Куманово, кумановци, кумановки

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.991
Абе Максо кажаја,он може да каже што сака.
Треба подземан катастар на цел град,тој е обемна и сложена работа,што чисто сумњам дека неспособни институцие можев да га сработив.
Aко е добија паре и е тој наумија свакако може да га направи. Слажем се дека треба све да се направи у везу сс катастар, ама и сам кажа толко су неспособни, што до крај на његов треќ мандат ако га добие ке средив тој. Друга работа не знам и даље што му текна да прави кружни, кд 90% шофери не знаев правила, а не па како на кружан да се снајдев.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.526
Поени од реакции
7.115
Aко е добија паре и е тој наумија свакако може да га направи. Слажем се дека треба све да се направи у везу сс катастар, ама и сам кажа толко су неспособни, што до крај на његов треќ мандат ако га добие ке средив тој. Друга работа не знам и даље што му текна да прави кружни, кд 90% шофери не знаев правила, а не па како на кружан да се снајдев.
Кој треќ мамндат не се зезај овј да га изгура и толко нема образ више да искочи и да тражи још направи 500 глупости само да се одмазди на његови бивши партиски другари.
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Зависи што сакаш да видиш ти, кафане и кафиќи имамо колко сакаш, од стару инфраструктуру(голем дел од објекти се распадав, на никога да му текне да гу рестарвира и пушти у употребу) може да видиш карши суд, поранешан хотел Куманово, туј ти е и касапски круг, супер ресторан, после општину нагоре има само златаре и нема ништо посебно.
Нагоричку сокак е интересан, има неколко стари објекти кои за жал су запуштени, иако автентичност му е изгубена кд е тргната калдрма, имамо две стари цркве лево и десно од нагорички сокак, една од њима има и монаси(позади дом на културу) два полоштада си ги видеја и скопски дуќани покрај њима.
Кеј е добар да се прошеташ, карши Спортску салу сга имаш кафиќи кои су надвор и доста актуелни.
Да пазариш нешто и да се подновиш, имаш повише избор за разлику од други градови.
Имаш пивницу испод плоштад, кд идеш накуде автобуску.
Музеј, културан дом, театар итн не работи ради корону.

Куманово у 1903 годину е имало можда 9000житела и е постојала караб мала, позади гиманзију, серава испод пазар, нагорички, моша пијаде, куде автобуску е имало само анови, све остало октомврски, Перо Чичо, Рајкова куќа, Ајдучка Чешма, над пазар итн, е било рамнина или су биле њиве, река е била чиста како слза и су се бањале у њума.
Свака куќа е искачала на два сокака, сви сокаци су биле калдрмисани, а свака куќа е имала и свој бунар... да не иду много наназад, поубав е бија град тга.

Бислимска клисура ти е у билзину и доста убава, Кокино исто, на друго не ми текнуе.

Ако сакаш да га доживиш Куманово како што треба, тој почнуе од сабајле у кафану на чорбу, сс салату и ракију сс много чалм.

Ваљда ти помогна нешто, ако те интересира друго нешто пиши, ќе се потруд да ти објасну.
Бислимска Клисура
 

Kajgana Shop

На врв Bottom