Лабрадор Ретривер

Член од
17 мај 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас имам прекрасен лабрадор, мажјак, 8 месеци стар. Прекрасно милениче и пријателче е, секогаш кога сме дома е послушен на команди, но кога го шетам има голем проблем - агресивен е кон други животни и деца :unsure: . Навистина ме загрижува, знам дека лабрадорите не треба да покажуваат знаци на агресија, ќе разберам и да не толерира други кучиња или мачки, но деца? Не знам на што би можело да се должи ова, дури и кога од двор гледа деца како поминуваат покрај портата или си играат на улица лае разлутено. Го зедов кога имаше 6 месеци, прво мислев дека лае зошто сака да си игра со нив но веќе не сум толку сигурна.. Поради ова веќе му ги намалив прошетките, наместо да се релаксирачки секогаш се стресни бидејќи има доста деца и улични кучиња во маалото, а тогаш не сака ништо живо да послуша наредба и влече на кај нив :(
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Јас имам прекрасен лабрадор, мажјак, 8 месеци стар. Прекрасно милениче и пријателче е, секогаш кога сме дома е послушен на команди, но кога го шетам има голем проблем - агресивен е кон други животни и деца :unsure: . Навистина ме загрижува, знам дека лабрадорите не треба да покажуваат знаци на агресија, ќе разберам и да не толерира други кучиња или мачки, но деца? Не знам на што би можело да се должи ова, дури и кога од двор гледа деца како поминуваат покрај портата или си играат на улица лае разлутено. Го зедов кога имаше 6 месеци, прво мислев дека лае зошто сака да си игра со нив но веќе не сум толку сигурна.. Поради ова веќе му ги намалив прошетките, наместо да се релаксирачки секогаш се стресни бидејќи има доста деца и улични кучиња во маалото, а тогаш не сака ништо живо да послуша наредба и влече на кај нив :(
Кај мене покажува агресија само за воздрасни мажјаци и покрај тоа што е доста социјализиран. Навистина е зачудувачки да покажува агресија кон луѓе за лабрадор, но брат му на мојот лабрадор го прави токму тоа. Најверојатно има некој генетски проблем, покасно разбрав дека и таткото на мојот лабродор има агресија кон машки кучиња.
Мислам дека лабрадорот твој е на идеална воздраст да го пуштиш на дресура кај добар дресер и да му ја корегираат агресијата колку што е можно.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Фала :D Пепа е во бокс, оваа година касно почна да ми се митари, ама обично гледам да и помогнам колку што можам, бидејќи е црна а и тешко и иде фрлањето на длака. Најчесто знам да ја седнам пред мене и да ја скубам, кокошка style, користам фурминатор и кога ја бањам најчесто пред бањање фурминатор, а кога ќе и ставам шампон со обичен чешел ја поминувам колку што можам.

п.с. лабрадор не е лабрадор ако не си го покаже јазикот :D
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
234
Поени од реакции
28
Ima li nekoj od forumov sto prodava Labrador po nekoja si minimalna cena posto iskreno nemam dovolno mnogu pari za da si kupam edno od ovie rasi na kucinja znaci ne mi e bitno boja ili pol samo da go imam... Vi blagodaram na razbiranje POZDRAV !
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: imp

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.816
Поени од реакции
10.957
Прекрасни ви се лабрадорите и на двајцата, јас преферирам бел ама црнава Пепа е совршена :)
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
аwwww :love::love::love::love:
Како мислиш во бокс ја чуваш? Дали тоа значи дека е надвор и полесно може да се украде? :icon_lol: Не дека имам намера онака чисто од радозналост прашувам :cautious:
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Во бокс под катанец :D она е суво црно злато. А и среќа си најавува кога доаѓа некој, така да тешко за изнесување :icon_mrgr:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Има некој што подарува - продава, страв ми е болно да не ми дадат рандом луѓево.
 

pacienat

Лабав надуен
Член од
7 септември 2010
Мислења
524
Поени од реакции
718
Имам црн мажјак спремен за парење, со педигре, за битолски регион.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Ima li nekoj od forumov sto prodava Labrador po nekoja si minimalna cena posto iskreno nemam dovolno mnogu pari za da si kupam edno od ovie rasi na kucinja znaci ne mi e bitno boja ili pol samo da go imam... Vi blagodaram na razbiranje POZDRAV !
За на форумов, незнам, но еве еден оглас за лабрадори:
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=1071730
За со педигре се многу евтини.
Еве и жолт лабрадор:
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=1069466
 

Kajgana Shop

На врв Bottom