Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
I mene mi stigna ednata, drugata ne stigna voopsto a mozebi i ne ja pustija kinezite , a cekam uste edna do 10 ti april mu e kraen rok pa da vidime sto ke se sluci, nema tracing broj ima nekoj niven interen pa ne mozam da ja sledam ovde na nasata posta.Do pred edna dve godini realizacijata bese 100% sto ke poracav stigase sega nesto poslabo i mnogu kasnat, barem taka e preku ebay , neznam kako e preku ali expres ne sum poracuval ako znae nekoj neka spodeli iskustvo
jas od aliexpress cekav 2 meseci za pratkata :pos::tvg:
 

pozdrav

Денеска е денот!
Член од
22 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
4
Ако може од некого информација и мислење, можеби е пишано веќе на темава барав ама многу страни има.
Сакам да нарачам преку АлиЕкспрес мобилен телефон Xiaomi некој од моделите, а гледам дека и луѓе од Македонија ги нарачувале веќе, па ме интерсира како е со царина кај нас? Телефониве ги има во ВИП и во Анхоч, но разликата во цена е некаде 5000/6000 денари од таа на интернет, но кај нас имаш 24 месеци гаранција. Дали може да се избегне царина за мобилен во вредност од 150 евра, или колку би била царината?
поздрав
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Ако може од некого информација и мислење, можеби е пишано веќе на темава барав ама многу страни има.
Сакам да нарачам преку АлиЕкспрес мобилен телефон Xiaomi некој од моделите, а гледам дека и луѓе од Македонија ги нарачувале веќе, па ме интерсира како е со царина кај нас? Телефониве ги има во ВИП и во Анхоч, но разликата во цена е некаде 5000/6000 денари од таа на интернет, но кај нас имаш 24 месеци гаранција. Дали може да се избегне царина за мобилен во вредност од 150 евра, или колку би била царината?
поздрав
За вредност од 150 евра би требало да платиш околу 30 евра давачки.За мобилен мислам дека не се плаќа царина туку само данок од 18 %.Јас до сега 2 пати не платив додатни трошоци се зависни од тоа кој е на работа на царина на Аеродромот или како е декларирана пратката.Кај мене беше пишан како MP 4 Player.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Дечки некоја друга идеја што да пишат на пакетот за телефон.. Тоа сп мп4 плеер веќе не иде некако се е мп4 плеер хаха дајте предлози или реални искуства, ја пример нарачав гимбал за телефон што кошта 100 еур ама на пакетот пишуваше селфи стик 15 долари.. И зошто беше голем пакет ваљда го отвориле... И мн знаат они што е гимбал, ми наплатија 100 денари некаква давачка не знам и не ме и тересираше каква е одма ја платив
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
abe neka pisat 20$ pa ti posle ako te biva fotosopiraj od kaj sto si naracal i fotosopiraj go izvodot od banka napravi ja cenata pomala ..

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Дечки некоја друга идеја што да пишат на пакетот за телефон.. Тоа сп мп4 плеер веќе не иде некако се е мп4 плеер хаха дајте предлози или реални искуства, ја пример нарачав гимбал за телефон што кошта 100 еур ама на пакетот пишуваше селфи стик 15 долари.. И зошто беше голем пакет ваљда го отвориле... И мн знаат они што е гимбал, ми наплатија 100 денари некаква давачка не знам и не ме и тересираше каква е одма ја платив
MP 4 ти е најдобра ама и со WiFi рутер успева испробано ми е

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
Според цениве изгледаат веродостојно, а ова со граница не те разбирам за што мислиш?
Ако мислиш за царина и данок со сигурност ќе ти закачат давачки ако вредноста надминува 22€
Ско ти пратат со брза пошта DHL или FedEx имаш дополнителни давачки 1000денари лежарина плус трчање на царина лично или плаќање шпедиција со давање полномоштво

испратено од мојот galaxy S7 edge користејќи тапаталк
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
Ќе го ставам цитатов тука зашто оваа тема е повеќе активна. Мислам дека нема да биде проблем.
Планирам да купам мобилен од ибеј, со фри шипинг и цена 100 евра (кај нас е 250-300 евра). До сега имам нарачувано се под 45 евра (мислам дека се уште е толку тарифата за електроника) и сум немал никакви дополнителни трошоци. Продавачот вика дека пратката се води како гифт со помала цена. Па ќе има шанси да помине без царина? Дали е поисплатливо вака или да одам од тука да го купам?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
За таа разлика во цена вреди да ризикуваш.
Ќе го ставам цитатов тука зашто оваа тема е повеќе активна. Мислам дека нема да биде проблем.
Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 
J

jakovdi

Гостин
Дечки кои од странскиве интернет продавници пракаат нарачки во Македонија и кај кои може да се плака со paypal?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Дечки кои од странскиве интернет продавници пракаат нарачки во Македонија и кај кои може да се плака со paypal?
eBay, Amazon,Sportdirect може со PayPal а и повеќето други

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
12 март 2018
Мислења
29
Поени од реакции
5
Bookdepository искуства? За колку време стига, нешто царини да нема
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Bookdepository искуства? За колку време стига, нешто царини да нема
Функционира. Нарачано еднаш, се задржаа, прилично бавно ко за од пратка од Англија. Немаш царини на книги, само 5% данок кој јас не го платив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom