Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
16 јануари 2013
Мислења
76
Поени од реакции
43
Ф

Флеш

Гостин
пред некој ден дознав дека имало и трета МАКЕДОНСКА раса на куче покрај шарпланинецот и караманот .... тоа е КАРАБАШ .... дали знаете нешто повеќе за оваа раса ?! и до каде е состојбата за регистрирање на караманот како официјална МАКЕДОНСКА раса ?! исто и со Шарпланинецот ?! знам дека веќе дека тој дел на Србија е сега, Косово .... дали ќе искористиме предност да го регистрираме како чисто македонска раса ?! многу ме нервира што досега единствената официјална раса не е сеуште чиста официјална раса .... ТУКУ ја делиме со Србија ... позз ... не сакам да звучам како националист .. но мора да се погрижиме за нашите работи искрено .... знам дека ќе биде овој прашање оффтопик ?! Има некоја македонска раса на МАЧКА ?! :)
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Имам куче старо е година и некој месец, на главата по рбетот му приметив едно како топче, ми наликува на хематом, дали се има удрено негде или што е незнам, да не се има некој сретнато со слична ситуација, планирам утре да го носам на ветеринар..
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Имам куче старо е година и некој месец, на главата по рбетот му приметив едно како топче, ми наликува на хематом, дали се има удрено негде или што е незнам, да не се има некој сретнато со слична ситуација, планирам утре да го носам на ветеринар..
Да не приман некаква инекција последно време? Ако примал од тоа му е, пошо не му го измасирале местото после. Ако не примал, ондак не знам.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Продавам фурминатор за кучиња (20 до 40 кг) и големина на влакно не поголемо од 5цм. Фурминаторот е оргинал, порачан онлајн али јас порачав за мачка а они за куче ми пратиле :eek: па затоа го продавам.
Заинтересирани контакт во инбокс.

Прегледај го приврзокот 68239

Прегледај го приврзокот 68240
Бумп! 1800 денари
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Да не приман некаква инекција последно време? Ако примал од тоа му е, пошо не му го измасирале местото после. Ако не примал, ондак не знам.
да да, пред 1 недела го вакциниравме..
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
да да, пред 1 недела го вакциниравме..
Е па ете... ќе му пројде, нема гајле. Ќе му биде такво као топче некое време, не му смета не се секирај, и ќе пројде:)
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Да не има некој женка лабрадор за парење?
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Дечки здраво. Ми треба совет. Премногу сакам да чувам куче ама имам еден проблем. Кучето шо би го чувал, би морало да останува само дома сигурно по 5, 6 часа дневно. Ова е единствената пречка.

Што е вашиот совет? Истотака мора да споменам дека кучето би го чувал во стан и преферирам да биде раса т.н. салонско куче.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Дечки здраво. Ми треба совет. Премногу сакам да чувам куче ама имам еден проблем. Кучето шо би го чувал, би морало да останува само дома сигурно по 5, 6 часа дневно. Ова е единствената пречка.

Што е вашиот совет? Истотака мора да споменам дека кучето би го чувал во стан и преферирам да биде раса т.н. салонско куче.
Моето куче останува дома само по 8 саати па супер му е, се додека има доволно вода и е во контролирана средина, каде што не може да изеде нешто што може да му наштети. Иначе и јас го чувам во стан, 45 квадрати, и е ротвајлер:). Што значи, секое куче може да се чува во стан, се додека е доволно прошетано за да не биде деструктивно кога е само по дома. Една препорака за раса од мене ти е мешанец, мал по раст или да провериш дали некое мало куче, расно се подарува (веруј ги има премногу кои бараат домче). Али ако си запнал да дадеш пари за куче, што јас не преферирам, би ти препорачала мопс, цареви се, прави газди. Доволно тивки ако имаш комплицирани комшии. Не им треба преголема активност, што значи и не бараат премногу време за прошетка. Мораш да разгледаш позитивни и негативни страни за било која раса да се одлучиш, што од активност, што од здравствени проблеми и одржување на кучето. А за мопсот-
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Моето куче останува дома само по 8 саати па супер му е, се додека има доволно вода и е во контролирана средина, каде што не може да изеде нешто што може да му наштети. Иначе и јас го чувам во стан, 45 квадрати, и е ротвајлер:). Што значи, секое куче може да се чува во стан, се додека е доволно прошетано за да не биде деструктивно кога е само по дома. Една препорака за раса од мене ти е мешанец, мал по раст или да провериш дали некое мало куче, расно се подарува (веруј ги има премногу кои бараат домче). Али ако си запнал да дадеш пари за куче, што јас не преферирам, би ти препорачала мопс, цареви се, прави газди. Доволно тивки ако имаш комплицирани комшии. Не им треба преголема активност, што значи и не бараат премногу време за прошетка. Мораш да разгледаш позитивни и негативни страни за било која раса да се одлучиш, што од активност, што од здравствени проблеми и одржување на кучето. А за мопсот-

Тотално небитно ми е дали ќе купам куче или ќе го земам од улица. Сите досега што сум ги чувал биле од улица. Проблемот е што не сум ги чувал во стан. Затоа и побарав совет. :) Ако имате некој кој подарува куче, пуштете ми пп. Инаку, една другарка има мопс и прилично често го гњавам. Одлична раса, само што 500 еу не би дал за куче, не дека го третирам ко објект, но забегуваат со цените.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Има некој од форумов што чува Аргентинска дога? Сакам да го прашам каде е осетот за околината додека се шета тоа куче и каде и како го шетате?
Го шеташе по Партизанска, кај Палма. Вриеше од деца и луѓе. Немаше маска и ланецот на кој го шеташе беше претенок дури и за една пудлица. Од спротивната страна идеше Лабрадор, релативно млад и ова збесна. Ама во буквална смисла збесна и настана тотален хаос, газдата изгуби целосна контрола над кучето, до душа тоа не е куче туку магаре ( мислам дека поголема дога во животот немам видено) и колку и да немам против ниедно животно, едноставно не е природно да се шета во таква средина. И едвај чекам да се спроведува законот и да ги изгорат од казни зошто беше језива и хорор глетка.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Јас сум голем љубител на животни, ама шетање на куче без ланец, или пак мешање на агресивно куче на прометни места иако е врзано, е за идење во затвор не за казна.

Ако е агресивно обавезно маска, ланец, и пред се шетање на места на кои нема голема раздвиженост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom