врска со агресивноста може да потекнува од порано, може да биде лошо искуство или едноставно пројавува агресија што како карактерна особина не е пожелна, ниту пак опишана во стандардот за расата. Совет, разговор со стручно лице на таа тема.
Znam toa deka se koristeni kako sluzhbeni kuchinja, ama koga kazhuvam sluzhbeni rasi mislam na onie rasi koi se rodeni da bidat sluzhbeni rasi, a ne retiriveri kako labradorot. Labradorot originalno za toa e sozdaden, neli? Posle toa gi stavija vo policija da namirisuvaat droga. I Erdelot ne e sozdaden za da bide sluzhbena rasa, no radi izdrzhlivosta gi treniraat i na rakav.

Ako se sporedi ugriz na akita i labrador, akitata kje ima posilen ugriz. (mislam na amerikanska akita)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Донекаде да. Лабрадорот е создаден да помага во ловот но, поради својата блага природа и лесната дресура е воведен како службено куче. И јас не мислам на пес во полиција или војска, јас зборувам за кучиња кои се користат како водичи на слепи, кучиња кои се користат како придружници на дечиња што имаат парализа или пак се користат во општеството повторно за работа со деца или со стари лица. Значи работен пес е широк поим. Што се однесува до загризот, не знам колку би била разликата, но лабрадорот има вродено чувство да не користи јак загриз, затоа што тој е ретривер и пленот не смее да биде донесен на парчиња. Тоа е една од вродените особини која исто така се тестира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom