Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
3 март 2020
Мислења
581
Поени од реакции
941
Пред години, со мажот ми чувавме туѓи кучиња во лето, во куќа со дворче, на одмор кога одат сопствениците. Најинтересен период ми беа тие две години: многу различни раси на по 5 или 10 дена ни се свртеја низ дома. За краток период видов различни раси какви се, како реагираат, како изгледа да се чуваат.

Туку, забележав една интересна појава: жесно куче трчкаше по мажот ми, а машко куче по мене. Кучињата ни спиеја дома, и навечер, на пример, јас на тросед, со лап-топот во скут, гледам телевизија и ѕиркам по нет, машко куче што ќе го имавме тогаш на чување, ќе дојдеше да ми легне на нозе, со ушите на тастатура. Кај мене женско куче така да легне - не дојде.

п.с. Тие две години по дома постојано имаше некој, па можевме да го правиме тоа.

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.938
Поени од реакции
5.647
На кучето стапалото му е потечено и црвено малце, незнам дали нагазил на нешто или го каснало нешто. Не сака да згази на таа нога.

Со што да го намачкам или да му врзам нешто. Му ставив ракија малце на еден завој. Незнам што друго...

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk

Член од
11 април 2012
Мислења
2.843
Поени од реакции
2.630
На кучето стапалото му е потечено и црвено малце, незнам дали нагазил на нешто или го каснало нешто. Не сака да згази на таа нога.

Со што да го намачкам или да му врзам нешто. Му ставив ракија малце на еден завој. Незнам што друго...

Брат по описот ќе да му е тревка под кожа влезено и со што и да мачкаш нема да помине додека не идеш да ја извадат (за некој ден ќе почне и гној да прави ако чекаш и само додатни компликации ќе имаш)

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.938
Поени од реакции
5.647
Брат по описот ќе да му е тревка под кожа влезено и со што и да мачкаш нема да помине додека не идеш да ја извадат (за некој ден ќе почне и гној да прави ако чекаш и само додатни компликации ќе имаш)
Каква тревка мислиш некој трн?
Јас не можам ништо да видам на шепата?

Сега гледам му се намалил отокот во споредба со сабајлето, и сега може да гази на ногата

Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
2.843
Поени од реакции
2.630
Каква тревка мислиш некој трн?
Јас не можам ништо да видам на шепата?

Сега гледам му се намалил отокот во споредба со сабајлето, и сега може да гази на ногата
Незнам како да ти ја објаснам тревката, како жито е само што ништо не раѓа на секој чекор ја има низ Македонија
Ама тоа е сосема небитно, според напишаното звучеше дека е такво нешто и не е за дома третирање него за на ветеринар
А за дома третирање стварно незнам нит сум стручен нит па сакам да дадам совет за нешто што не е моја област, има ветеринари на темава може некој ќе ти одговори поточно според сликите што ги објави

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
4.938
Поени од реакции
5.647
Незнам како да ти ја објаснам тревката, како жито е само што ништо не раѓа на секој чекор ја има низ Македонија
Ама тоа е сосема небитно, според напишаното звучеше дека е такво нешто и не е за дома третирање него за на ветеринар
А за дома третирање стварно незнам нит сум стручен нит па сакам да дадам совет за нешто што не е моја област, има ветеринари на темава може некој ќе ти одговори поточно според сликите што ги објави
Бев на ветеринар, го намачка со бетадине малце го стисна да истече гнојот и ми даде ihtor camfor krema и таблети антибиотик за 3 дена

Член од
10 февруари 2010
Мислења
743
Поени од реакции
240
Чеклаз = семенарникот на тревата (кој личи на клас од житно растение).

Член од
11 април 2012
Мислења
2.843
Поени од реакции
2.630
Бев на ветеринар, го намачка со бетадине малце го стисна да истече гнојот и ми даде ihtor camfor krema и таблети антибиотик за 3 дена

Може се налути со вториот мој одговор ама стварно сум против лечење онлајн поготово кога некој како мене што не е ветеринар се обидува да даде “стручно” мислење
Најбитно е што на крајот ја направи правилната работа и го поштеди и миленикот а и себе од дополнителни компликации
Чеклаз = семенарникот на тревата (кој личи на клас од житно растение).
Морав да изгуглам да видам слика и да во право си :))))
Ете и канонот ќе знае на што да пази од сега

На врв Bottom