Кучиња кои постојано лаат и завиваат, закони за санкционирање и контрола

Член од
22 ноември 2011
Мислења
375
Поени од реакции
450
Аман беееее :ROFLMAO: проверка на чип не е ригорозна контрола а сепак полицаец нема ингеренции да го провери, тој може да казни за видлив прекршок како на пример неносење маска,неносење поводник, несобирање измет... додека ригорозна контрола (по основ на пријава) може да направи на пример вет. инспектор и да испита дали е чипирано, регистрирано, вакцинирано итн итн итн........ и по основ на таа ригорозна контрола да спроведе мерки и санкции за секој прекршок посебно. Затоа пак ќе речам, и швајцарскиот саат едноставно функционира, но кога само еден од запчаниците ќе затаи , не е ништо повеќе од збирка на некоординирани механизми. Не мора да молиме бога да стигнат микрочиповите, доволно е полицијата да си ја работи работата за која што е платена - кој ги спречувал 5-6 години наназад да казнуваат за маски???
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.258
Поени од реакции
8.284
Аман беееее :ROFLMAO: проверка на чип не е ригорозна контрола а сепак полицаец нема ингеренции да го провери, тој може да казни за видлив прекршок како на пример неносење маска,неносење поводник, несобирање измет... додека ригорозна контрола (по основ на пријава) може да направи на пример вет. инспектор и да испита дали е чипирано, регистрирано, вакцинирано итн итн итн........ и по основ на таа ригорозна контрола да спроведе мерки и санкции за секој прекршок посебно...
Хипотетички зборуваме. ЈБГ чим збориме МВР да си ја исполнува работата совесно и целосно, значи автоматски муабетот е хипотетички. :)

Во таков еден хипотетички муабет, зошто еден полицаец не би можел да приближи палка-скенер до уво на рандом шетано куче, и што тука има ригорозно? Сакаш спроведување на закон или не сакаш?
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
375
Поени од реакции
450
Абе и хипотетички МВР не може да проверува чип АМА РЕАЛНО нема никаков проблем да казнува за поводник и маска. Затоа што поводник и маска (неносење) се прекршоци на законот за јавниот ред и мир за чие спроведување е надлежно МВР пред се. Главното прашање тука е зошто законот некаде се спроведува а некаде не. Чиповите и чипирањето се опфатени со законот за заштита и благосостојба на животните и нивната контрола е под надлежност на ветеринарната инспекција, која што како и било која друга инспекција делува по принцип на пријава а не произволно :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.258
Поени од реакции
8.284
Aко сегашниот закон вели дека контролата за поседување на чипови за идентификација е под надлежност исклучиво на ветеринарната инспекција, тогаш законот е лош во тој сегмент.
Чисто теоретски гледано, не гледам никоков проблем и полицијата да ја врши оваа контрола. Се во интерес на поопфатно спроведување на законот. Нели во принцип, тоа е во интерес на сите добронамерници?
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.177
Ги кaрикираш работите... ;)

Кој се жали за 2 минути лаење, во ситуација кога имаш натрапник во дворот? Колку пати во годината имаш натрапници во дворот??
Јас пишувам за кучиња што лаат МНОГУ ЧЕСТО, МНОГУ ДОЛГО, И БЕЗ РЕАЛНО ОПРАВДАНА ПОТРЕБА.
Конкретно, кучето на мојот сосед лае секогаш кога ќе мрдне нешто и во подалечна околина, што значи целата улица и сите соседни дворови и се што е во линија на видик -вклучително и во вертикала: лае на врапчиња и пеперутки и на СЕ.

Пази ако ретко лае така упорно и раздразнето, како да го напаѓа некој/нешто, и јас би излегол да видам да не им влегува провалник на луѓево или слично... вака со постојано лаење единствена функција што врши кучево, е да ни смета на цело маало.
Некој спомна дали е разговарано со соседот, секако дека му е кажано и тоа во повеќе наврати. Човекот е прилично разбран и културен, за се друго освен за ова. Не се кара или слично, ама ништо не презема окулу лаењето. Кучето првенствено беше земено пред повеќе години за нековите деца, кои во меѓувреме се отселија и генерално кучето за сите овие години НИКОГАШ немам видено да го изнесат на прошетка, иако сите други потреби (освен парење најверојатно) му се очигледно задоволени: храна, чисто и ухрането изгледа, и кога е ладно времето надвор или врне, го прибираат внатре. Само што вреди тоа, кога е пуштено во двор цело лето и кога е убаво времето а баш тогаш сите имаме отворени прозорци или седиме по тераси и дворови... Еве го и сега баш додека го пишувам ова, лае како да го дават диви волци, а пошто не слушам луѓе или нешто друго надвор најверојатно лае по некоја мачка на спротивниот крај од улицата.

Ванлок, јас поддржувам закони за јавен ред и мир :)
Само не сакам тие закони да станат начин уште повеќе да се прокламира нешто што е во крајна мера неточно - а тоа е дека човекот може да живее сам за себе.

Искрено, јака му*а ако забранат куче во некоја зграда, онака, следно бебе ќе им се роди некое по цела ноќ што ќе плаче, еден аир што ќе видат - што да ти кажам.
Следен чекор што е - забрана за раѓање деца во централно градско подрачје?!
Од бебињата имаат грчеви додека се мали :)

Шала на страна, како што кажав - интензивно и гласно лаење не е прифатливо, не само зашто некому нарушува сон, туку и зошто не е хумано према животното.
За тоа веќе закон постои, не знам што се дрогираат центарашиве.

Тие се неспособни да си го спроведат постојниот закон, па сеа ајде нови ќе смислуваме, божем ќе се реши проблемот така :)

Реално, никој на никого нема право да му кажува што ќе чува дома, освен ако тој не го поседува комплексот.
Е сега, комшиите кои не сакаат да слушаат ама баш ништо од другите комшии, нека не живеат во зграда.
--- надополнето: 18 септември 2013 во 01:28 ---
Aко сегашниот закон вели дека контролата за поседување на чипови за идентификација е под надлежност исклучиво на ветеринарната инспекција, тогаш законот е лош во тој сегмент.
Чисто теоретски гледано, не гледам никоков проблем и полицијата да ја врши оваа контрола. Се во интерес на поопфатно спроведување на законот. Нели во принцип, тоа е во интерес на сите добронамерници?

Сум за чипување на животните, ама тоа е неизводливо сега.
Скитници има повеќе од миленици, тешко тој што ќе се нафати да ги скенира сите.

Не се почнува од оџак, туку од темели.
--- надополнето: 18 септември 2013 во 01:49 ---
Велиш треба да се прават рации , но тоа не е единствениот начин.
Еве друга варијанта, зошто на кејот и по парковите да нема повремено полицајци? Лани во 7 попладне имаше силување на медицинска сестра во непосредна близина на Александар Палас хотелот... ова го спомнувам само од аспект дека присуство на полицијата на местата за шетање како кејот и парковите е секако пожелно, и не само заради контрола на кучињата. Таков еден полицаец би можел да регулира носење на маска и ланец, но и да има еден читач за микрочипови и да контролира дали кучето има идентификационен чип.
Контролата би требало да е задолжителна и во ветеринарните станици. Можеби ќе останат неконтролирани кучињата по домовите, ама секако состојбата ќе биде неспоредливо подобра од онаа сега.

Не е проблемот толку комплексен како што велиш, туку законите не се спроведуваат и тоа е најважниот фактор на нерешавањето на овој проблем. И воопшто не се согласувам дека проблемот може да се реши со совеста на самите граѓани... се додека законите не ги казнуваат прекршителите џабе е се друго. Мое мислење е дека кога казни би фрштеле по сите што го прекршуваат законот, тогаш нашите сограѓани бргу би станале пофини од Финците.

ДА!
Ајде нека се почитуваат законите.
Ајде, како да го оствариме тоа?

Ајде вака - Закон за јавна чистота

Член 5
2. „Собирање на смет“ е отстранување на создадениот смет од одржувањето на
јавната чистота на јавните површини и објектите и сместување во садови за смет;
3. „Смет“ е збир од отпадоци што се сoбираат при одржување на јавната чистотa;

Член 14
Заради обезбедување на јавна чистота на јавните површини е забрането:
....
- оставање на фекални остатоци од домашни миленици и мртви животни, живина
и птици во садови за отпад, освен на места определени за таа намена,
- фрлање, односно оставање на смет до контејнер и други видови на садови за
собирање на смет,
Контејнерот НЕ Е место каде што се собира КАКОВ БИЛО смет.

Општина Центар НЕМА посебни контејнери за измет. Со ставањето на измет во постојните контејнери, се прави прекршок. И со неставањето, исто така.

За да аплицираш некој закон прво треба да овозможиш некој да го почитува.

Жителите на Аеродром мислам дека добија пред некоја година контејнери за измет, и мислам дека не ги ни користеа.
Затоа можат слободно да им репнат казна.

Во Центар, оној момент кога од улица ќе ги тргнат скитниците и ќе постават контејнери за измет, можат да мрсат му*а.

Општина Центар (а и другите, не само они), немаат ни човечки тоалети, возрасен човек ќе стрпи - дете нема.

Така е тоа, вадење закони од ракав, како што ти кажав :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.258
Поени од реакции
8.284
Кучињата скитиници се проблем што е поврзан со истиот тој момент, делот од тој закон со кој се регулира идентификацијата на кучиња преку микрочипови.

Да појаснам, кучињата скитиници е главно двостран проблем. Од една страна се постојните кучињата скитиници а од друга страна е приливот на нови кучиња скитиници... од напуштени домашни миленици.

- Стерилизацијата и времето ќе го решат првиот момент со постојните кучињата скитиници, дури иако има и подобри и побрзи решенија.
- Идентификацијата на кучињата преку микрочипови ќе го реши вториот момомент, преку тоа што ќе има начин да се најдат власниците што своите кучиња ги напуштаат на улица. И нормално дека ќе се казнуваат шупците, со што повеќето од нив ќе разберат дека им е многу поисплатливо кучињата да ги подаруваат или да ги дадат во стацнионар на посвојување.
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.177
Кучињата скитиници се проблем што е поврзан со истиот тој момент, делот од тој закон со кој се регулира идентификацијата на кучиња преку микрочипови.

Да појаснам, кучињата скитиници е главно двостран проблем. Од една страна се постојните кучињата скитиници а од друга страна е приливот на нови кучиња скитиници... од напуштени домашни миленици.

- Стерилизацијата и времето ќе го решат првиот момент со постојните кучињата скитиници, дури иако има и подобри и побрзи решенија.
- Идентификацијата на кучињата преку микрочипови ќе го реши вториот момомент, преку тоа што ќе има начин да се најдат власниците што своите кучиња ги напуштаат на улица. И нормално дека ќе се казнуваат шупците, со што повеќето од нив ќе разберат дека им е многу поисплатливо кучињата да ги подаруваат или да ги дадат во стацнионар на посвојување.

И давањето на кучето во стационар се плаќа.
Не е поентата да се полнат стационарите (кои исто така, ги немаме), туку пред да се земе животно да се размисли 2 пати.

Муабетот е дека, не може да ме казни некој за непочитување на закон, ако истиот тој што го донел законот, не ги донел и предвидените услови за почитување на истиот. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.258
Поени од реакции
8.284
И давањето на кучето во стационар се плаќа.
Не е поентата да се полнат стационарите (кои исто така, ги немаме), туку пред да се земе животно да се размисли 2 пати.

Муабетот е дека, не може да ме казни некој за непочитување на закон, ако истиот тој што го донел законот, не ги донел и предвидените услови за почитување на истиот. :)
Аплсолутно точно.
Со тоа што за тоа во првиот пасос најдобро решение се редовни казни, се разбира само одкако ќе исполнат условите во вториот пасос.
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
465
Мој двор, моја територија, мој правила ;)

Кучето си лае, а за лаењето секогаш има причина ;)
Твој двор, така е, само пази утре да не го најдеш кучето отруено... отруено од комшиите на кои нон-стоп им лаело додека си седеле мирно и спокојно во нивниот двор! ;)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.283
ZeenaK9 Заради обврски нема да имам можност во догледно време да го разгледам законот кој бил донесен во Јануари. Можеш ли накратко да кажеш како е регулиран делот со поплаки заради нарушување на јавен ред и мир, од аспект на темава?

- Се пријавува во полиција, или во некоја инспекторска служба?
- Како конкретно утврдуваат дали јавниот ред и мир е нарушен? Знам како ова е решено во други земји, ама како е во нашиов закон?
Донесен е закон за микрочипови од Јануари оваа година. Законот за јавен ред и мир си постои. Воедно постојат и ветеринарни инспекции.
--- надополнето: 18 септември 2013 во 16:44 ---
Оди прошетај лабрадорче без маска во Велес на пример низ чаршијата. Првиот полицаец што ќе те види (а ги има по улиците) фино и културно ќе ти врачи казна од 400 евра.
Бев во Велес, шетав куче без маска, видов еден тон кучиња без маска, без ремче, видов и полиција која не казнува никого па воедно не ме казни ни мене...
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
375
Поени од реакции
450
Си била во Велес на пола (или два-три) саат(и), си имала среќа да не ти обрнат внимание. Има еден тон улични кучиња без маски да, нив нема кој да им стави маска, има и некои ‘‘фраери‘‘ кои си легнуваат на брашното после првата казна, има и такви кои добиле и повеќе од една казна, На мои пријатели им се има случувано да ги поминат и 3-4 патроли додека шетаат за да проверат дали кучињата носат маски. Бидејки не живееш во Велес, те молам да не донесуваш заклучоци за тоа како се спроведува законот таму на база на една кратка посета. На крај краева не мораш мене да ми веруваш на збор, сигурно имаш пријатели или роднини таму што чуваат кучиња, прашај ги нив.
Поентата ми е што има закон, има и кој да го спроведе, ако се сака, а има и кој да го почитува - е сега како каде. Таму каде што се практикува казнување,се практикува и почитување на законите.
Е да си ми жив бе Ванлок, па тоа јас ти го објаснувам со комплексноста де - швајцарски саат, ти текнува? Во принцип не се работи за лош или добар закон, туку тоа што повеќето кои дискутираат на темава го превидуваат или не го знаат е дека сево ова што го дискутираме досега е веќе опфатено со закон но не се работи за еден, туку неколку посебни закони. Проблемот на повеќето луѓе е не што нема каде да пријават, туку што не знаат каде да пријават.
Отприлика вака:
Задолжителна маска и поводник на јавни површини - Закон за јавен ред и мир (полиција)
Задолжително собирање на фекални остатоци, како што кажа Пума - Закон за јавна чистота (комунален редар, комунален инспектор)
Задолжително чипирање (и ред други одредби кои темава не ги опфаќа или се повторуваат) - Закон за благосостојба и заштита на животните (ветеринарен инспектор)
Заштита од вознемирување од бучава од животни - Закон за заштита од бучава (инспектор за животна средина)
Во заграда е наведено кој е директно задолжен според овие закони да врши спроведување и санкционирање на овие мерки. Главниот проблем во нашава ни држава е што службите не се заинтересирани да делуваат ни во рамките на својата надлежност, не не пак во туѓа - затоа ако некој на пример сака да пријави дека на комшијата кучето мир не му дава на цело маало од лаење, ќе биде прошетан низ цел лавиринт од служби кои ‘‘не се надлежни‘‘ Што е интересно, еве конкретнава одлука а и претходните одлуки кои ги носи локалната власт на град Скопје во врска со кучињата, ги ставаат под усогласување на законот за комунална дејност, којшто ако некој го прочитал ќе види дека нема никаква врска со сето ова погоре, нити пак се однесува на физички лица-поединци а пак како надлежни за спроведување наведуваат комунални редари кои пак самот закон им дава ингеренции ЕДИНСТВЕНО да ве казнат ако ја газите тревата или оставите какачки од кучето! Апсурд! Значи според законите како што се моментално пропишани, комунален редар неможе да ве казни за поводник, или маска или галама - може само полицаец или еко инспектор.Ако една локална власт пак делува по правилник кој наведува кој во кои услови ќе врши спроведување на кои делови од кој закон, тогаш може да биде една ваква одлука законска. Затоа вакви ретардирани брзоплети одлуки паѓаат пред уставен суд.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.900
Поени од реакции
36.457
Твој двор, така е, само пази утре да не го најдеш кучето отруено... отруено од комшиите на кои нон-стоп им лаело додека си седеле мирно и спокојно во нивниот двор! ;)
Јавно си признаваш дека си еден од трујачите? :confused:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
9.258
Поени од реакции
8.284
С...сево ова што го дискутираме досега е веќе опфатено со закон но не се работи за еден, туку неколку посебни закони. Проблемот на повеќето луѓе е не што нема каде да пријават, туку што не знаат каде да пријават.
Отприлика вака:
Задолжителна маска и поводник на јавни површини - Закон за јавен ред и мир (полиција)
Задолжително собирање на фекални остатоци, како што кажа Пума - Закон за јавна чистота (комунален редар, комунален инспектор)
Задолжително чипирање (и ред други одредби кои темава не ги опфаќа или се повторуваат) - Закон за благосостојба и заштита на животните (ветеринарен инспектор)
Заштита од вознемирување од бучава од животни - Закон за заштита од бучава (инспектор за животна средина)
Во заграда е наведено кој е директно задолжен според овие закони да врши спроведување и санкционирање на овие мерки. Главниот проблем во нашава ни држава е што службите не се заинтересирани да делуваат ни во рамките на својата надлежност, не не пак во туѓа - затоа ако некој на пример сака да пријави дека на комшијата кучето мир не му дава на цело маало од лаење, ќе биде прошетан низ цел лавиринт од служби кои ‘‘не се надлежни‘‘
ОК, фала на појаснувањето.
Моето мислење останува дека, ако се вакви ингеренциите, тогаш треба измени во соодветниот закон, и идентификационото чипирање треба да добие дупла ингеренција со која и џандарите треба да бидат задолжени за проверување на ова, во било која соодветна ситуација (на пример кога казнуваат за неносење маска или слично).
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.177
Твој двор, така е, само пази утре да не го најдеш кучето отруено... отруено од комшиите на кои нон-стоп им лаело додека си седеле мирно и спокојно во нивниот двор! ;)

И за тоа има закон....
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
904
Нее бе греота е кутре да отруеш, имам една флегма во комшии само јаде и квичи..И кога ке ми прекурчи од мојата тераса до неговиот замок воздушна линија 15 метри има, земам муниција поголема помала, и гаѓам. Штама е после третиот истрел.
 
На врв Bottom