Крајници!

Член од
30 март 2009
Мислења
251
Поени од реакции
20
Колку чини вадењето на крајниците со сини картончиња а колку на приватно, или пак во некоја приватна клиника?
И дали мора да се лежи во болница, или може да се биде на домашно лекување.
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
Колку чини вадењето на крајниците со сини картончиња а колку на приватно, или пак во некоја приватна клиника?
И дали мора да се лежи во болница, или може да се биде на домашно лекување.
Abe poarno ti e da ne gi vadis krajnicite posle si poveke podlozen na bronhitis i slicni bolesti bidejki na krajnicite se lepat bakteriite a ako gi nemas tie bi prodolzile nakaj dusnikot i nakaj belite drobovi i ne se sekiraj od krajnici nisto ne moze ozbilno da ti stane eve na primer na mene mi nemat pominato celi 2 godini celo vreme me boli grloto ama ne e nisto strasno.

A da prasa dali mora da se lezi vo bolnica- ne mora zosto da lezis samo ke ti gi izvadat ke napravat se sto treba moze ke te zadrzat nekolku saati i ke te pustat doma
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Колку чини вадењето на крајниците со сини картончиња а колку на приватно, или пак во некоја приватна клиника?
И дали мора да се лежи во болница, или може да се биде на домашно лекување.
Јас ги имам извадено сите 3 крајници, третиот на 6 години, а другите 2 на 10-11 години. За тртиот крајник беше 5 минути работа и одма заминав дома, ама кога ги ваѓав другите два ме задржаја во болница 2-3 дена. А за плаќањето, мислам дека не се плаќаше ништо...
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Мене крајниците ми се топ, никогаш (да чукнам у дрво) не сум имал проблеми со нив. Но бидејќи се бавам со музика и со солистичко пеење, од преголемо оптоварување почнуваат да ме болат.
Една докторка ми рече "Иако не ти е ништо на крајниците, све ти се здрави све ти е ок. Но ти извади ги", пошто наводно за мојава професија многу подобро било без крајници, и за самото грло и за самиот глас.
Што викате вие, држи вода муабетов на докторкава или нема врска?
 
Член од
10 август 2010
Мислења
183
Поени од реакции
7
И јас понекогаш имам проблеми со крајници. Како мала немав проблеми со нив воопшто, но веке 2-3 години знаат понекогаш да ме заболат. Некогаш ме болат многу, ме боли и плунката кога си ја голтам. За да се заштитам во зима носам марами и шалови на вратот, а во лето колку што можам избегнувам многу ладни пијалоци и газиран сок.
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
Уште како мал ги имам сите извадено
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Мој совет е, да не ги вадите крајниците освен ако дефинитивно нема друг излез, бидејки имаат многу важна заштитувачка улога, крајниците вадете ги единствено ако нон-стоп се воспалуваат и сте подложни на тешки терапии, инаку ако се случува тоа еднаш годишно тогаш сметам дека не би требало...поздрав

--- надополнето ---

Колку чини вадењето на крајниците со сини картончиња а колку на приватно, или пак во некоја приватна клиника?
И дали мора да се лежи во болница, или може да се биде на домашно лекување.
Томција вадењето на крајници чини нешто минимално, може да се каже ништо
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Мој совет е, да не ги вадите крајниците освен ако дефинитивно нема друг излез, бидејки имаат многу важна заштитувачка улога, крајниците вадете ги единствено ако нон-стоп се воспалуваат и сте подложни на тешки терапии, инаку ако се случува тоа еднаш годишно тогаш сметам дека не би требало...поздрав

--- надополнето ---



Томција вадењето на крајници чини нешто минимално, може да се каже ништо
Епа ти "докторе" грешка си. Ај читај наназад што имам пишувано. Јас (немав) проблеми со крајници освен кога ќе се напиев ладно ми се надувуваа. Се разболував поретко ама затоа во тие ситуации крајнициве ми беа надуени и грлото не го осеќав недела дена. Кога ги извадив на 20 години (поминав тешко поради годините) од тој момент до денес веќе година ипол не само што не ме фатило грло туку и самиот доктор ми кажа дека имунитетот ми се зајакнал на многу високо ниво. И ако не си знаел во Јапонија крајници им се вадат на деца при раѓање и докажано е дека се непотребни и дека ствараат само инфекции и проблеми такада тоа со бели дробови не држи ни 1%. Овие кај нас (со ретки исклучоци) "доктори" и нивните совети немаат врска ако не знаеш каде да се обратиш ќе те наполнат со лаги.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Јас (немав) проблеми со крајници освен кога ќе се напиев ладно ми се надувуваа. Се разболував поретко ама затоа во тие ситуации крајнициве ми беа надуени и грлото не го осеќав недела дена. Кога ги извадив на 20 години (поминав тешко поради годините) од тој момент до денес веќе година ипол не само што не ме фатило грло туку и самиот доктор ми кажа дека имунитетот ми се зајакнал на многу високо ниво. И ако не си знаел во Јапонија крајници им се вадат на деца при раѓање и докажано е дека се непотребни и дека ствараат само инфекции и проблеми такада тоа со бели дробови не држи ни 1%.
Ти си имал и те како проблеми, види си го само болдираното.

Кога ни од ладно не ти отекуваат а грло никогаш не те боли тогаш можеш да речеш немаш проблеми со крајници.

Мене а и на многу други не ни се ствараат инфекции и имунитетот ни е добар со се крајници, така да ова не ти држи вода дека се непотребни.

Ама за тебе супер што си ги извадил пошто партал ќе те направеле да си ги оставел.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Епа ти "докторе" грешка си. Ај читај наназад што имам пишувано. Јас (немав) проблеми со крајници освен кога ќе се напиев ладно ми се надувуваа. Се разболував поретко ама затоа во тие ситуации крајнициве ми беа надуени и грлото не го осеќав недела дена. Кога ги извадив на 20 години (поминав тешко поради годините) од тој момент до денес веќе година ипол не само што не ме фатило грло туку и самиот доктор ми кажа дека имунитетот ми се зајакнал на многу високо ниво. И ако не си знаел во Јапонија крајници им се вадат на деца при раѓање и докажано е дека се непотребни и дека ствараат само инфекции и проблеми такада тоа со бели дробови не држи ни 1%. Овие кај нас (со ретки исклучоци) "доктори" и нивните совети немаат врска ако не знаеш каде да се обратиш ќе те наполнат со лаги.
Непостои дел од организамот на човекот кој е непотребен, ништо не е создадено непотребно па така и крајниците, а да читам на назад нема потреба имам читано јас многу одамна, немам ни време ни нерви да се расправам со луѓе како Вас а и Вие мене без потребно ме цитирате бидејќи јас си го кажувам мојот совет т.е. мислење, поздрав
 

NutriVita

Hranata kako lek
Член од
8 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
2
Имаш проблем со имунитетот, паднат е и не може лесно да ги победи микробите, па мора интензивно да работат лимфните јазли.

100% успех имаш со Колострум, земај два до три пати дневно по 2 капсули, за неполн месец се ќе се смири. Само внимавај, сите колоструми не се исти, земи го најдобриот, а не џабе да земаш неефикасни колоструми со мала концентрација на имуноглобулини и слично. Моја препорака ти е Symbiotics. Го има и во Зегин и во Космо, и тоа во разни пакувања...

Поздрав и уживај во животот, немој да ги вадиш крајниците, оти еднаш ако ги извадиш после нема назад...

--- надополнето ---

Непостои дел од организамот на човекот кој е непотребен, ништо не е создадено непотребно па така и крајниците, а да читам на назад нема потреба имам читано јас многу одамна, немам ни време ни нерви да се расправам со луѓе како Вас а и Вие мене без потребно ме цитирате бидејќи јас си го кажувам мојот совет т.е. мислење, поздрав
И јас се согласувам со докоторот, апсолутно е во право. Треба да се знае дека за да се излечи некоја болест треба да се отстрани причината од корен, а не да се шминкаат работите со антибиотици и слично...

Поздрав,
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Лее имам проблем ме боли само десниот крајник кога јадам а левиот е таман, пијам од септолете ама како што гледам не помага некој совет ?:confused:
--- надополнето: Sep 8, 2011 9:35 AM ---
Ако хронично те болат, вади ги, а ако не, земај лекови препишани од лекар. Ама лекарот знае најдобро :)
Абе какво вадење, крајниците никогаш не се вадат бидејќи тие се прва станица и ги задржуваат болестите на нив и не ги пропуштаат да одат низ телото!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Лее имам проблем ме боли само десниот крајник кога јадам а левиот е таман, пијам од септолете ама како што гледам не помага некој совет ?:confused:
--- надополнето: Sep 8, 2011 9:35 AM ---

Абе какво вадење, крајниците никогаш не се вадат бидејќи тие се прва станица и ги задржуваат болестите на нив и не ги пропуштаат да одат низ телото!
Ако се воспалуваат секоја можна зима и патиш од тоа нема друго чаре. Кај сестра ми стигнаа до оваа фаза и мораше да ги извади.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom