Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
И кај мене стои истиот датум 16.12 за две пратки ама нема ништо,бев до пошта денес и службеничаката ми вика нема ништо стигнато една недела изгледа поради маглата не праќале и празен беше сефот што им стигаат пратките.Така да ќе почекаме малку поради празнициве.
Ти стигнаа праткиве? Кај мене сеуште стои истиот датум и дека се испратени од Прага со никакви други промени на тракингот :(
--- надополнето: 4 јануари 2014 во 09:50 ---
Destination Country - Macedonia:Tracking Consuming:1950 Millisecond
2013-12-16 18:50, CZECH REPUBLIC, PRAHA 120, Send item abroad (EDI-received)
2013-12-16 10:47, CZECH REPUBLIC, PRAHA 120, Insert item into bag (Otb)
Ова стои кога ќе го отворам тракинг бројот
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
Дај пишете ми некој поасален сајт за тракинг овој нанашава пошта е катастрофа

испратено од мојот Nexus 7 2013 користејќи Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Ти стигнаа праткиве? Кај мене сеуште стои истиот датум и дека се испратени од Прага со никакви други промени на тракингот :(
--- надополнето: 4 јануари 2014 во 09:50 ---
Destination Country - Macedonia:Tracking Consuming:1950 Millisecond
2013-12-16 18:50, CZECH REPUBLIC, PRAHA 120, Send item abroad (EDI-received)
2013-12-16 10:47, CZECH REPUBLIC, PRAHA 120, Insert item into bag (Otb)
Ова стои кога ќе го отворам тракинг бројот
Уште не се стигнати овие од 16ти што се испратени ... чекај сега после празнициве .
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Уште не се стигнати овие од 16ти што се испратени ... чекај сега после празнициве .
хахах само после кој празници Бадник, Божиќ, Стара Нова(Василица), Богојавление ....
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
ќе видиме .. една тренерка ја чекам од 17 ноември .
Ете ја уш малце и тука е ептен бе месец и пол чекање, пак ептен си ја погодил во празничниов шпиц. Порачав од UK патики на словенска адреса за 5 дена стигнаа:) ама пак ке чекам да ми ги донесат оти 10-15 евра земале по автобус да ти ги пратат, не сум расположен да им дам
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Последнава пратка што ја добив ја порачав на 03.12 ја добив вчера ,имам пратка од 25.11 уште не стигната.Има време ќе чекаме ,само нека стигне :)
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.415
После 3 недели никаков апдејт на тракингот денес конечно пристигна во европа 1 пратка
2014-01-04 06:47, CZECH REPUBLIC, PRAHA 120, Insert item into bag (Otb)
и тоа не онаа што ја имав попрво порачано туку поновата а исто кинапост и исто од кина двете, мора да е многу измешано таму со пратките, а септември - октомври сите пратки редовно стигаа за 2 до 2 и пол недели, освен тоа имам трета пратка за која продавачот уште пред 20тина дена ми даде тракинг број а на страната за тракинг никако сеуште да излези било каква информација за тој трак-број ??????
 
Член од
28 октомври 2011
Мислења
119
Поени од реакции
84
Здраво, дали знае некој дали нашиве на царина, оцаринуваат само на цена или и тежината прави разлика? Зошто на германскиот ебај има ефтина аудио опрема па сакам да си нарачам само што тежи 8-10 кг а би коштало од 40 до 60 еу сосве достава ДХЛ обична не брза пратка па да треба шпедиција (ако може побрз одговор зошто item-от што сакам да го нарачам е на аукција и завршува за 14 часа. Фала
 

Broda

Ijackhammer.
Член од
6 февруари 2013
Мислења
259
Поени од реакции
141
Читам низ темава околу ДДВ и Царина на патики, има некој кој што им зеле 18% + 25%, а има и некој кој што поминале без денар да доплатат.
Ако може некој со искуство да пиши како оди сето ова и дали има некој начин да избегнам доплата, ми кажаа неколку луѓе дека некако им пратиле слика од цената на производот само изменета односно ја намалиле цената.
А патиките се пратени како поклон(ако тоа помага).
 

hnv

Член од
14 ноември 2010
Мислења
91
Поени од реакции
14
Читам низ темава околу ДДВ и Царина на патики, има некој кој што им зеле 18% + 25%, а има и некој кој што поминале без денар да доплатат.
Ако може некој со искуство да пиши како оди сето ова и дали има некој начин да избегнам доплата, ми кажаа неколку луѓе дека некако им пратиле слика од цената на производот само изменета односно ја намалиле цената.
А патиките се пратени како поклон(ако тоа помага).
Ако се означени како гифт не би требало да имаш проблем.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
6
Член од
14 август 2010
Мислења
1.185
Поени од реакции
1.415
Здраво дечки би сакал да ве прашам дали би имал проблем ако го нарачам овој модел на тел http://www.aliexpress.com/item/Perfect-1-1-S4-SIV-MTK6589-i9500-Quad-Core-1-6GHz-Android4-2-Air-Gesture1980-1080/1554116452.html дали има некакви трошоци на царина и дали е можно да ми го запленат.


Ризичен продавач, ако можеш да го најдеш истиот моб кај друг продавач со подобар рејтинг пред се со повеќе продадени телефони и со повеќе фидбези ти е посигурно, ако имаш среќа може и да не платиш царина
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.732
Поени од реакции
2.551
Здраво, дали знае некој дали нашиве на царина, оцаринуваат само на цена или и тежината прави разлика? Зошто на германскиот ебај има ефтина аудио опрема па сакам да си нарачам само што тежи 8-10 кг а би коштало од 40 до 60 еу сосве достава ДХЛ обична не брза пратка па да треба шпедиција (ако може побрз одговор зошто item-от што сакам да го нарачам е на аукција и завршува за 14 часа. Фала
Никој, а верувам ни самите цариници незнаат да кажат по кој критериум ги селектираат пратките за царинење. Мене и на други членови ни стигале пратки кои подлежат на царина, право во сандаче. А ми се има и случено, да пратка со книги, на која јасно пишуваше на декларацијата дека се книги, да ја пратат на царинење и да ја отворат.(Книгите се ослободени од царина и данок) Веројатноста за праќање на царина на тешка и габаритна пратка е голема, така да биди спремен на тоа, ама ако е таа сума што ја кажуваш и да платиш нема да е ништо страшно. Внимавај повеќе на дхл трошоците и лежарините.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
6
Ризичен продавач, ако можеш да го најдеш истиот моб кај друг продавач со подобар рејтинг пред се со повеќе продадени телефони и со повеќе фидбези ти е посигурно, ако имаш среќа може и да не платиш царина
Да друже го видов тоа фала ти само ме интересира дали е можно да го отворат и да ми го запленат како фалсификат на царина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom