Куманово, кумановци, кумановки

Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Да ми изедеш кур : D
Никад не сам зборија скопски, не л'жи. Куманофски до гроб! А у Куманоо беше послеѓан викенд, едесмо прасе у тфој комшилук,не те викасмо зшто знаеше дека ке изл'жеш дека сам зборија скопски хаххах
За тија три д'на примети дека сообраќај е крш(како и увек), никој ништо не поштуе, пешачки нема, кој кд сака се укључуе, предност не постои, сфугде имаше гужва ради овуј усерену њујиар еуфорију.
Морам да признам дека ми фали куманофски фраерски либерте приступ,спонтаност,екскурзија концепт на живеање.А не вамо сфе некако програмирани, за едну усерену кафану немоеш да ги собереш скопјани, сфе они обврске имале, сфе ке се договоримо, ке видимо.Абе иди пи мези, усери се од повраќање јутретодн, а не како пиче си се затфроија у собу и дремеш на компјутер.
Ај ај видуваја сам те куде се скопски педерчиш :)), иначе знам дека сте еделе прасе и кажано ми е и викан сам, ама беше у берово и немога да испоштују...
Иначе сто посто си управо, у Куманово за у кафану у рок од 10 минута се организирам сс екипу, у Скопје што имам едну екипу како у њиву на копање да ги викаш, па слободан дн немам, па незнам како сам сс девојкуми организиран, па незнам дали ке стигну...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Максо ти на мене треба да ми платиш и ти и тија твои другари комуњари што 30 и кусур године моја фамилија ви плаќа данак на имот а за узврат од овј град и државу имамо дониено сапаќало. Треба срам да ви биде,ама немате ви тој за жал,оперирани сте.

IMG_20210325_121952.jpg
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Куманово - град на Христијан Тодоровски - Карпош, град на батко Ѓорѓију, на кумановски вицеви и мезал'к.

Некња праву муабет со едно девојче од Делчево и викам што има там да се виде, едн'ш сам бил, али не ми текиња дек има нешто да се виде. Вика ми ништо. :D И Куманово ми е едно ништо.

Минимум два пути минују низ Куманово секој месец и не знам нешто добро да спомену у Куманово, нешто вредно да се посете тамо.
Што има у Куманово?! Како да е застанат у 1903-та. Све некако старо, рушевини у центаро, ѓубре на секој чекор...
Нек ми простат кумановци, али Куманово ми е најдно град у Македонија. Единствена позитива са им женски, не сам грда женска видел у Куманово.
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
878
Поени од реакции
2.700
Куманово - град на Христијан Тодоровски - Карпош, град на батко Ѓорѓију, на кумановски вицеви и мезал'к.

Некња праву муабет со едно девојче од Делчево и викам што има там да се виде, едн'ш сам бил, али не ми текиња дек има нешто да се виде. Вика ми ништо. :D И Куманово ми е едно ништо.

Минимум два пути минују низ Куманово секој месец и не знам нешто добро да спомену у Куманово, нешто вредно да се посете тамо.
Што има у Куманово?! Како да е застанат у 1903-та. Све некако старо, рушевини у центаро, ѓубре на секој чекор...
Нек ми простат кумановци, али Куманово ми е најдно град у Македонија. Единствена позитива са им женски, не сам грда женска видел у Куманово.
Зависи што сакаш да видиш ти, кафане и кафиќи имамо колко сакаш, од стару инфраструктуру(голем дел од објекти се распадав, на никога да му текне да гу рестарвира и пушти у употребу) може да видиш карши суд, поранешан хотел Куманово, туј ти е и касапски круг, супер ресторан, после општину нагоре има само златаре и нема ништо посебно.
Нагоричку сокак е интересан, има неколко стари објекти кои за жал су запуштени, иако автентичност му е изгубена кд е тргната калдрма, имамо две стари цркве лево и десно од нагорички сокак, една од њима има и монаси(позади дом на културу) два полоштада си ги видеја и скопски дуќани покрај њима.
Кеј е добар да се прошеташ, карши Спортску салу сга имаш кафиќи кои су надвор и доста актуелни.
Да пазариш нешто и да се подновиш, имаш повише избор за разлику од други градови.
Имаш пивницу испод плоштад, кд идеш накуде автобуску.
Музеј, културан дом, театар итн не работи ради корону.

Куманово у 1903 годину е имало можда 9000житела и е постојала караб мала, позади гиманзију, серава испод пазар, нагорички, моша пијаде, куде автобуску е имало само анови, све остало октомврски, Перо Чичо, Рајкова куќа, Ајдучка Чешма, над пазар итн, е било рамнина или су биле њиве, река е била чиста како слза и су се бањале у њума.
Свака куќа е искачала на два сокака, сви сокаци су биле калдрмисани, а свака куќа е имала и свој бунар... да не иду много наназад, поубав е бија град тга.

Бислимска клисура ти е у билзину и доста убава, Кокино исто, на друго не ми текнуе.

Ако сакаш да га доживиш Куманово како што треба, тој почнуе од сабајле у кафану на чорбу, сс салату и ракију сс много чалм.

Ваљда ти помогна нешто, ако те интересира друго нешто пиши, ќе се потруд да ти објасну.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Па убаво си кажал дечко погоре. Куманово е едно големо ништо. Да га немаше збор ништо, требаше да га измислив за на Куманово да му дадев епитет. :)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Види брат реко без да се увредат кумановци, а ти лепеш навреди дек сам слепац и омаловажуеш градови ко Кратово, Берово, Крушево, Паланка што за воља на истината имат далеко подобра туристичка понуда иако са "села" ко што викаш.

Убаво праша што има у Куманово да се виде. Еве дечкото изнад мене вика има кафани. Кафани има сегде, дури и у овија села како што ги викаш има убави места дек да се седне и да се јаде убаво. Храната не е проблем.

Ја како турист сакам да виду убава архитектура како што имат охридските, велешки сокаци, па и скопска стара чаршија, сакам да виду убави цркви/манастири ко Канео и тај црквата до Беровско езеро. Места што вредат да се видат бш у центаро на Куманово не сам видел, продавница за патики, а до нума наркоманско дувло, дуќанчиња што не виделе вар 60 години, буквално ништо не знам у градо Куманово вредно за посета.

Да, имате га Кокино, ама тој е колку 15тина-20 километри надвор од Куманово, у Нагоричани. Има ли нешто друго освен кафани, кладилници, продавници у градо. Убаво праша и наместо ко локалац да ми откриеш некоја тајна, да ми кажеш овој имамо, овој е вредно за посета, ти ми викаш слепац сам што не сам видел ништо вредно у градо. Буквално си правеш антиреклама.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Види брат реко без да се увредат кумановци, а ти лепеш навреди дек сам слепац и омаловажуеш градови ко Кратово, Берово, Крушево, Паланка што за воља на истината имат далеко подобра туристичка понуда иако са "села" ко што викаш.
Не беше за тебе навреда сигуран сам.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Види брат реко без да се увредат кумановци, а ти лепеш навреди дек сам слепац и омаловажуеш градови ко Кратово, Берово, Крушево, Паланка што за воља на истината имат далеко подобра туристичка понуда иако са "села" ко што викаш.

Убаво праша што има у Куманово да се виде. Еве дечкото изнад мене вика има кафани. Кафани има сегде, дури и у овија села како што ги викаш има убави места дек да се седне и да се јаде убаво. Храната не е проблем.

Ја како турист сакам да виду убава архитектура како што имат охридските, велешки сокаци, па и скопска стара чаршија, сакам да виду убави цркви/манастири ко Канео и тај црквата до Беровско езеро. Места што вредат да се видат бш у центаро на Куманово не сам видел, продавница за патики, а до нума наркоманско дувло, дуќанчиња што не виделе вар 60 години, буквално ништо не знам у градо Куманово вредно за посета.

Да, имате га Кокино, ама тој е колку 15тина-20 километри надвор од Куманово, у Нагоричани. Има ли нешто друго освен кафани, кладилници, продавници у градо. Убаво праша и наместо ко локалац да ми откриеш некоја тајна, да ми кажеш овој имамо, овој е вредно за посета, ти ми викаш слепац сам што не сам видел ништо вредно у градо. Буквално си правеш антиреклама.
Абе брат бегај од Куманово што подалеко слепо црево ти е а тија што пишуев дека имало кафане до кур ако има кафане има и по други градови кафане остави дечишта што серев по форум.У Куманово можеш да видиш кучиња по плоштад отпад доле на кеј шиптарана по цел град и ако шеташ покрај стари градбе да пазиш да не ти се срушив да не те утепав.А град ти е како да искача од некое ратиште грубо речено Сирија
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Најлошо е што народ се задовољава сс много малце,да не кажу сс трошке.Еве денска гледам на фб Максо се фали сс камиончиња за ѓубре од донацију.А народ на фејбук доживљава катарзу како да е тој нешто невероватно,а не најобичајна работа рутинска што се подразбира..И фалење сакаш до небо..па нормално тој ќе га користив политичари..Ама тој смо ми и затој смо туј куде што смо.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Па кт имаш олоши и слепци ставени на функцие почни од лопов Максо градоначалник што има чизме крадено по PX што очекуеш од други.У тој су соберени пола уличари и клошарана што ми изигравасва некоиси менаџери на кафиќи ск ставени по агенцие и министерства.Пола сељандура набутана по канцеларије па ми изиграва некојси инжињери оно воду у очи нема.И нормално ке се задовољуе народ кт све паметно си избега останава улизигузице шпиуни и потрчковци и онија без достојанство и образ.Град без спортску салу што се распада онј кеј што е џунгла летоске у онуј траветину кој знае све што има центар на град мислиш рат се спрема Хотел Кристал ждири како бомбе да е фрљано Ресторан Куманово да снимаш хорор филм Ресторан Ловац стои за некои добри времиња Ресторан Пчелка како портал у другу димензију ебате строг центар на едн град на што личи Монопол улаз на град огромна површина онија зграде како град на духови житомел најдобар леб у државу ск дувло на наркомани онај продавница исто накуде автобуску на житомел јавно веце скршено влечено кабли.Примочати се присерети се немаш куде да идеш град без јавно веце.Доле Куба распад ебарник онј слепац ке ми правија туризам нешто само да се проперев паре свако чудо три дна.Соколана нешто се фали реновирасе што се реновира бе другар унутра пропаднаја патос зграда ке се сруши битно нешто се правило.Доле парк чекам некој да улети сас авто и да закачи некога средија нешто мрш говедо едно лоповско.Дојдев ти људи од страну што ке им покажеш и што ке видив срамота ништо.Културан дом комплетно цел објект пустош направено.Ресторан саглам немамо ебати град
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Овој е ударна вест од денска..добро покрај камиончиња..Зелено Куманово!!!
FB_IMG_1617131188234.jpg

А овај госпоѓа мора да е некој експерт по животну средину и екологију..Како само дава насоке...свака ву час!

FB_IMG_1617131442205.jpg
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
878
Поени од реакции
2.700
Абе брат бегај од Куманово што подалеко слепо црево ти е а тија што пишуев дека имало кафане до кур ако има кафане има и по други градови кафане остави дечишта што серев по форум.У Куманово можеш да видиш кучиња по плоштад отпад доле на кеј шиптарана по цел град и ако шеташ покрај стари градбе да пазиш да не ти се срушив да не те утепав.А град ти е како да искача од некое ратиште грубо речено Сирија
Бреј колко си културан само.
Знаеш ми у Куманово не речуемо, ама кажуемо, убаво ти пишасва погоре, свак град има душу и нешто да се види, само слепци видив ништо!

Кој знае од кое село си искочија, ама џабе село останало у тебе.
Тија ашљаци како тебе што само коментирав како ништо не ваља, а не сте инвалиди(освен у мозак можда) можете и ви да придонесте нешто да се смени у град, има организације, здруженија, групе итн, кои работив на промене, ама ти ваљда у твое село не си слушнаја за тој!
Од такви како тебе што паламудив за све, е град туј куде што е!

Ај гитла!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Бреј колко си културан само.
Знаеш ми у Куманово не речуемо, ама кажуемо, убаво ти пишасва погоре, свак град има душу и нешто да се види, само слепци видив ништо!

Кој знае од кое село си искочија, ама џабе село останало у тебе.
Тија ашљаци како тебе што само коментирав како ништо не ваља, а не сте инвалиди(освен у мозак можда) можете и ви да придонесте нешто да се смени у град, има организације, здруженија, групе итн, кои работив на промене, ама ти ваљда у твое село не си слушнаја за тој!
Од такви како тебе што паламудив за све, е град туј куде што е!

Ај гитла!
Боромире,а како да допринесемо..Кажи некој пример.Еве ја на пример не фрљам ѓубре по улице,ако нема канта у џеб,не паркирам на тротоари плаќам си паркинг ако нема куде да се пaркирам..плаќам порез на град иако никад сс ништо не су ми узвратиле барем дел од тија паре да виду дека за нешто корисно иде,збору за место ја куде живу..Ја толко можу да помогну.А да ме извиниш да иду да се учленују у партие да саду дрвца или да носу пенкала по врата не ми пада на памет,не сам толко малоуман. А тија некакви си друштва што викаш ако уопште ги има,су за поздрав..Ама они су скроз немоќни да променив било што.А град е крш ти можеш да се инатиш колко сакаш,инат не помага.
 
Член од
3 мај 2014
Мислења
878
Поени од реакции
2.700
Боромире,а како да допринесемо..Кажи некој пример.Еве ја на пример не фрљам ѓубре по улице,ако нема канта у џеб,не паркирам на тротоари плаќам си паркинг ако нема куде да се пaркирам..плаќам порез на град иако никад сс ништо не су ми узвратиле барем дел од тија паре да виду дека за нешто корисно иде,збору за место ја куде живу..Ја толко можу да помогну.А да ме извиниш да иду да се учленују у партие да саду дрвца или да носу пенкала по врата не ми пада на памет,не сам толко малоуман. А тија некакви си друштва што викаш ако уопште ги има,су за поздрав..Ама они су скроз немоќни да променив било што.А град е крш ти можеш да се инатиш колко сакаш,инат не помага.
Не другаре не се инату, кажују само дека треба да смо свесни и да пробамо да биде подобро, друга опција е да бегамо од туј.
Да знаеш колко ми криво што е град такв какв што е.. силуваја га кој како стигне.. највише претходан татко на град, што не можев наредни 20 године да га оправив.
На толко голем прелив на паре, авганистан, ирак итн, ми смо рупа реално..
али жалење не помага нели, ако сакаш да видиш промену почни од себе.
Такој да, ја се надам ќе биде подобро, работимо ми сс другари(не партиски) не биди ѓубре прависмо неколко акциие, стависмо канте сс пакомак по центар, поднесесмо иницијативу да се рестарвира хотел Србија на нагорички, за хотел Куманово не сакав да слушнев, бања била приватизирана, други градбе по град што се распадав, су приватни и општина не може ништо, да е нормална земја можда ќе се среди тој.. ама не е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom