Кредит трансфер систем

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
вчера бев на шумарски... косата ми се поткрена...
јас црнчарам за 61 поен за една никаква 6ка додека ваму со 51 имаат 6ка...

ебате системот... кој како ќе му ќефне го имплементира... неможамд а сфатам... на ист универзитет различни факултети различна политика пм
Епа не е унифициран ЕКТС кај сите факултети, во повеќето 6-ка е над 51 што според мене е најреално бидејќи имаш повеќе од половина бодови. Е сега за правен незнам што да кажам, валда им одговара да буткаат повеќе студенти
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Јас студирав по новата програма и по тој фамозен ЕКТС систем, ...

значи 4 години јас студирав и полагав на колоквиуми и бев убеден дека тоа е најдобриот метод.
но, на постипломски сите полагања беа на испити, и го заклучив тоа што го напишав погоре.

За оваа тема баш зборував и со најдобрите професори на мојот факултет и сите беа едногласни дека, на испити се учи многу повеќе.

Ја имав можноста да полагам и на двата начини и според мене кога би ги компарирал, полагањето на испити е многу подобро.
Можеби треба и да пробаш да видиш како е...
Потполно се согласувам Значи 100%.

Јас сум за да се укине кредит-факен системот. И така не се спроведува како што треба барем нека се укине. Да научат студентите нешто..
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
0
Сакам да прашам дали по кредит трансфер системот студентите треба да презапишуаат година или квадрат . Јас како што имам слушнато мислам дека не треба дека сите треба да си запишуваме наредна година и да си ги полагаме предметите што ни останале од претходната ..Или па можеби сум грешка ?:raz: Зошто кај нас на факс секој ден се донесуваат нови одлуки и секој си прави како му одговара :( Половина и повеке од моите колеги неможат да запишат година треба пак прва да презашишуваат и за секој предмет да си плакјаат по 40 евра. Ај одговорете ми вије што мислите и кој што знае. Позз
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
Еми прво мораш да ни кажеш од кој факултет си зошто овој такозвани кредит трансфер систем е различен на секој факултет. Јас студирам според ЕКТС(филолошки) ама не презапишувам предмети ако паднам. Е сеа ако не освојам доволно кредити(т.е. ако паднам 90 посто од испитите) презапишувам година и пак исто слушам(или нешо слично). Битно кај мене нит се плаќаат кредити нит се презапишуаат предмети. На машински, пмф, архитектонски е друго. Така да многу е битно на кој факс си:smir: Глупости, нели?:smir:

едит: А според тоа шо си напишала ми мириса како да си од машински:)
 
Член од
28 октомври 2009
Мислења
12
Поени од реакции
2
EKTS na PMF???Shto e toa???

Draga SAni,
Kratko bi ti kazhal bidejkji jas diplomirav bez, a magistrirav (ispittite od magisteriumot) so EKTS, na Biologija , PMF. Imeno, poslednive 4-5godini niti profesorite,ushte pomalku studentskiteslushbi znaat shto e toa EKTS,kako se sproveduva, dali treba ili netreba da zapishuvash odnovo ista godina itn., so eden zbor ne go razbirat toj sistem,koj niz evropskite univerziteti se sproveduva godini nanazad. Toa e zatoa shto ne postoi razmena na informacii, iskustva na nashite so drugite Insistucii nadvor od MKd, bidejki profesorite si imaat povazhni raboti od toa da donesat novi iskustva i da gi nasochat studentite. Zatoa, na kogo kako kje mu tekne si organizira, si predava, niti ima sistem na ocenuvanje standardiziran, niti nekoj kje ti objasni , bidejkji i samite profesori i personal ne razbiraat.

Сакам да прашам дали по кредит трансфер системот студентите треба да презапишуаат година или квадрат . Јас како што имам слушнато мислам дека не треба дека сите треба да си запишуваме наредна година и да си ги полагаме предметите што ни останале од претходната ..Или па можеби сум грешка ?:raz: Зошто кај нас на факс секој ден се донесуваат нови одлуки и секој си прави како му одговара :( Половина и повеке од моите колеги неможат да запишат година треба пак прва да презашишуваат и за секој предмет да си плакјаат по 40 евра. Ај одговорете ми вије што мислите и кој што знае. Позз
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Edno prasanje za ovoj EKTS. Dali spored ovoj sistem e dozvoleno iako go polozam predmetot od kolokviumite, seuste da mora da odam na usen ispit ???
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Zarem ovoj EKTS ne nalozuva po sekoj predmet da ima isklucivo dva kolokviumi i ako se polozat tie da se oslobodi studentot od ispitot, odnosno deka e polozen predmetot ?
da de no po nekoi predmeti ima i usno i ako imas 50 poeni moze i da te butne ako e nekoj proklet, na mojot fax e taka za dr nz
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Само едно имам да кажам: Крадам трансфер систем.
 
Член од
24 март 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Мене ме интересира дали има некој сознанија за некој што завршил (а студирал по ЕКТС) и дипломата му е признаена во европска унија??
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Ме интересира дали ако еден предмет го презапишуваш повеќе пати плаќаш исто,или по X пати презапишан имаш намалување некое?
Затоа што презапишувам предмет по трет пат (6 кредити) и иди некаде 2400 ден,и кај има најмала провизија дали во пошта или во некоја банка?
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Ме интересира дали ако еден предмет го презапишуваш повеќе пати плаќаш исто,или по X пати презапишан имаш намалување некое?
Затоа што презапишувам предмет по трет пат (6 кредити) и иди некаде 2400 ден,и кај има најмала провизија дали во пошта или во некоја банка?

немаш намалување, туку зголемување и тоа дупло, на филолошки е така. Секогаш плаќај во пошта = помала провизија.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
немаш намалување, туку зголемување и тоа дупло, на филолошки е така. Секогаш плаќај во пошта = помала провизија.
аха ок, а дали постојано морам да ги презапишувам предметите и да уплаќам за нив иако ги поминав сите партиципации а на презапишаните предмети не одам ни на предавање ни на вежби,овие ми се останати предмети на кој одам само на испит ?
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
ЕКТС би требало да е ист во цела Европа, ама не е. На пример во Романскиве универзитети колоквиумот ти е предуслов за влез на испит и зависит од професорот, можит да влијајт на крајната оценка само аку си измеѓу оценка и ти ја зголемвит или намалвит. Некој предмети имет 2 колоквиуми некој 1 а некој немет колоквиум. Исто така и присутноста ти е предуслов за влез на испит и ако имаш појќе од 20% неоправдани изостаноци или не влегвиш на испит или ги плаќаш по 5еур од сат (само на факултети со Медицински профил) и ги одработвиш на дежурство или во „пред сесија“ (последната недела со предавања од семестарот). За премин во следна година требит да имаш одреден број на кредити (на мојов факултет 45, а распонот е од 15 на економски до 60 на некој медицински факултети во други градој) и немат услов ако го немаш положено на пример Анатомија 1 да не го полагаш Анатомија 2. Ак не зејш доволен број на кредити запишвиш измеѓу година (слично ко квадрат во Македонија) и плаќаш такса во зависност од то колку имаш рестантни кредити (1 кредит е 1/60 од вкупната такса за цела година).
Ме интересират дали некој знајт како е во другиве Европски земји, зошто ко шо мислам единствена сличност на ЕКТС од МК со ЕКТС од РО е то шо имат вкупно 60 кредити во годината.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom