Куманово, кумановци, кумановки

Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Не другаре не се инату, кажују само дека треба да смо свесни и да пробамо да биде подобро, друга опција е да бегамо од туј.
Да знаеш колко ми криво што е град такв какв што е.. силуваја га кој како стигне.. највише претходан татко на град, што не можев наредни 20 године да га оправив.
На толко голем прелив на паре, авганистан, ирак итн, ми смо рупа реално..
али жалење не помага нели, ако сакаш да видиш промену почни од себе.
Такој да, ја се надам ќе биде подобро, работимо ми сс другари(не партиски) не биди ѓубре прависмо неколко акциие, стависмо канте сс пакомак по центар, поднесесмо иницијативу да се рестарвира хотел Србија на нагорички, за хотел Куманово не сакав да слушнев, бања била приватизирана, други градбе по град што се распадав, су приватни и општина не може ништо, да е нормална земја можда ќе се среди тој.. ама не е.
Кој е тј хотел Србија на нагорички? А што е проблем сс хотел Куманово,или проблем е што никој нема вољу да га среди?
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.479
Поени од реакции
16.101
Види брат реко без да се увредат кумановци, а ти лепеш навреди дек сам слепац и омаловажуеш градови ко Кратово, Берово, Крушево, Паланка што за воља на истината имат далеко подобра туристичка понуда иако са "села" ко што викаш.

Убаво праша што има у Куманово да се виде. Еве дечкото изнад мене вика има кафани. Кафани има сегде, дури и у овија села како што ги викаш има убави места дек да се седне и да се јаде убаво. Храната не е проблем.

Ја како турист сакам да виду убава архитектура како што имат охридските, велешки сокаци, па и скопска стара чаршија, сакам да виду убави цркви/манастири ко Канео и тај црквата до Беровско езеро. Места што вредат да се видат бш у центаро на Куманово не сам видел, продавница за патики, а до нума наркоманско дувло, дуќанчиња што не виделе вар 60 години, буквално ништо не знам у градо Куманово вредно за посета.

Да, имате га Кокино, ама тој е колку 15тина-20 километри надвор од Куманово, у Нагоричани. Има ли нешто друго освен кафани, кладилници, продавници у градо. Убаво праша и наместо ко локалац да ми откриеш некоја тајна, да ми кажеш овој имамо, овој е вредно за посета, ти ми викаш слепац сам што не сам видел ништо вредно у градо. Буквално си правеш антиреклама.
Прво не се однасаше на тебе, него си се пронајде на кога се однаса.

Друго нервира ме кд ми серев по град људи, без разлику дали е Кумановац или не е и од кој и разлог да е. Локалпатриота сам признавам си.

Треќо свестан сам и град и околина какви су, ама па не давам да се маже сс гомна од свакакву алу и будалу.

Четврто ако сакаше да посетиш има места, спомен Костурница, кеј какв и да е, добар е за шетање, соколански парк исто. Тој што су ви на сви у главу кладионице, кафане и такој даље тој е ваш проблем.

Петто, не ги вреѓам Кратово, Паланку и Свети Николе од летоске иду стално кд можу, чак што више сакам ги места, ама па ке кажу дешавало се да чују будале од овија градови да га мажев сс гомна Куманово, а Куманово е велеград за њим, иако тој не е репер за нешто, ама е репер за њину ископлексираност. А тој села га кажа на шалу па како сакате верујте.

Шесто у целу државу владав лопови, ја да можу прв би га напуштија град. Ама и кд га напушту нема да га мажу сс гомна, па макар и да е како Хирошима после 1945. Па ке кажу свак град и свако место има душу, а кој носи наочаре и не види лепоту у некое место, тој е проблем у њега.

П. С. Кд и сакаш има још места ке ти кажу да ги посетиш/те. Спортски поздрав. ;)
Автоматски споено мислење:

Овој е ударна вест од денска..добро покрај камиончиња..Зелено Куманово!!!
Прегледај го приврзокот 290014

А овај госпоѓа мора да е некој експерт по животну средину и екологију..Како само дава насоке...свака ву час!

Прегледај го приврзокот 290016
Друже, лани на 2-3 локацие се чистива ѓубришта, ама кд живимо сс стоку џабе е све. Или комунална полиција и казне или да прифатимо дека е такој. Не ги брану овија гомна на власт, нормално дека су дојдени туј за да крадев. Ама и ми смо криви зашто град не ни е зелен. :)
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Шесто у целу државу владав лопови, ја да можу прв би га напуштија град. Ама и кд га напушту нема да га мажу сс гомна, па макар и да е како Хирошима после 1945. Па ке кажу свак град и свако место има душу, а кој носи наочаре и не види лепоту у некое место, тој е проблем у њега.
Јас многу сакам локал патриоти :cuc: . Ако немаш душа да си го осетиш маалото или градот на твоето детство имаш проблем. Сите наоѓаме маани и сакаме подобро место за живеење ама пак си го сакаме родното место.
Инаку, кумановци зошто заборавате да го спомнете најважниот културно-историски момент во Куманово? Печењара за прасиња :)
Па јас од Скопје најмалку 3-4 пати годишно одам специјално до Куманово за прасе. Заеби градоначалник и муабети имате сериозна институција.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Јас многу сакам локал патриоти :cuc: . Ако немаш душа да си го осетиш маалото или градот на твоето детство имаш проблем. Сите наоѓаме маани и сакаме подобро место за живеење ама пак си го сакаме родното место.

Абе се тоа е убаво, ама локал патриота не навредува сограѓани.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Бреј колко си културан само.
Знаеш ми у Куманово не речуемо, ама кажуемо, убаво ти пишасва погоре, свак град има душу и нешто да се види, само слепци видив ништо!

Кој знае од кое село си искочија, ама џабе село останало у тебе.
Тија ашљаци како тебе што само коментирав како ништо не ваља, а не сте инвалиди(освен у мозак можда) можете и ви да придонесте нешто да се смени у град, има организације, здруженија, групе итн, кои работив на промене, ама ти ваљда у твое село не си слушнаја за тој!
Од такви како тебе што паламудив за све, е град туј куде што е!

Ај гитла!
Абе сељаку ајде просветли ме што да виду у град Куманово што има да се види центар се распада и кучиња чекам кт на некога ке му рипнев оној од џамију нагоре Палестина друга држава доле кеј отпад и зараза град што нема парк оној ако рачунаш соколана дека е парк оди утепај се и да ти се серу у тија удруженија одма да ти кажу културан дом и цел објект на што личи отворија ли си очи или тија твои очи гледав у кантичке за ѓубре доле стадион на што личи говеда пасев онај спортска сала јоште малце и да падне.И да ти кажу нешто прошетај малце по Македонију и споредига Куманово па ке видиш дека е ДУПКА не ти треба Европа пошто за тебе тој е малце комплицирано пошто имаш ембарго на мозак па не гледаш подалеко од два метра.И не ми сери за граѓани и сељаци види се кој е од куде е по начин на изразување и морам да ти се спушту на твое ниво кое јоште нега е достигнало процес на еволуцију.А тебе нека ти е криво и плачи си колко сакаш паметан и разуман нема да ми седи у задњо свирало овдека него нормално ке бега и си тражи боље а ти како голем куртизан како што сам се претстављаш и месаја сас удруженија постављај кантичке ти можеш да га оправиш
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
877
Поени од реакции
2.696
Абе сељаку ајде просветли ме што да виду у град Куманово што има да се види центар се распада и кучиња чекам кт на некога ке му рипнев оној од џамију нагоре Палестина друга држава доле кеј отпад и зараза град што нема парк оној ако рачунаш соколана дека е парк оди утепај се и да ти се серу у тија удруженија одма да ти кажу културан дом и цел објект на што личи отворија ли си очи или тија твои очи гледав у кантичке за ѓубре доле стадион на што личи говеда пасев онај спортска сала јоште малце и да падне.И да ти кажу нешто прошетај малце по Македонију и споредига Куманово па ке видиш дека е ДУПКА не ти треба Европа пошто за тебе тој е малце комплицирано пошто имаш ембарго на мозак па не гледаш подалеко од два метра.И не ми сери за граѓани и сељаци види се кој е од куде е по начин на изразување и морам да ти се спушту на твое ниво кое јоште нега е достигнало процес на еволуцију.А тебе нека ти е криво и плачи си колко сакаш паметан и разуман нема да ми седи у задњо свирало овдека него нормално ке бега и си тражи боље а ти како голем куртизан како што сам се претстављаш и месаја сас удруженија постављај кантичке ти можеш да га оправиш
Вика по начин на изразување.. хахахаха.
Прочитај си га пост претходно, или имаш блокаду на мозак?
колко време ти требаше да ги употребиш тија толко напредни зборови и ги ставиш у реченицу..

И кд се веќ спушташ, спушти се још малко и присобери си га ѓубре, не чекај други тој да га правив.

Нема дискусија сс људу како тебе, прочитај ги мои ставови претходно, да, Куманово е у очајно стање, ама пред све од људи што живив у њега!
А занеш ли тија људи какви су?
Како тебе.

И немам намеру да се објаснују сс тебе, продужи да си живиш у твој свет, начитан и прошетан господин кој прва реплика му е да навреди свој град и људи кои коментирав пред њега.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Вика по начин на изразување.. хахахаха.
Прочитај си га пост претходно, или имаш блокаду на мозак?
колко време ти требаше да ги употребиш тија толко напредни зборови и ги ставиш у реченицу..

И кд се веќ спушташ, спушти се још малко и присобери си га ѓубре, не чекај други тој да га правив.

Нема дискусија сс људу како тебе, прочитај ги мои ставови претходно, да, Куманово е у очајно стање, ама пред све од људи што живив у њега!
А занеш ли тија људи какви су?
Како тебе.

И немам намеру да се објаснују сс тебе, продужи да си живиш у твој свет, начитан и прошетан господин кој прва реплика му е да навреди свој град и људи кои коментирав пред њега.
и драго ми е кт немаш аргументи и факти сас што можеш да ме демантираш.И сигурно дека нешто што е у распад и кататрофа нема да кажу браво супер само напред него ке иде негативна конотација.А ти ГРАДСКИ да су сви како мене Куманово немаше ск да е задњо свирало и забравено.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
Што невладнини организации имате, стварно не знам???...кај нас(Кочани) за Пејпер Мил (фабрика загадувач) секојдневно протести и ја затворија додека не се среди....сакаат да градат хидроцентрала на Гратче (вештачко езеро) одма протест и ја запреа процедурата....
Кај вас само кафана...(Баба Цана) а се ви е урнатини...Се давите во ѓубре....(едно утро рано сабајле одам и гледам покрај реката роми...си запалиле оган....како на филм)....
*ПС - најдобри пекари имате.
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
877
Поени од реакции
2.696
и драго ми е кт немаш аргументи и факти сас што можеш да ме демантираш.И сигурно дека нешто што е у распад и кататрофа нема да кажу браво супер само напред него ке иде негативна конотација.А ти ГРАДСКИ да су сви како мене Куманово немаше ск да е задњо свирало и забравено.
Што е тачно, тачно е, нема љутиш.
Да не збору за спорт колко е рупа.. меѓу први смо имале фудбалски клуб у Македонију кој е играја сс Граѓански, Напредак итн, сга нема ни Ф од фудбал.
Бокс, рвање, ракомет(први смо имале женски ракометан клуб) и ред други спортови, сга нема ништо, стадион на Куманово е руина, пропада и у право си пасев траву краве тамо, друго убаво место за стадион га зема до салу Сургун и се игра сс њега, спортска сала е рупа огромна, преклани дојдесва Спарта Прага жене да играв наљутисва се немало ни топла вода ни никакви услови одвај ги убедисва да не се жалив да га казнив клуб.. брука.
Инфраструктура у град, посебно нагорички, ленинова, моша пијаде су имале убави куќе и дуќани, нешто како по широк сокак у Битолу, али сга пропаднале, такој е кд се работи без план.
Ама другаре дека некој ствари не мрдав од мртву тачку не е тачно, и не е довољно само да мрчимо.. веќ да преземемо кој што можемо, за да биде подобро.
Ако ти си преземаја, свака част, тга ќе не биде, едн по едн ќе се примети промена

Некој ме праша претходно, хотел Србија е бија испод Елиду, сга дом на воени ветерани мислу и наводно е преземено све да се рестарвира, за хотел Куманово и ред други су приватни и општина не може ништо.
Па едн Бајруш га купи пола Куманово, претходно Далавера купи доста, а такви има гу пуно.
Куп фирме гиганти стоив затворени ради тој.

Куманово е много измешан град и поделен, затој е и такв какв што е.
На студену воду над Добрашане се направи много убаво место за седење, људи идев и га рушив, у сам тј рид сс борову шуму(над Биљановце од другу страну) е убаво, можеш да возиш точак, да одиш, пешачиш.. само што и тамо шума е нападната сс гусенице и од лани никој ништо не презема за тој, а људи фрљав ѓубре куде стигнев.

Ја лично можу да прошетам некога и му га покажу град и нема да е сигурно такв какв што викаш дека е, не е најдобар ама не е најлош.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Aко добро сконтав, сега има расправија Куманово-Кочани? :duel:

Многу непотребно... Договорете едно кафе на наеутрален терен во Велес, разменете прасечко со ориз и готово. Па има ли еден стокмен град во МК што не е со скапана инфраструктура, заборавени споменици и ѓубре до колена?
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Смешно е да се зборува за Куманово во смисла дека се подобрило нешто. Таму сите градоначалници што беа со прст не мрднале за Куманово. Од 1991 година до сега една ѕигла немаат ставено. И како што спомнавте погоре направено е нешто од страна на бизнисмени, а од градоначалниците ништо посебно за споменување. Па народот плаќа данок на тие слепци за тие да направат нешто, со наши пари располагаат па уште јас да сум придонел за градот. Со самото тоа што плаќам данок, јас придонесувам. Кога сме кај сметот и ѓубрето, се знае кој го прави во Куманово и го разнесува низ цел град. Јас сигурно не сум. Да не треба јас да излезам да го собирам? А кога ќе рече некој има што да се види во Куманово, искрен да бидам коса ми се крева.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ретко кој е кажал лош збор за кумановци од овие Кратово, Паланка или Св. Николе. Едино зашто кд улегнеш у Куманово прво поминуеш низ оние циганите дек живеат и туј ти е ептен ѓубре и народ мож да мрчи дек е ептен прљаво.
Ко помал идеше у Куманово кај роднини, многу имам роднини там и градот ми е увек бил океј, а кумановци си ги ептен поштуем. Едн од најзаебанти народ у позитивна смисла за шалање и седење у кафана . Не само од роднини што ги имам ептен по Куманово, кој кумановци и кумановки да сам запознал дали на работа, факултет било дек увек сме се уклапале.
За кафани Два Елена >>> Баба Цана :icon_lol:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Што е тачно, тачно е, нема љутиш.
Да не збору за спорт колко е рупа.. меѓу први смо имале фудбалски клуб у Македонију кој е играја сс Граѓански, Напредак итн, сга нема ни Ф од фудбал.
Бокс, рвање, ракомет(први смо имале женски ракометан клуб) и ред други спортови, сга нема ништо, стадион на Куманово е руина, пропада и у право си пасев траву краве тамо, друго убаво место за стадион га зема до салу Сургун и се игра сс њега, спортска сала е рупа огромна, преклани дојдесва Спарта Прага жене да играв наљутисва се немало ни топла вода ни никакви услови одвај ги убедисва да не се жалив да га казнив клуб.. брука.
Инфраструктура у град, посебно нагорички, ленинова, моша пијаде су имале убави куќе и дуќани, нешто како по широк сокак у Битолу, али сга пропаднале, такој е кд се работи без план.
Ама другаре дека некој ствари не мрдав од мртву тачку не е тачно, и не е довољно само да мрчимо.. веќ да преземемо кој што можемо, за да биде подобро.
Ако ти си преземаја, свака част, тга ќе не биде, едн по едн ќе се примети промена

Некој ме праша претходно, хотел Србија е бија испод Елиду, сга дом на воени ветерани мислу и наводно е преземено све да се рестарвира, за хотел Куманово и ред други су приватни и општина не може ништо.
Па едн Бајруш га купи пола Куманово, претходно Далавера купи доста, а такви има гу пуно.
Куп фирме гиганти стоив затворени ради тој.

Куманово е много измешан град и поделен, затој е и такв какв што е.
На студену воду над Добрашане се направи много убаво место за седење, људи идев и га рушив, у сам тј рид сс борову шуму(над Биљановце од другу страну) е убаво, можеш да возиш точак, да одиш, пешачиш.. само што и тамо шума е нападната сс гусенице и од лани никој ништо не презема за тој, а људи фрљав ѓубре куде стигнев.

Ја лично можу да прошетам некога и му га покажу град и нема да е сигурно такв какв што викаш дека е, не е најдобар ама не е најлош.
Тј хотел испод елиду ја га знам како хотел Солун..затој те и праша кој е тј хотел.Еве бш ичера пројде покрај њега гледам работи се,откриен е кров..реновира се,надам се ќе се реновира 100% како што е бија автентично,без импровизацие како што смо ми научени и смо светски шампиони у тој! А незнам како можев да се остављав стари градски куќе на Нагорички,Ленинову и други локацие такој да пропадав,тој е непоимливо..Ако тија куќе су приватна сопственост,општина трева да наложи сопственици да ги реновирав..а ако одбиев треба да ги се конфискуе..Пошто тој е културно наследство на цел град па и државу, а не само њино имање..
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.479
Поени од реакции
16.101
Јас многу сакам локал патриоти :cuc: . Ако немаш душа да си го осетиш маалото или градот на твоето детство имаш проблем. Сите наоѓаме маани и сакаме подобро место за живеење ама пак си го сакаме родното место.
Инаку, кумановци зошто заборавате да го спомнете најважниот културно-историски момент во Куманово? Печењара за прасиња :)
Па јас од Скопје најмалку 3-4 пати годишно одам специјално до Куманово за прасе. Заеби градоначалник и муабети имате сериозна институција.
Види не давам свак да кења по мој град куде сам одраснаја и живу да ми простиш. Јасно ми е какв е град и на што личи, ама и да е најгадан на свет ке си га брану и ке си га сакам. Има поголеми културно-историски, тој е бизнис момент и туј доваѓав од целу Македонију.

П. С. Кд веќ доваѓаш у комшие, јави се да ми дојдеш на кафе. ;)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.903
Поени од реакции
17.551
ОБВИНИТЕЛКЕ КРСТЕВА ЦАЛЕВА, ЧЕКАТЕ ЛИ ДА СЕ СЛУЧИ УШТЕ ЕДНО УБИСТВО!?

ЕДНА ГОДИНА И ТРИ МЕСЕЦИ нема никаква назнака дека обвинителката од ОЈО СКОПЈЕ, НАШАТА КРСТЕВА ЦАЛЕВА има намера да подигне обвинителен акт против убиецот НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ и соучесничката ТАМАРА ПЕТКОВСКА, по сообраќајната несреќа на патот Скопје – Миладиновци, кога под засега мистериозни околности животот трагично го загуби 17 годишната ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ од Куманово. Да подсетам, ЈЕЛЕНА е убиена по сообраќајна несреќа по која била жива!

Убиецот НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ по кобната ноќ на 15 јануари 2020 година, не е притворен ниту една минута, возачката дозвола не му е одземена, на возилото не му е извршен технички преглед, нема фото албум од извршен увид на лице место, на СТЕФАНОВСКИ му се лажирани повреди кои воопшто не ги задобил, а обвинителката КРСТЕВА ЦАЛЕВА лажирала и цел записник во кој има внесено катастрофални пропусти. Лажирани се и тестовите на алкохол и дрога, бидејќи без кокаин од кој е зависник, не може да живее!

Охрабрени од ваквото криминално однесување на обвинителката, семејствата СТЕФАНОВСКИ и ПЕТКОВСКИ, инаку пренервозни од однесувањето на згрозената кумановска јавност која ги презира и која одлично е информирана во што се вмешани тие, синоќа околу 18 часот ја нападнале мајката на убиената девојка, ГОРДАНА ФИЛИПОВИЌ. Родениот брат на ТАМАРА, соучесничката во убиството, КРИСТИЈАН ПЕТКОВСКИ синоќа на бул Октомвриска револуција в Куманово, околу 18 часот се впуштил во автомобилска улична трка со неговиот ,,голф,, контра ГОРДАНА ФИЛИПОВИЌ, во тандем со засега НН лице со возило пежо партнер пик ап.

Еве ја нејзината изјава:

,,Возев кон дома, бев на неколку стотина метри од мојот дом. Во еден момент забележав црвено возило кои вози преблизу до мене, просто се лепи. Се сетив дека црвениот голф е на КРИСТИЈАН роден брат на ТАМАРА ПЕТКОВСКА, соучесничка во убиството на мојата ќерка. Се уплашив, намалив брзина, се понадевав дека се сретнуваме случајно и дека само ќе помине. Но, упорно возеше преблиску до мене, сфатив дека ме следи и врши притисок. Се јавив на сопругот и уплашено му кажав дека ме следи Кристијан, не беше дома па ми кажа да го барам синот Лука. Се јавив и на него и тој веднаш тргнал кон местото каде му објаснив дека сум. Прво посакав да нагазам на гасот и да му избегам, но одеднаш бел пежо партнер пик ап доставно возило ми го препречи патот и ме ставија во сендвич.

Си помислив дека животот ми е загрозен и дека ќе ме убијат. Отворив врата и излегов од мојата кола за да избегам. Од пик апот излезе лице кое не го препознав, тргна кон мене и викаше: А СЕГА КАДЕ КЕ БЕГАШ!? Истовремено од зад мене ми приоѓаше КРИСТИЈАН ПЕТКОВСКИ, молчеше, само ми се приближуваше. Скокнав преку жардиниерите, низ трње, се свртив да видам каде се двајцата. Тие застанаа за момент а КРИСТИЈАН на помагачот му дофрли некаков предмет и со гестикулација му покажа да бега. Овој влезе во пик апот и побегна од местото на настанот.

Бев премината од спротивната страна на коловозот, тука е бензинската пумпа на МАКПЕТРОЛ, застанав едно возило, удирав со рацете по прозорците да ми отвори возачот, ми отвори и влегов внатре да се спасам. Му понудив веднаш да платам и да ме носи од тука, да се спасиме, не знаев дали КРИСТИЈАН е вооружен или не е, не знаев какви му се намерите. Но, не застанаа луѓе кои се собираа од сите страни и сакаа да помогнат, ни викаа дека се виделе, дека тие се тука и дека не сме во опасност. Застана возачот, почнав да ги молам луѓето да повикаат полиција.

На сите јавувања од полиција возвраќаа дека не можат да дојдат оти немаат слободно возило. Случајно на бензинската пумпа беше еден адвокат. Тој се јави, повика пак полиција да дојде. Во тие моменти спроти бензинската пумпа пристигнуваат лица од полиција, прв го гледам Никола Вукановиќ, инспектор во НТШ, човек во најтесна роднинска врска со ПЕТКОВСКИ, мајка му е Сунчица Вукановиќ (висок функционер во МВР), ќерка е на МИЛОВАН ПЕТКОВСКИ, сопственик на фирма ,,Златен Клас,,. Тој е дедо на ТАМАРА ПЕТКОВСКА и КРИСТИЈАН. Сунчица им е тетка. Сфатив дека тие веќе се организирале. Прокружија на лице место и се качија во цивилно возило со бугарски регистерски таблички, ама до тој момент полицијата не беше дојдена. Стигнаа подоцна, откако овие заминаа. Не сакаа да му земат ни крв, ни да му направат алкотест на КРИСТИЈАН ПЕТКОВСКИ. Ме упатија да одам во СВР Куманово да пријавам, па ќе водат постапка. Денес половина ден ми помина во расправа со нив, внесуваа секакви глупости во записник, копија не ми даваат, па не го потпишав...

Доцна попладнево продолжуваат да вршат притисок врз мене и моето семејство. Убиецот на мојата ќерка НИКОЛА СТЕФАНОВСКИ цело попладне денес врти кругови околу нашата куќа со црн џип со затемнети стакла.,,

-------------------------------------------------------------------

Денес предпладне се обратив и до МВР, од таму ја испратија следнава изјава:

Почитувани,

На 14.04.2021 во 22.45 часот во Полициската станица Куманово, Г.Ф.(41) од Куманово пријавила дека околу 18.00 часот, додека се движела со своето возило „бмв“ по бул.„Октомвриска Револуција“, забележала дека ја следи возило „фолксваген голф“, кое го управува К.П.(сведок во сообраќајна незгода во која загинала ќерка на Г.Ф.). Според пријавеното, Г.Ф. продолжила со движењето, но ја намалила брзината за да ја помине возилото „голф“, но тоа не се случило. Исто така, според пријавеното, кога продолжиле со движењето на бул„Трета Македонска Ударна Бригада“ пред нејзиното возило излегло друго возило кое и го блокирало патот. Како што пријавила Г.Ф., од возилото излегло едно лице кое ѝ упатило закани, а во тој момент од возилото излегол К.П., му фрлил некаков предмет на лицето од возилото што ѝ го блокирало патот и му дал знак да си замине. Се работи на расчистување на случајот.

----------------------------------------------------------------

Додека СВР КУМАНОВО работи на расчистување на случајот, обвинителката со нечиста совест, НАТАША ЦАЛЕВА КРСТЕВА работи на НЕрасчистување на убиството на ЈЕЛЕНА ФИЛИПОВИЌ и од ден на ден, 15 месеци по ред тоне во жив песок. Не знае како да го ,,исчезне,, случајот, како да го врати времето назад на 15 јануари 2020 кога со катастрофалните пропусти на увидот и потоа, ја уби ЈЕЛЕНА уште еднаш...

Вчерашниот настан на булеварот Октомвриска револуција треба да биде последна опомена дека случајот ескалира и ,,лизга,, во нова трагична несреќа. Бидејќи семејствата СТЕФАНОВСКИ и ПЕТКОВСКИ живеаат со презир во Куманово, град кој никогаш не сакал вакви насилници...

Kumanovci nesto poveke za slucajot?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom