Кучиња (грижа, општи дискусии)

Дискусија во форумот 'Кучиња' започната од mkdpro.AceBoy, 11 ноември 2007.

 1. riki pilot

  riki pilot

  Член од:
  11 декември 2008
  Мислења:
  374
  Допаѓања:
  190
  znae nekoj sto mu e ovaa beloto na levata i na desnata predna noga go ima a i ne jade i plus vlaknata mu opagaat sto moze da mu e i kako da go lekuvam ??? 35160549_10213875142251430_4138833354910859264_n.jpg
   
 2. AmstaffBen

  AmstaffBen

  Член од:
  28 јуни 2018
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  16
  Остај ги подолго време заедно нека се запознаат и кога ќе им биде до парење они сами ќе го направат тоа.
  --- Споено дупло мислење, 15 јули 2018 ---
  Најдобро ти е да посетиш ветеринар он ќе го прегледа и ќе ти каже , вака според слика неможам да ти кажам што е тоа.
   
  На MaximusMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 3. choker

  choker

  Член од:
  24 ноември 2013
  Мислења:
  143
  Допаѓања:
  117
  Имам Белгиски овчар, 4 месеци. Ушите му беа исправени нормално. Го носев на Марков манастир и таму се бањаше во реката. За кратко време приметив дека десното уво му клапна. Неможе да го крене. Можно ли е да му има влезено вода во уво и затоа да неможе да го исправи?

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 4. murto

  murto

  Член од:
  23 ноември 2016
  Мислења:
  520
  Допаѓања:
  500
  ne. davaj mu kalcium i ke bide ok
   
 5. Amateur

  Amateur

  Член од:
  10 февруари 2010
  Мислења:
  559
  Допаѓања:
  153
  да, шансите дека има нешто шо не треба се големи. однеси го на ветеринар и нека провери
   
 6. Candy

  Candy

  Член од:
  10 март 2009
  Мислења:
  1.296
  Допаѓања:
  1.155
  Znae li nekoj kade moze da se najde cista rasa mops kuce i kolku se dvizat cenite?
   
 7. KamenLaden

  KamenLaden

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  461
  Допаѓања:
  63
  Денеска кучкава ми доби првпат на 8 месеци... Ме интересира колку им трае и дали може да ја шетам? Или ич да не ризикувам да не ми ја спари некоја џукела?
  Фала
   
 8. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.551
  Допаѓања:
  2.353
  Ако не ја чуваш во двор (т.е. ако ти е дома во куќа или стан) може да ја шеташ ама исклучиво на поводник без да ја пушташ слободна. Ама ако ти е во двор па макар и бокс имал подобро не ризикувај
   
 9. KamenLaden

  KamenLaden

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  461
  Допаѓања:
  63
  Во двор ја чувам, пуштена е цел ден.. а како што слушнав докај 10тиот ден неможе да ја спарат, тек после тоа е ризично.. точно е ова или не ?
   
 10. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.551
  Допаѓања:
  2.353
  Ветеринар може да ти каже кога е најдобро ама дека само тогаш може а друите денови не, е неточно @SaltNPepa може подетално да каже. Чим во двор ја чуваш па уште и пуштена шансата дека же ти ја спарат е поголема од шансата дека нема
   
  На SaltNPepa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. KamenLaden

  KamenLaden

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  461
  Допаѓања:
  63
  За у двор нема шанси да влезе друго куче, заградено е убаво, прашував за прошетки низ парк :)
   
 12. wiksa

  wiksa

  Член од:
  11 април 2012
  Мислења:
  2.551
  Допаѓања:
  2.353
  Пак ќе ти кажам никој неможе да ти гарантира дека до тогаш е безбедно, помали се шансите само, а и ѕа во парк ти пишав ако е на поводник до тебе немаш гајле, ако ја пушташ може да си имаш проблем
  Ама не е убаво да ја носиш кај што идат мн кучиња зашто ќе се возбудат мажјаци ќе прават проблеми
   
  На Vlatko_Gjorce, SaltNPepa и KamenLaden им се допаѓа ова.
 13. SaltNPepa

  SaltNPepa Other's envy, owner's pride!!!

  Член од:
  14 септември 2012
  Мислења:
  1.704
  Допаѓања:
  2.237
  Problemot e sto ne mozes da znaes tocno koga i se plodnite denovi. Da, nekade posle desetiot ama ete kaj mojava bese 6-8 taka nesto :) cuvaj si ja ti edno dvaestina dena kakosto treba. I nikogas ne veli nikogas, majka priroda e toa :)
   
  На KamenLaden и Vlatko_Gjorce им се допаѓа ова.
 14. AmstaffBen

  AmstaffBen

  Член од:
  28 јуни 2018
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  16
  Што мислите за Стафордов од 3 месеци и 10 дена , како напредува? IMG_20180809_221741.jpg IMG_20180809_221306.jpg
   
 15. murto

  murto

  Член од:
  23 ноември 2016
  Мислења:
  520
  Допаѓања:
  500
  Sto se sluci so kuceto t.e uvoto?
   

Сподели преку: