Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
14 август 2010
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.415
Да друже го видов тоа фала ти само ме интересира дали е можно да го отворат и да ми го запленат како фалсификат на царина.
Не.
Можат да го отворат и евентуално данок да побараат, нема основ за заплена
 

hnv

Член од
14 ноември 2010
Мислења
91
Поени од реакции
14
Да друже го видов тоа фала ти само ме интересира дали е можно да го отворат и да ми го запленат како фалсификат на царина.
Можно е... Фалсификати запленват мислам...
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
@nenad1084 мислам дека можат да го запленат доколку стои име и лого на бренд иако реално не е изработен од тој бренд. Пример ако патиките се шкарт и изгледаат исто како познат модел на Адидас но никаде не стои нивно лого и оргиналното Адидас име (Adibas,Abibas, Agnidas мислам дека се дозволени имиња) нема проблем, но ако се потполно исти како оргиналот (име, лого, изглед, карактеристики итн.) тогаш мислам дека ја запленуваат робата. Односно да се заштити оргиналот од нелојалната конкуренција, но доколку знаеш дека некои патики се шкарт и ги купуваш по ефтина цена не му пречиш на оргиналот толку. Не сум сигурен, нагаѓам, ама би требало да е така.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Здраво дечки би сакал да ве прашам дали би имал проблем ако го нарачам овој модел на тел http://www.aliexpress.com/item/Perfect-1-1-S4-SIV-MTK6589-i9500-Quad-Core-1-6GHz-Android4-2-Air-Gesture1980-1080/1554116452.html дали има некакви трошоци на царина и дали е можно да ми го запленат.
Не нарачувај копии.ке си дадеш пари џабе,ќе ти го запленат.
еве ти прашање и одговор од некој што веќе прашал на царина за запленети ајфони од кина
П: 4685 Здраво во ЦИ Пошта ми беа одземени два мобилни телефони ајфон. Имам документ дека ми се одземат од интелектуална сопственост. За телефоните ми се јавува испракачот од Кина и сака да ми ги врати парите па ке ве молам ако ми ги пушти уште еднаш дали ќе ги заплените поздрав
О:
Спроведувајки го Законот за царински мерки за заштита на права од интелектуална сопственост царинскиот орган во соодветна царинска постапка доколку привремено задржал стока, за која се сомнева дека повредува право од интелектуална сопственост, по утврдување на фалсификатот од страна на носителот на правото, стоката не сме да се врати, пушти во слободен промет или извезе.
Стока за која ќе се потврди дека повредува право од интелектуална сопственост се уништува.
Исто така царинскиот орган може да утврди и царински прекршок доколку по втор пат ист субјект пријавува стока за која ќе се утврди дека е фалсификат. Освен тоа носителот на правото може да покрене и приватна тужба проитив увозникот или испракачот.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.415
Јас порачав ист таков, ми го отворија на царина и го проучуваа упутството, самиот телефон, батеријата, маската и никаде не пишуваше Самсунг, па немаше проблем, само данок ми побараа, претходно ми имаа кажано дека ако стои некаде логото на самсунг можат да го запленат, овој телефон го видов на линкот е ист како мојот кој беше детално прегледан од царината, затоа му одговорив дека нема основ за заплена, а ни царина нема да плати највероватно, е сега 18% ддв не му бега ако го отворат, само прашање е колкава основица ке му рачунаат. Ова е моето искуство со истиот овој телефон копија на С4, а како ке помини Ненад не можам 100% да гарантирам, али сигурен сум дека нема основ за заплена за конкретниот модел
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Никој, а верувам ни самите цариници незнаат да кажат по кој критериум ги селектираат пратките за царинење. Мене и на други членови ни стигале пратки кои подлежат на царина, право во сандаче. А ми се има и случено, да пратка со книги, на која јасно пишуваше на декларацијата дека се книги, да ја пратат на царинење и да ја отворат.(Книгите се ослободени од царина и данок) Веројатноста за праќање на царина на тешка и габаритна пратка е голема, така да биди спремен на тоа, ама ако е таа сума што ја кажуваш и да платиш нема да е ништо страшно. Внимавај повеќе на дхл трошоците и лежарините.
Книгите се ослободени од царина, ама не и од ДДВ кој за книги е 5 %. Ова беше состојба од пред година дена. Ако се сменило нешто во меѓувреме тогаш ОК.
 
Член од
6 јануари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
1
Колку време се чека додека започне процедурата за пратење на пратката нарачана од алиекспрес, значи кај мене има поминато скоро 7 дена откако е пратена преку china post air mail па преку 17track.net го дава ова на сликава и ме интересира дали треба да се почека уште некој ден ? Фала
Origin​
Destination​
Events​
Status​
Operate​

RF******SG
View Official Data

Singapore
Normal Tracking

Unknown(Modify)
Unable To Track​
2014-01-03 00:00, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)​

Transporting​
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Колку време се чека додека започне процедурата за пратење на пратката нарачана од алиекспрес, значи кај мене има поминато скоро 7 дена откако е пратена преку china post air mail па преку 17track.net го дава ова на сликава и ме интересира дали треба да се почека уште некој ден ? Фала

Origin
Destination
Events
Status
Operate

RF******SG

Normal Tracking

Unknown(Modify)
Unable To Track

2014-01-03 00:00, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

Transporting
Има многу пратки така да чекај не е до продавачот туку до поштата . откако ќе е испратено од пошта тогаш ќе добиеш информација на траков.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Колку време се чека додека започне процедурата за пратење на пратката нарачана од алиекспрес...

Origin
Destination
Events
Status
Operate

RF******SG

Normal Tracking

Unknown(Modify)
Unable To Track

2014-01-03 00:00, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

Transporting

Јас си ја проверувам пратката на singpost.com, истото ова го пишува и кај мене, ама како што гледам многу ретко ја апдејтираат состојбата на пратката.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.731
Поени од реакции
2.548
Јас си ја проверувам пратката на singpost.com, истото ова го пишува и кај мене, ама како што гледам многу ретко ја апдејтираат состојбата на пратката.
Апдејтираат они редовно, само што пратките многу долго стојат на исто место.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.415
кај мене има поминато скоро 7 дена откако е пратена преку china post air mail
За твоја информација оваа пратка кинезот ти ја пуштил преку Сингапур пост, а не преку кина пост, шо и нема некоја разлика според мене, освен што кинапост почесто апдејтира а Сингапур пост само кога пратката ке ја напушти земјата на извоз.

Нареден апдејт ќе ти биде нешто вака:
Despatched to overseas (Country code: MK)
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
После 2 месеци маткање... стигнавме до самиот крај скоро, нормално, пакетот уште го нема. Порака од типот:

 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
За твоја информација оваа пратка кинезот ти ја пуштил преку Сингапур пост, а не преку кина пост, шо и нема некоја разлика според мене, освен што кинапост почесто апдејтира а Сингапур пост само кога пратката ке ја напушти земјата на извоз.

Нареден апдејт ќе ти биде нешто вака:
Despatched to overseas (Country code: MK)

И кај мене на Singapur Post пишуваше
Despatched to overseas (Country code: MK ,
а сега кога ми стигна робата имаше траконг на 17track.net дека робата е во Скопје отидов во пошта и си ја подигнав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom