Крива Паланка

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
еее не ми текнало да напишам тука :)
Татко ми е роден во Крива Паланка, но после земјотресот решиле да дојдат во Скопје.
Исто и родителите на мајка ми се од Паланка, но таа е родена во Скопје и тука секогаш живеела.
Така што цела фамилија ми потекнува од Крива Паланка со тоа што 99% се преселени во Скопје.
Еве утре веројатно ќе одам таму. Многу ми се допаѓа рекреативниот парк во Гиновци- Парк. Прекрасно е. Кој не бил обавезно да иде, нема да зажали.

 

GUSAR-VMRO

МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!
Член од
27 јануари 2005
Мислења
635
Поени од реакции
7
Мнооооооооогу Паланчани има низ светотв...тоа дека ни ги тргаат знаците, па не можеме да си се вратиме :))
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
И ја имам потекло од таму, и од татко ми и делумно од мајка ми. Цело детство го поминав у с. Псача, Паланечко кај баба ми и дедо ми. :pipi:
Се бањав у Крива Река и се со ред :icon_lol:

Искрено, градот не ми се свиѓа баш. Малку е пуст, со ужасно слаб ноќен живот. И генерално целиот предел у тој дел од Македонија е некако пуст, со некои ниски грмушки, слаба флора, неубава природа некако.

Како и да е, си идам таму барем еднаш годишно у Псачу и ме делат милион спомени од детството со тоа место. А и паркчето Гиновци што го направија скоро е многу пријатно место, убаво им текна, да го разубават малку местото.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Аууу...Крива Паланка...мене ова место ми е во многуу пријатно сеќавање..
Значи да ви кажам право многу ми се допаднаа девојчината од градот...начекав и една матура во еден ко ресторан нешто...значи и тие таму што беа и башка другите..генерално мн. убај чупчина !!
Друго, јадев во една кафана..незнам како се викаше...мислам газдата се викаше АЦЕ...или кафаната беше КАЈ АЦЕ//...појма немам....ама знам дека таму сум јадел една од најубавите “вешалици“ во животот....а и проводот во кафаната беше незаборавен..
Имам и пријателче од Крива Паланка се вика Антонио, последно работеше во капинетот на градоначалникот мислам или нешто друго таму во општината...па ако некој го познава да го поздрави...
И така...поздрав со сите од крива Паланак..се надевам ќе ве посетам во скоро време..иако од ресенот мој сте многууу далеку..и неке чупче да запознеме морат :)
Ајт се најубо !

П.С: манастирот не го споменувам..пошто секој збор е излишен...едноставно прекрасна архитектура на која никој неможе да остане рамнодушен!
 

GUSAR-VMRO

МАКЕДОНИЈА ЗАСЕКОГАШ!
Член од
27 јануари 2005
Мислења
635
Поени од реакции
7
Паланка има НАЈТАПА градоначалник на целиот свет!!! :nesvest:
 

Marionka_z

Omnia mea mecum porto
Член од
16 јануари 2009
Мислења
208
Поени од реакции
29
Моооореееее, пола форум од Паланка, ајдееееееее!!! Супер, баш убаво, а ја па викам на овај форум нема ќорав човек од Паланка. Што да кажем за мојот град? Убаво, мирно место, само многу сиромашно, али тој е. Иначе колку и да свири некој дека не ја сака Паланка, пак сите што са надвор од неа прашуват и како е и што е и што има ново итн.
Стварно, можда е малце пусто, али надам се дека ќе се подобри. Слики ме сга мрзи да ставам, ама ветувам дека ке ископам некоја интересна и ке ставим.
И тој е тој, не сам била у Паланка од пред Нова Година и не знам мн.што има ново, ама знам дека пак е отворен Чарли Стил и дека викендите са доста забавни.
А баш ми се иде, да се видим со народот и да искочим и да се журкам.
Поздрав до сите Паланчани, и сите што имат паланечко потекло и сите што биле и сите што сакат да дојдат, нека повелат. Ако не на друго место, кај мене може и така е нон стоп отворена врата.
 
L

LEPOTICKA_SWEET

Гостин
Лелеле и ја сам од Паланка:baeh:...многу ми фали сга, а додека нон-стоп бе тамо одвај чекаше да идем на друго место....ама како дома нема ништо поубаво....најмногу ми се свиѓа на лето кда сите си се доам(мислим сите што учат на страна си се вратат) така живне градот и сите кафичи се пуни и целата улица е раздвижена, а кд има па журки на базентот....лелле супер е......а пеку зиме или есен најдобрите журки според мене са у Галерија и Таб...на санта Фе и пројде модата :) а поле тој у некое диско( зависи кое работи) а како сга ако се погоди секој викенд некој доага пр.Некст Тајм, Влатко Л. Јован, Елвир и сл...мн е закон...мн.ми фали зуркањето и друштвото и баш ми е мило што сам од Паланка...епа ај повелете сите у Паланка, за да се уверите дека стварно е сипер....ПОЗДРАВ:wink:
 
Член од
13 мај 2006
Мислења
78
Поени од реакции
1
Разбрах че в село Псача има црква или манастир "Свети Никола" от ХІV век. Мислја нјакоја с'бота или неделја през април да п'тувам до Псача за да разгледам ц'рквата.
Бихте ли ме ориентирали к'де точно се намира ц'рквата (манастира), отворена ли е в почивните дни, има ли много туристи, има ли свештеник или уредник, може ли да се снима в ц'рквата, има ли ресторан в Псача или трјабва да се в'рна в Крива паланка .... Предварително благодарја за информацијата.
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Разбрах че в село Псача има црква или манастир "Свети Никола" от ХІV век. Мислја нјакоја с'бота или неделја през април да п'тувам до Псача за да разгледам ц'рквата.
Бихте ли ме ориентирали к'де точно се намира ц'рквата (манастира), отворена ли е в почивните дни, има ли много туристи, има ли свештеник или уредник, може ли да се снима в ц'рквата, има ли ресторан в Псача или трјабва да се в'рна в Крива паланка .... Предварително благодарја за информацијата.
Само пази да не кркаш некој метак, оти тука по Паланечко претерано ги мразат Бугарите (особено постарите генерации). Што мислиш, зошто нема Албанци и Бугари во Паланечко?? Имало нешто, ама избегало.:smir:
 
Член од
26 август 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Моето потекло од паланака е.....градот се опишува вака:ридесто мало слатко чисто паланчанки и еден куп бугарски коли нема некоја со ку регистрација се тоа бугарски возаат, бев пред една недела:wink:
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
465
Поени од реакции
39
Од една страна сум од Прилеп, а од друга од Паланка. По паланечка страна потеклото ми е од Градец и Габер (Габар). Многу малце роднини имам таму, повеќето се отидени во Банат, поточно Панчево, Качарево, Пландиште... така да пола Војводина имам роднини ама никогаш во живот ги немам видено.
Сега за Богородица, наредна недела, доаѓа нешто ко градска слава, паланчани доаѓаат од сите места на Македонија, но и надвор од држава и се качуваат до Јоаким Осоговски, тогаш градов врие.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
32
Поени од реакции
3
Ex so ni e ubavo u Palanka, nema koj so koj ne se znae...Uzivancija se ti e na edno mesto (zborim za nokjen zivot) taka da ne ti treba mn.da "putues" od edn do drug kafic.. =] hohoho, sga + pa i pocna da se razviva. ..pravat ni ga parkot, letno kino razbiras,,, ondak preubava vegetacija i places for resting... i ke ve zamolim ne zborete tia so ne ste bile ili pred 100 god.ste gu posetile Palanka, zasto nekem da se raspravljam, AKO VIE STOITE U MESTO PALANKA IDE NAPRED.. =]]]] hHOHOOHOH:helou:
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Аууу...Крива Паланка...мене ова место ми е во многуу пријатно сеќавање..
Значи да ви кажам право многу ми се допаднаа девојчината од градот...начекав и една матура во еден ко ресторан нешто...значи и тие таму што беа и башка другите..генерално мн. убај чупчина !!
Друго, јадев во една кафана..незнам како се викаше...мислам газдата се викаше АЦЕ...или кафаната беше КАЈ АЦЕ//...појма немам....ама знам дека таму сум јадел една од најубавите “вешалици“ во животот....а и проводот во кафаната беше незаборавен..
Имам и пријателче од Крива Паланка се вика Антонио, последно работеше во капинетот на градоначалникот мислам или нешто друго таму во општината...па ако некој го познава да го поздрави...
И така...поздрав со сите од крива Паланак..се надевам ќе ве посетам во скоро време..иако од ресенот мој сте многууу далеку..и неке чупче да запознеме морат :)
Ајт се најубо !

П.С: манастирот не го споменувам..пошто секој збор е излишен...едноставно прекрасна архитектура на која никој неможе да остане рамнодушен!
Кај Чкембо си јадел друже, така е познат овде он. Иначе у паланка преку лето е супер, а за 28-29 август да не зборим. Права метропола е на тиа 2 дна. А сга есен - зиме, слабо, многу слабо. Кој по школо на страна, кој по работа на страна, жив човек не можеш да видиш.

Ама затој па имамо највеќе кафани по жител у Македонија и у нив си праимо проводи заеби....ај бидете ми така!:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom