Купување преку интернет (генерална дискусија)

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
стигаат и тоа брзо
на 75$ платив 1300ден царина и ддв


Sent from my iPhone using Tapatalk
a kaj se plaka toa? koa ke mi ja donesat pratkata od posta na vrata ili mora na carina da idam?

Sent from my G8142 using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.900
Поени од реакции
10.525
a kaj se plaka toa? koa ke mi ja donesat pratkata od posta na vrata ili mora na carina da idam?

Sent from my G8142 using Tapatalk
ти стига писмо дома или картонче дека имаш пратка да подигнеш од пошта а уствари за посмото се работи
имаш опција да им пратиш на мејл скринови од страната кај е купен и фактурата колку е платен или пак у главна пошта испринтани да им ги однесеш документите
па за некој ден пак ке ти стигне картонче дома и ке си идеш у пошта па тек тогаш таму ке ти кажат колку треба да платиш
да напоменма дека може ке имаш среќа па без царина ке поминеш
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
99
Поени од реакции
48
https://en.trackitonline.ru
а ако нема следење пратката може тука да го проверуваш бројот http://www.posta.com.mk/TrackTrace/index.html
кога ќе влезе во земјава ќе се појави известување
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Ова ти е најверојатно пратено по бесплатната China Post small package која имаш можност да ја пратиш само додека пратката ти е во Кина.Добра страна за пратење на пратки е и 17track.com .
Имаш апликација за неа на Play Store.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
Ова ти е најверојатно пратено по бесплатната China Post small package која имаш можност да ја пратиш само додека пратката ти е во Кина.Добра страна за пратење на пратки е и 17track.com .
Имаш апликација за неа на Play Store.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
Da da preku kina post e . Pocnav prvo so taa 17track ali posle 8 februari nema nisto info
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Da da preku kina post e . Pocnav prvo so taa 17track ali posle 8 februari nema nisto info
Нема да има ново инфо затоа што пратката со тој тракинг број можеш да ја следиш само додека е во Кина.Штом ја напушти Кина нема можност за следење на истата.
Ти останува само да чекаш да ти ја донесе
поштарот.Во февруари беше и прославата на кинеската лунарна нова година и имаа
14 не работни денови и тоа влијае на брзината за пристигнување на пратката.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
99
Поени од реакции
48
Da da preku kina post e . Pocnav prvo so taa 17track ali posle 8 februari nema nisto info
повремено проверувај на сајтот на македонски пошти дали ќе ти даде некое инфо, ќе знаеш штом влезе во државава
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
Кога пробувам да нарачам , внесувам се и на крај под полето за VISA system error само пишува.

Чаре?
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Некоја страна на која може да се купат реплики на оригинални брендови што испорачува до МК???
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
380
Поени од реакции
486
Дали некој има искуство за купување преку германскиот амазон ?
И уште нешто ако може да ми кажете над која вредност се плаќаат додатни трошкови во пошта ?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Дали некој има искуство за купување преку германскиот амазон ?
И уште нешто ако може да ми кажете над која вредност се плаќаат додатни трошкови во пошта ?
Јас имам порачувано но на адреса во Бугарија и така ги избегнав данокот и царината.

Sent from my Mi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
11 март 2018
Мислења
28
Поени од реакции
19
dve poracki preku ebay ednata Estimated delivery Feb 13. 2018 - Mar 01.2018 drugata Estimated delivery Feb 19. 2018 - Mar 12, 2018, ni dvete ne stignaa sto e rabotata dali e problemot vo nasata mk posta ili....??? porano ke poracav i stigaa za 3 nedeli a sega mesec i pol i seuste gi nema
 

Kajgana Shop

На врв Bottom