Кредит трансфер систем

Член од
17 јануари 2014
Мислења
577
Поени од реакции
830
Според ЕКТС дали може запишаниот семестар да се плаќа на рати?
 
Член од
21 јануари 2013
Мислења
231
Поени од реакции
144
^ Може, ама прашај си на факултетот. Сигурно ќе треба некоја молба да пишеш, нешто такво... Па дали ќе ти одобрат...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
ЕКТС би требало да е ист во цела Европа, ама не е. На пример во Романскиве универзитети колоквиумот ти е предуслов за влез на испит и зависит од професорот, можит да влијајт на крајната оценка само аку си измеѓу оценка и ти ја зголемвит или намалвит. Некој предмети имет 2 колоквиуми некој 1 а некој немет колоквиум. Исто така и присутноста ти е предуслов за влез на испит и ако имаш појќе од 20% неоправдани изостаноци или не влегвиш на испит или ги плаќаш по 5еур од сат (само на факултети со Медицински профил) и ги одработвиш на дежурство или во „пред сесија“ (последната недела со предавања од семестарот). За премин во следна година требит да имаш одреден број на кредити (на мојов факултет 45, а распонот е од 15 на економски до 60 на некој медицински факултети во други градој) и немат услов ако го немаш положено на пример Анатомија 1 да не го полагаш Анатомија 2. Ак не зејш доволен број на кредити запишвиш измеѓу година (слично ко квадрат во Македонија) и плаќаш такса во зависност од то колку имаш рестантни кредити (1 кредит е 1/60 од вкупната такса за цела година).
Ме интересират дали некој знајт како е во другиве Европски земји, зошто ко шо мислам единствена сличност на ЕКТС од МК со ЕКТС од РО е то шо имат вкупно 60 кредити во годината.
Јас учев Бугарија, и на на универзитетот си беше кредит трансфер, но немаше услов за да запишиш наредна година . Значи единствен услов ти е да собериш 240 кредити за да можиш да се пријавиш за бранење на диплома па ти кога сакаш земиги ако можеш во 3 години или пак 6-7 :) . Школарина се плаќа секоја година и во школарината имаш 60 кредити на семемстар . На мојата специјалност имав еден задолжителен предмет и се друго си беше по избор.
Секој нареден предмет/кредит си се доплаќа.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Јас учев Бугарија, и на на универзитетот си беше кредит трансфер, но немаше услов за да запишиш наредна година . Значи единствен услов ти е да собериш 240 кредити за да можиш да се пријавиш за бранење на диплома па ти кога сакаш земиги ако можеш во 3 години или пак 6-7 :) . Школарина се плаќа секоја година и во школарината имаш 60 кредити на семемстар . На мојата специјалност имав еден задолжителен предмет и се друго си беше по избор.
Секој нареден предмет/кредит си се доплаќа.
Значит бугариве имет сличности со американските колеџи... Таму нели имат Мајор и Минор и си ги избирет сите предмети шо сакет да ги учет.
 
Последно уредено:
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Значит бугариве имет сличности со американските колеџи... Таму нели имат Мајор и Минор и си ги избирет сите предмети шо сакет да ги учет.
Па да но незнам дали се сите, јас учев на приватен факултет и програмата беше скоро иста како на канадските универзитети.
На државните е сеуште со услов.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Ме интересира како работи овој систем на машински? Дали постои услов за втора година? Или пак доколку немам освоено 50% од кредитите од прва година, ќе можам да слушам предмети од втора за коишто ги имам исполнето условите, а не положените предмети од прва ќе си ги презапишам само? Или некој трет начин има?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom