Кучиња (грижа, општи дискусии)

L

Lu

Гостин
Па не е лошо мислев да не затера над 1000, за некое време планирам да земам куче, до скоро имав германски боксер и многу бев задоволен од таа раса, али веќе некое време (по напишани карактеристики) многу ме бендисува Алано.... ќе видиме....
Ако те интересира подетално од каде да земеш, каде има легла, цена и сл. можам да прашам, се познавам со луѓето што вршат набавка на кучиња :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ако те интересира подетално од каде да земеш, каде има легла, цена и сл. можам да прашам, се познавам со луѓето што вршат набавка на кучиња :)
па јас обично одам за србија 1-2 пати во годината таму би ми било најлесно да земам, фала за информациите ако можеш најди ми али не се брзај и не го сфаќај како обврска
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
A колку би се движеле цените на пример ако го има во Србија?
Ќе ја надополнам само Lu, расата е многу ретка па и за во Србија, а Србија како што знае да има добри кучиња така знае да има и лоши, многу лоши. Јас лично не би ти препорачала да одиш преку препродавач, од проста причина што повеќето од нив( со чест на исклучоците) соработуваат со штанцари, така што ќе добиеш лош примерок, за богами големи пари и не дај боже куче кое ќе ти биде болникаво. Квалитет поготово на некои ретки раси на балканов многу тешко затоа што ретко кој може да го плати. Бидејќи рече дека патуваш, најдобро ќе биде сам да отидеш кај одгледувачот, да видиш каде и како живеат кученцата, каква е мајката, да добиеш една општа представа за тоа какво е леглото. Јас попрво би ти помогнала да најдам одгледувач, отколку да те посоветувам одма да одиш преку препродавач.
 
Член од
22 септември 2011
Мислења
65
Поени од реакции
41
Затоа јас не го шетам секаде да не нападне некого:) него ја си имам проблем со шетањето,добро поднесува поводник али оди само оно каде сака и кога сака инаку се укопува во земја и оди мрдни го ако мозеш инаку има 3,5 месеци и тешко е околу 25 кг,да не има некоја финта да ми кажат поискусните
 
L

Lu

Гостин
Затоа јас не го шетам секаде да не нападне некого:) него ја си имам проблем со шетањето,добро поднесува поводник али оди само оно каде сака и кога сака инаку се укопува во земја и оди мрдни го ако мозеш инаку има 3,5 месеци и тешко е околу 25 кг,да не има некоја финта да ми кажат поискусните
Треба да му го привлечеш вниманието (со храна или играчка), и така ќе го натераш преку игра кучето да те следи тебе, а не обратно ти да го следиш него ;)
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Продавам фурминатор за кучиња (20 до 40 кг) и големина на влакно не поголемо од 5цм. Фурминаторот е оргинал, порачан онлајн али јас порачав за мачка а они за куче ми пратиле :eek: па затоа го продавам.
Заинтересирани контакт во инбокс.

Прегледај го приврзокот 68239

Прегледај го приврзокот 68240
ИТНО! 1300 денари
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
На која возраст мажјак може да се пари?Моето има година и 3 месеци,и збесна,има една женка кај мене изгледа е за парење и сите мажјаци околу неа,плаче луѓе дома за а го пуштам надор,како дете и едвај го додржувам надвор кога шетаме
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
И уште едно прашање...Како иде тоа со ставање чип?Колку чини?
 
Член од
27 март 2010
Мислења
11
Поени од реакции
5
Пред околу една година избега / го украдоа Сибирски Самојед. Тогаш имаше околу 3-4 месеци, денеска се врати дали е можно да е истото куче - тешко е да се открие бидејќи поминато е долго време и дамката што ја имаше околу окото најверојатно исчезнала. Ако не, дали може крвната слика да се спореди со нејзините родители или брат и сестра?
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Пред околу една година избега / го украдоа Сибирски Самојед. Тогаш имаше околу 3-4 месеци, денеска се врати дали е можно да е истото куче - тешко е да се открие бидејќи поминато е долго време и дамката што ја имаше околу окото најверојатно исчезнала. Ако не, дали може крвната слика да се спореди со нејзините родители или брат и сестра?
Со крвна слика невозможно е,барем не во Македонија.
Пробај сети се на нешто што било карактеристично САМО за него.Било што,играчка некоја омилена,нешто негово,пробај нема да те чини ништо,само ќе знаеш на што си.
 

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
Здраво,
Татко ми сака да си земе миленик/другарче за во стан да му прави друштво додека сум јас во Скопје на студии. Разгледувавме по расите и за сега само 2 раси најдовме што ни одговараат, Западношкотски Териер(Вести) и Бостонски Териер. Дали имате и нешто друго да предложите, за условите во стан и нормално да не митарат многу. Растот да не им биде поголем од 30-40 цм.

Исто така доколку знаете, каде можам да ги набавам овие раси(за вестито се наоѓа по нешто, но бостонски териер неможам да најдам никаде)?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Здраво,
Татко ми сака да си земе миленик/другарче за во стан да му прави друштво додека сум јас во Скопје на студии. Разгледувавме по расите и за сега само 2 раси најдовме што ни одговараат, Западношкотски Териер(Вести) и Бостонски Териер. Дали имате и нешто друго да предложите, за условите во стан и нормално да не митарат многу. Растот да не им биде поголем од 30-40 цм.

Исто така доколку знаете, каде можам да ги набавам овие раси(за вестито се наоѓа по нешто, но бостонски териер неможам да најдам никаде)?
Минијатурна пудлица, тие воопшто не се ни митарат. Француски булдог, мопс... Ако не мора да е расно, поарно контактирај со друштвава за заштита, имаат мали кутриња за посвојување какви што сакаш. За бостонци газдата на Club Bravos- Мојсо Аврамовски се вика човекот има одгледувачница за бостонци, па пробај да го контактираш него.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Пред околу една година избега / го украдоа Сибирски Самојед. Тогаш имаше околу 3-4 месеци, денеска се врати дали е можно да е истото куче - тешко е да се открие бидејќи поминато е долго време и дамката што ја имаше околу окото најверојатно исчезнала. Ако не, дали може крвната слика да се спореди со нејзините родители или брат и сестра?
Што бидна,има некаков исход?
--- надополнето: 7 август 2013 во 19:50 ---
И уште едно прашање...Како иде тоа со ставање чип?Колку чини?
Кај Др.Диме е 1000(ако не се пуштени државните,тие се 700).
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Има некој од форумов што чува Аргентинска дога? Сакам да го прашам каде е осетот за околината додека се шета тоа куче и каде и како го шетате?
Го шеташе по Партизанска, кај Палма. Вриеше од деца и луѓе. Немаше маска и ланецот на кој го шеташе беше претенок дури и за една пудлица. Од спротивната страна идеше Лабрадор, релативно млад и ова збесна. Ама во буквална смисла збесна и настана тотален хаос, газдата изгуби целосна контрола над кучето, до душа тоа не е куче туку магаре ( мислам дека поголема дога во животот немам видено) и колку и да немам против ниедно животно, едноставно не е природно да се шета во таква средина. И едвај чекам да се спроведува законот и да ги изгорат од казни зошто беше језива и хорор глетка.
Не постои Агрентинска Дога како раса, ваљда затоа и никој на форумов не пишува за неа. А кога збориме за Дого Аргентино како раса, целосно бело куче, кое што воопшто не може да се спрореди со големината на Германските доги и дел од Мастиф расите, тоа е само еден обичен загар, што го користат во Агрентина, како кај нас што се користат Алпинците и Балканците, па по некад и Босанските Бараци. Ако загарот за тебе претставува агресивна раса на куче, ондак на улици не треба да видиме ни еден териер (јоркширски, џек расел, германски...) ни еден птичар (лабрадор, ретривер, далматинец....) пошо и тоа е загар.... А за језиви и хорор глетки... ех, ако куче е хорор глетка ондак живееш во розев свет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom