Кучиња (грижа, општи дискусии)

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Куче што има 5ипол кила на 3ипол месеци, колку ќе има на една година?? Не е дебело, таман си е :) а ме лажеа дека е маааала раса :toe:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Куче што има 5ипол кила на 3ипол месеци, колку ќе има на една година?? Не е дебело, таман си е :) а ме лажеа дека е маааала раса :toe:
Од кај да знаеме ние која килажа ќе е жити се?
Не ни кажуваш која раса е кучето.
Ако не го храниш може и да остане на 5 кила :icon_lol:

Мене за самојад ми рекоа најдобро е околу 25-30 кила да е. А има самојади и по 50сетина кила.
Читни на интернет која е идеална тежина. Моето со 9 месеци веќе има идеална. Ама вајда ќе е буци :icon_lol:
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Од кај да знаеме ние која килажа ќе е жити се?
Не ни кажуваш која раса е кучето.
Ако не го храниш може и да остане на 5 кила :icon_lol:

Мене за самојад ми рекоа најдобро е околу 25-30 кила да е. А има самојади и по 50сетина кила.
Читни на интернет која е идеална тежина. Моето со 9 месеци веќе има идеална. Ама вајда ќе е буци :icon_lol:


не не,.. такво стрвле нема да остане на 5 кила.. него си прашав зашо ветеринарот ми спомна дека може да тера до 20.. иначе е териероџук. :) Некоја слатка мешавина. Не ми е логично да има 20.. нема ни приближна маса на самојад на сегашна возраст :)
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Momentalno imam 2 "Great Danes" zenki,ogromni se da, ama se najmirnite kucinja na svet...mnogu gi sakaat malite deca duri i so mackite se druzat....pravat mnogu smesni pozi koga sedat vo fotelja kako luge se...preporacuvam da si kupite ako kupuvate kuce ..pozz
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.023
На кучката денеска после шетањето на грбот и се појавија од двете страни како грутки некои (поткожни)...што може да биде ?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
На кучката денеска после шетањето на грбот и се појавија од двете страни како грутки некои (поткожни)...што може да биде ?
Istoto i na mojata i se desva odvreme na vreme veterinarite utvrdia deka e nasoberena voda zosto se sobira neznam bas,ama ne e nisto strasno ,sepak prasaj nekoj strucen.
 
Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
aj pisete dali BOXEROT e specificen za cuvanje ??? POZZZ i se ostanato za rasata osven deka faka zabboluvanje na kozata
 
Член од
26 декември 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
Dali prodava nekoj ili slucajno da znae koj prodava sarplanince malo (masko) od dobra krv sakam da kupam, deneska bev da vidam ama samo zenski imase a od top roditeli bea kucinjava , se razocarav skros :(((( Ako znae nekoj nesto ve molam neka pise.
 
Член од
10 јуни 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Сибирска хаска
Стандард :

Глава и череп : со просечна големина, постепено се стеснува кон очите; муцката е просечно долга,стопот му е изразен, задниот дел на носот му е прав, муцката му се издолжува кон носот, кој кај сивите, пламените и кај кучињата со црна боја е црн, кај црвенкавите е светлокафен, кај чисто белите е со боја на месо, во зима на носот може да му се појават црвени линии, таканаречени снежен нос ; устата му е добро пигментирана и добро му се затвора.

Очи : Како бадем, умерено големи, кафени или со сина боја, евентуално едно око сино а друго кафеаво.

Уши : Со просечна големина, силни и триаголни, вкоренети високо на главата, на задната страна малку истакнати, исправени, на краевите се малку заоблени, од внатрешната страна се покриени со добри влакна.

Заби : Вилици во вид на ножици.

Врат : Со просечна должина, заоблен, го држи релативно исправен.

Предни нозе : Прави, паралелни, лактите му лежат на телото, има цврсти и тешки коски.

Тело : Силен граден кош, не предлабок, достигнува до лактите, ребрата му се добро развиени, истакнати, така што овозможуваат слободно движење, грбот му е силен, прав, во средна должина, бутовите му се затегнати, слаби и малку истакнати.

Задни нозе : Паралелни, со добри мускули, долниот дел на бутовите му е навален, скочните зглобови му се ниски.

Шепи : Овални, кратки, компактни, меѓу прстите и перничињата се прекриени со густи влакна.

Опашка : Прекриена со густи влакна, вкоренета под линијата на грбот, ја држи со елегантен лак над грбот, не смее да биде настрана и превиткана или да лежи рамно на грбот.

Влакна : Со просечна должина и со добро подкрзно, кое кога не е зимска сезона може и да го нема.

Боја : Дозволени се сите бои

Висина : Висината на гребенот на мажјакот е од 55.3 до 59.7 см, а на женката 50.8 до 55.88 см, тежината ма мажјакот е од 20.5 до 27.2 кг, а на женката од 15.8 до 22.6.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Ви ги преставувам чудовиштата од минатото,кои не биле како денешниве наши кучиња,не биле чувани по дома,не биле ранети со Хилс или Ројал Канин.Живееле само во служба на човекот,биле користени за лов на на диви животни,носени во битки,растргнувале луѓе....

Еве неколку од нив:

Molos кој ги придружувал Римските легии(за мене омилен!)




bullenbeisser (Germanija)



Некое си холандско куче!



Чуда!



Денешниве кучиња во никој случај неможеме да ги споредиме со овие!:smir:
ah, preubavi se!

A Pit Bulot vo avatarot tvoj...ej srcus, ama mnogu pogresna slika dava za kuceto.....Pit Bulite se najnezni sustestva - koga e vo prasanje covekot hahaa :)

Pozdrav
 
Член од
22 април 2008
Мислења
405
Поени од реакции
28
Можеби на прашањево не му е тука местото извините ме...Дали може некој да ме информира дали хаските или сибирски самојед можат да се чуваат во стан или пак Чау Чау?? И информирајте ме во ПП ако мозеже :helou:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Можеби на прашањево не му е тука местото извините ме...Дали може некој да ме информира дали хаските или сибирски самојед можат да се чуваат во стан или пак Чау Чау?? И информирајте ме во ПП ако мозеже :helou:
Може ако имаш воља да ги шеташ секој ден и се разбира клима ред за у лето. Ти препорачувам Хаска, бидејќи не е толку многу длакава како Самоједите, така што нема да има толку многу проблеми како самоједот со топлина.
 
Член од
7 јули 2010
Мислења
1.695
Поени од реакции
828
ми се свиѓаат некои помали кучиња ама да чувам никат.не е тоа играчка за 2дена треба да се воспита ,вакцинира, шета, обрнува внимание, спари и што ли не ,да се преживее тага коа ке умре за другар да има да го глеам некој ден добро ама да чувам не фала иако сум многу голем љуботел на кучиња.некако поголемиве дога пит и остали од тој вид ми се по тапа како волци.тие за заработка и за да чуваат куќа а за милениче:kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom