Лабрадор Ретривер

Член од
10 август 2015
Мислења
104
Поени од реакции
14
Imam labrador 3 meseci star zensko e. Sakam da prasam ona e mnogu palava dali so tek na vremeto kako ke raste ke se smiri? Ovde prasuvam zasto temava ima mnogu korisni soveti i skoro ste site sopstvenici na labradori.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.067
Поени од реакции
30.157
Imam labrador 3 meseci star zensko e. Sakam da prasam ona e mnogu palava dali so tek na vremeto kako ke raste ke se smiri? Ovde prasuvam zasto temava ima mnogu korisni soveti i skoro ste site sopstvenici na labradori.
Тука ти дадоа одговор добар. Инаку за дресура имаш на јутуб полно туторијали, изгледај и пробај практикувај нешто. Дури е помало се учи. После можи потерет да ти биди. Еве јас мака мачам со моено да го шетам и мирно да оди, трга ко будала. Ако го пуштам е ок, бележи територија во одреден радиоус и тука кружи околу мене. Зато посвреме фати си ја работата.

Вас што ве гризаат, ги глодаат жлебините затоа што се на возраст на менување заби. Решение е да најдете замена за вашите раце и малку дресура. Кога ќе почне да гриза строго не и активноста(дали играте, дали се галите) прекинува.

@Erich Zann тоа кај тебе е од љубов, да не кажам од милост. И Пепа знае така да ми ја земе раката и како демек гриза али не гриза. Искажува милост.
 
Член од
10 август 2015
Мислења
104
Поени од реакции
14
Тука ти дадоа одговор добар. Инаку за дресура имаш на јутуб полно туторијали, изгледај и пробај практикувај нешто. Дури е помало се учи. После можи потерет да ти биди. Еве јас мака мачам со моено да го шетам и мирно да оди, трга ко будала. Ако го пуштам е ок, бележи територија во одреден радиоус и тука кружи околу мене. Зато посвреме фати си ја работата.
Istiot problem go imam koga go setam postojano samo me tegne i nikako da se nauci, a ja setam veke nekolku nedeli.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.067
Поени од реакции
30.157
Istiot problem go imam koga go setam postojano samo me tegne i nikako da se nauci, a ja setam veke nekolku nedeli.
Досега јас сум запознаен со два начини на дресура вака (прилично мало искуство имам но можам да го споделам, некој поупатен ќе ме поправи или дополни) Имаш со помош на награда кога ќе ја направи точната реакција пример го наградуваш да речеме со јадење нешто што сака, му даваш по малку. Другиот начин е со чотече (овој го прктикува братучед ми, ако му го оставам песот за една недела ќе го среди ама жал ми паѓа)....
Eве едно видео.

 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
73
Поени од реакции
104
Член од
10 август 2015
Мислења
104
Поени од реакции
14
Labradorot mi e 3ipol meseci. Koga ja setam postojano trca po drugi luge ili kucinja. Nekoja pomos za ova ?
И леглово сигурно е од редок тип оставени на земја да цицаат и гајле немаат, каква хигиена бе! :mad:
Да во право си за тоа, а кучињава се се уште мали и ако вака ги чува тешко дека ќе ги продаде.
 
Член од
23 април 2011
Мислења
130
Поени од реакции
237
Барам да купам машко бело лабрадорче. Прочистено и вакцинирано, со или без педигре. Ако има некој контакт пратете ми пп
Поздрав
 
Член од
10 август 2015
Мислења
104
Поени од реакции
14
Лабрадорот е женка и наполни сега 5 месеци. Имам проблем кога негде ке ја пуштам на отворено онака не ме ферма или доага рипа на мене и гриза. Некој да ми помогне како да и докажам дека не треба така ?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.067
Поени од реакции
30.157
Лабрадорот е женка и наполни сега 5 месеци. Имам проблем кога негде ке ја пуштам на отворено онака не ме ферма или доага рипа на мене и гриза. Некој да ми помогне како да и докажам дека не треба така ?
Тоа е така затоа што околината одма и станува поинтересна од тебе. Сака да ја испита, доживува еуфорија, збеснува, се радува и така натака. Мора дресура дури е помала оти после мака ќе мачиш. Јас знам два начини на дресирање. Едниот е со награда, другиот е со тро чотек. Првиот е кога ќе ја направи посакуваната реакција која сакаш да ја зацврсти и запомни, ја наградуваш и со тоа ја мотивираш повторно да ја направи реакцијата. Во случајов мислам дека најпаметно ти е кога ќе дојде да ја наградиш со нешто, потфрли и за јадење пример зрнце од кучешката храна. По некое време пак повикај ја и чим се смири дај и повторно. Некој поискусен нека кажи и друго мислење, од мене толку :)

Вторниот начин со чотек е кучето да ти го има стравот што до некаде е ок, да не му дозволиш да се почувствува газда и главно, туку ти да бидеш центарот на внимание, па после околината. Обично со весниче или слично се подудрува кога здивува.

И двата процеси се тро напорни и бараат време. Пробај зауздај го сега оти кога ќе пречекори година и нешто мака можи да си имаш со дресурата.

Јас имам машки ретривер и си трчка пуштен се, кога ќе го викнам или мрднам со синџирот се враќа, ама ако види кучка ко шо е збеснат за парење, се исклучува и правец кај кучката :D
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
792
Лабрадорот е женка и наполни сега 5 месеци. Имам проблем кога негде ке ја пуштам на отворено онака не ме ферма или доага рипа на мене и гриза. Некој да ми помогне како да и докажам дека не треба така ?
Сличен проблем имав со мојата Ерделка. Јас на секое шетање носев храна и кога ќе ја пуштев, ако ја викам доаѓаше, зашто знае дека ќе биде наградена. Обично шетавме на планина, зашто таму нема коли, па слободно ја пуштавме. Омилени и се пилешките салами, па специјално за неа купувавме. После почнав да ја пуштам во паркот во населба, кога немаше многу луѓе. Исто така ја научив кога ќе дојде, да седне пред мене. Али ова го научивме кога наполни година и месец-два. Претходно многу често се случуваше да кидне, за среќа само потрчуваше наоколу и се враќаше или успевав да ја фатам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom