Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Не се разбирам во технологијата, па ќе ти одговорам онака лаички од памет... Не може да се копира зашто нов биткоин се креира само со 'копање' и решавање на тие математички проблеми и енкрипции... Веројатно секој нов создаден биткоин си има уникатен код кој може да се тракира во блокчејнот, сега за сега е практични невозможно да се хакне мрежата поради таа сложена енкрипција...

Само квантум компјутер може да го хакне блокчејнот но засега има само 30-тина квантум компјутери во сопственост на ИБМ кои може да ги користат само одредени институции и високо образовни установи за сложени пресметки и истражувања со претходна најава. Кога квантум компјутерот ќе може да се користи пошироко, веројатно ќе има и квантум енкрипции.
fair enough
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
310
Поени од реакции
490
A new law means that around 4,000 existing institutional investment funds will now be eligible to invest in crypto assets.
  • New legislation enabling 4,000 Spezialfonds to invest in crypto assets becomes law in Germany on July 1.
  • Spezialfonds are favored by institutional investors, and interest in them is now exploding, according to analysts.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Купив денес Кардано (АДА) и Рипл (XRP) на бинанс.

Долго се мислев дали Рипл или Матич/Зиликва и не знам зошто ме затера на Рипл можи поради Маркет капот.....

Оначе нов сум во купувањево а следам веќе повеќе време. Др месец се мислам на посериозна инвестиција (како за почетник) од оваа сега.
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.631
Поени од реакции
2.593
Читав негде дека на 8ми Мај доге ќе рипне на 1$, има ли вистина у тоа?
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Читав негде дека на 8ми Мај доге ќе рипне на 1$, има ли вистина у тоа?
Само некој што благе везе нема од криптовалути, може да верува во ова.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Читав негде дека на 8ми Мај доге ќе рипне на 1$, има ли вистина у тоа?
За тоа не треба да рипни Маркет Капот за 1.7x пати од сега? Во една недела, не вервам.

1619874898669.png

Ја меркам Полка Дот денес се мислам да купам.....

1619874958279.png
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Последно уредено:
Член од
26 мај 2018
Мислења
26
Поени од реакции
9
Na Binance nemoze so MKD kartici. Mozes na CEX. Kupi crypto pa go prebaci na Binance.
Може. Проверени се од НЛБ Тутунска, Централна кооперативна и Халк банка. Со сите 3 дебитни, успеав да купам.

...барем до пред 10-тина дена. Дали од тогаш до сега има некоја измена, не знам.
 
Член од
20 април 2021
Мислења
16
Поени од реакции
8
Може. Проверени се од НЛБ Тутунска, Централна кооперативна и Халк банка. Со сите 3 дебитни, успеав да купам.

...барем до пред 10-тина дена. Дали од тогаш до сега има некоја измена, не знам.
Fala za info. HODL
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Може. Проверени се од НЛБ Тутунска, Централна кооперативна и Халк банка. Со сите 3 дебитни, успеав да купам.

...барем до пред 10-тина дена. Дали од тогаш до сега има некоја измена, не знам.
Сега пробав може да купам крипто со картица директно и ја прифаќа а ако пробам само депозит на евро со истата катица не ја прифаќа wtf?
 
Член од
18 јули 2020
Мислења
38
Поени од реакции
13
нов сум со криптовалутите и од прилика 1 месец така површно читам за купување-продавање и друго.Некако се ми се испобрка од различни форуми и различни мислења.Да поставам овде прашање па некој доста добро упатен да одговори детално.
1.Каде и на која страна да се регистрирам која зема помалку % при продавање и купување.
2.Како да купам и дали нашите дебитни картички се валидни за уплата и повлекување?
3.Околу паричниците и начинот на чување(бесплатен паричник или платен,зачувување на хард диск или друг начин е подобар/дали ако лап-топ ми се расипе или продаде ќе можам да ги вадам и продавам криптите/,безбедно чување и др.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Не се разбираш во технолошките процеси,како сето тоа се одвива,ама знаеш доста за овие работи
Како си поминав вчера на забава Прегледај го приврзокот 294306
На толку ебозовни жени си зјапал у компјутерот,стварно имало шушумиги луѓе :pos:
Автоматски споено мислење:

Може. Проверени се од НЛБ Тутунска, Централна кооперативна и Халк банка. Со сите 3 дебитни, успеав да купам.

...барем до пред 10-тина дена. Дали од тогаш до сега има некоја измена, не знам.
Како тоа со банкарски кредитни,дебитни(веќе нема веза какви) картички може да се купуваат криптовалути?! Нели банкарите беа против овие дигитални валути?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom