Крива Паланка

nameleess

N/a
Член од
9 јануари 2010
Мислења
299
Поени од реакции
25
Чути... позз го од Ваци од гостивар... валда ќе се сети xD
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Јас по потекло сум од Крива Паланка инаку живејам и работам во Скопје бидејки така ми налага професијата, инаку за градот ке кажам се најдобро многу незаборавни спомени ме врзуваат од детството, и ден денес одам таму кога ќе имам слободно време, градот е мал но има некако топла атносфера, и манастирот е навистина место каде што човек може да се одмори и да си ги наполни батериите, навистина за жалење се луѓево низ форумот кои пишувале лоши и погрдни работи (некои од нив демек реално збореле, зашто биле од Паланка) Паланка е мало место и никој нема да ти донесе ако сам не пробаш нешто да си спечалиш, градчето живее од границата, и сега но не толку како порано, тоа е начин да запечали денар два за себе, и не е точно дека "кој знае што" се носело во торбите, и јас додека се школував сум одел се пренесат неколку фармерки, блузи за 400-500 денари (да не зборувам со какви маки, понижувања и изживувања од страна на "службените лица" (кои пред да станат тоа што се биле исто торбари)) тоа неможе скоро па никако да и наштети на државата (мислам ни приближно толку како што други и наштетуваат), но да се навратам на основното, ноќниот живот е доста добар како за мало градче нормално, девојки од секогаш е имало добри, и сметам дека секој што го посетил не е бил разочаран, а и посакувам што повеќе луѓе да го посетат посебно божијот дом во св.Јоаким Осоговски, навистина еден од најубавите манастирски комплекси во државава, а може и пошироко.
И секоја чест за луѓево кои даваа добри и позитивни коментари, бидејки Македонија затоа никогаш не успева, бидејки никога не се држиме заедно секогаш сакаме да се правиме филозофи газејки ги другите, а не дознавајки дека така сами себе си си плукаме во лице
ПОЗДРАВ
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Не има насекаде нас паланчаните , кај и да отидеш одма ќе најдеш некој паланчанин или по потекло од паланка, за џабе не викат дек и да отидеме забрајме да си дојдеме :pos:
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
za prv pat bev vo palanka pred 4 5 meseci koga si idev od bugarija
kako stoe so nokniot zivot palanka,ima li kafici i diskoteki,i od sho se zivee tamu pretezno
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Не има насекаде нас паланчаните , кај и да отидеш одма ќе најдеш некој паланчанин или по потекло од паланка, за џабе не викат дек и да отидеме забрајме да си дојдеме :pos:
Богами, пола Паланка у Скопје работи.
Мене ми е увек пријатно кд и да отиду у Паланку, а 90% тој се дешава на 28. август. :)
Манастир е супер, гратле и људи су ОК, клима одлична, увек малко посвежо е куде вас.:smir:
 

My Computer

Catch me if you can!
Член од
1 февруари 2011
Мислења
31
Поени од реакции
3
Сакам да прашам некој што бил на манастирот св Јоаким Осоговски, колку чини ноќевање во конаците на манастирот и дали треба некако пртвреме да се резевира или дирекно кога се оди таму, јас би сакала еден викенд да отидам па ме интересира нешто околу тоа, а инаку сум била на екскурзија и местото е прекрасно, едноставно не можам а де не го посетам повторно. Ај хелп кој знае нешто повеќе околу сместувањето :salut:
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Еј ај ако има некој што живее во паланка сега тоест сега е таму нека ми пише на ПП сакам да прашам нешто за една личност која што ја барам веќе подолго време ајде паланчане имате гајбу пиво само да се забрши работа :)
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
ИИИ па јас не сум ја видел темава досега.:P
Јас сум по татко Паланчанец(од Метежево) кој е од Паланка би требало да знае.Досега секое лето одев во Метежево летово незнам.За градот нема да кам ништо друго освен што е убаво малецко градче,со највеќе Тиковци од сите градови во РМ.Ама за моето село можам да зборувам многу.
Еве еден натпис за Метежево,само што тој Дарко во текстот се вика Даниел и е мој братучет.
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Добро де да ве информирам не викама гајбУ него гајба, отиду =отидем.
Не не мешајте со кумановци. -.-
(n)
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
За Стара Нова викендот мислам да одам во Паланка па ...
Каков е ноќниот живот во Паланка има ли добри дискотеки кафичи ? цените како се движат :)
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
За Стара Нова викендот мислам да одам во Паланка па ...
Каков е ноќниот живот во Паланка има ли добри дискотеки кафичи ? цените како се движат :)
Знам дека доцнам скоро 3 месеци, но еве нареден пат кога доаѓаш еве ти мој предлог Етно Воденица Гостилница 3 .
Кафич моментално најпосетуени се Алиби, Галерија, а и Леонардо екс Бела Каса.
:)
Инаку денс дождот заеба многу народ. Ќе паднеше добра прошетка до манастирот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.965
Паланка и паланечко ми е една од можните дестинации у животов. Пошто озбиљно разматрам да се мавнам од Скопјево.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
а кога се одржува тоа соборот кај манастирот тоа, масовно? знам сега во пролет треба да е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom