Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
може некој да каже мислење за ретривериве се вдомуваат но дали имаат црти на ретривер сакам да ги вдомам ве молам за искрено мислење.Прегледај го приврзокот 141904
Еве јас ќе им дадам мислење на нив за тебе, бегајте подалеку од овој човек кој никогаш нема да ви даде љубов доколку ве добие на подарок и не сте најубавиот примерок во светот за он да може да ги оствари своите соништа преку вас. За жал дечко тебе ти треба некое скапо куче кое ќе го преплатиш и на крајот нема да добиеш ништо за тие пари ова најискрено ти го кажувам зашто ти воопшто не ја заслужуваш љубовта од ваков миленик.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Луѓе можам ли некаде во Скопјево да најдам големи ракавици,сеа не знам како се викаат стручно,ама мислам на оние ракавици што се облекуваат до рамо и служат за дресирање на кучиња.

Ако има некаде во Скопјево,т.е имате видено,би ви бил благодарен да ми кажете.

Сакам моето куче лека полека да почнам посериозно да го дресирам бидејќи за неговите скоро 7 месеци разбира многу команди и е екстра послушно куче.

Но и покрај дресирањето сакам и да го изморам убаво за тој еден час обука и дружење бидејќи очигледно има ненормално вишок енергија и ја истура понекогаш врз влечките и старите патики што служат за низ двор.
Вака со ракавицата ако најдам таква тука,ем ќе го дресирам со нови команди,ем ќе биде уморен и ќе биде помирен
 
Член од
25 февруари 2016
Мислења
63
Поени од реакции
22
Имам куче кое е 5 години старо и е мешанец од мајка златен ретривер и татко кој е непознат херој хехе :D
Кучево кога беше негде околу 10 месеци, го нападна постаро куче и му ја згмечи десната предна нога. Го носев по разни ветеринари и после 6 операции го оправивме. Денес е супер, нема никаков проблем со ногата ама е премногу агресивно со кучиња кои се со поголем раст. Колку се поблиску до неговата големина, толку е поагресивен. Со малите кучиња не прави проблем, ги одминува дури и ако го лајат.
Што би ме посоветувале? Што да направам? Тешко ми е и да најдам кучиња со кои ќе пробам да го социјализирам, едноставно бегаат кучињата дури и ако се големи колку моето.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Луѓе можам ли некаде во Скопјево да најдам големи ракавици,сеа не знам како се викаат стручно,ама мислам на оние ракавици што се облекуваат до рамо и служат за дресирање на кучиња.

Ако има некаде во Скопјево,т.е имате видено,би ви бил благодарен да ми кажете.

Сакам моето куче лека полека да почнам посериозно да го дресирам бидејќи за неговите скоро 7 месеци разбира многу команди и е екстра послушно куче.

Но и покрај дресирањето сакам и да го изморам убаво за тој еден час обука и дружење бидејќи очигледно има ненормално вишок енергија и ја истура понекогаш врз влечките и старите патики што служат за низ двор.
Вака со ракавицата ако најдам таква тука,ем ќе го дресирам со нови команди,ем ќе биде уморен и ќе биде помирен
Ako stvarno Se razviras od dresura praktikuvaj vakvo nesto, ako ne batali, ke ja svati kako igra a samiot akt e mnogu agresiven I mojs da izgubis kontrola nad kuceto.

Sent from my D2403 using Tapatalk
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
може некој да каже мислење за ретривериве се вдомуваат но дали имаат црти на ретривер сакам да ги вдомам ве молам за искрено мислење.Прегледај го приврзокот 141904
Имаат, да, но тоа не значи дека и кога ќе пораснат ќе ги задржат цртите. Може да бидат со помал раст, крзното да им се смени и сл. Слатки се, јас би ги зела. Е сега, ако сакаш златен ретривер со педигре, тогаш плати си.
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Rakavot - e rakav za profesionalna obuka na kucinja za odbrana i napad. Toa e alatka zamo za profesionalni dreseri a ne e igracka za kuce. Nema vezbi koi sto bi gi rabotel so kuceto so toj rakv pri prosetka. Osven toa koga ke vidis takov rakav vo zivo, ke vidis kolku e golem i tezok i robusten - ne e igracka sto ke ja nosis pod miska dodeka si go setas kuceto. Ako od vreme na vreme kuceto ti kine patiki i vlecki, toa znaci deka e frustrirano od visokot na energija. Posledno nessto sto treba da ucis isfrustrirano kuce e uste poveke da kasa. I drugo, tie rakavi g nema vo slobodna prodazba vo Makedonija. Sega mislam deka najblisku gi ima vo Hrvatska i toa cenite pocnuvaat od okolu 150-200 evra zavisno od tipot na osnovniot rakav, pa uste 50-60 evra za navlakata, pa uste tolku za stitnik za ramoto..... taka da dosta skapa igracka e. Taka da poveke se isplati da mu kupis kvalitetni topcinja ili interaktivni igracki za da se zanimava, ili pak zemi trcaj go so tocak. Ima i poevtini nacini da mu go "potrosis" visokot na energija.
@Jeansguy , - probaj da go druzis so kucinja so koi sigurno ne reagira, i poleka dvizi go okolu mesta kade sto ima drugi kucinja no ne tolku blisku za da reagira na niv. Sekoj pat koga e miren i ne e vozbuden i reaktiven nagraduvaj go so hrana - na toj nacin ke mu pomognes losoto iskustvo da go promeni so novo - pozitivno. Nema lesno resenie, agresivnosta e problem koj retko mozes da go "izlecis" ama moze da se menadzira.
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Дали некој продава корги кученца или германски шпицеви ? Благодарам однапред
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Дали некој продава корги кученца или германски шпицеви ? Благодарам однапред
Корги колку што знам кај нас нема ниту еден примерок, а германски шпиц имаш повеќе, на што мислиш Померанец, Германски мал, Германски среден ...?За померанец знам одма да ти кажам од кај да земеш, за другиве треба малце да побарам
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Пa oчигледнo не си дoчитaл тoa штo си читaл.. живo месo не се дaвa нa кучињa туку нa мaчки. Кoлку штo јaс сум учелa кaкo ветеринaр, нa кучињaтa предци им се вoлците и сo сaмoтo дaвaње нa живo месo, им се врaќa инстинктoт зa убивaње. Пит булите сo тoa ги хрaнaт штo ги пуштaaт вo бoрби.
Зa рoтфaјлерите прв пaт слушaм зa тaa кoскa, a зa дoбермaните - дa, им рaсне кoскa и не е мит, и ги притискa нa мoзoк aмa не знaчи декa ќе гo нaпaднaт сoпственикoт..
Шта речи?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Еве јас на пример на Оли му давам цело време жив стек, се чудам како сме живи уште по дома....(n)(n)(n):D
Ако некое месо е штетно да се дава живо тоа е пилешкото. Не ради глупостиве на фб што ги пишуваат "експертиве" туку поради причина што содржи во себе мал милион бактерии, кои можат и те како да му наштетат на кучето. Да не спомнувам за хормони и остали срања.

Вон сите овие глупости што ги прочитав на истава група на фб, ако едино се сложам за недавање на живо месо е поради непроверениот квалитет на истото.
Најсовршен начин на хранење е со raw food, меѓутоа не и кога не знаеш од каде доаѓа и што све нема во себе.
Сум практикувала, сум прекинала од страв.
Секогаш практикувам да давам термички обработена храна само поради нивна лична заштита. Јес да ми се на улица најдени кучињава, ама па си ги сакам :vozbud:[DOUBLEPOST=1458937614][/DOUBLEPOST]
Како што пишав и на другиот член, избегнувај raw исхрана. Не знаеш што содржи во себе и на кој начин може да им наштети на животинкиве. Практикувај термички обработена.
Патем, ви ја читав дискусијата на фб, али не знам како се воздржав да не изругам се живо и диво таму...посебно на тоа ветеринарката ни наша идна со коските во глава кај доберманите и ротФајлерите... :tapp:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Ако некое месо е штетно да се дава живо тоа е пилешкото. Не ради глупостиве на фб што ги пишуваат "експертиве" туку поради причина што содржи во себе мал милион бактерии, кои можат и те како да му наштетат на кучето. Да не спомнувам за хормони и остали срања.

Вон сите овие глупости што ги прочитав на истава група на фб, ако едино се сложам за недавање на живо месо е поради непроверениот квалитет на истото.
Најсовршен начин на хранење е со raw food, меѓутоа не и кога не знаеш од каде доаѓа и што све нема во себе.
Сум практикувала, сум прекинала од страв.
Секогаш практикувам да давам термички обработена храна само поради нивна лична заштита. Јес да ми се на улица најдени кучињава, ама па си ги сакам :vozbud:[DOUBLEPOST=1458937614][/DOUBLEPOST]
Како што пишав и на другиот член, избегнувај raw исхрана. Не знаеш што содржи во себе и на кој начин може да им наштети на животинкиве. Практикувај термички обработена.
Патем, ви ја читав дискусијата на фб, али не знам како се воздржав да не изругам се живо и диво таму...посебно на тоа ветеринарката ни наша идна со коските во глава кај доберманите и ротФајлерите... :tapp:
Немам јас куче сеуште, еве се спремам теоретски малку, по втор пат ја минам веќе темата :D Од на лето здравје, да завршам факултет прво.
А за тоа на групата, господе боже, не се излегува на крај, а за тоа што пишав дека имам читано мислев на овој подфорум, посебно твоите мислења и тие на Lu.

А за храната, да земам прво кутре, па прво со дехидрат, па дури после ќе размислувам за другото.. ехее има време. :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ако некое месо е штетно да се дава живо тоа е пилешкото. Не ради глупостиве на фб што ги пишуваат "експертиве" туку поради причина што содржи во себе мал милион бактерии, кои можат и те како да му наштетат на кучето. Да не спомнувам за хормони и остали срања.

Вон сите овие глупости што ги прочитав на истава група на фб, ако едино се сложам за недавање на живо месо е поради непроверениот квалитет на истото.
Најсовршен начин на хранење е со raw food, меѓутоа не и кога не знаеш од каде доаѓа и што све нема во себе.
Сум практикувала, сум прекинала од страв.
Секогаш практикувам да давам термички обработена храна само поради нивна лична заштита. Јес да ми се на улица најдени кучињава, ама па си ги сакам :vozbud:[DOUBLEPOST=1458937614][/DOUBLEPOST]
Како што пишав и на другиот член, избегнувај raw исхрана. Не знаеш што содржи во себе и на кој начин може да им наштети на животинкиве. Практикувај термички обработена.
Патем, ви ја читав дискусијата на фб, али не знам како се воздржав да не изругам се живо и диво таму...посебно на тоа ветеринарката ни наша идна со коските во глава кај доберманите и ротФајлерите... :tapp:
ima dva naviba fa se resi ova. Prvoto e da se kupuva meso koe e prohlaseno za covecka upptreba. Toa pominuva poayrogi proverki,a jatoto brojleri uste dodeka e zivo se testira kaj nas vo laboratorija za salmobela i ne sakas da znaes kajo mirisa :D vtoruot nacin e kako sto ti navede,da se zgotvi. Ali ne mora da se vari, dovilno e pet do deset min vo zovriena voda ali nema da se smeta za original raw...jbg.... sory za losoto pisuvanje,uvabo e vinoto godiva :D
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
ima dva naviba fa se resi ova. Prvoto e da se kupuva meso koe e prohlaseno za covecka upptreba. Toa pominuva poayrogi proverki,a jatoto brojleri uste dodeka e zivo se testira kaj nas vo laboratorija za salmobela i ne sakas da znaes kajo mirisa :D vtoruot nacin e kako sto ti navede,da se zgotvi. Ali ne mora da se vari, dovilno e pet do deset min vo zovriena voda ali nema da se smeta za original raw...jbg.... sory za losoto pisuvanje,uvabo e vinoto godiva :D
Pij si tamhu bw s0 sw macis dha psiuvas....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom