Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
28 септември 2014
Мислења
981
Поени од реакции
1.399
Во врска со струјата, дали ќе имам ROI ?
Па зависи по која цена си ја купил опремата, моменталниот маркет е луд. Ама подобра опција моментално немаш од етх. Според мене малку касно влагаш во "копањето" ама ако имаш среќа би требало да си ја исплатиш. Се зависи кога ке се комплетира транзицијата од етх 1 на етх 2. Штом тоа се случи ке мораш помаливе валути да ги копаш. Мислам после ЕТХ моментално е најисплатливо ЕТЦ па Raven. Сепак прочитај ако имаш време за етх 2.0 поради тоа што има доста време од кога истражував на таа тема па планираните датуми на фазите ги имам заборавено(иако конкретни и нема).
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Според мои проценки Биткоин би требало да оди во следните месеци уште малку нагоре после ќе падне сериозно.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Како можам да направам депозит на бинанс? Пробав со виза од нлб и мастер од стопанска ама не ги прифаќа картиците
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
There will be a 9/11 type event in cyberspace, most likely an attack that hits the financial system and other systems (Healthcare, etc) that will scare people into accepting new laws and regulations, just like the Patriot Act. A huge part of the Patriot Act that not many people know about is all the financial regulations; "Know Your Customer" and things like that.

Being anonymous online will be illegal. ID's and licenses to access the internet. To get the digital IDs we will need to apply to become internet "citizens".
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
На движење на каматните стапки, инфлација,злато, волумен на куповни и продажни налози.
Се сложувам, но сепак да додадам дека веќе постојат Blockchain analysis а и нано компјутери така да приватноста и доаѓа крајот.
Најголем маркет на светот е црниот маркет. Најкористени валути беа доларот но и биткоинот. Повеќе нема да бидат толку приватни и дел ќе мигрира на
приватните парички без тракинг како:

-Monero
-Wownero
-ZCash
-Pirate Chain


Од првата иам една ја земав на 100$ и десетина од од последната. Се мислам од wownero да зеам 100 парички 1.3$ е една.

Ја сум холдер и не ме интересира уште сигурно 600 дена минимум додека не летнат и овие у вис.


Ситна риба брбушки.
Do not take any financial advice from random gay on the internet.



Купив само pirate chain ради фриков, многу коментари имаше од типот на:
He is not serious He is obviously on drug. haha
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2021
Мислења
16
Поени од реакции
8
Како можам да направам депозит на бинанс? Пробав со виза од нлб и мастер од стопанска ама не ги прифаќа картиците
Na Binance nemoze so MKD kartici. Mozes na CEX. Kupi crypto pa go prebaci na Binance.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.448
Може, јас успеав без проблем :)
На Бајненс можеше до пред нова година, овој период не можеше ги имаа блокирано, сеа дали ги одблокирале со најновата измена во НБРМ деновиве не знам... Јас убацив средства преку друга берза додека не можеше...
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.385
На Бајненс можеше до пред нова година, овој период не можеше ги имаа блокирано, сеа дали ги одблокирале со најновата измена во НБРМ деновиве не знам... Јас убацив средства преку друга берза додека не можеше...
Можда зависи од која банка ти е картичката, јас пред 2 недели можев :)
 
Член од
13 март 2012
Мислења
154
Поени од реакции
82
Може на Бајненс, но може и на КуКоин , ја таму ставив без проблем преку Банкса , си имаат KYC и си поминуе трансакцијата без проблеми.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
Многу интересна анегдота слушнав за биткоинот. Демек порано ги праеле паричкиве од actual gold и сведоци сме и по филмови коа ја гризаат паричкава демек дали е реална. И сеа демек ако е гризната ( има Bevel/Emboss effect ) битната е фејк е.

Зашто неможе копи пејст на биткоин некој да ми објасни без да ме навреди?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.950
На што ги базираш твоите проценки?
Вакви глупости може да го направат пепел додека трепнеш.



 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.448
Зашто неможе копи пејст на биткоин некој да ми објасни без да ме навреди?
Не се разбирам во технологијата, па ќе ти одговорам онака лаички од памет... Не може да се копира зашто нов биткоин се креира само со 'копање' и решавање на тие математички проблеми и енкрипции... Веројатно секој нов создаден биткоин си има уникатен код кој може да се тракира во блокчејнот, сега за сега е практични невозможно да се хакне мрежата поради таа сложена енкрипција...

Само квантум компјутер може да го хакне блокчејнот но засега има само 30-тина квантум компјутери во сопственост на ИБМ кои може да ги користат само одредени институции и високо образовни установи за сложени пресметки и истражувања со претходна најава. Кога квантум компјутерот ќе може да се користи пошироко, веројатно ќе има и квантум енкрипции.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom