Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
20 април 2019
Мислења
35
Поени од реакции
4
Кога веќе ќе земам мало кученце преферирам да е тоа што сакам, а сакам Јорки. Сите вдомени кученца досега од улица после година две ми умирале од негрижа. Како и кај луѓето гаранција немам дека ќе биде се ОК. Сакам мал раст поради патувања, поради стан и слични услови.
Јоркито воглавно е доста "практично" за чување, премалецко е и треба да го пазиш дури од птици грабливки. Ако не ти смета влакна и секојдневно чешлање и 1 месечно професионален груминг, тогаш би ти одговарала расава. Исто така се многу yappy, што значи дека цифкаат многу, знаат са бидат драматурзи и се на се здрава е расава не е изопачена а и цената не им е многу висока (иако за нашиов пазар е висока). Мало куче може да си дозволиш да го храниш и со најквалитетна храна (ако му одговара).
За пансион, во Скопје има луѓе што приватно дома си чуваат салонски раси како пансион во домашни услови, обично во становите по 1 соба оспособена за тоа. Знам јас 2 ца што го работат тоа, исклучиво мали раси чуваат во домашни услови, 300 денари е за без посебен трерман од ден, а 400 денари е за третман како чешлање и слично од кученце. Обично тие се подобри за кај да го оставиш кучето одошто пансионите големи, бидејќи не може којзна колку у стан да внесе кутриња една особа и ќе посветува поише внимание. Јас кај што го оставав моето јорки (почина 2012) девојката имаше лимит до 6 мали кученца в исто време, повеќе не.
Автоматски споено мислење:

Каде ја земаш?
Online се нарачува и плаќа и бесплатна е доставата. Само ќе штиклираш 15 кг (6 вреќички х 2,5 кг ) а не таа што е 13 кг за 2450 денари. Разгледај првин има повеќе видови од оваа храна, не знам што куче имаш и може првин да пробаш дали ќе ја јаде, мада све кркале до сеа што пробале.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
503
Поени од реакции
64
Здраво друштво, имам куче раса Дого Аргентино, женка, година и пол стара со педигре, па сакав да ве прашам, некој поупатен да ми објасни како иде процедурата за оценување за да можам да ја спарам и на малите педигре да им извадам? Фала ви многу однапред.
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
682
Поени од реакции
199
Здраво друштво, имам куче раса Дого Аргентино, женка, година и пол стара со педигре, па сакав да ве прашам, некој поупатен да ми објасни како иде процедурата за оценување за да можам да ја спарам и на малите педигре да им извадам? Фала ви многу однапред.
Мора да биде позитивно оценета од судија за да можеш да спариш.
Ќе ја носиш на изложба или вонредно оценување
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
503
Поени од реакции
64
Мора да биде позитивно оценета од судија за да можеш да спариш.
Ќе ја носиш на изложба или вонредно оценување
Знам знам... само ме интересира постапката како иде за вонредно оценување?
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
682
Поени од реакции
199
Е тоа не знам навистина.
Најлесно и најевтиниот начин е на изложба.
 

Sasa Ilic

Jeбач нероткиња.
Член од
24 август 2016
Мислења
1.606
Поени од реакции
2.593
Песот на моите роднини беше стерилизиран пред три недели, се опорави добро, но сега ме грижи бидејќи кога ке ја допрам кај слабините има грутка и тврдо е. И ова и се појави пред недела дена. Таа не реагира, ваљда не ја боли и нормално трча оди, јаде итн. Можно ли е да некоја реакција после операцијата...
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
42
Поени од реакции
58
Песот на моите роднини беше стерилизиран пред три недели, се опорави добро, но сега ме грижи бидејќи кога ке ја допрам кај слабините има грутка и тврдо е. И ова и се појави пред недела дена. Таа не реагира, ваљда не ја боли и нормално трча оди, јаде итн. Можно ли е да некоја реакција после операцијата...
Не би требало. Обрати се на ветеринар да не се можеби настанати пост-оперативни кила (хернија). Еден визуелен преглед односно ултразвук ќе покаже се.
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
18
Поени од реакции
0
Никој не пишува во темата за храна па мора тука. Од кај е најповолно да се купи Ројал Канин? Ми треба Гастроинтестинал по препорака на ветеринар за лечење панкреатитис.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.756
Поени од реакции
2.289
Samo kaj veterinar moze da se najdat veterinarni hrani. Se raboti za lek. Veterinarot sto go preporacal moze da go naraca.
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
18
Поени од реакции
0
Samo kaj veterinar moze da se najdat veterinarni hrani. Se raboti za lek. Veterinarot sto go preporacal moze da go naraca.
Не баш, се јавив во пет шоп и ја носат храната (500ден кг излегува, месечно над 5000ден). Сакам да најдам поевтино ако е можно. Конкретно во случајов ветеринарот не нарачува и останува на мене.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.756
Поени од реакции
2.289
Не баш, се јавив во пет шоп и ја носат храната (500ден кг излегува, месечно над 5000ден). Сакам да најдам поевтино ако е можно. Конкретно во случајов ветеринарот не нарачува и останува на мене.
Koj e toj petshop sto prodava veterinarno medicinski preparati? Inace sekade medicinskite hrani se skapi
 
Член од
11 април 2012
Мислења
2.703
Поени од реакции
2.497
Не баш, се јавив во пет шоп и ја носат храната (500ден кг излегува, месечно над 5000ден). Сакам да најдам поевтино ако е можно. Конкретно во случајов ветеринарот не нарачува и останува на мене.
Увозникот на ројал не сакаше да ми продава на мене морав преку ветеринар а не па петшоп. Да скапо ама цената треба да е секаде иста на нив зашто ројал им одредуваше продажна цена. Најубаво ти е да си бараш голема вреќа и така да тераш. Ако не можеш кај твојот ветеринар иди кај друг, и како што пиша СалтНПеПа скапо е ветеринарната поефтино тешко да најдеш од некаде, се надевам нема да мораш долго да раниш со таа
 
На врв Bottom