Кучиња (грижа, општи дискусии)

Член од
22 јуни 2014
Мислења
43
Поени од реакции
22
ве молам за јоркшир териер машко бебе од 2 месеца како најбрзо и најлесно да се научи да мочка на пелена ,рано е за надвор додека не ги прими сите вакцини,кака и мочка кај ке стине ,дали друга храна освен сува смее да јаде
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
Shiba Inu можам ли да најдам тука? И ако да-каде?
Види во Дресура Тасевски (контакт ќе најдеш на интернет). Имаа женка.
Автоматски споено мислење:

ве молам за јоркшир териер машко бебе од 2 месеца како најбрзо и најлесно да се научи да мочка на пелена ,рано е за надвор додека не ги прими сите вакцини,кака и мочка кај ке стине ,дали друга храна освен сува смее да јаде
По мене натопи му ја за почеток пелената малку со неговата мокрача и почесто носи го до пелената особено после јадење. За храна држи го уште со таа што ја јадел пред да го земеш која била за негова возраст а после ако сакаш постепено мењај. Иначе јас сум за земање на куче кое барем направило 3-3,5 месеци ама кај тебе веќе е кученцето земено и сега полека ќе тераш и со навики и со храна. Сите имаат проблеми на почеток, некои повеќе некои помалку. Ќе се среди се полека.
 
Последно уредено:
Член од
20 ноември 2019
Мислења
55
Поени од реакции
25
Koga vo Makedonja ke najdes nekoj da ti prodade kuce na 3.5 da mi kazes.


Srekni Praznici na site!
За Македонија не знам, но јас го земав моето од Србија на точно 4 месеци. Присталица сум ако е возможно да се одбере кученце и ако треба да се финансира 1 месец (храна, вакцина и.т.н.) за да истото да не се зема пред 3-3,5 месеци.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Koga vo Makedonja ke najdes nekoj da ti prodade kuce na 3.5 da mi kazes.


Srekni Praznici na site!
Јас моето го земав на 35 дена па никаков проблем немав. Чим престане да цица и да јаде храна, може веќе да се вдомува според мене.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Toa spored tebe, a spored mene ne moze. Prvo ne e spremno za vakcina, vtoro ne e nauceno na nikakvi higienski naviki i odnesuvanje. Nenormalen e cel svet sto gi dava kolku podocna tolku podobro. Mi doagjaat so parvo nevakcinirani, mi doagjaat i mi kukaat kako kuceto sekade mocalo, kakalo, kako ne mozele da go naucat. I ne mozat, ne se gazdite ona sto se majkite.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Toa spored tebe, a spored mene ne moze. Prvo ne e spremno za vakcina, vtoro ne e nauceno na nikakvi higienski naviki i odnesuvanje. Nenormalen e cel svet sto gi dava kolku podocna tolku podobro. Mi doagjaat so parvo nevakcinirani, mi doagjaat i mi kukaat kako kuceto sekade mocalo, kakalo, kako ne mozele da go naucat. I ne mozat, ne se gazdite ona sto se majkite.
Прва вакцина е сосема нормално (по препорака на ветеринар) да се прими околу 35 ден. А со хигиенски навики нема никаков проблем, така да муабетов не ти држи вода.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ne, na 30-35 dena se obezparazituvaat kutrinjata, a prva vakcina e na 42-45 dena. Od preporaka na veterinar :) p.s. ne mlatam prazna slama, zboruvam od iskustvo :) ti kazav, ne e nenormalen cel svet sto dava kutrinja so navrseni dva meseca. Tebe ne ti drzi voda muabetot. Pricinata zosto kaj nas se davaat na 30 dena e za da se zarabotat pari. Ima zosto kutre ne se vakcinira pred 42 den, ama toa e druga prikazna. Ima zosto prvata socijalizacija so majkata e najvazna. Ama stancar koj gleda da zaraboti pari, za 50 e normalno deka ke prodava kuce na nekoj koj ne se potrudil da sedne malku i da se prethodno educira, pa kako tebe posle ke dojde i ke mi objasnuva kako mojot muabet ne drzi voda.

Sekoj so svojot pamet, tolku ke kazam na temata. Koj kako misli taka neka pravi, nie sme tuka za da lecime parvo
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Ne, na 30-35 dena se obezparazituvaat kutrinjata, a prva vakcina e na 42-45 dena. Od preporaka na veterinar :) p.s. ne mlatam prazna slama, zboruvam od iskustvo :) ti kazav, ne e nenormalen cel svet sto dava kutrinja so navrseni dva meseca. Tebe ne ti drzi voda muabetot. Pricinata zosto kaj nas se davaat na 30 dena e za da se zarabotat pari. Ima zosto kutre ne se vakcinira pred 42 den, ama toa e druga prikazna. Ima zosto prvata socijalizacija so majkata e najvazna. Ama stancar koj gleda da zaraboti pari, za 50 e normalno deka ke prodava kuce na nekoj koj ne se potrudil da sedne malku i da se prethodno educira, pa kako tebe posle ke dojde i ke mi objasnuva kako mojot muabet ne drzi voda.

Sekoj so svojot pamet, tolku ke kazam na temata. Koj kako misli taka neka pravi, nie sme tuka za da lecime parvo
Марин во Аеродром кој е еден од подобрите ветеринари во Скопје, ми кажа дека идеално е околу 35-38 ден првата вакцина да ја прими. Сигуно знае повеќе од тебе. Како и да е не ми е целта да се убедувам, туку да кажам свое мислење и мислење од професионалец (ветеринар). А социјализацијата сам си ја правев преку дружење со други кутриња и еве денес има повеќе од 2 години а немам никаков проблем.
П.с. околу вакцинацијата можно е да има разлика и до расата, јас кажувам конкретно за моето куче (Dogo Argentino)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.642
Поени од реакции
27.911
Марин во Аеродром кој е еден од подобрите ветеринари во Скопје, ми кажа дека идеално е околу 35-38 ден првата вакцина да ја прими. Сигуно знае повеќе од тебе. Како и да е не ми е целта да се убедувам, туку да кажам свое мислење и мислење од професионалец (ветеринар). А социјализацијата сам си ја правев преку дружење со други кутриња и еве денес има повеќе од 2 години а немам никаков проблем.
П.с. околу вакцинацијата можно е да има разлика и до расата, јас кажувам конкретно за моето куче (Dogo Argentino)
LoL
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Marin moze da znae povekje od mene. Ama ne znae povekje od literaturata. Izgleda on od koga zavrsil fakultet drugo nisto nema procitano. Vo sekoj slucaj, teraj kako mislis deka treba. Jas sum od nenormalite so prodolzuva da se educira vo strukata. Ne sakam da bidam podobra ili najdobra, dovolno mi e da bidam nacitana.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
IMG_20200109_095056.jpg
Francuski ne znam, ama ne mora ni da znam za da rqzberam koga proizvoditelot preporacuva prva vakcina.
IMG_20200109_095429.jpg
Eve i vtora vakcina.
I sega ti kazi mi deka Marin e popameten od ekipa na naucnici i e najdobar veterinar. Pozdrav
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.844
Немаше ни потреба од волку објаснување. Јасно е дека повеќето денешни одгледувачи ги интересира само заработка, во најкус можен рок. Првото куче што го имав, пред многу години, платено 1000 марки на одгледувач од Сомбор, ми го донесе во Белград на возраст од 3.5 месеци. Не сакаше да чуе за порано, бидејќи јас бев нестрплив. Човекот имаше шампионско легло и сакаше тој да е сигурен дека ми продал здраво куче.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom