Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
17 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Сопственик сум на мешавина пекинезер-пинч, женка, 5 години. Последниве 2-3 недели чудно се однесува. На моменти како да и се грчат нозете, има вртоглавици и неможе да стапне со нозете а кога ќе легне за 20 секунди све се враќа во нормала. Дали може некој ветеринар или човек со искуство да ми каже што се случува, зошто и што може да се направи. Фала однапред
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Луѓе да не знаете во Скопјево каде да најдам градник за куче ?
Мака ми е веќе да го гледам кучето како се дави од ланецот,па сакам да видам со градник како ќе се понаша
Во Рамстор, пет шоп Тина Вет, тука имаш најголем избор
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
шест месечен белгиски овчар
Над 500-600 до 1000 денари може да биде
Зошто јас имам шиба и мало бројче земав градник беше 350 денари, па ти кажувам од прилика колку може да биде
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Луѓе да не знаете во Скопјево каде да најдам градник за куче ?
Мака ми е веќе да го гледам кучето како се дави од ланецот,па сакам да видам со градник како ќе се понаша
Колку е старо? Градник не е паметен избор за кучиња кои се во раст. А втора работа е што контролата која ја имаш над кучето ќе биде уште помала и ќе те влече појако. Не е исто да влече на вратна мускулатура,која треба да го спречува и на градна мускулатура која е многу појака. Така да, влечењето е нешто што ти треба да го корегираш со дресура.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Колку е старо? Градник не е паметен избор за кучиња кои се во раст. А втора работа е што контролата која ја имаш над кучето ќе биде уште помала и ќе те влече појако. Не е исто да влече на вратна мускулатура,која треба да го спречува и на градна мускулатура која е многу појака. Така да, влечењето е нешто што ти треба да го корегираш со дресура.
Или може да изпроба со вакво

и нормално се подразбира, со дресура постепено ,ќе вратиш на огрлица
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Ги разбира ли некој убаво законите за домашни миленици? Дали куче кое се чува во двор мора да биде врзано и да носи маска?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
Ги разбира ли некој убаво законите за домашни миленици? Дали куче кое се чува во двор мора да биде врзано и да носи маска?
http://www.akademik.mk/predlog-na-zakon-za-izmenuvane-i-dopolnuvane-na-zakonot-za-sprechuvane-na-perene-pari-i-drugi-prinosi-od-kaznivo-delo-i-finansirane-terorizam-4/

Читни го тука, имаш најдолу за симнување нацрт-закон. .

(1) Сопствениците на кучиња треба на влезната врата во дворот на видливо место да постават табла со која недвосмислено се укажува на присуство на куче, без разлика дали кучето или кучињата чиј е сопственик се опасни или не.

(2) Кучињата кога се на јавно место треба да бидат врзанина поводник освен кога се на јавни места каде е дозволено кучињата слободно да се движат во придружба на нивните сопствeници.

(1) Опасни кучиња се кучиња:
-кои без причина нападнале човек и му нанеле телесни повреди или смрт;
-кои се затекнати во организирана борба на животни;
-од одредени раси и нивни мелези кои заради нивните расни карактеристики може да представуваат опасност за луѓето и животните; и
-кои на тестот на социјализација се прогласени за опасни кучиња.

(2) Кучињата кои може да представуваат опасност за луѓето и за животните се прогласуваат за опасни кучиња и се внесуваат во Регистарот на опасни кучиња кој го води Aгенцијата
(3) Сопственикот или одговорното лице за опасно куче треба да обезбеди услови за држење на животното соодветно за расата, потребите и карактеристичното однесување, при што вклучително треба:

1) кучето да го чува во заграден простор или врзано и

2) при движење кучето да го врзе на поводник и да му стави заштитна маска.
 
Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Дали некој можеби има телефон за контакт од Кинолошкиот сојуз на Република Македонија? Бројот од веб-страницата е исклучен. Ви благодарам однапред.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Ова е предлог закон од пред 3 години. Колку можам да се потпрам на ова? Ми треба актуелен законик.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Ги разбира ли некој убаво законите за домашни миленици? Дали куче кое се чува во двор мора да биде врзано и да носи маска?
Во сопствениот двор освен знак пази куче не си должен да го врзуваш кучето секако доколку ти е дворот ограден ;)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820

Kajgana Shop

На врв