Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
13 декември 2014
Мислења
103
Поени од реакции
31
Сеа ќе се појават експерти од типот 'луд ли си ти, данок ќе плаќаш, земи извади преку човек', пошто мислат дека сите вадат максимум 100$...

Ако се работи за големи суми најсигурно е преку банка ама за пријавување не знам, пошто нели не е регулирано па и да ги пријавиш под други приходи и да платиш данок дали ќе ти прават проблеми не сум сигурен...
Da toa mi e zborot sakam na sigurno, da plakam danok i se toa, ama ne znam kako da gi prijavam, i dali bankata mozhe da mi gi blokira zatoa shto ne se uredeni po zakon?
 
Член од
20 април 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Denesna promena za smetki.
Автоматски споено мислење:

Da toa mi e zborot sakam na sigurno, da plakam danok i se toa, ama ne znam kako da gi prijavam, i dali bankata mozhe da mi gi blokira zatoa shto ne se uredeni po zakon?
Od deneska se uredeni.
Автоматски споено мислење:

Da toa mi e zborot sakam na sigurno, da plakam danok i se toa, ama ne znam kako da gi prijavam, i dali bankata mozhe da mi gi blokira zatoa shto ne se uredeni po zakon?
So denesnite izmeni ke moze da se raboti so crypto vo stranstvo.
Автоматски споено мислење:

Pozdrav.
Dali znae nekoj koj e najlesniot nacin da menuvash kripto vo fiat pari, dali na cex.io, i kako da gi prijavish vo ujp?
Blagodaram.
So denesnive promeni ke mozes da otvoris smetka vo stranska banka ili platforma za trguvanje. Da pocekame da bide oficijalno. Ako ti treba uste nekoja info pisi slobodno.
 
Последно уредено:
Член од
10 јули 2019
Мислења
84
Поени од реакции
64
Има некој што си го извози SafeMoon?
Гледам овој токен стана новиот Dogecoin
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
864
Поени од реакции
1.180
Има некој што си го извози SafeMoon?
Гледам овој токен стана новиот Dogecoin
Денес читав баш, малце посложено е за купвање, го нема сегде. Треба со pancakeswap и TrustWallet/SafePal/Metamask така барем прочитав. Ќе видим од утре подетално. И изгледа толку беше од догето. #DogeDay го продаде кучата :D
 
Член од
26 мај 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
Член од
29 март 2021
Мислења
301
Поени од реакции
861
BTC е во слободен пад во последните неколку дена. Hodl time.
 
Член од
2 февруари 2021
Мислења
7
Поени од реакции
0
Nekoj da preporaca delovi za kopanje (maticna, cpu, ram..) i kaj mozam da gi kupam vo mk. Graficki imam no drugo neam niso
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.142
Поени од реакции
2.957
Знае некој кој е најдобар ЕТФ/ЕТН за крипто и бит?
 
Член од
22 март 2019
Мислења
118
Поени од реакции
259
Ако може некој да направи basic tips за тргување на бинанс со низок ризик.

Јас сум тотален почетник и не би си играл со futures, margins.

Staking ми изгледа како low risk low reward , дали е staking давање на крипто на бинанс за pools да ги користи за POS(proof of stake) и добиваш некој процент назад или е сосема нешто друго?
 
Член од
20 април 2021
Мислења
4
Поени од реакции
2
Знае некој кој е најдобар ЕТФ/ЕТН за крипто и бит?
ETF nema odobren nitu eden uste. Se ocekuva za 40 dena. Mozes GBTC Grayscale Trust da probas ako sakas.
Автоматски споено мислење:

Ако може некој да направи basic tips за тргување на бинанс со низок ризик.

Јас сум тотален почетник и не би си играл со futures, margins.

Staking ми изгледа како low risk low reward , дали е staking давање на крипто на бинанс за pools да ги користи за POS(proof of stake) и добиваш некој процент назад или е сосема нешто друго?
Ako mislis DeFi stacking na Binance se racuna kako High Risk. BUSD staking return e momentalno 25.12%
Imam i Liquid Swap INJ/BNB na Binance so okolu 120% return.
Za stacking so isplata sekoja nedela odlicen e Celsius.
So sreka.
 
Последно уредено:
Член од
20 јуни 2020
Мислења
8
Поени од реакции
20
Знае некој кој е најдобар ЕТФ/ЕТН за крипто и бит?
Овде имаш Closed-End Funds и Exchange-Traded Funds за BTC: https://bitbo.io/

2021-04-25_19-23-30.png

Позитивен премиум значи: Market Cap > Net Asset Value, додека негативен премиум значи Market Cap < Net Asset Value односно претставува можност за арбитража.
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
314
Поени од реакции
259
Дечки, ми треба совет

Сакам да почнам да mine-ам.

RTX 2060, планирам да додадам уште една или две графички наскоро.

Што се исплаќа најмногу моментално и ако можи малце просветлете ме во крипто светов :)
 
Член од
9 април 2007
Мислења
812
Поени од реакции
306
Кој има пари да вложи колку што може да си дозволи да изгуби му препорачувам да купи.
1619374469556.png

Па макар и една паричка купи шо еден ручек ќе изгубиш или кутија цигари. Значи не зборам за pump and dump да се праи ниту пак да се тргува купи продај појма неам тоа не сум образован а и не ми се тргува срце да ме лупне башка неам ни толку funds за пари брзо да праам.

Зборам како ентузијастите што дадоа 100$ коа напраи бум биткоинот на берзата и се сеуште холдери. Само холд и ништо друго. Купуваш запишуваш затвараш и отвараш другата година пред летен одмор да идеш да видиш дали имаш нешо да те закрпи. Се друго you loose( проверуваш секој ден колку е). 1000ка сега би значело 2 парички. Сакам да видам шо емоџиња ќе користат кога ќе видат дека за 10 долари сме купиле.

Позитивно
Тотална анонимност.
Монеро до сега беше лидер за ова но главните се чудат позади технологијата за тотална анонимност по дифолт. Сепак заради постоење чекбокс на Сите останати валути се верува дека постои и архитектура за тракинг. Сепак сега се фура blockchain analysis и со новите нано компјутери ќе има и тракување.

Неутрално

Кога се одеше на биткоин конвенции повеќе се правеа ложи големи версус смал блокери но то је то. Битно е колку на старт ќе одлучиш на холд, после отвараш ко на кафич сметка и глеашшо си напраил.

Кај монеро повеќе хипи беше, како да припаѓаме на некаква целина идеја. Немаше блокови.

Лидери ќе бидат Монеро и Пиративе.

Негативно

Идејата позади ова стојат тотални анархисти. Нема разбирачка. Можно е и да се забрани да биде криминал.

Чисто ентузијастички симболично и ја се качив на бродот. Се слушаме за година ипол до тогаш не мислам на оваа тема.

That ship has sailed
ARRR


1619375951651.png

ARRR
 
Последно уредено:
Член од
28 септември 2014
Мислења
90
Поени од реакции
56
Дечки, ми треба совет

Сакам да почнам да mine-ам.

RTX 2060, планирам да додадам уште една или две графички наскоро.

Што се исплаќа најмногу моментално и ако можи малце просветлете ме во крипто светов :)
ETH се исплати најмногу
 

Kajgana Shop

На врв Bottom